Vizita.si

¸zdravje

Zdravje 05. 08. 2019 11.50

Ne vstavljajte sladolednih lučk v telo

Spomnimo - pred časom smo na našem portalu opozarjali na potencialno nevarnost zdravljenja glivičnih okužb s česnom v nožnici. Tokrat pa žal moramo opozoriti na nov trend, ki s svetlobno hitrostjo obkroža svet na Twitterju in Instagramu, in sicer, hlajenje telesa z vstavljanjem sladolednih lučk v intimne predele.

Zdravje 06. 08. 2019 07.33

Slabe navade, ki bi jih morali odstraniti iz svojega vsakdana

Kakovost vašega življenja je vsekakor odvisna od vašega življenjskega sloga in zdrave prehrane. Če se vsakodnevno poslužujete slabih navad in razvad, se bo to dolgoročno poznalo na vašem telesu in bo vplivalo na končne rezultate vašega življenja. Katere so tiste slabe navade, ki bi jih morali odstraniti iz svojega vsakdana?

Zdravje 05. 08. 2019 11.20

Strokovnjaki razkrili, kako zdrava je hrana v Sloveniji

Zadnja najobsežnejša mednarodna raziskava, kjer so strokovnjaki v 12 izbranih državah ugotavljali, kako zdrava so razpoložljiva živila na tržišču, je pokazala, da imamo v Sloveniji še precej prostora za izboljševanje živil. Čeprav imamo na trgu na voljo kar nekaj zdravih živil, pa jih je težko prepoznati.

Okužbe in zastrupitve 05. 08. 2019 07.54

V Sloveniji porast spolno prenosljivih okužb

Najnovejši podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje kažejo, da se tako v Sloveniji kot svetu povečuje število spolno prenosljivih okužb. Raziskave kažejo, da med počitnicami zlasti mladi pogosteje sklepajo nova znanstva in prijateljstva ter tudi intimne stike, pri tem pa se jih še vedno veliko ne zaščiti. Zato na NIJZ mladim in vsem spolno aktivnim pri spolnih odnosih priporočajo dosledno uporabo kondoma, tudi če uporabljajo druge kontracepcijske metode, kajti kondom je najzanesljivejša zaščita pred spolno prenosljivimi okužbami. Tveganje za epidemijo je vse večje. Odstotek obolelih se je v zadnjih letih namreč v povprečju povečal za 70 odstotkov.

Rakave bolezni 01. 08. 2019 20.04

2 živili, ki zmanjšata tveganje za kožnega raka

Ljudje, ki uživajo zelenjavo bogato z vitaminom A, kot sta korenje in brokoli, imajo za 17% manjše tveganje za razvoj kožnega raka. Žal pa pri temu ne pomagajo prehranski dodatki.

Zdravje 25. 07. 2019 11.03

Mit ali resnica: je klima zdravju škodljiva?

V trenutku, ko je človek prvič dejal »peklensko vroče je, morali bi se shladiti«, je hkrati iskal načine, na katere bi mu to uspelo. Začelo se je v Egiptu, ko so prostore hladili tako, da so čez in čez obešali mokre cunje. S poskusom hlajenja so nadaljevali tudi stari Rimljani, ki so postavljali akvadukte oz. sisteme hlajenja s pomočjo napeljane vode. Vmes je bilo nekaj ameriških izumiteljev, ki so vsak s svojim delcem prispevali k iznajdbi prve klimatske naprave, leta 1902. Danes si poletje brez klime ne predstavljamo več. Pa je ta razvada zdrava?

Bolezni 31. 07. 2019 07.43

Kaj ubije človeka v človeku?

Edino, kar ubije človeka v človeku, je droga. Ne moremo se sprenevedati, da je njena uporaba v Sloveniji zmerna, saj je testiranje odpadnih voda v letu 2017 namreč Ljubljano glede na uporabo kokaina, uvrstilo v sam vrh evropskih mest. V njih so namreč odkrili kar 449,76 miligrama kokaina na tisoč ljudi na dan. Z vsakim letom je ta številka žal večja.

Razstrupljanje 12. 03. 2019 07.58

Zdravilne pomladne rastline: Ste jih že nabrali?

Zima se je že skoraj čisto poslovila in prišla je pomlad, ko se narava in mi z njo začnemo prebujati. Pomlad pa poleg sonca prinaša tudi ogromno zdravih divjih rastlin, od divjih špargljev do regrata, med njimi zelo zdravilen pa je tudi čemaž. Vsi od naštetih znanilcev pomladi imajo pozitivne učinke na naše telo: pomagajo mu pri prilagajanju na nov letni čas in ga tudi razstrupljajo.

Razstrupljanje 01. 08. 2018 14.56

Joga za razstrupljanje telesa

Z  jogo prebujamo in stimuliramo notranji ogenj. Masiramo trebušne organe in tako pozitivno vplivamo na delovanje peristaltike. Razstrupljamo telo in pomagamo odvajanju toksinov iz telesa.

Razstrupljanje 23. 04. 2019 07.22

Razstrupljanje lahko traja od dva do tri dni

Med prazniki se lahko brez slabe vesti prehranjujemo praznično. S tem ni nič narobe, če so ostale dni naši obroki zdravi in uravnoteženi, pravi prehranska strokovnjakinja Mojca Cepuš. Lahko pa od dva do tri dni po praznikih namenimo postu in telesu pomagamo, da se bolje razstrupi.

Zdravje 17. 04. 2019 08.18

Vadba, ki lahko podaljša življenje

Dvigovanje uteži bi morali vključiti v svoj vsakdan, pravijo brazilski raziskovalci. V njihovi študiji je sodelovalo 3.878 udeležencev, ki so bili stari med 40 in 85 let. Spremljali so jih šest let in pol. Dvigovanje uteži pomeni močne mišice oziroma več mišične mase. To ne pomeni le boljšega zdravja, temveč tudi daljše življenje. Seveda takšno, ki ga preživimo čim bolj kakovostno.

Zdravje 06. 07. 2019 07.55

Skrivnost tistih, ki shujšajo in novo težo obdržijo?

Ameriški raziskovalci so vzeli podatke 375 odraslih, ki so uspešno izgubili odvečno telesno težo, nato pa so novo tudi obdržali. Ugotovili so, da jih je kar 255 vedno telovadilo ob približno istem času, pa naj je bilo to jutro, popoldne ali večer. Menijo, da so s tem razvili navado oziroma rutino, ki je postala ena od skrivnosti njihovega uspeha.

Zdravje 13. 05. 2019 10.22

Kakšna hrana ščiti pred boleznijo ledvic?

Raziskovalci Fakultete za javno zdravje Bloomberg Univerze Johns Hopkins so prehrano, v kateri prevladuje zdrava hrana rastlinskega izvora, povezali z manjšim tveganjem za pojav bolezni ledvic. Takšno prehrano sestavljajo polnozrnata žita, stročnice, zelenjava, sadje in oreščki.

Prehrana 24. 05. 2019 13.49

Katera živila povzročajo prenajedanje in odvečno težo?

Ljudje, ki so uživali zelo predelana živila, so v primerjavi s tistimi, ki so takih živil pojedli malo, zaužili več energije in pridobili več odvečne teže. To je veljalo, četudi so imeli tako obroki z zelo predelanimi živili kot obroki brez njih isto energijsko vrednost ter količino makrohranil, kot so sladkorji, vlaknine, ogljikovi hidrati in maščobe. Ljudje so pojedli več, ko je bil obrok sestavljen iz zelo predelanih živil.

Zdravje 08. 07. 2019 13.16

Krivi niso geni, ampak dejstvo, da uživamo preveč nezdrave hrane

Debelosti ne moremo pripisati samo genetiki, saj je glavni vzrok za prekomerno telesno težo nezdrav življenjski slog, predvsem slaba prehrana in premalo telovadbe, pravijo strokovnjaki.

Tuje 24. 09. 2018 09.43

Kako ji je uspela popolna preobrazba?

Če bi odprli Instagram stran Katie Dunlop, bi lahko pomislili, da je imela vedno tako zdravo in fit telo. Toda resnica ni vedno takšna, kot jo na prvi pogled pokažejo družabna omrežja, odkrito prizna sama Katie. Danes je osebna trenerka. A pred tem se je leta borila z nezdravimi dietami ter nihanjem teže.

Starostne bolezni 22. 11. 2018 15.21

S takšno prehrano lahko zmanjšate tveganje za demenco

Najnovejše diete nam predpisujejo naj se izogibamo ogljikovim hidratom. A zadnja raziskava je pokazala, da nas lahko prehrana z veliko ogljikovimi hidrati in manj beljakovinami v resnici lahko varuje pred demenco.

Zdravje 22. 07. 2019 10.11

Živeti brez glutena

Celiakija je bolezen, ki se lahko nenadoma in nevidno priplazi, s svojimi kasnejšimi zapleti pa lahko hudo poškoduje naše zdravje. Sprva je veljala za bolezen otrok, kasneje pa so ugotovili, da pesti tudi čedalje več odraslih. Kako se spopasti s to boleznijo?

Prehrana 20. 06. 2019 10.14

7 razlogov, zakaj bi morali uživati lubenico

Poletne počitnice, pikniki, zabave na prostem, sonce, morje in lubenica. Lubenica je zagotovo ena najbolj nepogrešljivih delov poletja in še zelo zdrava je za nas. Kljub temu se je lubenica pri nekaterih dietah znašla na seznamu živil, ki naj jih ne bi uživali, češ da je preveč sladka. A to ni res.

Zdravje 29. 07. 2019 07.57

Pogosta poletna težava, ki je nikar ne zdravite doma

Tako kot so vnetja srednjega ušesa ena najbolj pogostih zimskih obolenj, so vnetja zunanjega ušesa in sluhovoda bolj pogosta poleti. Medicinski izraz za to okužbo je otitis externa, uporablja pa se tudi izraz plavalčevo uho. Do okužbe lahko pride, ko je voda ujeta v ušesu, med plavanjem, kopanjem ali znojenjem. Bakterije in glive takrat namreč lažje vstopijo v uho z manjšimi kosi, ki se lahko pojavijo, ko čistite uho s palčkami, ga praskate s prstom ali nosite slušalke. Pojavita se lahko občutek polnosti v ušesu in izguba sluha. V kolikor imate blokado voska, lahko pride do tinitusa – stanja, ki povzroča zvonjenje v ušesu. Zato v poletnih mesecih namenite več pozornosti zdravju vaših ušes.

Osebna rast 29. 07. 2019 07.59

Kako v odraslosti najti hobije zase?

Hobiji ali prostočasne aktivnosti so pomemben del našega življenja, saj omogočajo kakovostno preživet prosti čas. Ker je slednjega v današnjem tempu življenja vse manj, je koristno najti dejavnost, ki nas bo izpolnila, navdahnila z novimi idejami, nas razbremenila in osrečila. Kako sploh začeti in kje najti popolno aktivnost zase?

Zdravje 24. 07. 2019 08.00

Zakaj je plavanje koristno za otroke?

Slovenska dežela je polna zdravilnih voda, izvirov in vrelcev, ki blagodejno vplivajo na naše zdravje. Na izlet ali počitnice se lahko odpravite v kompleks bazenov oz. termalne toplice, ki jih je pri nas na voljo kar nekaj, ali pa izkoristite svoj čas za oddih v naravi pri katerem izmed slovenskih naravnih ali umetnih jezer in rek. Vsekakor naj bo vaša destinacija nadzorovano kopališče, kjer kakovost vode spremljajo strokovnjaki in kjer so kopališča primerno urejena oz. dostopna. Tja se lahko odpravite tudi z vašimi najmlajšimi, saj ima plavanje številne pozitivne učinke.

Zdravje 23. 07. 2019 11.44

Moška stranišča imajo šestkrat več mikrobov kot ženska

Moška stranišča imajo kar šest mikrobov kot ženska in skoraj petkrat več  bakterij kot povprečna straniščna školjka, je pokazala raziskava britanskega Kraljevega združenja za javno zdravje. Odkrili so tudi, da si skoraj polovica moških ne umije rok po uporabi sanitarij.

Zdravje 19. 07. 2019 10.46

Ukrep, s katerim lahko bolj učinkovito preprečujete demenco

Da je redna telesna aktivnost ključnega pomena za zdravje naših možganov in preprečevanje demence, že vemo. A zadnja raziskava je pokazala, da je visokointenzivna vadba pri preprečevanju demence bolj učinkovita kot kardio vadba, saj povzroči bolj močno prekrvavitev možganov.

Zdravje 17. 07. 2019 11.05

Domači trik proti opeklinam obnorel internet

Domači trik proti opeklinam, kjer naj bi si na opečeno kožo nanesli peno za brtije, je kmalu obnorel internet, po tem ko ga je prva na družbenih omrežjih objavila Cindie Allen-Stewart iz Teksasa. Mnogi so bili navdušeni nad njeno idejo in jo takoj pograbili, a strokovnjaki so hitro opozorili, da nikar ne verjemite vsaki objavi na družbenih omrežjih.

Zdravje 17. 07. 2019 07.57

Kako oskrbeti manjšo rano?

Poletne radosti, kot so kolesarjenje, kopanje v morju ali druge igre, se lahko kaj hitro končajo s kakšno odrgnino ali manjšo rano. Prav zato je dobro vedeti, kako rano pravilno oskrbeti.

Zlata leta 16. 07. 2019 10.20

Zakaj se spolnost s starostjo poslabša?

Slaba novica za ženske, ki gredo skozi menopavzo. Zadnja raziskava, ki je vključevala več kot 4000 žensk po menopavzi, je pokazala, da je skoraj tričetrtine žensk spolno neaktivnih, čeprav imajo ljubeče partnerje. Nekatere za to krivijo simpome menopavze, kot so vročinski oblivi in nočno potenje, spet druge pravijo, da imajo nizek libido, skrbijo za bolnega partnerja ali se njihov partner spopada z motnjo erekcije.  

Duševno zdravje 16. 07. 2019 09.52

Izražanje sožalja na družbenih omrežjih ne pomaga

Morda si mislimo, da z izražanjem sožalja na družbenih omrežjih, izkažemo podporo prijatelju, ki trpi zaradi izgube bližnje osebe in preživlja težke trenutke. A zadnja raziskava spletne strani WebMD je pokazala, da večina ljudi, ki žaluje, objave na družbenih omrežjih doživlja kot nesmiselne, moteče in nepotrebne.

Zdravje 15. 07. 2019 11.05

Zdravnica svetuje, kaj storiti ob piku žuželke ali ugrizu klopa

Poleti več časa preživimo v naravi. To koristi tako našemu telesnemu kot duševnemu zdravju. Je pa res, da se nam lahko pripeti, da nas piči žuželka ali ugrizne klop. Zdravnico doc. dr. Neno Kopčavar Guček, dr. med., spec. druž. med, primarijko, smo vprašali, kakšen je najprimernejši odziv.

Zdravje 12. 07. 2019 13.38

Odkrili, kaj lahko zmanjša bolečine med menstruacijo

Raziskava univerze v italijanski Modeni je pokazala, da naj bi bila prevalenca takšnih bolečin med mladimi ženskami celo 84 odstotkov. Ocene prevalence se od raziskave do raziskave sicer razlikujejo. Britanski raziskovalci so tako v svoji oceni stanja, ki je bila leta 2011 objavljena v zborniku BMJ Clinical Evidence Handbook, omenili raziskavo, ki naj bi bila pregled številnih drugih dobro izvedenih manjših iz velikega dela sveta. Objavili so jo leta 2004 in v njej prevalenco ocenili na 59 odstotkov. Bolečine med menstruacijo so očitno težava, ki pesti mnogo žensk in olajšanje bi jim lahko prinesla redna aerobna vadba.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1032