čiščenje

Kariogena hrana – kakšen vpliv ima na naše zobe?
Lepi in zdravi zobje so nekaj, kar si vsi želimo, zato jim moramo nameniti tudi malo več pozornosti. Ni skrivnost, da nanje poleg genetike, higiene in raznoraznih bakterij vpliva tudi prehrana. Slednja pa je lahko lahko bolj ali manj kariogena. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Voda z limono na tešče: Napaka, ki jo delamo prepogosto
Vsi že dobro vemo, kako zdrava navada je, da zjutraj, takoj ko vstanemo, spijemo kozarec vode z limono. A na žalost številnim ljudem zjutraj ne paše kisel okus ali pa imajo občutljive zobe ali želodec, in zato niti ne prenesejo kislih živil. Kljub vsemu to še ne pomeni, da se morate popolnoma odpovedati pitju vode z limono na tešče, še posebno če ne delate nekaterih napak.

Neprijetni simptomi, s katerimi se soočajo predvsem ženske
Če vam pogosto niha razpoloženje, pridobivate na teži, se prekomerno potite ali ste nenehno utrujeni, je to lahko znak porušenega hormonskega ravnovesja. Slednje je še posebej izrazito v puberteti ter pri ženskah v perimenopavzi ter v menopavzi. Ste vedeli, da vam hormone lahko pomaga vrniti v harmonijo tudi matični mleček, ki učinkovito lajša jakost kar 11 simptomov, ki spremljajo menopavzo?

5 ključnih pravil za zdravo in lepo kožo
Zdrava in lepa koža je nekaj, kar si vsi želimo, ob tem pa moramo vedeti, da zanjo ni odgovorna samo genetika, ampak tudi mi sami. Obstaja nekaj preprostih pravil, s katerimi lahko poskrbimo, da bo naša koža preprosto čudovita. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Vzroki in preprečevanje zobnega kamna
S kamni, ki se nahajajo v našem telesu, so navadno same težave. Pomislite na primer samo na izjemno nadležne žolčne ali ledvične kamne. Kamen se lahko nahaja tudi na zobeh. Za številne med vami zobni kamen predstavlja zgolj estetsko težavo, zavedati pa bi se morali še nevarnosti, ki jih lahko prinaša.

Vse pogostejša bolezen zamaščenih jeter in izkušnja Jureta Koširja
Jetra so eden najpomembnejših organov v našem telesu. Kljub temu da skrbijo za nešteto življenjsko pomembnih funkcij, je zaskrbljujoče, da ima že vsak četrti Slovenec zamaščena jetra, pa se tega sploh ne zaveda! Premalo gibanja, nezdrave prehranjevalne navade, kajenje, alkohol, stres in pomanjkanje spanja, vse to in še več lahko vpliva na vaša jetra. Več o tem kako ukrepati in kako as slovenskega smučanja Jure Košir skrbi za delovanje svojih jeter si lahko preberete v nadaljevanju.

Ste vedeli, da je treba umivati ta del telesa?
Četudi je popek nek 'samoumeven' del našega telesa, verjetno le malo kdo pomisli, da potrebuje kot vse drugo tudi slednji del umivanje. Poglejmo si, kako in zakaj.

Kako lahko sami preprečimo ali omilimo akne?
Akne in mozolji nam lahko povzročijo nemalo težav, še posebej, če se jih lotimo povsem napačno, na primer s stiskanjem, praskanjem, uporabo agresivnih izdelkov, prikrivanjem s težkimi pudri in podobno. In čeprav si želimo za svojo kožo samo najboljše, ji ravno s takimi dejanji delamo še več škode. Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, ki vam bodo pomagali do lepše in čistejše kože.

Spomladansko čiščenje: 20 stvari, ki jih vrzite iz sobe
Hrčkanje ni nikakor dobro, še manj pa priporočljivo. Skrajni čas je, da se lotimo spomladanskega čiščenja!

Bolečina v zobu ali ob njem: razlogi, načini zdravljenja in rešitve
Bolečina je neprijeten senzorni in emocionalni odgovor na dražljaj. Je zaščitni odgovor telesa, ki nam sporoča, da je situacija neprijetna in potrebuje rešitev. Isto velja za bolečino v ustni votlini, zelo neprijeten simptom, ki pa se razlikuje glede na stanje, ki je v ustni votlini prisotno. Bolečino čutimo zaradi reakcije živca, ki se nahaja v korenini zoba in je odvisna od tipa in stopnje dražljaja.

Če imate težave z zaprtjem, posezite po teh živilih
Zaradi neredne prebave se lahko pojavijo težave z napihnjenostjo, bolečine v želodcu, splošno slabo počutje, zaprtje pa spremljajo še nekateri drugi neprijetni simptomi. Pri tem si lahko na eni strani pomagamo z odvajali, ki jih je mogoče dobiti v lekarni brez recepta, lahko pa posežemo po domačih živilih, ki blagodejno vplivajo na črevesno floro.

Ste že nabrali regrat? Preverite, za kaj vse je dober
Regrat se že dolgo uporablja kot zdravilna rastlina in je v 'ljudski medicini' še posebej cenjen. Zaradi naslednjih značilnosti pa velja za pravega zaveznika našega zdravja.

Kaj je granulom in kako ga zdravimo?
Granulom med pacienti po navadi pomeni kakršno koli vnetje zobnega živca, ki zahteva koreninsko zdravljenje zoba. Zobozdravniki pa z besedo granulom označujemo že napredovano vnetje zobnega živca, ki sega prek odprtine korenine, torej vnetje obzobnega tkiva.

Čemu ste se pa vi odpovedali med velikonočnim postom?
Kristjani so na pepelnico vstopili v obdobje posta, ki je prvinsko namenjen čiščenju telesa in duha. A zgodnja pomlad je tudi za nevernike popoln čas za zmanjšan vnos hrane v telo. Ljudje z vsega sveta se iz različnih razlogov posta namreč poslužujejo že več stoletij, v zadnjih letih pa so ga številni začeli povezovati z besedama 'razstrupljanje' in 'hujšanje', ki sta postali priljubljena trenda zlasti v lepotni in fitnes industriji. Pa je med temi besedami dejansko kakšna povezava? In kako se pravzaprav pravilno lotiti čiščenja telesa?

Vse, kar morate vedeti o alergijah
Alergije so tegoba modernega časa. Upravičeno jih imenujemo bolezen sodobnega časa, glede na vedno večje število ljudi, ki trpijo za obremenitvami, ki jih povzročajo.

Vse, kar morate vedeti o tinitusu
Tinitus je strokovni izraz za šumenje v enem ali obeh ušesih. Je neprijeten, a pogost pojav, ki lahko močno poškoduje sluh posameznika. Kaj morate vedeti o tinitusu, kako se zdravi, kakšni so znaki in kako lahko pomagajo zdravniki?

Kako negovati telo z aparati za osebno nego in ustreznimi kremami?
Kakšni so različni tipi kože? Obstajajo štirje tipi kože in vedeti morate, pod katerega sodi vaša koža, da boste lahko bolje negovali. Preberite in ugotovite, kakšen je vaš tip kože!

Je uporaba električne ščetke res bolj priporočljiva od uporabe navadne ščetke?
Temelj dobre ustne higiene je preprečevanje prekomernega nabiranja plaka. Plak oziroma biofilm bakterij in ostankov hrane v večjih količinah lahko celo začutimo z jezikom, ker imamo po dlje časa neumitih zobeh občutek puhastih zob.

6 najboljših prednosti lepotnih izdelkov in kako jih kupiti
Številne vrste raziskav so pokazale, da lahko dojemanje lepote vpliva na človekove odločitve in izbire. Privlačni ljudje imajo večjo možnost, da se zaposlijo in dobijo sanjsko službo. To spoznanje je sprožilo rast lepotne industrije. Zaradi nenehnega porasta lepotnih izdelkov in lepotne industrije je nujno, da razumemo, kakšne so prednosti lepotnih izdelkov in kako kupiti najboljše lepotilne izdelke.

Kaj zajema pomoč na domu?
Pomoč na domu je namenjena predvsem starostnikom, ki živijo na svojem domu, vendar se zaradi bolezni ali drugih težav, ki so posledica starosti, ne morejo več v celoti oskrbovati in/ali negovati sami. S pomočjo na domu država nadomešča potrebo po institucionalnem varstvu. Z njo se posamezniku tudi omogoči, da lahko čim dlje ostaja v svojem domačem okolju.

Zakaj vas srbi brada?
Odločitev ali imeti brado ali ne je odvisna zgolj od želje in okusa moškega. Z brado, kar se tiče zdravstvenega in estetskega vidika, ni nič narobe, ravno nasprotno, je nekaj, kar je naravno in značilno za moške. Poudariti pa gre, da je potrebno redno vzdrževanje higiene!

Dr. Živa Lavriša: Pomemben izziv sodobnega načina prehranjevanja je tudi dejstvo, da vedno manj hrane pripravljamo sami
Kje so največji izzivi pri sodobni prehrani poleg, seveda, pomanjkanja časa? Kako se prehranjujemo Slovenci, je štetje kalorij pametno, kaj je res in kaj ni o razstrupljanju telesa in o smernicah zdrave prehrane sem se pogovarjala z dr. Živo Lavriša, univ. dipl. inž. živ. tehnol., iz raziskovalne skupine Prehrana in javno zdravje z Inštituta za nutricionistiko.

Kaj lahko povzroči krvavitev iz ušesa?
Čeprav nas krvavitve iz ušesa lahko prestrašijo, moramo vedeti, da niso tako redke in da gre v večini primerov za neškodljive krvavitve. Vsekakor pa je vedno priporočljiva in potrebna previdnost. Kdaj bi torej morali razmisliti o obisku zdravnika?

Poslovite se od poletne rutine nege kože in kožo pripravite na jesen
S spreminjanjem letnih časov se morajo spreminjati tudi vaše lepotne navade. Zato je čas, da izberete najboljše zimske izdelke za nego kože, ki bodo poskrbeli za zdravo kožo v boju z nizkimi temperaturami.

Trpotčev čaj je odličen za krepitev pljuč
Še pomnite, kako smo si včasih, ko smo bili mlajši in smo se na igrišču igrali ter med igro pridobili kakšno odrgnino na kolenu, potem na rano dajali zeleno listje, ki je pomagalo ublažiti in omiliti bolečino? No, ti zeleni listi so bili pravzaprav trpotčevi. Za kaj vse je dober, pa preberite v naslednjih vrsticah.

10 mitov o naši koži: od dragih krem do nevarnih neresnic
Radi kupujemo drage kreme proti staranju, uporabljamo antibakterijska mila, intenzivno nanašamo pilinge ... in ko je koža poškodovana ali pa se celo že pojavijo kožne bolezni, zlahka in celo zelo radi nasedemo mitom, ki obljubljajo 'hitro' in 'takojšnje' celjenje in zdravljenje.

7 zdravih navad, s katerimi se lahko pripravite na jesen
Bolj ko se letos približujemo jeseni, močnejše so lahko skrbi glede imunske podpore pri večini od nas.

9 tihih znakov motnje ADHD pri odraslih
Motnja pozornosti in hiperaktivnosti (ADHD) je pogosta motnja, ki ima lahko včasih genetsko komponento in je lahko zapletena in težko razumljiva, pravi Roseann Capanna-Hodge, psihologija, strokovnjakinja za duševno zdravje.

Kaj lahko storimo, da se rana hitreje zaceli?
Praske, ureznine in piki so rane, ki se pojavijo na koži in jih je treba ne glede na njihovo velikost ustrezno negovati. Da bi se izognili okužbi, je treba rano čim prej očistiti in nato razkužiti, ob večji krvavitvi ter kontaminaciji ran in ugrizov živali pa je treba poiskati zdravniško pomoč.

10 najpogostejših napak, ki jih delamo pri negi kože
Ni skrivnost, da naša koža potrebuje skrbno nego, a vse prevečkrat naredimo napake, ki se jih morda niti ne zavedamo. Lepe in zdrave kože si želimo tako rekoč vsi, zato je dobro, da spremenimo določene navade, ki so lahko zelo slabe.