Akutno in kronično vnetje
Obstajata dve vrsti vnetja:
- akutno in
- kronično.
Akutno vnetje je naravni odziv telesa na kratkotrajno grožnjo, kot je poškodba, opeklina ali operacija, glede na American College of Foot and Ankle Surgery.
Po drugi strani pa je kronično vnetje stalen odziv na dolgotrajnejše zdravstveno stanje, kot so med drugim artritis, astma ali Chronova bolezen, poroča Medical News Today. Ta vrsta vnetja lahko povzroči zdravstvene težave, kot so revmatoidni artritis, seneni nahod in celo nekatere vrste raka.
V nadaljevanju predstavljamo nekaj nasvetov, kako se lahko borimo proti vnetjem.
Jejte sredozemsko prehrano
Sredozemska prehrana se osredotoča na hranilno bogato hrano, večinoma rastlinskega izvora. Vključuje veliko sadja, zelenjave, oreščkov, semen, rib, oljčnega olja, stročnic in žitaric. Številne študije kažejo, da uživanje sredozemske prehrane nima le močnega protivnetnega učinka, ampak tudi izboljša dejavnike tveganja za srčno-žilne bolezni.
Omejite močno predelano hrano
Zmanjšanje ali omejevanje predelane hrane je še ena pametna poteza za boj proti vnetjem. To vključuje živila z visoko vsebnostjo dodanega sladkorja, umetnih maščob, ocvrte hrane, predelanega mesa in soli. American Journal of Clinical Nutrition izrecno opozarja, da hrana z visoko vsebnostjo predelanih sladkorjev sprošča provnetne citokine – beljakovine, ki se sproščajo iz določenih celic.
Kuhajte z zelišči in začimbami
Pri kuhanju uporabite zelišča in začimbe. Poleg dodajanja okusa imajo česen, ingver, cimet in še posebej kurkuma protivnetne lastnosti.
Jejte sadje in zelenjavo
Uživanje sadja in zelenjave se morda zdi nesmiselno, vendar je pomembno, da ponovimo zdravstvene koristi obeh pri vnetju. Ljudje bi se morali osredotočiti na dodajanje sadja v svojo prehrano, saj je antioksidant in protivnetna spojina antocianin v vseh od jagod do češenj. Poskusite vsak dan pojesti vsaj eno do dve skodelici celega sadja.
Živila, bogata z vitaminom E
Dieta za boj proti vnetjem bi morala vključevati živila, ki so bogata z vitaminom E, kot so oreščki in semena, lešniki, arašidi, mandlji in sončnična semena. Dober vir so tudi rastlinska olja in zelena zelenjava, kot sta brokoli in špinača.
Poskrbite, da dobite omega-3 maščobne kisline
Omega-3 maščobne kisline zmanjšujejo vnetja in se borijo proti njim. Najdemo jih v morski hrani, kot so losos, sardine in ostale ribe!
Poslužujte se joge in/ali meditacije
Joga in/ali meditacija pomagata zmanjšati stres in se posledično na psihični ravni borita proti vnetjem. New Scientist poroča, da lahko meditacija vpliva na telo celo na celični ravni. Analiza 18 različnih študij je pokazala, da so bili geni, povezani z vnetji, manj aktivni pri ljudeh, ki so redno izvajali prakso meditacije.
Poskrbite, da dobite dovolj gibanja
Dolgotrajno sedenje je povezano s povečanim vnetjem in večjim tveganjem za srčne bolezni, raka in sladkorno bolezen. Zato se priporoča, da čim pogosteje stojite in premikate telo, tudi če redno telovadite. Cilj je omejiti skupno število ur sedenja čez dan. Majhne spremembe, kot je, da stojite med telefoniranjem ali uporabljate stoječi računalnik, lahko močno vplivajo na skupno število ur sedenja.
Zagotovite si dovolj spanca
Vnetje je povezano tako s premalo kot preveč spanja. Po poročilu, objavljenem v reviji Biological Psychiatry, sta slaba kakovost spanja in nespečnost še posebej povezana z vnetjem. Glede na poročilo je idealno trajanje spanja sedem do osem ur na noč.
Vizita e-novice
Vir: thehealthy
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV