Vizita.si

če

Bolezni 31. 07. 2019 13.30

Hajdi Korošec Jazbinšek hudo zbolela

V primeru dolgotrajnega kašlja, kratke sape že pri manjšem telesnem naporu, ob bolečini v prsnem košu, šibkosti, izkašljevanju krvi, bruhanju in zmanjšanem apetitu, se nujno zglasite pri osebnem zdravniku. To je po tednu slabega počutja ugotovila tudi nekdanja otroška zvezdnica Hajdi Jazbinšek Korošec, ki se zdravi za atipično pljučnico.

Zdravje 25. 07. 2019 11.03

Mit ali resnica: je klima zdravju škodljiva?

V trenutku, ko je človek prvič dejal »peklensko vroče je, morali bi se shladiti«, je hkrati iskal načine, na katere bi mu to uspelo. Začelo se je v Egiptu, ko so prostore hladili tako, da so čez in čez obešali mokre cunje. S poskusom hlajenja so nadaljevali tudi stari Rimljani, ki so postavljali akvadukte oz. sisteme hlajenja s pomočjo napeljane vode. Vmes je bilo nekaj ameriških izumiteljev, ki so vsak s svojim delcem prispevali k iznajdbi prve klimatske naprave, leta 1902. Danes si poletje brez klime ne predstavljamo več. Pa je ta razvada zdrava?

Življenjske zgodbe 31. 07. 2019 07.44

Lepotica razkrila prave posledice glamuroznih zabav

Jessica Landon iz mesta Rancho Cucamonga se je pri 19 letih preselila v Los Angeles z željo, da bi postala igralka. Tam je kmalu postala redna gostja Hefnerjevega Playboyevega dvorca, kjer so se zabave vrstile ena za drugo. Alkohol je kmalu postal njena rutina in vsak dan je pila vodko. Vse dokler ni šest let kasneje utrpela hudih posledic.

Razstrupljanje 01. 08. 2018 14.56

Joga za razstrupljanje telesa

Z  jogo prebujamo in stimuliramo notranji ogenj. Masiramo trebušne organe in tako pozitivno vplivamo na delovanje peristaltike. Razstrupljamo telo in pomagamo odvajanju toksinov iz telesa.

Razstrupljanje 23. 04. 2019 07.22

Razstrupljanje lahko traja od dva do tri dni

Med prazniki se lahko brez slabe vesti prehranjujemo praznično. S tem ni nič narobe, če so ostale dni naši obroki zdravi in uravnoteženi, pravi prehranska strokovnjakinja Mojca Cepuš. Lahko pa od dva do tri dni po praznikih namenimo postu in telesu pomagamo, da se bolje razstrupi.

Zdravje 17. 04. 2019 08.18

Vadba, ki lahko podaljša življenje

Dvigovanje uteži bi morali vključiti v svoj vsakdan, pravijo brazilski raziskovalci. V njihovi študiji je sodelovalo 3.878 udeležencev, ki so bili stari med 40 in 85 let. Spremljali so jih šest let in pol. Dvigovanje uteži pomeni močne mišice oziroma več mišične mase. To ne pomeni le boljšega zdravja, temveč tudi daljše življenje. Seveda takšno, ki ga preživimo čim bolj kakovostno.

Zdravje 06. 07. 2019 07.55

Skrivnost tistih, ki shujšajo in novo težo obdržijo?

Ameriški raziskovalci so vzeli podatke 375 odraslih, ki so uspešno izgubili odvečno telesno težo, nato pa so novo tudi obdržali. Ugotovili so, da jih je kar 255 vedno telovadilo ob približno istem času, pa naj je bilo to jutro, popoldne ali večer. Menijo, da so s tem razvili navado oziroma rutino, ki je postala ena od skrivnosti njihovega uspeha.

Zdravje 13. 05. 2019 10.22

Kakšna hrana ščiti pred boleznijo ledvic?

Raziskovalci Fakultete za javno zdravje Bloomberg Univerze Johns Hopkins so prehrano, v kateri prevladuje zdrava hrana rastlinskega izvora, povezali z manjšim tveganjem za pojav bolezni ledvic. Takšno prehrano sestavljajo polnozrnata žita, stročnice, zelenjava, sadje in oreščki.

Tuje 24. 09. 2018 09.43

Kako ji je uspela popolna preobrazba?

Če bi odprli Instagram stran Katie Dunlop, bi lahko pomislili, da je imela vedno tako zdravo in fit telo. Toda resnica ni vedno takšna, kot jo na prvi pogled pokažejo družabna omrežja, odkrito prizna sama Katie. Danes je osebna trenerka. A pred tem se je leta borila z nezdravimi dietami ter nihanjem teže.

Starostne bolezni 22. 11. 2018 15.21

S takšno prehrano lahko zmanjšate tveganje za demenco

Najnovejše diete nam predpisujejo naj se izogibamo ogljikovim hidratom. A zadnja raziskava je pokazala, da nas lahko prehrana z veliko ogljikovimi hidrati in manj beljakovinami v resnici lahko varuje pred demenco.

Zdravje 22. 07. 2019 10.11

Živeti brez glutena

Celiakija je bolezen, ki se lahko nenadoma in nevidno priplazi, s svojimi kasnejšimi zapleti pa lahko hudo poškoduje naše zdravje. Sprva je veljala za bolezen otrok, kasneje pa so ugotovili, da pesti tudi čedalje več odraslih. Kako se spopasti s to boleznijo?

Prehrana 20. 06. 2019 10.14

7 razlogov, zakaj bi morali uživati lubenico

Poletne počitnice, pikniki, zabave na prostem, sonce, morje in lubenica. Lubenica je zagotovo ena najbolj nepogrešljivih delov poletja in še zelo zdrava je za nas. Kljub temu se je lubenica pri nekaterih dietah znašla na seznamu živil, ki naj jih ne bi uživali, češ da je preveč sladka. A to ni res.

Zdravje 29. 07. 2019 07.57

Pogosta poletna težava, ki je nikar ne zdravite doma

Tako kot so vnetja srednjega ušesa ena najbolj pogostih zimskih obolenj, so vnetja zunanjega ušesa in sluhovoda bolj pogosta poleti. Medicinski izraz za to okužbo je otitis externa, uporablja pa se tudi izraz plavalčevo uho. Do okužbe lahko pride, ko je voda ujeta v ušesu, med plavanjem, kopanjem ali znojenjem. Bakterije in glive takrat namreč lažje vstopijo v uho z manjšimi kosi, ki se lahko pojavijo, ko čistite uho s palčkami, ga praskate s prstom ali nosite slušalke. Pojavita se lahko občutek polnosti v ušesu in izguba sluha. V kolikor imate blokado voska, lahko pride do tinitusa – stanja, ki povzroča zvonjenje v ušesu. Zato v poletnih mesecih namenite več pozornosti zdravju vaših ušes.

Osebna rast 29. 07. 2019 07.59

Kako v odraslosti najti hobije zase?

Hobiji ali prostočasne aktivnosti so pomemben del našega življenja, saj omogočajo kakovostno preživet prosti čas. Ker je slednjega v današnjem tempu življenja vse manj, je koristno najti dejavnost, ki nas bo izpolnila, navdahnila z novimi idejami, nas razbremenila in osrečila. Kako sploh začeti in kje najti popolno aktivnost zase?

Estetska medicina 26. 07. 2019 07.57

"Vem, kako se počutijo ženske, ki nimajo oprsja"

Za povečanje prsi se odloči kar nekaj žensk, tudi v Sloveniji. Pri posameznicah smo raziskali, kakšni so razlogi za ta poseg in kakšni so občutki, ko ženska tako rekoč čez noč pridobi novo košarico nedrčka. Tokrat nam je odgovarjala tridesetletna Kaja.

Življenjske zgodbe 25. 07. 2019 07.48

Misica se bori z neozdravljivim rakom, a trdi, da ga premaguje

Nekdanja miss Velike Britanije in playbojeva zajčica Kerri Parker, ki se spopada z neozdravljivim možganskim rakom, trdi, da se je njen možganski tumor zmanjšal, odkar uporablja medicinsko marihuano. Kot pravi, se je že skoraj vdala v usodo, a je sedaj optimistična, da bo še dolgo živela.

Zdravje 24. 07. 2019 08.00

Zakaj je plavanje koristno za otroke?

Slovenska dežela je polna zdravilnih voda, izvirov in vrelcev, ki blagodejno vplivajo na naše zdravje. Na izlet ali počitnice se lahko odpravite v kompleks bazenov oz. termalne toplice, ki jih je pri nas na voljo kar nekaj, ali pa izkoristite svoj čas za oddih v naravi pri katerem izmed slovenskih naravnih ali umetnih jezer in rek. Vsekakor naj bo vaša destinacija nadzorovano kopališče, kjer kakovost vode spremljajo strokovnjaki in kjer so kopališča primerno urejena oz. dostopna. Tja se lahko odpravite tudi z vašimi najmlajšimi, saj ima plavanje številne pozitivne učinke.

Estetska medicina 22. 07. 2019 11.07

30-letna Maja: »Počutila sem se manj ženstveno, zato sem se odločila za povečanje prsi«

Povečanje prsi je pomembna osebna in dolgotrajna odločitev. Ponavadi gre za uresničitev premišljene dolgoletne želje. Tokrat smo se pogovarjali s tridesetletnico, ki se je po 11 letih odločila za poseg.

Bolezni živčevja in možganov 19. 07. 2019 10.38

Vsi ljudje niso krivi za svojo debelost

Debelost bi morali opredeliti kot bolezen, saj vsi pacienti niso povsem sami krivi, da so debeli, sta opozorila britanska strokovnjaka. Predlagala sta, da bi debelost označili kot kronično stanje, tako kot je to astma ali epilepsija. Menita namreč, da bi na ta način ljudje hitreje poiskali zdravniško pomoč in se ne bi zanašali na hitre nezdrave diete.

Osebna rast 19. 07. 2019 10.46

Veste, kakšne so lahko posledice čustvenega zanemarjanja v otroštvu

Čustveno zanemarjanje je očem nevidno, a močno poseže v zdrav psihični razvoj otroka. Gre za ignoriranje, neodzivanje ali zatiranje čustvenih potreb, zaradi česar se oseba v odraslosti sooča s težjimi občutki nevrednosti in nepomembnosti. Takšna negativna prepričanja pa se najbolj odražajo prav v medosebnih odnosih.

Življenjske zgodbe 19. 07. 2019 10.45

Mislili so, da ima vneto grlo, a izkazalo se je, da gre za nekaj bolj resnega

32-letna londončanka Stacey Raymond je zaradi 'vnetega grla' pet dni jemala antibiotike, ki ji jih je predpisal zdravnik. A stanje se je le še poslabševalo in uživanje hrane in pitje tekočine je postalo še bolj boleče. Takrat jo je zdravnik napotil direktno na urgenco, saj je sumil, da gre za gnojni absces. A izkazalo se je, da se spopada z agresivno mesojedo bakterijo, ki jo je skoraj ubila.

Zdravje 17. 07. 2019 11.05

Domači trik proti opeklinam obnorel internet

Domači trik proti opeklinam, kjer naj bi si na opečeno kožo nanesli peno za brtije, je kmalu obnorel internet, po tem ko ga je prva na družbenih omrežjih objavila Cindie Allen-Stewart iz Teksasa. Mnogi so bili navdušeni nad njeno idejo in jo takoj pograbili, a strokovnjaki so hitro opozorili, da nikar ne verjemite vsaki objavi na družbenih omrežjih.

Zdravje 17. 07. 2019 07.57

Kako oskrbeti manjšo rano?

Poletne radosti, kot so kolesarjenje, kopanje v morju ali druge igre, se lahko kaj hitro končajo s kakšno odrgnino ali manjšo rano. Prav zato je dobro vedeti, kako rano pravilno oskrbeti.

Zlata leta 16. 07. 2019 10.20

Zakaj se spolnost s starostjo poslabša?

Slaba novica za ženske, ki gredo skozi menopavzo. Zadnja raziskava, ki je vključevala več kot 4000 žensk po menopavzi, je pokazala, da je skoraj tričetrtine žensk spolno neaktivnih, čeprav imajo ljubeče partnerje. Nekatere za to krivijo simpome menopavze, kot so vročinski oblivi in nočno potenje, spet druge pravijo, da imajo nizek libido, skrbijo za bolnega partnerja ali se njihov partner spopada z motnjo erekcije.  

Duševno zdravje 16. 07. 2019 09.52

Izražanje sožalja na družbenih omrežjih ne pomaga

Morda si mislimo, da z izražanjem sožalja na družbenih omrežjih, izkažemo podporo prijatelju, ki trpi zaradi izgube bližnje osebe in preživlja težke trenutke. A zadnja raziskava spletne strani WebMD je pokazala, da večina ljudi, ki žaluje, objave na družbenih omrežjih doživlja kot nesmiselne, moteče in nepotrebne.

Zdravje 15. 07. 2019 11.05

Zdravnica svetuje, kaj storiti ob piku žuželke ali ugrizu klopa

Poleti več časa preživimo v naravi. To koristi tako našemu telesnemu kot duševnemu zdravju. Je pa res, da se nam lahko pripeti, da nas piči žuželka ali ugrizne klop. Zdravnico doc. dr. Neno Kopčavar Guček, dr. med., spec. druž. med, primarijko, smo vprašali, kakšen je najprimernejši odziv.

Življenjske zgodbe 15. 07. 2019 09.33

Plaval v morju, nato pa nenadno umrl

66-letni William David Bennett je 4. julij preživel na Floridi, kjer sta z ženo obiskala svojo hči Cheryl in njeno družino. A niti sanjalo se mu ni, da bo to zadnjič, ko bo zaplaval v morju. Okužil se je namreč z mesojedo bakterijo in v samo 48 urah umrl.

Življenjske zgodbe 12. 07. 2019 13.38

Rodila se je zdrava, a zgodilo se je med igro

11-letna deklica iz Pakistana se spopada z nenavadno mišično motnjo, do katere je prišlo med igro, ko je bila dojenčica. Zaradi nje je njena glava nagnjena za 90 stopinj. Afsheena Kumbar je zaradi nagnjene glave ves čas v hudih bolečinah in le s težavo je, gre na stranišče ali celo na sprehod. Deklica nujno potrebuje operacijo. Pa jo bo prejela?

Novice 11. 07. 2019 12.22

Nov trend selfijev po carskem rezu izjemno nevaren

Nov trend selfijev mamic kmalu po carskem rezu, kjer ženske same odstranjujejo prevezo, da bi se rana na fotografiji dobro videla, je izjemno nevaren, so opozorile babice iz Univerzitetne bolnišnice Hull. Odstranjevanje prevez, ko rana še ni zaceljena, namreč povečuje tveganje za pojav smrtno nevarne sepse.

Bolezni 11. 07. 2019 10.08

"Namesto o evtanaziji bi morali govoriti, kako doseči vsem dostopno paliativno oskrbo"

Paliativna oskrba pomeni celostno oskrbo bolnikov, ki so neozdravljivo bolni. Ne pomeni le zdravstvene pomoči, temveč tudi psihološko in socialno. Poleg tega se opora nudi svojcem. Ne le do smrti bolnika, temveč še v času žalovanja. "Namesto o evtanaziji bi morali govoriti, kako doseči vsem dostopno paliativno oskrbo," meni prof. dr. Radko Komadina, dr. med., predsednik Slovenskega zdravniškega društva. V Sloveniji je od leta 2010 sprejet program njenega razvoja, ki pa se povsod ne odvija, kot bi se moral. Naša država v tem ni izjema. Ocene so, da po svetu in tudi v razvitih državah paliativno oskrbo prejme le od 20 do 30 odstotkov vseh, ki bi jim lahko pomagala.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1032