Britanska študija univerze East Anglia pa je torej tudi pokazala, da imajo ženske, ki uživajo mediteransko prehrano, kar precej manjše tveganje, da bi jih v življenju zadela kap. Ta je posledica bolezni srca in žilja. In dejavniki tveganja, da nas ta doleti, so po besedah NIJZ, Nacionalnega inštituta za javno zdravje – zvišan krvni tlak, zvišan holesterol, zvišan krvni sladkor, čezmerna telesna teža, kajenje, telesna neaktivnost ter stres. Na kar prve štiri od sedmih dejavnikov lahko vplivamo s pravo prehrano.
Kako v nekaj korakih svojo prehrano preprosto lahko začnemo spreminjati v bolj mediteransko? 1. Za solate začnite uporabljati olivno olje. 2. Za malico si privoščite nekaj oreščkov ali kakšen sadež, pozimi tudi suho sadje. 3. V vsakem obroku naj bo nekaj zelenjave. 4. Enkrat na teden poskušajte uživati ribe, vsaj iz pločevinke. 5. Enostavne ogljikove hidrate zamenjajte s polnovrednimi – bel kruh zamenjajte s polnozrnatim, poskusite rjavi riž ter pa žita, kot so ajda, proso, oves ... |
Velika težava, ki poveča tveganje za kap, je tudi prekomerno uživanje soli. Nekaj je potrebujemo. A to je 5 gramov ali ena čajna žlička na dan. Pogosto pa te količine ne prekoračimo, ker bi preveč vihteli s solnico, temveč ker pozabljamo, da je sol lahko tudi v vnaprej pripravljenih izdelkih, vloženi zelenjavi, sirih, kruhu in mesu, še opozarja NIJZ. Pa tudi ko uživamo hrano v restavraciji, težko vemo, koliko soli je uporabil kuhar.
Preberite si še, katera preprosta navada zmanjša tveganje, da bi doživeli hudo kap.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV