Ogljikov monoksid je plin brez barve in vonja, ki nastaja pri gorenju goriva. Gorivo vključuje les, bencin, premog, zemeljski plin ali kerozin. Ogljikov monoksid ima veliko večji potencial za vezavo na hemoglobin kot kisik, s čimer izpodriva kisik iz hemoglobinske povezave in s tem ustavi dovod kisika v celice človeškega telesa.
Ljudje z zdravstvenimi težavami, kot so bolezni srca in pljuč, so bolj izpostavljeni zastrupitvi. Večjemu tveganju so nagnjeni tudi dojenčki, otroci, nosečnice in starejši. Kadilci imajo v krvi vedno določeno količino ogljikovega monoksida, vendar premalo, da bi ta povzročil večje motnje v telesu.
Viri ogljikovega monoksida
Poleg goriva so lahko viri ogljikovega monoksida pokvarjene kuhalne naprave, tobačni dim, zamašen dimnik, vozila z avtomatskim izpuhom ali v prostem teku, pokvarjen kotel, pokvarjene peči na olje, drva, plin ali premog, kamin na drva, plinski gorilnik ali gorilnik na polena ali kakršen koli grelnik brez prezračevanja, plinske naprave ali naprave za gorivo v kabinah ali avtodomih, žari, grelniki za bazen ali toplice ali stropne grelne enote in požari.
Simptomi zastrupitve
Simptomi zastrupitve z ogljikovim monoksidom vključujejo:
- glavobol,
- vrtoglavico,
- slabo počutje,
- občutek šibkosti,
- zmedenost,
- bolečine v prsih in mišicah,
- težko dihanje,
- slabost,
- bruhanje,
- okvaro vida,
- če ste dovolj dolgo obkroženi s primerno koncentracijo ogljikovega monoksida, izguba zavesti in smrt.
Simptomi se lahko pojavijo in izginejo. Lahko se poslabšajo, ko preživite čas v prostoru ali zgradbi z višjo koncentracijo ogljikovega monoksida v zraku, izboljšajo pa se, ko prostor zapustite ali greste ven.
Kaj storiti, če sumite zastrupitev?
Če sumite zastrupitev z ogljikovim monoksidom:
- prenehajte uporabljati naprave, za katere mislite, da lahko proizvajajo ogljikov monoksid (kot je kotel, štedilnik ali grelec),
- odprite vsa okna in vrata, da dobite svež zrak,
- pojdite ven,
- čimprej poiščite zdravniško pomoč – ne vračajte se v prizadeto zgradbo, dokler ne prejmete nasveta.
Najbolje je, da pokličete nujno medicinsko pomoč ali še bolje 112, saj bo verjetno potrebno posredovanje gasilcev in včasih žal tudi policije.
Če je oseba nezavestna, preverite dihanje in utrip. Če ne, začnite oživljanje, dokler ne prispe nujna medicinska pomoč. Zagotovite vso pomoč. To pomeni, da je treba ponesrečenca odpeljati iz območja, kjer je visoka koncentracija ogljikovega monoksida. Če niste prepričani, da lahko pomagate, ne da bi se spravili v nevarnost, počakajte na reševalno službo.
Dodatni nasveti za preprečevanje
V svoj dom namestite detektor. Preverite ali zamenjajte baterijo detektorja, ko vsako pomlad in jesen spreminjate čas na urah. Postavite detektor na mesto, kjer vas bo zbudil, če se sproži alarm, na primer blizu vaše spalnice. Razmislite o nakupu detektorja z digitalnim odčitavanjem, ki vam lahko pokaže najvišjo raven koncentracije CO v vašem domu. Zamenjajte detektor vsakih pet let.
Vaš ogrevalni sistem, grelnik vode in vse druge naprave na plin, olje ali premog naj vsako leto servisira usposobljen tehnik.
Ne zaganjajte ali puščajte avtomobilov, tovornjakov ali drugih vozil v zaprtem prostoru, kot je garaža, četudi so zunanja vrata odprta.
Med spanjem v zaprtih prostorih, kot so šotori, avtodomi in druga vozila, ne uporabljajte prenosnih grelnikov ali svetilk. To je še toliko bolj pomembno na visokih nadmorskih višinah, kjer je tveganje za zastrupitev z ogljikovim monoksidom povečano.
Ko uporabljate plinski generator, ga hranite na varni razdalji od hiše.
Še enkrat, zastrupitev z ogljikovim monoksidom se ne bi smela zgoditi nikomur!
Vizita e-novice
Povzeto po Adiva.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV