Vizita.si
Sončarica

Preventiva

V vročini bodite pozorni na zdravila, ki jih jemljete

N.R.A.
21. 06. 2024 04.30
0

Kombinacija visokih temperatur in jemanja določenih zdravil so lahko nevarna, celo usodna za določene posameznike. Zato bodite pozorni.

Ljudje, ki jemljejo zdravila za visok krvni tlak, alergije in duševne bolezni, so morda bolj občutljivi na motnje, ki jih povzroča vročinski val, piše net.hr

Ljudje, ki jemljejo določena zdravila, imajo lahko stranske učinke, ki preprečujejo rehidracijo ali učinkovito hlajenje v vročem vremenu. To pomeni, da so lahko visoke temperature zanje nevarne in celo usodne, če niso ustrezno pripravljeni.

V vročini ne delajte teh napak
Preberi še
V vročini ne delajte teh napak

Diuretiki, vrsta zdravil, ki se običajno uporabljajo za povečanje pogostosti uriniranja kot zdravljenje srčnega popuščanja, visokega krvnega tlaka ali bolezni ledvic, lahko povzročijo težave. Čeprav je izguba tekočine pri teh stanjih koristna, lahko včasih povzroči dehidracijo ali neravnovesje elektrolitov, kot so magnezij, kalij ali sol.

Bolnikom, ki jemljejo te vrste zdravil, svetujejo, naj pijejo veliko vode in pazijo na znake dehidracije, kot so glavobol, omotica, temen urin in žeja.

Vročina
VročinaFOTO: Dreamstime

Drugo zdravilo, ki bi lahko predstavljalo tveganje v vročem vremenu, so zaviralci zaviralci ACE, ki jih uporabljajo bolniki z visokim krvnim tlakom. Ko se temperatura dvigne, so lahko ti bolniki bolj nagnjeni k omedlevici ali padcu. Poleg tega lahko to zdravilo zavira občutek žeje, zaradi česar je težko prepoznati dehidracijo.

Ogroženi so tudi tisti, ki pijejo zdravila za ščitnico

Nevarnost predstavljajo tudi zaviralci beta. Poleg tega, da povečajo verjetnost omedlevice in padca, zavirajo tudi potenje in s tem povečajo tveganje pregretja zaradi nezadostnega hlajenja.

Vročina poslabša simptome, kako si lahko pomagate?
Preberi še
Vročina poslabša simptome, kako si lahko pomagate?

Nekatera antipsihotična zdravila pogosto povečajo potenje in zavirajo žejo, zaradi česar so ljudje, ki jih jemljejo, bolj nagnjeni k zapletom, povezanim z dehidracijo.

Ogroženi so lahko tudi tisti, ki jemljejo zdravila za ščitnico zaradi premajhnega delovanja ščitnice, saj lahko ta zdravila zvišajo telesno temperaturo in otežijo učinkovito uravnavanje telesne temperature.

Vročina
VročinaFOTO: iStock

Stimulansi, kot so amfetamini in zdravila, ki se uporabljajo za zdravljenje motnje pozornosti in hiperaktivnosti (ADHD), lahko prav tako povečajo tveganje za bolezni centralnega živčnega sistema in možganov, povezane z vročino.

Kako se zaščititi pred vročinskim valom?

Čeprav lahko ta zdravila potencialno povečajo vašo dovzetnost za težave, povezane z vročino, to ne pomeni, da se morate odpovedati uživanju na soncu. Obstaja več načinov za zmanjšanje tveganja.

5 nasvetov, kako to poletje (p)ostati zdrav in fit
Preberi še
5 nasvetov, kako to poletje (p)ostati zdrav in fit

- Eden od njih je bivanje v klimatiziranem okolju, ko so temperature izjemno visoke. Če to ni mogoče, pijte veliko vode in se zadržujte čim več v senci.

- Nosite ohlapna oblačila svetlejših odtenkov, kot so bela, rumena ali pastelne barve, namesto temnejših odtenkov, kot so črna, zelena in mornarsko modra, ki absorbirajo toploto.

Poletno sadje je dobro tudi za možgane
Preberi še
Poletno sadje je dobro tudi za možgane

- Pomembno je, da smo pozorni na znake bolezni, povezanih z vročino, kot je toplotna izčrpanost, za katero so značilni obilno potenje, glavobol, slabost, vlažna koža in včasih celo bruhanje.

- Če toplotne izčrpanosti ne zdravimo, lahko povzroči vročinski udar, ki se pojavi, ko telesna temperatura doseže 39 stopinj Celzija ali več in je lahko usoden.

Vir: net.hr/magazin

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 596