Od 50. leta naprej imunski sistem telesa postopoma slabi, kar lahko vodi v razvoj nekaterih bolezni. Zdrav življenjski slog in aktivnosti lahko pomagajo zmanjšati tveganje za bolezni ali jih preprečiti. To je nekaj najpogostejših zdravstvenih težav, ki se lahko pojavijo po 50. letu po poročanju spletne strani WebMD.
Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije vsako leto zaradi bolezni srca in ožilja umre približno 17,9 milijona ljudi, eden od dveh moških, starih 50 let, pa je v nevarnosti, da bo nekoč imel bolezen srca.
Najpogostejši znaki so bolečine v prsih, težko dihanje in bolečine v hrbtu, ramenih ali vratu. Oseba se lahko počuti tudi prepoteno, omotično ali se počuti, kot da bo bruhala. Tveganje je manjše, če ima oseba zdravo telesno težo, ne kadi in redno telovadi.
Pojavi se, ko kri ne doseže delov možganov tako, kot bi morala, in te možganske celice začnejo odmirati. Takoj je treba poiskati pomoč, če pride do nenadne šibkosti ali odrevenelosti obraza, rok ali nog, izgube orientacije ali če oseba postane zmedena in ima težave z govorom.
Za zmanjšanje tveganja za možgansko kap je treba vzdrževati krvni tlak pod nadzorom, slediti dieti z nizko vsebnostjo holesterola, obvladati stres, telovaditi in prenehati kaditi.
Anevrizma nastane, ko stena arterije oslabi in se izboči navzven. Če ta stena popusti, lahko povzroči resno notranjo krvavitev ali možgansko kap. Simptomi lahko vključujejo bolečino, slabost, omotico, vlažno kožo in hiter srčni utrip.
To so strjeni koščki žolča, tekočine, ki pomaga telesu, da se znebi odpadkov, in se lahko zataknejo na izhodu iz žolčnika, majhnega organa pod jetri. Lahko so veliki od zrna peska do žogice za golf in lahko povzročijo hude bolečine v zgornjem delu trebuha ali za popkom. Verjetnost, da jih bo imela oseba, je večja, če je debela, ima sladkorno ali Crohnovo bolezen ali če ne telovadi.
Včasih je lahko posledica žolčnih kamnov. Gre za vnetje trebušne slinavke, ki proizvaja encime in hormone, kot je inzulin, ki pomagajo pri prebavi. Povzroča hude bolečine v trebuhu, slabost, bruhanje in povišano telesno temperaturo, stanje pa je lahko smrtno nevarno.
Če se pojavijo ti simptomi, je treba takoj poiskati zdravniško pomoč. Lahko je tudi posledica alkoholizma, visoke ravni kalcija ali maščob, ki jih imenujemo trigliceridi.
Pojavijo se lahko v kateri koli starosti, vendar pa lahko kosti s staranjem postanejo krhke in se bolj verjetno zlomijo. Izguba kostne mase je znana kot osteoporoza in je še posebej pogosta pri starejših ženskah. Kalcij in vitamin D lahko upočasnita ali preprečita poslabšanje osteoporoze, nekatera zdravila pa lahko pomagajo ohraniti ali celo obnoviti kosti.
Nenadna omotica se lahko pojavi, če se drobni kristalčki v notranjem ušesu, ki pomagajo pri nadzoru ravnotežja, premaknejo. Večja je verjetnost, da se bodo pojavili v starejši starosti, ker ti kristali niso trdno pritrjeni na svoje mesto. Zdravnik lahko to zdravi z vrsto gibov glave, ki te delce premaknejo nazaj na svoje mesto.
Mrežnica je svetlobno občutljiva plast v očesu, ki prenaša tisto, kar oseba vidi, do možganov. Če se odlepi od zunanje stene očesa, ne bo dobila kisika in drugih stvari, ki jih potrebuje. V tem primeru lahko oseba vidi lebdeče lise ali utripe svetlobe. Privede lahko celo do trajne izgube vida, zato je treba nemudoma obiskati zdravnika. Pogostejša je pri kratkovidnih, tistih, ki so imeli operacijo sive mrene ali druge očesne bolezni.
To so trde usedline, ki so običajno narejene iz kalcija in se tvorijo v ledvicah. Pogosto neškodljivo izginejo iz telesa, večji delci pa so lahko zelo boleči in povzročijo krvavitev, okužbo ali blokirajo pretok urina. Pogostejši so pri moških kot pri ženskah. Njihov nastanek lahko preprečimo, če človek vsak dan popije dovolj tekočine, najbolje vode.
Ljudje, starejši od 50 let, imajo večje tveganje za bakterijsko pljučnico kot virusno pljučnico. Najpogostejša bakterija je pnevmokok, ki je lahko smrtno nevarna. Starejši ljudje pogosteje zbolijo za vnetjem, ker njihov imunski sistem s staranjem oslabi.
Razvija se počasi, lahko pa se pojavi nenadoma. Spinalna stenoza se pojavi, ko se kanal v hrbtenici, ki drži hrbtenjačo in druge živce, zoži, običajno zaradi artritisa. Živci so lahko stisnjeni, kar povzroči bolečino, otrplost ali krče v spodnjem delu hrbta ali vratu. Lahko se zdravi z zdravili ali fizikalno terapijo ali v nekaterih primerih s kirurškim posegom.
Pojavi se, ko se krvni strdek zagozdi v krvni žili pljuč. Možnosti, da človek zboli, se povečajo po 50. letu, stanje pa je lahko resno, zato je treba poiskati zdravniško pomoč, če se pojavijo simptomi, kot so bolečina v prsih, nenadna zasoplost in vrtoglavica. Lahko se pojavi tudi kašelj, ki lahko povzroči kri, bolečine v nogah in vlažna ali modrikasta koža. Krvni strdek se pogosto začne v nogi, zato je lahko zgodnji znak otekanje ali bolečina v eni od nog. Tveganje se poveča, če je oseba imela srčno bolezen, nedavno operacijo ali je bila dlje časa v utesnjenem položaju (v letalu ali avtomobilu).
Vizita e-novice
Vir: miss7zdrava
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV