Avtordr. med.

Smrčanje
Že vrsto let vse bolj smrčim. Smrčanje je zelo glasno, moti celo sosede. Žena, ki seje medtem že izselila iz spalnice, pravi da včasih med smrčanjem kar preneham dihati. Ne upam si več v hotel ali pa ...

Prehodna motnja spomina
Pred kratkim sem kot običajno vstal, zajtrkoval in odšel na vrt kosit travo. Žena je delala na drugem koncu vrta. Naenkrat sem sedel v fotelju, žena je vsa prestrašena spraševala, kaj je narobe, hot...

Demenca
Kako prepoznamo zgodnjo demenco in kaj storiti?

Zamašena ušesa
Pogosto se mi mašijo ušesa. Po kopanju mi v ušesih dolgo ostaja voda. Zaradi tega slabše slišim, občasno me zaradi tega ušesa tudi bolijo. Težave se kot nalašč pojavljajo na dopustu, navadno na morju,...

Smrčanje
Je smrčanje le moteč pojav, ali pa lahko škoduje tudi zdravju?

Prekomerno znojenje
Stara sem 26 let. Že od mladosti imam težave z znojenjem. Močno se znojim pod pazduhama, kar me močno moti. Preizkusila sem vsa sredstva, ki jih je možno dobiti v drogerijah, vendar nobeno ne pomaga. ...

Preobčutljivost zobnih vratov
Stara sem 30 let in izredno skrbna pri negi zob. Kljub temu v zadnjem času opažam, da me vedno pogosteje skelijo zobje pri zaužitju toplih in hladnih jedi. Občasno je skelenje močnejše, občasno pa pov...

Bolečine v rami
V mesecu juliju sem bil na letnem dopustu. Na poti je bilo vroče, zato sem imel vklopljeno klimatsko napravo. Nekaj dni po prihodu domov me je pričela boleti desna rama, roko sedaj vedno težje premika...

Preventivni urološki pregled
Star sem 56 let in nimam uroloških težav. Nekje sem prebral, da bi moški kljub temu moral opraviti urološki pregled. Je to res?

Dojenje in prehranski dodatki
Moj otrok je star štiri mesece. Je samo dojen. Zadnje dni se mi zdi, da je mleka premalo. Kaj naj mu dodajam?

Glavobol
Približno štirinajst dni me spremlja glavobol predvsem na zadnji strani glave, ki je včasih močnejši in ga čutim tudi na obeh straneh glave, v vratu in v ramenih. Boli me vsak dan, razen ko vzamem tab...

Bruhanje po anesteziji
Zakaj bolniki po narkozi bruhajo?

Auč, srbi, peče! Kako si pomagati ob piku žuželk?
Poleti smo bolj izpostavljeni pikom komarjev, čebel, os ali ugrizom klopa. Če bomo poletje preživeli na morju, nas lahko ožge tudi meduza ali ugrizne kača. Dermatologinja mag. Metka Adamič, dr. med piše, kako ravnati v teh situacijah.

Tako lahko NARAVNO ohranite mladostni videz!
Vse več ljudi želi ohraniti mladostni videz. Kult mladostnosti ter zdravega in vitkega videza nedvomno vse bolj igra pomembno vlogo in močno pritiska na ženske katere koli starosti. Zahteva po videzu samozavestne mladostnice vse bolj postaja 'formula' za samozavest in uspešnost.

'Na obrazu so se mi pojavile drobne žilice. Kako naj se jih znebim?'
Bralka naše spletne strani je dermatologinji mag. Metki Adamič, dr. med zastavila vprašanje: ''Na obrazu so se mi pojavile drobne žilice. Zakaj so nastale in kako naj se jih znebim?'' Gre za težavo, s katero se spopadajo številni. Spodaj si lahko preberete odgovor dermatologinje.

'Poleti so se mi na čelu pojavili rjavi madeži, podobni pegam. Kako naj se jih znebim?'
Bralka naše spletne strani je dermatologinji mag. Metki Adamič, dr. med. zastavila vprašanje: ''Poleti so se mi na čelu pojavili rjavi madeži, ki so podobni pegam. Kaj so ti madeži in kako naj se jih znebim?'' Dermatologinja odgovarja:

Tako se lahko znebite strij, plešavosti in celo pomladite svoj videz
Ste vedeli, da lahko z lastno plazmo obogateno s trombociti pomladimo obraz, se znebimo strij in celo zdravimo plešavost? Več o tem piše dermatologinja mag. Metka Adamič, dr. med.

Vidite megleno? Vzrok je lahko siva mrena
Očesna siva mrena je eden najpogostejših vzrokov za moten vid v zrelih letih. Pogostost tega obolenja narašča s starostjo, število pacientov s sivo mreno pa zaradi splošnega staranja prebivalstva nenehno raste. Po 65. letu ima zaradi nje težave z vidom že več kot polovica ljudi. Zdravimo jo lahko le z operativnim posegom.

Izpuščaj na obrazu, srbečica ... S težavo se spopada veliko mladih žensk
Lahko trdim, da skorajda ne mine dan v dermatološki ordinaciji, da se ne bi oglasila vsaj ena (večinoma so to namreč ženske) pacientka s težavami, ki jih opaziš že od daleč. Kar seveda pomeni, da tudi njo zelo motijo in da bi želela čim hitrejšo ozdravitev. Že od daleč sta vidna rdečina in izpuščaj okoli ustnic, po bradi in nemalokrat okoli oči.

To morate vedeti, če se odločate za začasno/trajno tetovažo
Preden se zares odločite za tetovažo, dobro razmislite! Postopek trajnega tetoviranja ni tako nedolžen, kot si »naivni« laiki to v večini primerov predstavljamo. Navidez nedolžno okraševanje lahko vodi do nastanka različnih težav, od prehodnih do trajnih in resnih.

Gre za običajno znamenje ali smrtonosnega raka?
Pogosto prejemamo vaša vprašanja, ali je določeno znamenje na koži sumljivo ali ne. Čeprav je ključnega pomena, da se ob teh vprašanjih posvetujete z zdravnikom, pa je dermatologinja mag. Metka Adamič, dr. med., za našo spletno stran pojasnila razlike, na podlagi katerih lahko posumite na nevarno znamenje.

Bi prepoznali, da se spopadate z narcisistično motnjo?
Narcisistična motnja postaja vse pogostejša v potrošniški družbi, kjer se vse več časa posveča uveljavljanju in uspehu posameznika, malo pa v medsebojne odnose in graditev le-teh. Psihoterapevtka Biserka Ilin, dr. med, takoj pojasnjuje, kako lahko narcisistična motnja vpliva na naše življenje in zakaj jo sploh razvijemo.

Kako lahko preprečimo ali odstranimo strije?
Strije so ena od najbolj neprijetnih sprememb na koži, s katerimi se srečuje veliko žensk in tudi moških. Strije se lahko pojavijo na različnih delih telesa in tudi starost, ko se pojavijo je lahko zelo različna. Moški jih imajo najpogosteje na ramenih in rokah; ženske pa na prsih, trebuhu, stegnih in zadnjici.

Poglejte neverjetne učinke laserja
Marsikakšno nepravilnost našega telesa in še posebej naše kože nam v zadnjem desetletju lahko odpravijo postopki s sodobnimi laserji. Dermatovenerologinja mag. Metka Adamič, dr. med., je razkrila, pri čem so še posebej učinkoviti in kako delujejo.

Kako se znebiti nadležnih dlak?
Dandanes skorajda ni mlade ženske, ki si ne bi odstranjevala dlačic. A klasične metode, kot so depilacija, britje, puljenje in voskanje, prinašajo le začasne učinke, poleg tega lahko privedejo do nekaterih stranskih učinkov. Prav zato se mnoge odločajo za lasersko odstranjevanje dlak.

Kako jesti pri obolenjih prebavil
Prebavila morajo v času obolevnosti počivati, zato naj bo hrana lahka, sadje in zelenjava kuhana, obroki manjši. Hranimo se najpozneje 3 ure pred spanjem. Hrano uživamo počasi in dobro prežvečeno ter spimo z višjim vzglavjem.

Kolumna popove zdravnice: ''Bolnik ni zdravnik!''
V mojo ambulanto je prišla mlada bolnica s številnimi problemi. Zaupala mi je, da neprestano 'srfa' po internetu in po forumih z medicinsko vsebino in da tam išče odgovore na svoje težave, tako si je postavila tudi diagnozo.