Vizita.si
Demenca

Starostne bolezni

8 simptomov demence z Lewyjevimi telesci

N.R.A.
16. 11. 2024 04.38
0

Demenca z Lewyjevimi telesci je druga najpogostejša vrsta demence za Alzheimerjevo boleznijo.

Beljakovinske usedline, imenovane Lewyjeva telesca, se razvijejo v živčnih celicah v možganih. Beljakovinske usedline vplivajo na področja možganov, ki sodelujejo pri razmišljanju, spominu in gibanju. To stanje je znano tudi kot demenca z Lewyjevimi telesci.

Demenca z Lewyjevimi telesci povzroči upad duševnih sposobnosti, ki se sčasoma postopoma slabša. Ljudje z demenco z Lewyjevimi telesci lahko vidijo stvari, t. i. vizualne halucinacije. Bolniki imajo tudi spremembe v budnosti in pozornosti.

Demenca z Lewyjevimi telesci
Demenca z Lewyjevimi telesciFOTO: Profimedia

Posamezniki z demenco z Lewyjevimi telesci lahko doživijo simptome Parkinsonove bolezni. Ti simptomi lahko vključujejo otrdele mišice, počasno gibanje, težave pri hoji in tresenje.

Demenca z Lewyjevimi telesci simptomi

Vizualne halucinacije

Videnje stvari, ki jih ni, znano kot halucinacije, je lahko eden prvih simptomov demence z Lewyjevimi telesci. Ta simptom se pogosto pojavlja redno. Ljudje z demenco z Lewyjevimi telesci lahko vidijo oblike, živali ali ljudi, ki jih ni. Možne so halucinacije, ki vključujejo zvoke, vonjave ali dotik.

Bi prepoznali simptome demence?
Preberi še
Bi prepoznali simptome demence?

Vizualne halucinacije ali videnje stvari, ki jih ni, se pojavijo pri do 80 % ljudi s to obliko demence in pogosto na začetku bolezni. Druge vrste halucinacij, kot je sluh ali vonj stvari, ki jih ni, so manj pogoste kot vidne, vendar se lahko tudi pojavijo.

Vizuoprostorske težave, vključno z zmanjšanim zaznavanjem globine, težavami pri prepoznavanju znanih predmetov in oslabljeno koordinacijo rok in oči, so prav tako pogoste pri ljudeh z Demenco z Lewyjevimi telesci.

Demenca
DemencaFOTO: AdobeStock

Motnje gibanja

Pojavijo se lahko znaki Parkinsonove bolezni, znani kot znaki Parkinsonove bolezni. Ti simptomi vključujejo upočasnjeno gibanje, otrdele mišice, tresenje ali premikajočo se hojo. To lahko povzroči padec osebe.

Slaba regulacija telesnih funkcij

Del živčnega sistema, ki nadzoruje samodejne funkcije, se imenuje avtonomni živčni sistem. Demenca z Lewyjevimi telesci lahko vpliva na to, kako dobro avtonomni živčni sistem nadzoruje krvni tlak, srčni utrip, potenje in prebavo. To lahko povzroči nenadne padce krvnega tlaka ob vstajanju, omotico, padce, izgubo nadzora nad mehurjem in težave s črevesjem, kot je zaprtje.

Kognitivne težave

Ljudje z demenco z Lewyjevimi telesci imajo lahko težave z razmišljanjem, podobne tistim pri Alzheimerjevi bolezni. Lahko vključujejo zmedenost, slabo pozornost, vizualno-prostorske težave in izgubo spomina.

Demenca z Lewyjevimi telesci
Demenca z Lewyjevimi telesciFOTO: AdobeStock

Težave s spanjem

Ljudje z demenco z Lewyjevimi telesci imajo lahko motnjo vedenja med spanjem. Ta motnja povzroči, da ljudje med spanjem fizično uresničujejo svoje sanje. Ljudje z vedenjsko motnjo spanja lahko med spanjem udarjajo, brcajo, vpijejo ali kričijo. Druge težave s spanjem vključujejo:

- Prekomerna dnevna zaspanost,

- Spremembe vzorcev spanja,

- Nespečnost.

Osamljenost je lahko povezana z večjim tveganjem za demenco
Preberi še
Osamljenost je lahko povezana z večjim tveganjem za demenco

Različna pozornost

Možne so epizode zaspanosti, dolga obdobja strmenja v prazno, dolgi dremeži čez dan ali neorganiziran govor.

Depresija

Ljudje z demenco z Lewyjevimi telesci lahko razvijejo depresijo.

Apatija

Lahko pride do izgube motivacije.

Simptomi demence z Lewyjevimi telesci so lahko podobni simptomom drugih nevroloških motenj, kot sta Alzheimerjeva bolezen in Parkinsonova bolezen. Simptomi nihajo skozi čas in se razlikujejo od osebe do osebe. Kot omenjeno, glavni simptom je parkinsonizem, ki je krovni izraz, ki se nanaša na možganska stanja, ki povzročajo težave z gibanjem.

Nekateri ljudje z Demenco z Lewyjevimi telesci morda ne bodo imeli večjih težav z gibanjem več let, drugi pa jih lahko občutijo zgodaj. Sprva so lahko simptomi gibanja zelo subtilni in jih je zlahka spregledati.

Demenca
DemencaFOTO: Dreamstime

Drugi simptomi gibanja LBD vključujejo še:

- Težave z ravnotežjem,

- Premešana hoja,

- Težave pri požiranju (disfagija),

- Zmanjšana obrazna mimika,

- Pogosti padci,

- Izguba koordinacije,

- Manjši rokopis, kot je običajen za osebo.

Zakaj se zdi, da je Alzheimerjeva bolezen pogostejša pri ženskah?
Preberi še
Zakaj se zdi, da je Alzheimerjeva bolezen pogostejša pri ženskah?

Kognitivni simptomi demence z Lewyjevimi telesci

Nihanje kognitivnih (duševnih) funkcij je relativno specifična značilnost demence z Lewyjevimi telesci. Oseba lahko med obdobji zmedenosti in neodzivnosti na vprašanja doživi obdobja, ko je pozorna in koherentna. To se lahko spreminja iz dneva v dan ali celo znotraj istega dne. Drugi kognitivni simptomi vključujejo upad:

- Sposobnosti načrtovanja,

- Spretnosti reševanja problemov,

- Odločanja,

- Spomin (za razliko od Alzheimerjeve demence težave s spominom na začetku morda niso prisotne, vendar se pogosto pojavijo, ko demenca napreduje),

- Sposobnost osredotočanja,

- Razumevanje informacij v vizualni obliki.

''Želim si, da bi vedela, da mama potrebuje nekoga, ki jo ima rad, četudi je ne razume''
Preberi še
''Želim si, da bi vedela, da mama potrebuje nekoga, ki jo ima rad, četudi je ne razume''

Disavtonomija pri demenci z Lewyjevimi telesci

Disavtonomija je splošen izraz za skupino motenj, ki imajo skupno težavo – to je avtonomni živčni sistem, ki ne deluje, kot bi moral. Avtonomni živčni sistem je del vašega živčnega sistema, ki nadzoruje nehotene telesne funkcije (funkcije, ki jih ne nadzorujete zavestno), kot so vaš srčni utrip, krvni tlak, dihanje, prebava in mnoge druge. Ljudje s to obliko demence imajo lahko težave z avtonomnim živčnim sistemom, kar lahko povzroči naslednje simptome:

- Spremembe telesne temperature,

- Krvni pritisk,

- Omotičnost,

- Omedlevica,

- Občutljivost na toploto in mraz,

- Spolna disfunkcija,

- Urinska inkontinenca,

- Fekalna (črevesna) inkontinenca,

- Zaprtje.

Demenca
DemencaFOTO: AdobeStock

Razpoloženjski in vedenjski simptomi demence z Lewyjevimi telesci

Bolniki lahko doživijo spremembe vedenja in razpoloženja, ki se lahko poslabšajo, ko se njihove miselne sposobnosti zmanjšajo. Simptomi lahko vključujejo:

- Depresija,

- Anksioznost,

- Vznemirjenost, nemir ali agresija,

- Zablode (močna napačna prepričanja ali mnenja, ki nimajo podlage v realnosti),

- Paranoja (skrajno, iracionalno nezaupanje do drugih).

Kaj povzroča demenco z Lewyjevimi telesci?

Kopičenje Lewyjevih telesc (proteinov, imenovanih alfa-sinuklein) povzroča demenco z Lewyjevimi telesci in demenco pri Parkinsonovi bolezni. Ko se Lewyjeva telesca kopičijo v nevronih, povzročijo poškodbe določenih predelov možganov.

Raziskovalci ne vedo, zakaj nekateri ljudje razvijejo to obliko demene, drugi pa ne. Nekateri menijo, da lahko kombinacija mutacij v človekovih genih, okoljskih dejavnikov tveganja in naravnega staranja povzroči razvoj pri nekaterih ljudeh. Raziskave posebnih vzrokov še vedno potekajo.

Demenca
DemencaFOTO: Dreamstime

Dejavniki tveganja za demenco z Lewyjevimi telesci

Zdi se, da nekaj dejavnikov povečuje tveganje za razvoj demence z Lewyjevimi telesci. Bolj ogroženi so tisti, ki;

- so starejši od 60 leti,

- spol; demenca z Lewyjevimi telesci prizadene več moških kot žensk,

- družinska nagnjenost; tisti, ki imajo družinskega člana z demenco z Lewijevimi telesci ali Parkinsonovo boleznijo, so izpostavljeni večjemu tveganju.

Demenca z Lewyjevimi telesci zapleti

Demenca z Lewyjevimi telesci je progresivna. To pomeni, da se sčasoma postopoma slabša. Ko se simptomi poslabšajo, lahko demenca z Lewyjevimi telesci povzroči:

- hudo obliko demence,

- agresivno vedenje,

- depresijo,

- povečano tveganje za padce in poškodbe,

- poslabšanje simptomov Parkinsonove bolezni, kot je tresenje.

Najpogostejše duševne motnje v starosti
Preberi še
Najpogostejše duševne motnje v starosti

Testi za demenco z Lewyjevimi telesci

Ni enega samega testa za demenco z Lewyjevimi telesci. Za postavitev diagnoze bo morda potrebno naslednje:

Ocena simptomov – na primer, ali obstajajo značilni simptomi demence z Lewyjevimi telesci.

Ocena mentalnih sposobnosti – to običajno vključuje številne naloge in vprašanja.

Krvne preiskave za izključitev stanj s podobnimi simptomi.

Skeniranje možganov, kot je slikanje z magnetno resonanco, računalniško tomografijo ali drugo, ki lahko odkrijejo in pokažejo znake demence ali druge težave z možgani.

Zdravljenje demence z Lewyjevimi telesci

Trenutno ni zdravila za demenco z Lewyjevimi telesci ali kakršnega koli zdravljenja, ki bi jo upočasnilo. Obstajajo pa zdravljenja, ki lahko pomagajo nadzorovati nekatere simptome, morda za več let.

Demenca
DemencaFOTO: Dreamstime

Obeti za demenco z Lewyjevimi telesci

Kako hitro se demenca z Lewyjevimi telesci poslabša, se razlikuje od osebe do osebe. Običajno bo potrebna pomoč na domu, nekateri pa bodo sčasoma potrebovali nego v domu za ostarele. Povprečni čas preživetja po diagnozi je približno 5 do 7 let. Toda to je zelo spremenljivo in nekateri ljudje živijo veliko dlje od tega.

Če so vam ali vaši ljubljeni osebi diagnosticirali demenco, ne pozabite, da niste sami. Socialne službe ter prostovoljne organizacije lahko nudijo nasvete in podporo za vas in vašo družino!

Ali je mogoče preprečiti demenco z Lewyjevimi telesci?

Trenutno na žalost ni znanega načina za preprečevanje demence z Lewyjevimi telesci.

Če so vam ali vaši ljubljeni osebi diagnosticirali demenco, je pomembno, da se seznanite s stanjem ter vsemi zdravili in terapijami, ki vam lahko pomagajo, da se počutite čim bolj udobno in varno.

Demenca
DemencaFOTO: AdobeStock

Kaj lahko pričakujem, če ima moja ljubljena oseba ali jaz demenco z Lewyjevimi telesci?

Izkušnja vsake osebe z demenco z Lewyjevimi telesci je edinstvena. Nemogoče je vedeti, kako počasi ali hitro napreduje bolezen, lahko pa na to vplivajo vaše splošno zdravje in kakršna koli obstoječa stanja, ki jih morda imate.

Ker je progresivna bolezen, se težave z duševnimi in telesnimi funkcijami sčasoma poslabšajo. Trenutno ni znanega načina za zaustavitev napredovanja bolezni. 

Vendar pa vedno obstaja upanje! Raziskave o demenci z Lewyjevimi telesci, Alzheimerjevi bolezni in Parkinsonovi bolezni z demenco še potekajo. Razvijajo se nova zdravila in preiskujejo se novi pristopi k zdravljenju.

Demenca
DemencaFOTO: Dreamstime

Kako naj poskrbim za nekoga z demenco z Lewyjevimi telesci?

Če skrbite za nekoga, ki mu je bila diagnosticirana demenca z Lewyjevimi telesci, je pomembno, da se poučite o stanju in poiščete strokovno vodstvo, ki vam bo pomagalo pri oskrbi doma. Razumevanje bolezni vam lahko pomaga pri soočanju z vsakodnevnimi izzivi.

Morda boste morali narediti spremembe v svojem domu, da jim olajšate vsakdanje življenje. Na primer, pomaga imeti svetlo, veselo in znano okolje. Prav tako je pomembno zagotoviti, da je vaš dom varen in brez ovir, ki bi lahko povzročile padce.

Zdravstveni tim vaše ljubljene osebe vam lahko pomaga voditi te spremembe. Ker se sposobnost vpogleda in presoje pri ljudeh z demenco zmanjšuje, boste morda morali imenovati nekoga drugega, da bo nadzoroval njihove finance. Preden je njihov upad duševnih funkcij resen, je prav tako pomembno razjasniti njihove želje glede nege ter finančne in pravne ureditve.

Viri: mayoclinic, nhs.uk & my.clevelandclinic

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650