AvtorAnja Kovačič

Se bojite javnih govorov in nastopov?
Socialna anksioznost spada med najpogostejše oblike anksioznih motenj, rečemo ji tudi socialna fobija. Takšnim posameznikom je neprijetno v vseh socialnih okoliščinah, kjer se počutijo izpostavljeni. Običajno njihovo stisko opazijo tudi drugi, včasih pa nelagodje navzven sploh ni opazno in samo oni vedo, kako se v resnici počutijo.

'Družbena omrežja dajejo občutek, da nekaj zamujamo.'
Ena od znanih fraz pravi ’take selfie, fake life’ (delaj selfije, goljufaj življenje), kar je v današnjem času postalo nekaj običajnega. Vidimo lahko, da je življenje na družbenih omrežjih postala naša druga resničnost. Vsebine nas vodijo k prepričanjem, kako naj živimo, razmišljamo in se vedemo, da bomo pritegnili pozornost in odobravanje drugih. Vse več je tudi posameznikov, ki zgolj s svojim visokim številom všečkov zavedno ali ne oblikujejo mnenja (mladih) ljudi.

Čustvena odcepitev v družini
Vsak od nas je del družinskega sistema, v katerem ima svojo vlogo. Preplet zapletenih odnosov, družinski vzorci, zamere, zlorabe in pomanjkanje razmejitev včasih pripeljejo tudi do čustvene odcepitve (ang. cut off), s katero se prekinejo vsa težja občutja, ki jih nekdo v družini doživlja. Odcepitev od neke osebe traja več mesecev, let, lahko tudi celo življenje.

Imate raje cono udobja ali nove izzive?
Edina stalnica v življenju so spremembe, to vemo vsi. Kako se z njimi spoprijemamo, kaže na našo fleksibilnost in zmožnost prilagajanja novim okoliščinam. A kaj storiti takrat, ko si sprememb zaradi bojazni pred novim in neznanim ne želimo? Ko raje ostajamo v coni udobja in stagniramo v varnem kotičku življenja.

Družbena omrežja: Lažna podoba srečnega življenja?
Družbena omrežja so odličen virtualni poligon, saj omogočajo širok spekter interakcije in izraznosti. Nekateri jih uporabljajo za deljenje utrinkov življenja, drugi v marketinške namene, tretji vzdržujejo stara prijateljstva in spoznavajo nova. So pa družabna omrežja tudi prostor za ljudi s slabo samopodobo in tiste, ki se skrivajo za svojimi alter egi. A koliko ima ta vzporedni svet sploh stika z resničnostjo?

Sva bila skupaj le zaradi otrok?
Zakonca doživita skozi življenje veliko obdobij, prehodov in pomembnih mejnikov. Eden takšnih je tudi odhod otrok od doma, ki ima na zakonski odnos velik vpliv. V tem času se namreč pokaže, ali je zakonca družila le funkcija starševstva, ali je bila ta vloga le del njunega odnosa.

Česa v zdravem razmerju ne smemo početi?
Globoka povezanost, sočutje, sklepanje kompromisov in spoštovanje so le nekatere od bistvenih sestavin v receptu za osrečujoč partnerski odnos. A ob (pre)hitrem tempu življenja, zgodovini slabih izkušenj in ponavljajočih se vzorcih se vse našteto zdi že prava misija nemogoče, vsekakor pa velik izziv za vsakogar med nami.

Pozabite na novoletne zaobljube!
Novoletne zaobljube, doseganje ciljev, povzetki dosežkov. Vsako leto smo v tem času z vseh strani bombardirani z rituali novega leta, ki nas, hočemo ali ne, prisilijo k razmišljanju o sebi. In ko takole začnemo vrtati po sebi, pridemo do različnih vsebin, tudi tistih manj lepih, včasih bolečih. Smo končno zadovoljni s svojim življenjem? Je za nami uspešno leto ali smo zopet stopicljali na mestu?

10 mitov o partnerstvu in ljubezni
Ljudje že od nekdaj idealiziramo ljubezen in vse, kar je z njo povezano. Radi verjemamo, da nekje obstaja tista prava, ki bo dala našemu življenju smisel. Disneyeve pravljice so odličen primer naših sanjarenj in romantičnih predstav o odnosih, a da se resnično dokopljemo do osrečujočega partnerskega odnosa, se moramo najprej spoprijeti z realnostjo, doživeti nekaj življenjskih lekcij, predvsem pa moramo najprej spoznati sebe. In kaj v ljubezni je resnica in kaj mit?

Pozabite na novoletne zaobljube!
Novoletne zaobljube, doseganje ciljev, povzetki dosežkov. Vsako leto smo v tem času z vseh strani bombardirani z rituali novega leta, ki nas, hočemo ali ne, prisilijo k razmišljanju o sebi. In ko takole začnemo vrtati po sebi, pridemo do različnih vsebin, tudi tistih manj lepih, včasih bolečih. Smo končno zadovoljni s svojim življenjem? Je za nami uspešno leto ali smo zopet stopicljali na mestu?

To so ključni razlogi, da ne najdete pravega partnerja!
Kolikokrat ste se po vseh neuspelih poskusih partnerskih zvez vprašali, ali vam je sploh kdo namenjen? Kolikokrat vas je še eden od mnogih, za katerega ste mislili, da je pravi, pustil s poteptanim srcem in prežete z dvomom, da bo sploh kdaj bolje? Ko ste zopet postavljeni v trenutke, ki vas tako neusmiljeno soočijo s seboj. Bom sploh kdaj srečna?