Vizita.si
Tai chi je kitajska vadba, ki združuje gibanje z meditacijo.

Zlata leta

To lahko starejše obvaruje pred padcem

L. E.
23. 02. 2017 08.17
1

Starejši, ki se ukvarjajo s kitajsko obliko vadbe tai chi, ki gibanje združuje z meditacijo - imajo manjše tveganje za padce. To je pomembno, saj lahko padci v teh letih nenadoma dramatično zmanjšajo kakovost življenja.

Tai chi je kitajska vadba, ki združuje gibanje z meditacijo.
Tai chi je kitajska vadba, ki združuje gibanje z meditacijo.FOTO: Thinkstock
Gre za gibanje, ki je izredno primerno za starejše, saj je počasno, vključuje globoko dihanje, ki sprošča, njegovi počasni povezani gibi pa niso težki, a vseeno razgibajo.

Ameriški raziskovalci so preučili podatke 18 že narejenih študij in potrdili, da je lahko tai chi za starejše izredno koristna vadba tudi, ker zmanjša tveganje za padec. Preučili so podatke 3.824 starejših od 65 let. Tisti, ki so se ukvarjali s tai chijem, so imeli za 31 odstotkov manjše tveganje za padec.

“To je pomembno odkritje, saj je tai chi aktivnost, ki se je ni težko naučiti, ljudje jo lahko izvajajo sami doma ali v službi ali v domu za upokojence,” pove Jean-Michel Brismee, ki je raziskovalec na univerzi v Texasu. "Gre za majhen strošek. Starejšim pa omogoča, da ohranjajo svojo samostojnost in zdravje."

Po svetu do 40 odstotkov starejših od 65 in polovica starejših od 80 pade vsako leto. In za starejše je to lahko pogubno. Padec pri takšni starosti lahko nenadno poslabša kvaliteto življenja, saj človek po njem nekako ni več isti. To pa lahko tudi omaja željo po življenju. Človek naenkrat samo še preživlja, namesto da bi polno živel.
Ko se tai chija enkrat preučimo, ga lahko izvajamo sami doma.
Ko se tai chija enkrat preučimo, ga lahko izvajamo sami doma.FOTO: Thinkstock

V študijah so tai chi izvajali trikrat tedensko. S tem so si izboljšali ravnotežje, fleksibilnost, moč telesa v sklepih. Vse to zmanjša tveganje za padec. "Tai chi ima več komponent," pove dr. Chenchen Wang iz bostonskega kliničnega centra. “Gre za gibanje, za dihalne vaje, za učenje, da smo pozorni na svoje telo, da se lahko na nekaj osredotočimo, da držimo ravnotežje, da se znamo sprostiti. Vse to pozitivno vpliva na zdravje. Tudi na psiho-socialno funkcioniranje človeka, kar je prav tako izjemno pomembno. Lahko preprečuje depresijo, pomaga starejšim, da so bolj samozavestni. Vse to pomaga.”

Ker se pri tai chiju gibi povezujejo, lahko to izboljša delovanje možganov. Tudi zato, ker je treba koordinirati več gibov naenkrat. Vsekakor starejši morajo skrbeti, da se redno gibajo. Vaja kot je tai chi pa jim lahko ustreza, ker je počasna in ker vpliva tudi na psiho in um.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662