Vizita.si

čas

Prehrana 07. 04. 2023 05.00

Naravna zaščita pred virusi in bakterijami

Začimbe so neprecenljiva pomoč v vsaki kuhinji, saj skrbijo za bogat okus in lahko še tako preprosto jed spremenijo v pravo kulinarično poslastico. A njihova vloga seže še veliko dlje. Številne med njimi namreč blagodejno delujejo na zdravje in imunski sistem, pripomorejo lahko tudi k izboljšanju nekaterih bolezenskih stanj. Pod drobnogled smo vzeli dve, ki bosta v prihajajočih toplih mesecih še posebej aktualni.

Prehrana 05. 04. 2023 05.00

Odličen vir vlaknin, ki ga najdemo v vsaki kuhinji

Splošno zdravje današnje populacije je vse slabše. Deloma k temu vsekakor prispeva sodobni hektični življenjski slog, veliko vlogo pa igra tudi prehrana. Uživamo preveč hitro pripravljene, mastne hrane, hranilna vrednost živil je zaradi sodobne pridelave in obdelave vse slabša. Strokovnjaki v zadnjem času opozarjajo predvsem na pomanjkanje vlaknin v naši prehrani, kar ima lahko dolgoročno resne posledice za naše zdravje. Katera živila bi se torej morala večkrat znajti na naših krožnikih?

Psiha 04. 04. 2023 05.00

Kako se upreti prijateljem, če in ko vas silijo k neumnostim?

Te prijatelji silijo v stvari, ki si jih ne želiš? Neumnostim, ki se ti zdijo naravnost neverjetne? V nadaljevanju si lahko prebereš nasvete, kako se lahko izogneš pritisku vrstnikov.

Preventiva 04. 04. 2023 05.00

Ste vedeli, da je treba umivati ta del telesa?

Četudi je popek nek 'samoumeven' del našega telesa, verjetno le malo kdo pomisli, da potrebuje kot vse drugo tudi slednji del umivanje. Poglejmo si, kako in zakaj.

Simptomi in bolezni 03. 04. 2023 05.00

Kaj morate vedeti o 'muskelfibru' in kdaj k zdravniku?

Fenomen, ki je med ljudmi poznan kot muskelfiber, med strokovnjaki pa kot 'zakasnela reakcija bolečine v mišicah', je poznan vsakemu, ki je kdaj intenzivneje treniral ali pa, povedano po domače, pretiraval z vadbo.

Osebna rast 03. 04. 2023 05.00

Kaj je objektivna morala?

Objektivnost se nanaša na idejo, da je nekaj dejansko ali objektivno brez pristranskosti. Moralnost pa pomeni občutek, da je nekaj prav ali narobe. Objektivna morala je znana tudi kot moralni objektivizem. Gre za koncept, da prav in narobe dejansko obstajata brez subjektivne opredelitve.

Prebava 03. 04. 2023 05.00

Kako poskrbeti, da velikonočna pojedina ne obremeni prebave?

Prihaja velika noč, praznik šunke, pirhov, potice ter kopice drugih dobrot, pod težo katerih se bodo šibile naše mize. Privoščite si jih brez slabe vesti, saj se tovrstne priložnosti zgodijo le enkrat na leto. Ker pa zna obilna praznična hrana pustiti posledice v obliki napihnjenosti, občutka nelagodja v predelu trebuha, zgage in zaprtja, je dobro vedeti, kako lahko preženete tovrstne tegobe – in to na povsem naraven način!

Novice 29. 03. 2023 08.00

Stopite v nov dan sproščeni in z lahkimi nogami

Vsak dan so naše noge tiste, ki nas nosijo po svetu, zato jim skupaj s skupino CCO privoščite nekaj razvajanja in si omogočite lahkotnejši vsakdan.

Aktivno življenje 29. 03. 2023 08.00

Iščete zabaven način, da ostanete aktivni in uživate na prostem?

Nič več ne iščite! Vaša rešitev je SUP! V tem priročniku boste izvedeli vse, kar morate vedeti.

Estetska medicina 28. 03. 2023 05.00

Kakšna dermalna polnila poznamo?

Minimalno invazivni postopki, ki vključujejo tudi dermalna polnila, v zadnjem času postajajo vse bolj priljubljeni. Zato ne čudi dejstvo, da se ljudje sprašujejo, kako natančno delujejo, kaj sploh so in katera možnost je najboljša zanje.

Lajfstajl 28. 03. 2023 05.00

Kaj čas spanja pove o vas?

Bi lahko naše spalne navade povedale kaj o naši osebnosti?

Zdravje 27. 03. 2023 08.59

Nikar ne čakajte, da zbolite

Saj poznate tisti klišejski rek, da je zdravje naše največje bogastvo? Žal pa se tega ne zavedamo, dokler nas ali naše najbližje ne začnejo pestiti razne zdravstvene tegobe ali resne bolezni, ki bistveno poslabšajo kakovost našega življenja in nas ovirajo pri vsakodnevnih aktivnostih. Nikar ne čakajte, da vas bo telo samo opozorilo, da z vami nekaj ni v redu. Raje poskrbite za preventivo in s tem za bolj zdravo in varno prihodnost.

Duševno zdravje 27. 03. 2023 05.00

11 stvari, ki jih lahko naredite, ko niste v dobrem obdobju

V življenju obstaja kontrast med srečo in lahko rečemo: slabim obdobjem. Gibljemo se med enim in drugim ekstremom, večino časa pa preživimo nekje v sivi sredini. Slabi dnevi pridejo in grejo tako kot tudi dobri. Pomembno je, da se naučimo sprejemati oboje.

Lajfstajl 27. 03. 2023 05.00

Spomladansko čiščenje: 20 stvari, ki jih vrzite iz sobe

Hrčkanje ni nikakor dobro, še manj pa priporočljivo. Skrajni čas je, da se lotimo spomladanskega čiščenja!

Aktivno življenje 21. 03. 2023 05.00

Osupljiva preobrazba, ki je Sabini spremenila življenje

V želji po lepši postavi in boljšem počutju se lahko kaj hitro znajdemo v začaranem krogu, če se oblikovanja telesa in bolj uravnoteženega načina življenja lotimo na napačen način. V nadaljevanju zato predstavljamo najpogostejše napake, ki jih delamo, ko se odločimo za spremembo in nekaj učinkovitih načinov, ki lahko izboljšajo splošno počutje in kakovost našega življenja.

Seks & razmerja 17. 03. 2023 05.00

Kako lahko veš, da fant še ni prebolel bivše?

Ni prijetna situacija, vsekakor pa ni redka.

Prehrana 15. 03. 2023 05.00

Če jih še niste, je skrajni čas, da jih naberete

Vas zanima, zakaj so šparglji tako priljubljeni? Poleg tega, da so izjemno okusni, če jih le znamo pripraviti, so tudi izjemna zakladnica zdravja!

Življenjske zgodbe 09. 03. 2023 05.00

36-letna Kaja: ''Ne moreš iti naprej z isto miselnostjo kot takrat, ko si zbolel''

Skleroderma, znana tudi kot sistemska skleroza, je skupina redkih bolezni, ki vključujejo otrdelost in napenjanje kože. Lahko povzroči težave z ožiljem, notranjimi organi in prebavnim traktom. Čeprav za sklerodermo ni zdravila, lahko zdravljenje olajša simptome, upočasni napredovanje in izboljša kakovost življenja. Pogovarjali smo se s Kajo, ki je diagnozo sistemske skleroze dobila leta 2015, danes pa je bolezen v mirovanju.

Psiha 09. 03. 2023 05.00

Znaki, da nimate dobrega odnosa sami s seboj

Velikokrat govorimo o tem, kako lahko prepoznamo znake toksičnega odnosa bodisi s partnerjem ali prijateljem. Premalokrat pa govorimo o toksičnem odnosu, ki ga imamo lahko sami do sebe.

Življenjske zgodbe 08. 03. 2023 08.55

Anita Ogulin: Strah me je bilo izgubiti zaupanje, da kljub temu zmorem naprej

Anito Ogulin vsi poznamo kot predano humanitarko, predsednico ZPM Ljubljana Moste-Polje in izjemno srčno osebo. Z njo sem se pogovarjala o njeni bitki z boleznijo, kako jo je bolezen spremenila, o njenem delu, vseh lepih in manj lepih zgodbah, ki jim je bila priča tekom svojega delovanja, kako gleda na postavljanje mej, predvsem pa kako bi lahko kot družba in posamezniki po njenem mnenju in tudi sicer lahko vsi po vrsti pripomogli k boljši družbi.

Prebava 08. 03. 2023 05.00

''Raka debelega črevesa in danke v zgodnji fazi razvoja sami ne moremo prepoznati''

Državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb ter raka na debelem črevesu in danki, Program Svit, je v Sloveniji prisoten že od leta 2009. Po podatkih Registra raka je pomembno doprinesel k znižanju števila novih primerov raka debelega črevesa in danke ter s tem k boljšemu zdravju prebivalcev Slovenije. Poglejmo si, zakaj so pomembni programi, kot je Svit, kakšni so simptomi raka debelega črevesa in danke ter kaj lahko naredimo za preventivo.

Zdravje 08. 03. 2023 05.00

Vse, kar morate vedeti o poškodbi sprednje križne vezi

Kaj sploh so kolenske križne vezi in kakšen pomen imajo?

Življenjske zgodbe 08. 03. 2023 05.00

Milan Šuligoj: Ljubezen do samega življenja je zmaga

Akutna mieloblastna levkemija je rak krvi in kostnega mozga – gobastega tkiva znotraj kosti, kjer nastajajo krvne celice. Beseda akutno pri akutni mielogeni levkemiji označuje hitro napredovanje bolezni. Imenuje se mielogena levkemija, ker prizadene skupino belih krvnih celic, imenovanih mieloične celice, ki se običajno razvijejo v različne vrste zrelih krvnih celic, kot so rdeče krvne celice, bele krvne celice in trombociti. Pogovarjali smo se z Milanom Šuligojem, ki je v fazi zdravljenja omenjene bolezni.

Zdravi zobje 07. 03. 2023 05.00

Vse, kar morate vedeti o sindromu pekočih ust

To stanje običajno ni nevarno, je pa sila neprijetno.

Bolezni 07. 03. 2023 05.00

Kaj je porfirija?

Porfirija je skupina motenj, ki lahko povzročijo težave z živci ali kožo. Zdravilo še ne obstaja, poznamo pa vrste zdravljenja, ki pomagajo pri obvladovanju simptomov.

Moško zdravje 06. 03. 2023 05.00

Moški, nikar ne zanemarite pomena samopregleda testisov

Zdravniki ugotavljajo, da bi moral vsak moški v redno zdravstveno oskrbo vključiti pregled mod. To lahko storite sami, ko ste pod tušem ali pri zdravniku na rednem letnem sistematičnem pregledu. Na žalost namreč zdravniki ugotavljajo tudi, da veliko moških (pre)večkrat zanemarja svoje zdravje!

Prebava 06. 03. 2023 05.00

Čemu ste se pa vi odpovedali med velikonočnim postom?

Kristjani so na pepelnico vstopili v obdobje posta, ki je prvinsko namenjen čiščenju telesa in duha. A zgodnja pomlad je tudi za nevernike popoln čas za zmanjšan vnos hrane v telo. Ljudje z vsega sveta se iz različnih razlogov posta namreč poslužujejo že več stoletij, v zadnjih letih pa so ga številni začeli povezovati z besedama 'razstrupljanje' in 'hujšanje', ki sta postali priljubljena trenda zlasti v lepotni in fitnes industriji. Pa je med temi besedami dejansko kakšna povezava? In kako se pravzaprav pravilno lotiti čiščenja telesa?

Seks & razmerja 03. 03. 2023 05.00

Kako lahko vemo, da še nismo pripravljeni na razmerje?

So vsi tvoji prijatelji v razmerju in misliš, da tudi ti rabiš fanta ali punco? Samo zato, ker so v zvezi tvoji prijatelji? Včasih mislimo, da si nečesa želimo, pa temu sploh ni tako. Poglejmo si, kdaj in kako lahko vemo, da pravzaprav še nismo pripravljeni na (resno) razmerje.

Prebava 02. 03. 2023 05.00

Kako lahko ohranimo zdrav prebavni sistem?

V današnjem času se vedno bolj in vedno več govori o pomenu zdrave prebave, povezavi med črevesjem in možgani ter pomembnosti zdravega prehranjevanja. Če imate določeno bolezensko stanje, se o preventivi in prehrani vedno posvetujte s svojim zdravnikom. Na splošno pa naslednji načini veljajo za ohranjanje zdravja našega prebavnega sistema.

Življenjske zgodbe 28. 02. 2023 09.13

Sara Kager: Moje življenje poteka čisto normalno, edino, česar še vedno nimam, je izpit za avto

Epilepsija je nevrološka motnja centralnega živčnega sistema, pri kateri možganska aktivnost postane nenormalna, kar povzroči napade ali obdobja nenavadnega vedenja, občutkov in včasih izgubo zavesti. Epilepsija lahko prizadene tako moške kot ženske vseh ras, etničnih ozadij in starosti. Pogovarjali smo se s Saro Kager, ki z epilepsijo živi že dobrih 20 let.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1060