Preberite še: To povzročita le dve žlički in pol sladkorja
Identificirali so 9 ključnih dejavnikov tveganja, s katerimi lahko preprečimo upad možganov, vključno z nenehnim izobraževanjem, opustitvijo kajenja, nadzorom krvnega pritiska in preprečevanjem debelosti.
Osredotočenost na dejavnike tveganja, ki lahko preprečijo demenco je zanimiva strategija za raziskovalce možganov, še posebej, ko je govora o Alzheimerjevi bolezni - obliki demence, ki je povezana z nabiranjem amiloidnih beljakovinskih oblog v možganih. Na zadnji mednarodni konferenci za Alzheimerjevo bolezen, so raziskovalci predstavili rezultate svojih raziskav in predstavili potencialne dejavnike, s katerimi bi lahko preprečili Alzheimerjevo bolezne. Med njimi intelektualna stimulacija možganov, prav tako vadba in zdrava prehrana. Te študije, ki so vključevale na tisoče ljudi po svetu, so potrdile, da kombinacija številnih teh dejavnikov lahko prispeva k preprečevanju Alzheimerjeve bolezni.
Preberite še: Poglejte razliko med zdravimi in bolnimi možgani
Dejstvo, da je izbira življenjskega sloga ključnega pomena pri preprečevanju demenc in Alzheimerjeve bolezni, pa je zelo dobra novica, pravijo strokovnjaki. ''Ta odkritja dajejo novo upanje,'' je v svoji izjavi za javnost dejala Maria Carillo, znanstvenica iz Združenja za Alzheimerjevo bolezen. ''Vsak posameznik ima tako sam možnost, da zmanjša tveganje za kognitivni upad možganov in za razvoj demence, in to samo z majhnimi spremembami vedenja, ki vodijo do bolj zdravega načina življenja. Na ravni javnega zdravja tako lahko pomagajo samo intervencije, ki so osnovane na dokazih in lahko močno vplivajo na uravnavanje teh bolezni in ekonomskih stroškov, ki jih prinašajo demence in Alzheimerjeva bolezen,'' je še pojasnila.
Kaj je Alzheimerjeva bolezen? Alzheimerjeva bolezen je posledica propada možganskih celic. Z leti običajno postajamo nekoliko bolj pozabljivi, hujše težave s kratkoročnim spominom pa so lahko znak Alzheimerjeve bolezni, pri kateri možganske celice propadajo, v možganih pa se kopičijo nenormalne beljakovine. Možganskega tkiva je vse manj, zato umske zmogljivosti upadejo, stanje pa imenujemo demenca. Alzheimerjeva bolezen je najpogostejša oblika demence. |
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV