Medtem ko znanstveniki še naprej aktivno raziskujejo, kako upočasniti ali preprečiti s starostjo povezano poslabšanje telesnega in psihičnega zdravja, so že odkrili številne načine za izboljšanje možnosti za ohranjanje optimalnega zdravja pozneje v življenju.
Skrb za naše fizično zdravje vključuje ostati aktiven, izbirati zdravo hrano, dovolj spati, omejiti vnos alkohola in proaktivno skrbeti za svoje zdravje. Majhne spremembe na vsakem od teh področij lahko veliko prispevajo k podpori zdravega staranja!
Gibanje
Ne glede na to, ali jo obožujete ali sovražite, je telesna dejavnost temelj zdravega staranja. Znanstveni dokazi kažejo, da ljudje, ki redno telovadijo, ne le živijo dlje, ampak tudi bolje – kar pomeni, da uživajo več let življenja brez bolečin in tegob, ki običajno spremljajo starost in staranje.
Zdrava prehrana
Pametna izbira hrane vas lahko zaščiti pred nekaterimi zdravstvenimi težavami, ko se starate, in lahko celo pomaga izboljšati delovanje možganov. Tako kot pri vadbi tudi dobro prehranjevanje ni odvisno samo od vaše teže.
Dober in kakovosten spanec
Dovolj spanja vam pomaga ostati zdravi in pozorni. Čeprav starejši odrasli potrebujejo sedem do devet ur spanja, pogosto večina odraslih ne dobi toliko ur spanja.
Pomanjkanje kakovostnega spanca lahko povzroči razdražljivost, depresijo, pozabljivost in večjo verjetnost padcev ali drugih nesreč.
Če kadite, prenehajte
Ne glede na to, koliko ste stari ali kako dolgo že kadite, raziskave potrjujejo, da bo opustitev kajenja izboljšala vaše zdravje, tudi če ste stari 60 let ali več in kadite desetletja.
Omejite uživanje alkohola
Odvisnost od alkohola ali prekomerno pitje vpliva na vse organe v telesu, vključno z možgani. Omejite uživanje alkohola!
Redno hodite k zdravniku
Redni zdravstveni pregledi pri zdravniku so bistveni za zdravo staranje.
Skrb za duševno zdravje
Duševno zdravje je bistveno za vaše splošno zdravje in kakovost življenja. Vpliva na naše razmišljanje, čustvovanje, delovanje, odločanje in odnos do drugih. Obvladovanje socialne izolacije, osamljenosti, stresa, depresije in razpoloženja z medicinsko nego in samooskrbo je ključno za zdravo staranje.
Samota in osamljenost
S staranjem lahko spremembe, kot so izguba sluha in vida, izguba spomina, invalidnost, težave pri premikanju ter izguba družine in prijateljev, otežijo ohranjanje socialnih stikov.
Zaradi tega je večja verjetnost, da bodo starejši odrasli socialno izolirani in se bodo počutili osamljene. Čeprav zvenita podobno, sta samota in osamljenost različni.
Prostočasne aktivnosti in hobiji
Vaše najljubše dejavnosti niso samo zabavne – lahko so tudi dobre za vaše zdravje. Raziskave kažejo, da so ljudje, ki se ukvarjajo s hobiji ter družabnimi in prostočasnimi dejavnostmi, morda manj izpostavljeni nekaterim zdravstvenim težavam.
Skrb za vaše kognitivno zdravje
Kognicija – sposobnost jasnega razmišljanja, učenja in pomnjenja – se s staranjem pogosto spreminja. Raziskave kažejo, da lahko zdravo prehranjevanje, ohranjanje aktivnosti in učenje novih spretnosti pomaga ohranjati starejše kognitivno zdravje.
Vizita e-novice
Vir: nia.nih.gov
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV