če

Rene in Nik prosita za pomoč: 'Mama ne dava te!'
Suzana Bažato je pred letom in pol zbolela za rakom žolčnih vodov, ki se sicer imenuje holangiokarcinom. V operaciji, ki je bila sicer uspešna, so ji poleg tumorja odstranili tudi del jeter in žolč. Toda kmalu je izvedela, da se rak vrnil in bolečine so postajale neznosne. "Brez predaha je iskala informacije, dokler se ni dokopala do medicinskih terapij in načinov zdravljenja raka, ki so ji vlila upanje. To upanje pa je našla na Kitajskem in tu je nastal problem finančne narave," v zapisu, ki je zaokrožil po spletu piše njen sin Rene ter vse prosi za pomoč. "Obupan sem. Res sem. Na vas se obračam, saj ne vem več, kako bi ji lahko pomagal. Da bi uspešno zaključila zdravljenje na Kitajskem, potrebuje še kar precej denarja."

Rdeča luč naj zasveti, ko preležite cel vikend in ste utrujeni še v ponedeljek
Če si po službi ali čez vikend želite le počitka ter ste nato kljub dvodnevnem poležavanju utrujeni še v ponedeljek, je to znak za alarm, pravi psihiatrinja prof. dr. Mojca Zvezdana Dernovšek, dr. med., spec. psihiatrije. Pogovarjali smo se, kdaj je stres normalen, kdaj pa ga je preveč. In kdaj nam zaradi stresa pripada tudi bolniška.

Je perfekcionizem nekaj pozitivnega ali negativnega?
"Perfekcionizem je človekova težnja, da bi v vseh stvareh vse naredil najboljše možno in brez napake," pojasnjuje klinična psihologinja Aleksandra P. Meško. Medtem ko to deluje kot povsem lepa in smiselna želja, pa je napaka perfekcionistov, da ne znajo ločiti, kje bi bilo perfekcionizem smiselno uporabiti, kje pa ne. Kar vse bi moralo biti popolno. Tu pa se potem zalomi.

To preberite, če mislite, da ste preveč utrujeni
Ali veste, kdaj pretiravate? Kdaj ste na dobri poti proti izgorelosti? "Ločiti je namreč treba proces izgorevanja in njegovo končno stopnjo – izgorelost," pojasnjuje dr. Andreja Pšeničny, psihologinja in psihoterapevtka. "V procesu smo že, ko se začnemo prisilno pretirano angažirati, ko začnemo delovati deloholično, perfekcionistično, ko se prek vseh meja trudimo, da bi drugim ugajali in podobno."

Kje živite? Tudi to lahko vpliva na zdravje
Kje živite? Na ulici z drevoredom, blizu zelenih površin, parka … To ne pomeni le lepega pogleda čez okno. Dejansko naj bi nas ščitilo pred boleznimi srca, kapjo in prezgodnjo smrtjo, je pokazala študija, ki so jo objavili v zborniku Ameriškega združenja za srce. Če le lahko, torej živite blizu narave.

Kaj se zobem zgodi v stiku z alkoholom?
Občasen kozarec vina ali piva ob sicer zdravem, uravnoteženem in raznolikem prehranjevanju vam ne bi smel škodovati. Po drugi strani pogosto uživanje alkohola pusti posledice v praktično vseh delih telesa pa tudi na zobeh, dlesnih, ustni sluznici. Poglejmo si, kaj se zgodi.

Ko med tekom začne boleti pod rebri ...
Nekateri tudi pozimi še vedno pridno tečejo. Če ne zunaj, pa v fitnesu. Zato smo tokrat s strokovnjakom govorili, kaj pomeni, če vas začne med tekom nenadoma zbadati pod rebri? "Najprej je to zbadanje lahko bolj rahlo. Če nadaljujemo z enako hitrostjo teka in se delamo, da je vse v redu, pa se ta bolečina v nas lahko vse bolj zažira," pove tekaški trener Urban Praprotnik. Ta boleča nadloga ima ime – in sicer je to bodec. Kaj lahko naredimo, da nas ne bi mučila?

6 težav, ki se pojavijo, če pijete premalo vode
Da bi bili zdravi in bi se dobro počutili, moramo piti dovolj vode. To, da je ne uživamo dovolj, je lahko vzrok vrste neprijetnih tegob, od glavobola do slabe koncentracije.

2 navadi bosta zmanjšali tveganje za demenco
Demenca je huda bolezen možganov, ki povzroči, da začnemo izgubljati spomin, sposobnost mišljenja, orientacijo v prostoru, razumevanje, presojo, tudi sposobnost govornega izražanja. Naši možgani nadzorujejo marsikaj, zato demenca povsem spremeni življenje. Ne vemo, kaj jo povzroča. Čedalje več študij pa kaže, kaj jo pomaga preprečevati.

Človek, ki razmišlja o samomoru
Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije smo v Sloveniji glede na število samomorov nad evropskim povprečjem. V letu 2018 je bilo 17,08 smrti zaradi samomora na 100.000 prebivalcev, na evropski ravni pa samomorilni količnik znaša 11. Vendar v zadnjih dvajsetih letih števil samomorov upada, in sicer za približno 30 odstotkov. Samomorilni količnik, ki smo ga zabeležili v preteklem letu, je namreč najnižji od leta 1965.

Tudi podpora materam otrok z redkimi boleznimi je izjemnega pomena
Na mednarodni dan redkih bolezni 29. februarja bodo letos v 13 krajih po Sloveniji potekali Svetovni pohodi z rdečimi baloni, s čimer želijo opozoriti na otroke z redkimi boleznimi. Šest let mineva od prvega pohoda z rdečimi baloni, ki se je odvil v Mariboru. Letošnji pohodi bodo med drugim opozarjali tudi na pomen psihološke pomoči za matere otrok z redkimi boleznimi in posebnimi potrebami.

Presenetljivo je, kaj lahko teh 10 živil naredi za vaše srce
Da bi imeli bolj zdravo in močno srce, se izogibajte hrani, ki vsebuje veliko nasičenih maščob, sladkorja, soli. Izogibajte se živilom, ki vsebujejo prazne kalorije – z njimi zaužijemo veliko kalorij, a malo hranil, ki jih naše telo potrebuje. Kaj pa bi morali jesti?

Psihiatrinja svetuje, kako pomagati mladostniku v stiski
Čas, ko mladostnik postaja odrasel človek, je poln čeri, ki se jim ni vedno lahko ogniti, zato ni nič čudnega, da jih v tem občutljivem obdobju toliko zadene vsaj ob kakšno. Kako priskočiti na pomoč, smo se pogovarjali s psihiatrinjo dr. Arijano Turčin.

Kaj pomeni občutek kovinskega okusa v ustih?
Kovinski okus v ustih ali parageusia se lahko pojavi zaradi popolnoma nedolžnih razlogov, lahko pa predstavlja resnejše zdravstvene težave. Zagotovo pa kovinski okus v ustih predstavlja neprijeten občutek in lahko vztraja več tednov ali mesecev, zato si v spodnjih vrsticah preberite o možnih vzrokih, ki ga povzročajo.

Pritoževanje ima lahko resne posledice za vaše zdravje
Če občasno potožimo glede situacije ali ljudi, ki nam niso všeč, ni s tem nič narobe. Če pa se konstantno pritožujemo in nergamo o vsakdanjih rečeh, pa ima to lahko resne posledice na našo okoico in naše zdravstveno stanje.

Koronavirus: kdaj nositi zaščitno masko?
Vseh koronavirusov naj bi bilo skupaj sedem, zadnji, ki se je pojavil, pa je virus 2019-nCoV, o katerem je razpravljal tudi Svet za nacionalno varnost. Da bo prej ali slej tudi pri nas, stroka ne dvomi več. Medtem mnogi opozarjajo, da so zaloge zaščitnih obraznih mask pošle. Kaj to pomeni? V katerih primerih je treba uporabiti zaščitno obrazno masko?

Kaj ugotovimo, če primerjamo koronavirus s sezonsko gripo?
Vsak virus ima svojo inkubacijsko dobo in rok trajanja. Kadar se pojavi, zboli veliko ljudi, vendar s časoma izzveni. Kako dolgo bo trajala epidemija, je odvisno od ljudi, ki so ga preboleli, in ljudi, ki se lahko okužijo. Tako naj bi bilo tudi s koronavirusom, trdijo strokovnjaki.

Razlogov za občutek osamljenosti je veliko
Osamljenost je vedno večja problematika današnjega časa. Način življenja, osebnostne značilnosti, motnje čustvovanja, spremembe življenjskega sloga in večje prelomnice. Razlogov za občutek osamljenosti je veliko, pomembno je, da jih znamo prepoznati in ustrezno ukrepati.

Takšne so lahko posledice hujšanja takoj po porodu
Od trenutka, ko ženska zanosi, se v njenem telesu začnejo odvijati spremembe. Veliko je neprijetnih in nelagodnih, kar vpliva na počutje in samozavest nosečnice. Zato se mnoge odločijo takoj po porodu odpraviti odvečne kilograme in želijo znova priti v kondicijo. Vendar strokovnjaki opozarjajo, da je pri takšnem ravnanju treba biti izjemno previden.

13 nenavadnih fobij, za katere še niste slišali
Vsi smo že slišali za fobije pred vožnjo z dvigalom, iglami, kačami, letenjem, temo, javnim nastopanjem, višino, vožnjo avtomobila in podobnimi vsakodnevnimi aktivnostmi, stvarmi in živalmi. A raznovrstnih fobij je toliko, kolikor je različnih ljudi in nekatere so zares nenavadne. Ste že slišali za strah pred baloni, zvokom in ogledali? Kaj pa strah pred dežjem, dolgimi besedami in zardevanjem? Zbrali v 13 najbolj nenavadnih fobij, ki so jih strokovnjaki izpostavili v različnih znanstvenih študijah.

Odkrijte vzrok bolečine v sklepih
Vsaka bolečina je zoprna, če prizadene sklepe, pa še toliko bolj, saj močno vpliva na kakovost življenja. Ker brez vzroka ni mogoče odpraviti bolečine, preverite, kaj vse je lahko vzrok vaših težav!

Ste že slišali za seksomnijo?
Hoja in govorjenje v spanju sta zelo pogosti motnji spanja, za kateri ste zagotovo že slišali ali pa imate celo sami izkušnje nočnih pohodov po stanovanju ali zanimivih klepetov v sanjah, ob katerih se običajno najbolj zabavajo najbližji. Ena od manj znanih motenj spanja pa se imenuje seksomnija, pri kateri gre za spolno vedenje, ki se odvija med spanjem. Sem spada spolni odnos, samozadovoljevanje ter ostala dejanja, povezana s spolno aktivnostjo.

Ali lahko člani posadke tovornih ladij iz Kitajske prinesejo koronavirus?
Koronavirus, ki je izbruhnil v Vuhanu na Kitajskem, se širi hitro, saj lahko prehaja s človeka na človeka. Med simptomi, ki se pojavijo ob okužbi so slabo počutje, utrujenost, nahod, vročina, kašelj in pri težjih oblikah občutek pomanjkanja zraka. Iz poročanja Kitajske pa lahko sklepamo, da poteka v lažji obliki pri približno 80 % okuženih. Težji potek naj bi imelo približno 20 % zbolelih.

Koronavirus: kako se ustrezno zavarovati?
V Sloveniji ta trenutek ni potrjenega primera okužbe s koronavirusom in ni razloga za preplah, je danes zagotovil minister za zdravje Aleš Šabeder. Vendar pa, kot je opozorila infektologinja Tatjana Lejko Zupanc, skoraj ni več dvoma, da se bo virus pojavil tudi pri nas. Kako se pred njim zaščititi?

Mesto, kjer se pojavljajo gube na vašem obrazu, razkriva vaše zdravstveno stanje
Celice kože z leti začnejo izgubljati vitalne sposobnosti samoobnavljanja, zato v primeru, da jih ne oskrbujemo dodatno še sami, naša koža začne izgubljati prožnost in postaja vse bolj starikava. Na določenih mestih pa začnejo nastajati obrazne gubice.

Ko bolečina ni le 'normalen' pojav ob menstruaciji
Ste v 30. letu starosti in imate težave z bolečo menstruacijo, pogostimi krči, bolečimi spolnimi odnosi ali morda celo zanositvijo? Imate morda najstniško hčer, ki zaradi hudih menstrualnih krčev izostaja od pouka? Žal se veliko ljudi prepozno zave, da so lahko to le eni od znakov vse pogostejše bolezni, imenovane endometrioza.

7 načinov, kako živeti bolj polno življenje
Dejstvo je, da veliko časa preživimo v svojih mislih. Premlevamo o sebi, drugih in svetu. Razmišljamo o preteklih dogodkih in načrtujemo prihodnost. Težava nastane, če smo večji del misli naravnani negativno in črnogledo. Dogodke povezujemo z negativnim izidom, iščemo krivce, morda nas je strah ali pa nas preveva večni pesimizem. Negativne misli igrajo veliko vlogo pri tem, kako kakovostno sploh živimo, saj nam preprečijo, da bi uživali v novih izkušnjah, izničijo osredotočenost na to, kar je pomembno in nenazadnje tudi čustveno izčrpavajo. Zaradi negativnih misli se lahko počutimo tesnobne in depresivne in zdi se nam, da v življenju zares nimamo sreče.

Kako izbrati najustreznejšo psihoterapijo?
Kadar se človek spopada s težavami na duševnem področju, se ponavadi najprej zateče k svojemu splošnemu zdravniku in/ali k psihiatru, ki mu predpišeta zdravila. Kadar so simptomi duševne motnje tako močni, da motijo vsakdanje življenje in delo, pa ga napotita, naj si poišče psihoterapevtsko zdravljenje.

Vesna iz Radeč: bolezen je prišla brez znakov, povsem nepričakovano
Pred štirmi leti je izvedela za diagnozo, je svojo izkušnjo z rakom jajčnikov z nami delila Vesna Bregar iz Radeč. Svet se ji je sesul jutro, preden so se z družino čez vikend odpeljali na morje. “In zgodilo se je povsem nepričakovano, brez kakršnih koli znakov, da bi se kaj takega lahko zgodilo.”

Gre za prvi rak, ki ga bomo lahko eliminirali
Rak materničnega vratu lahko postane prvi rak, ki nam ga bo uspelo eliminirati, razlaga Urška Ivanuš, dr. med. Toda pod dvema pogojema. Če se bodo ženske udeleževale presejalnega programa ZORA, deklice (in dečki) pa bodo cepljeni proti HPV (humanim papilomavirusom). Danes je jasno, da so ti povzročitelji okužb, ki se lahko razvijejo v raka. “Če je bila ženska cepljena in se udeležuje presejalnega pregleda, pa je verjetnost, da bo kadar koli zbolela, izjemno majhna.”