Življenje se z upokojitvijo ne konča, temveč se za mnoge starejše ljudi šele začne. Seveda so s starostjo povezane določene bolezni in vsekakor je dejstvo, da možnost teh s starostjo narašča, a z aktivnim življenjskim slogom, pozitivno naravnanostjo in drugimi okoliščinami, lahko trdimo, da so tudi leta po upokojitvi lahko najlepša leta našega življenja. Kako lahko kar najbolje izkoristimo upokojitev in leta v pokoju, navsezadnje pa, na kaj moramo tudi paziti?
Prosti čas
Ne poslušajte tistih, ki vam govorijo, da se v starosti ne moremo priučiti ničesar novega. Če kdaj, je prav v upokojitvi čas, da začnete kakšen hobi, ki ste si ga želeli celo življenje, pa morda niste imeli časa! Čas vam zdaj resnično pripada bolj kot kadarkoli v življenju, zato poslušajte le sami sebe ter obiščite večerne ali dnevne tečaje tistih aktivnosti, za katere imate zdaj končno čas. Pozitivna plat različnih aktivnosti je, da z njimi zaposlimo naše možgane, ki ostajajo še vedno aktivni, seveda pa pri različnih oblikah aktivnosti dobimo tudi družbo in nove prijatelje. Teh, ne glede na to, v katerem obdobju življenja se nahajamo, nikoli ni dosti, kajne?
Druženje
Ne zanemarite vseh dobrih in pozitivnih stikov, ki ste jih negovali tekom aktivnega življenja in aktivne delovne dobe, naj si bo govora o sodelavcih ali pa ostalih prijateljev. Če le lahko, nadaljujte določene aktivnosti in ohranjajte stike, saj boste s tem obdržali občutek pripadnosti in sodelovanja ter se izognili nenadnemu umiku iz socialnega življenja.
Pozitivna psihična naravnanost
Vsekakor je lahko upokojitev tudi stresna, posebej z vidika socialne izključenosti ter nenadnega upada aktivnosti. S tem se nekateri posamezniki soočajo bolj, drugi pa malo manj dobro. Pozitivna psihična naravnanost in zavedanje, da ima vsako obdobje v življenju določene aktivnosti, sta tudi pri upokojitvi zelo pomembna. Dobro je, da imamo pri tem tudi ljudi, ki nam stojijo ob strani ter jim zaupamo svoje strahove, pomisleke ali pa zgolj neprijetna občutja. Te imamo prav vsi in niso popolnoma nič neobičajnega.
Selitev
Pri nekaterih upokojencih in starostnikih na splošno je odločitev o selitvi ali pa razmišljanje o tej smiselna z vidika načrtovanja zrelega obdobja življenja. Če živite v veliki hiši ali pa v nefunkcionalnem visokem stanovanju, vaš blok morda nima dvigala ali pa se ne vidite več živeti v svojem domu, je morda selitev smiselna izbira za vas. Veliko starostnikov se odloča za selitev predvsem zaradi večje funkcionalnosti in mobilnosti.
Vizita e-novice
Vir: Zdravstveni vodnik za vso družino, dr. Miriam Stoppard
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV