Ženska z resnično izjemno sposobnostjo, ki jo lahko razumemo kot 'supermoč', saj je že 12 let pred uradno diagnozo zaznala prisotnost bolezni pri svojem možu zgolj preko vonja, zdaj pomaga znanstvenikom pri razvoju revolucionarnega testa za zgodnje odkrivanje bolezni, piše unilad. Žal, v tem trenutku še ni zanesljivega in dokončnega testa, ki bi nedvoumno potrdil prisotnost Parkinsonove bolezni. To predstavlja velik izziv za zgodnje odkrivanje in posledično učinkovito zdravljenje te zahtevne bolezni.

Parkinsonova bolezen je kompleksno nevrološko obolenje, ki postopoma prizadene določene predele možganov, pri čemer se v obdobju nekaj let pojavi poškodba možganskih celic. To povzroči niz različnih simptomov, med katere sodijo nehoteno tresenje ali drgetanje določenih delov telesa, ki ga poznamo tudi pod imenom tremor; značilno počasnejše gibanje v kombinaciji z oteženim začenjanjem gibov; ter okorelost in nezmožnost prožnih gibov zaradi togih mišic. Dodatno so pogosti tudi težave z ravnotežjem in koordinacijo, pa tudi spremembe v govoru in pisavi. Več podrobnih informacij in strokovnih pojasnil o Parkinsonovi bolezni je na voljo v spodnjem članku, kjer lahko poglobite svoje razumevanje.

Trenutno ni testa za Parkinsonovo bolezen, diagnoza pa temelji na oceni, simptomih, družinski anamnezi in nevrološkem pregledu.
Joy Milne iz Škotske je bila z možem Lesom od svojega 16. leta. Toda leta 1982, malo pred njegovim 32. rojstnim dnem, je opazila, da se vonj njenega moža spreminja. Znanost je že ugotovila, zakaj se vonj osebe spreminja s staranjem, kar je posledica snovi, imenovane 2-nonenal, katere količina v človeškem telesu se s staranjem povečuje.

O spominu na ta čas je za The Guardian povedala: ''Leta 1982, pred Lesovim 32. rojstnim dnem, sem na njem opazila mošusen, vlažen vonj – vedel je za moj okrepljen voh. Mislila sem, da je to morda zaradi neobdelanega zraka v operacijskih dvoranah, v katerih je delal, in mu rekla, naj se več tušira.'' A vonjala je bolezen.

Joy od takrat naprej počne vse, kar je v njeni moči, da bi znanstvenikom pomagala najti način, kako uporabiti njen voh kot sredstvo za zgodnje odkrivanje Parkinsonove bolezni. ''Odločili smo se, da drugi ne bodo trpeli enako. Ko je Les umrl junija 2015, me je prisilil, da sem obljubila, da bom nadaljevala. Preživljala sem čas v laboratorijih, kjer sem vohala majice in brise bolnikov za sebum – kožno olje, ki ga vsi proizvajamo in se spreminja z nastopom Parkinsonove bolezni." je še povedala Joy.
Zdaj je Joy navdihnila znanstvenike, da so razvili bris, ki bo pomagal odkriti Parkinsonovo bolezen pred diagnozo. Ekipa raziskovalcev na Univerzi v Manchestru v Združenem kraljestvu je razvila bris kože, za katerega pravijo, da je v laboratorijskih pogojih 95-odstotno natančen. Za razvoj testa so analizirali snov na koži, imenovano sebum, in primerjali ljudi s Parkinsonovo boleznijo in tiste brez nje. Raziskovanje še poteka, kaj bo prineslo, pa bomo lahko videli v prihodnosti.
Vizita e-novice
Vir: Unilad
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV