V študiji, ki je bila objavljena v strokovni reviji JAMA Oncology, raziskovalci pojasnjujejo, da prehrana, ki jo ljudje uživajo, vpliva na vnetja v telesu, kar lahko zmerijo z vnetnimi biomarkerji. Vnetja pa igrajo ključno vlogo pri razvoju raka, vključno z rakom debelega črevesa.
V torek je osebni zdravnik predsednika Trumpa dr. Ronny Jackson na novinarski konferenci razkril, da ima predsednik ZDA indeks telesne mase 29,9, kar je na robu debelosti. ''Povišana telesna teža in debelost sta že znak vnetij, ki lahko sprožijo raka debelega lrevesa,'' je povedal dr. Fred Tabung, raziskovalec z Univerze Harvard.
Kljub temu da je bil sicer Trump zdrav, mu je zdravnik priporočil bolj razmoliko prehrano in več vadbe, kar bi lahko podaljšalo njegovo življenje.
Rak debelega črevesa je drugi najpogostejši rak v Sloveniji in za njim vsako leto zboli okoli 350 moških in žensk. Prvi simptomi raka debelega črevesa so zelo splošni in jih zato pogosto spregledamo, običajno pa bi morali biti bolj pozornim, ko se pojavijo dolgotrajne težave z odvajanjem blata. Pojavijo se lahko na primer nepojasnjene driske, zaprtje ali občutek, da črevo nikoli ni do konca izpraznjeno. Pozorni moramo biti tudi, če se v blatu pojavi sled krvi in če blato postane tanjše kot običajno. Občutek nelagodja v trebuhu, nenehna utrujenost, izguba telesne teže in bruhanje, je še nekaj razlogov za skrb.
Rak debelega črevesa je sicer pogostejši pri ljudeh, ki so starejši od 50 let, lahko pa se pojavi v kateri koli starosti, celo pri mladih. Ključnega pomena je prehrana, saj raziskave dokazujejo povezavo med razojem raka in visokokalorično in mastno hrano, v kateri je malo vlaknin. Ženske, ki so se spopadale z rakom na dojkah ali rodilih, imajo več možnosti za raka debelega črevesa, prav tako tudi ljudje, ki imajo sorodnika z rakom debelega črevesa - zlasti, če je sorodnik za rakom zbolel mlad. Večje tveganje imajo še ljudje, ki se spopadajo z ulceroznim kolitisom - vnetjem črevesne sluznice.
Če opazite katerega od simptomov, se o tem pogovorite s svojim osebnim zdravnikom. Vsekakor pa se odzovite na povabilo programa SVIT, ki ga na dom dobite ženske in moški v starostni skupini od 50 do 74 let, in sicer vsaki dve leti. Gre za državni preventivni zdravstveni programo, ki je namenjen preprečevanju in zgodnjemu odkrivanju raka na debelem črevesu in danki.
Program SVIT je pomemben, ker je zaradi poznega odkrivanja raka na debelem črevesu in danki je v Sloveniji umrljivost za tem rakom še vedno velika, zdravljenje pa je za bolnike naporno in manj uspešno. S Programom Svit lahko veliko rakov na debelem črevesu in danki preprečijo, ker odkrivajo in odstranjujejo polipe, ki so predstopnje raka. Veliko teh rakov pa bodo odkrili tako zgodaj, da bo zdravljenje manj obremenjujoče in predvsem veliko uspešnejše, pišejo na spletni strani programa Svit. Program Svit poteka pod okriljem Ministrstva za zdravje Republike Slovenije. Nosilec programa pa je Nacionalni inštitut za javno zdravje.
Sodelovanje v Svitu je za tiste, ki so v ciljni populaciji brezplačno, saj stroške programa nosi Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV