Vsi smo bili že kdaj v življenju negotovi glede svojega videza, zato smo morda na hitro stisnili trebuh, da bi se bolje počutili ali pa ga potegnili notri, da so kavbojke izgledale bolj ravno. Občasno stiskanje trebuhe ne prinaša večjih težav in posledic za naše telo, pogosto tovrstno početje pa lahko ogroža naše zdravje.
Kaj je sindrom peščene ure in zakaj nastane?
Kiropraktik Adam Browning s klinike Cleveland navaja, da je sindrom peščene ure posledica zategovanja zgornjih trebušnih mišic v daljšem časovnem obdobju. Mišice zgornjega dela trebuha se čez nekaj časa občutno okrepijo, mišice spodnjega dela trebuha pa zaradi pomanjkanja aktivnosti oslabijo, pojasnjuje Browning in dodaja, da vlečenje trebuha aktivira tri vrste trupa, mišice in diafragmo.
Mogoče se tega trenutno niti ne zavedamo, a z vsakim vlečenjem trebuha treniramo mišice za nepravilno delovanje, torej jih navajamo na nenaraven položaj. Trebuh je poleg estetskih razlogov napihnjen zaradi poškodbe, ko se mišice zgornjega dela trebuha okrepijo, pa je prisotno tudi plitvo in pospešeno dihanje, ki preprečuje pojav bolečine v njih. ''Ko skrčimo zgornje trebušne mišice, ustvarimo večji pritisk v predelu trebuha in premaknemo pljuča in druge organe, kot je želodec, višje v prsni koš,'' pojasnjuje dr. Browning.
Posledice dolgotrajnega stiskanja trebuha
Zategnjenost trebuha iz estetskih razlogov je najpogostejša pri ženskah, lahko pa tudi pri moških. Občasno vlečenje trebuha ne bo pustilo trajnih posledic, če pa trebuh stiskamo nenehno, lahko pride do neravnovesja trebušnih mišic in pojava sindroma peščene ure. Najpogostejše posledice so:
Težave z dihanjem
''Ko vlečemo trebuh navznoter, je naša diafragma naučena, da se krči v nasprotni smeri, kar lahko potegne spodnja rebra navzgor in navznoter, namesto da bi jih potegnila navzdol in ustvarila negativni prostor za širjenje pljuč z vdihavanjem,'' pojasnjuje kiropraktik. To pomeni, da imamo vsakič, ko potegnemo trebuh, manj prostora za širjenje pljuč in reber, kar ima za posledico omejen vnos kisika.
Bolečine v hrbtu in vratu
Mišice v srednjem in spodnjem delu hrbta so odgovorne za podporo trebuha, vlečenje trebuha pa vpliva tudi nanje. Omejitev gibanja prsnega koša povzroča pritisk na mišice vratu in hrbta, saj so njihove funkcije povezane, kar vodi do trdega vratu ali bolečin v hrbtu.
Težave z medeničnim dnom
Medtem ko je zgornji del trebuha pretirano stisnjen, spodnji del trpi zaradi pomanjkanja aktivnosti, kar vodi do oslabitve mišic, tako v trebuhu kot v medenici. Oslabljene mišice medeničnega dna lahko povzročijo uhajanje urina med dejavnostmi, kot so smejanje, kašljanje ali kihanje.
Kako prepoznati sindrom peščene ure?
Če močno stisnete trebuh, je več jasnih znakov sindroma peščene ure. Obstajajo tri vidne posledice zategovanja trebuha:
- Popek rahlo usmerjen navzgor,
- Izstopajoča linija ali guba nad ali okoli popka,
- Čvrste in definirane zgornje trebušne mišice in mehkejše spodnje trebušne mišice.
Kako se znebiti posledic stiskanja trebuha?
Znebiti se sindroma peščene ure je mogoče, vendar ni dovolj, da preprosto nehate tiščati v trebuhu, čeprav je to korak v pravo smer, svetuje Browning. Najprej se je treba znebiti navade stiskanja v trebuhu, da ne bi poslabšali težave. Drugi korak je naučiti se pravilno dihati. Dovolite telesu, da se naravno razširi z vsakim vdihom in ga ne omejujte, pri tem pa vam lahko pomagajo diafragmalne dihalne vaje.
Če imate možnost, se za pomoč pri krepitvi spodnjih trebušnih mišic obrnite na fizioterapevta. Vsakdo ne more dobiti takšne pomoči, zato je druga možnost samostojno izvajanje vaj za krepitev spodnjih trebušnih mišic. Hkrati je treba izvajati vaje za sprostitev zgornjih trebušnih mišic.
Slabe navade, kot je stiskanje trebuha, ne izginejo čez noč, veliko vlogo bo imela tudi psihična naravnanost. Če ves čas razmišljate o svojem trebuhu in o tem, ali je raven ali ne, je morda čas, da razmislite, zakaj je temu tako. Začnite imeti radi svoje telo, poskrbite za gibanje in zdravo prehrano, predvsem pa za dobro počutje - ne glede na to, ali imate izklesane mišice ali ne.
Vizita e-novice
Povzeto po miss7zdrava
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV