Glede na rezultate študije, predstavljene na nedavni seji o hipertenziji Ameriškega združenja za srce, bodo ljudje z visokim krvnim tlakom v zimskih mesecih verjetno doživeli zvišanje krvnega tlaka, piše krenizdravo.
Raziskovalci so ugotovili, da se je v povprečju sistolični krvni tlak (največje število odčitkov krvnega tlaka) v zimskih mesecih povečal za do 1,7 mmHg v primerjavi s poletnimi meseci. Opazili so tudi, da so se prizadevanja za nadzor krvnega tlaka zmanjšala za 5 % v primerjavi s poletnimi meseci.
Ljudje s povišanim krvnim tlakom lahko v poletnih mesecih dobro nadzorujejo krvni tlak, pozimi pa je ta lahko povišan. Čeprav poročilo AHA ni posebej obravnavalo posledic teh sezonskih nihanj, so prejšnje raziskave pokazale, da lahko spremembe krvnega tlaka povečajo tveganje za srčno-žilne dogodke, možgansko kap in druge zaplete.
Če je v hladnem vremenu krvni tlak višji, obstaja potencialno večje tveganje za poškodbe ledvic ali srca zaradi visokega krvnega tlaka, zato je pomembno, da si bolniki z visokim krvnim tlakom redno preverjajo krvni tlak doma. Strokovnjaki ugibajo, da so ta nihanja krvnega tlaka med poletnimi in zimskimi meseci morda povezana s tem, kako lahko hladno vreme vpliva na krvne žile.
Izpostavljenost nizkim temperaturam povzroča zoženje krvnih žil in posledično zvišanje krvnega tlaka. Sezonski vpliv na arterijski krvni tlak je bil dokazan z različnimi študijami na podlagi enkratnih ali večkratnih meritev pri odraslih, starejših in otrocih, pa tudi pri zdravih in hipertenzivnih ljudeh. V vseh teh študijah tako sistolični kot diastolični povprečni krvni tlak kažeta sezonski vrh pozimi in najnižjo vrednost poleti.
Ta razlika verjetno vpliva na pojavnost hipertenzije v različnih letnih časih zaradi dejstva, da bo zvišanje krvnega tlaka pozimi premaknilo delež ljudi iz normotenzivne skupine v hipertenzivno kategorijo.
Več študij je odkrilo razmerje med krvnim tlakom in zunanjo temperaturo, pri čemer so bili najvišji tlaki zabeleženi pri nizkih temperaturah, najnižji pa pri razmeroma toplih temperaturah.
Pri obeh spolih je skupna stopnja telesne aktivnosti bistveno višja poleti kot pozimi; telesna nedejavnost je močno pozitivno povezana s hipertenzijo, intervencijske študije pa so pokazale, da je povečana telesna aktivnost učinkovita pri zdravljenju visokega krvnega tlaka pri različnih populacijah.
V več skupnostih so opazili pomembne sezonske spremembe ravni vitamina D, ki so razkrile razlike v vrednosti vitamina D, ki so se povečale poleti in spomladi, medtem ko so se jeseni in pozimi postopoma zmanjševale; več kliničnih in epidemioloških študij je pokazalo povezavo med hipertenzijo in nizkimi ravnmi vitamina D. Zato je redno merjenje krvnega tlaka še posebej pomembno v zimskih mesecih!
Vizita e-novice
Vir: krenizdravo
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV