čim

Tesnoba in fobije zaradi videokonferenc in spletnih druženj
V letošnjem letu se je zaradi pandemije pojavil razmah videokonferenc in spletnih druženj, skupaj z njimi pa so pri nekaterih vzniknile tudi socialna anksioznost in celo fobije različnih razsežnosti. Socialna anksioznost je lahko blaga in se jo da dokaj učinkovito obvladovati s preprostimi tehnikami, v nekaterih primerih pa lahko simptomi postanejo tako močni, da se posameznik začne spletni izpostavljenosti izogibati.

Prva pomoč za izboljšanje odpornosti
Dobro delujoč imunski sistem je prvi korak do zaščite pred bakterijami in virusi, zato je prav, da mu namenite več pozornosti, da boste ostali zdravi.

Zeliščni čaji, ki pomagajo pri prehladu, kašlju in vnetem grlu
Okužbe zgornjih dihal se najpogosteje pojavijo s prihodom hladnejših dni in zimskih mesecev, spremljajo pa jih neprijetni simptomi, kot so kašelj, zasoplost, povišana telesna temperatura, občutki splošne šibkosti, vneto grlo in drugi. Kako nam lahko pomagajo čaji?

Tina Gorenjak: Šele takrat sem se začela zavedati, kako zelo naše misli vplivajo na naše zdravje
POP TV v prihodnjem mesecu slavi 25. obletnico začetka delovanja, v teh letih pa je omenjena TV-postaja nanizala številne priljubljene šove in serije. Od ponedeljka do četrtka ob 20.00 trenutno spremljamo napeto dogajanje v originalni slovenski seriji Najini mostovi, kjer vlogo preračunljive Karmen igra vsem dobro znana Tina Gorenjak, ki smo jo lani spremljali tudi v 3. sezoni šova Zvezde plešejo. Priljubljena igralka je prav tam prvič presenetila z iskreno izpovedjo o tem, kako se je borila z rakom na dojki, o tej težki temi pa je zdaj spregovorila tudi za nas.

Kakšne so povprečne čakalne dobe?
Naš način življenja in geni, ki so nosilci dednih lastnosti, lahko vplivajo na zdravje ter povzročijo različna bolezenska stanja. Velikokrat nas bolezen preseneti, dobimo jo nenadoma in nanjo ne moremo vplivati. Pomembno pa je, da takrat čim prej začnemo z zdravljenjem.

Spopadanje z neprijetnimi občutki ob trenutnem dogajanju
Šolanje na domu, preživljanje večine časa s starši in sorojenci, opravljanje vseh obveznosti in odrezanost od 'družbene normalnosti', ki smo jo še nedolgo nazaj poznali in imeli radi ... V trenutnih razmerah verjetno ni nikomur rožnato, posebej, ko dodatno vidimo, da vsak od nas stvari doživlja na svojevrsten način – eni bolj pozitivno, drugi negativno. Kako se spopasti z neprijetnimi občutki in celotnim dogajanjem?

Pri okužbah vam lahko pomaga to superživilo
Uživanje brusnic naj bi bilo že več kot 100 let povezano s preprečevanjem okužb sečil. Toda ali je to zgolj splošno prepričanje, mit ali znanstveno dejstvo?

Bratko Krivokapič: Ponosen sem na veliko stvari
Bratko Krivokapič, mladi up 2019: "Najbolj se spominjam tistega dne, ko me je prijatelj poklical in mi povedal, da me je videl na plakatu za Mlade upe. 'Nisem vedel, da si tako slaven!', je rekel."

Slovenka ustvarila izdelek, ki navdušuje
Živimo v svetu obilja, ko lahko do stvari, ki jih potrebujemo, pridemo že z obiskom najbližje trgovine ali pa zgolj z nekaj kliki v vse številnejših spletnih trgovinah. A tudi v takšnem svetu je treba znati ločiti zrnje od plevela in se hkrati zavedati, da nekaj, kar pomaga nekomu drugemu, ni nujno dobro tudi za nas. Koža je naš največji organ, zato moramo biti še toliko bolj previdni, kako zanjo skrbimo in s čim jo oskrbujemo. Številni vse pogosteje posegajo po naravni kozmetiki ... Pa veste, na kaj morate biti pozorni?

3 nasveti, kako se izogniti nenehnim prepirom s starši
Ti nasveti ti bodo pomagali čim bolj 'neboleče' preživeti prepire s starši in navsezadnje morda pri tem, da se jim boš naslednjič lahko izognil.

Vaje za krepitev mišic medeničnega dna
Vaje za krepitev mišic medeničnega dna so priporočljive za vse ženske, ne glede na to, ali že imajo težave ali ne.

Kaj je anoreksija nervoza?
Anoreksija je motnja hranjenja, za katero je značilna obsesija s telesno težo in zaužito hrano. Zaradi velikega strahu pred pridobivanjem teže si oseba zavestno omeji uživanje zadostnih količin hrane in postane čezmerno aktivna. Pri hujšanju si lahko pomaga tudi z odvajali in diuretiki.

Modrice lahko nakazujejo tudi nekatere resnejše zdravstvene težave
Modrice so poškodbe majhnih krvnih žil na površinskih delih kože. Najpogostejši vzrok so poškodbe. Lahko se pojavijo kot posledica udarca, povezane pa so tudi z resnejšimi poškodbami, kot so zlomi mišic, ligamenti, poškodbe sklepov in zlomi kosti.

PVD Sever Dolenjska in Bela krajina in tovarna zdravil Krka donirala sredstva za nakup kombija Sončku
PVD Sever Dolenjska in Bela krajina in Krka, tovarna zdravil, d. d., Novo mesto sta Sončku – Društvu za cerebralno paralizo Dolenjske in Bele krajine z donacijo omogočila nakup kombija, posebej prilagojenega za osebe z najtežjimi oblikami oviranosti. Vrednost donacije je 35.000 evrov. Z novim, sodobnim, prilagojenim vozilom, predanim namenu na svetovni dan cerebralne paralize, bodo v Sončku lahko zagotovili kakovosten in varen prevoz oseb na invalidskih vozičkih ter tako v še večji meri prispevali k njihovi mobilnosti in varnemu vključevanju v družbo.

Helena Kos: Predsodki in zadrege nastanejo iz nepoznavanja drugačnosti in strahu pred neznanim
Cerebralna paraliza ni bolezen, temveč stanje in je skupina neprogresivnih motenj gibanja in telesne drže. Vse o njej in o sami stigmi, ki se včasih še vedno drži določenih posameznikov v naši družbi, smo se pogovarjali s Heleno Kos, univ. dipl. psih. in strokovno vodjo Varstveno-delovnega centra Sonček.

Živilo, ki lahko zmanjša tveganje za enega najpogostejših rakov
Redno uživanje rib zmanjša tveganje za raka na debelem črevesu in danki, je pokazala študija, ki jo je vodila Mednarodna agencija za raziskave raka. Vzeli so podatke 476.160 ljudi, ki so jih spremljali 15 let. Menijo, da je zmanjšano tveganje posledica delovanja omega-3 maščobnih kislin, ki jih ribe vsebujejo.

Stanje, ki naj bi bilo hujše od srčnega infarkta
Srčni zastoj ni enak srčnemu infarktu. Prvi ima na splošno slabšo prognozo, saj pri srčnem zastoju srce nenadoma neha utripati, njegova aktivnost pade iz ritma, dodatno pa je danega manj časa za oživljanje. Poznate vse simptome?

Težave s hrbtenico in bolečine v vratu

4 znaki, da potrebujete razstrupljanje telesa
Naše telo je vsakodnevno izpostavljeno različnim toksinom, ki jih dobimo iz hrane, vode in navsezadnje tudi iz zraka. Ne glede na to, kako močno se trudimo živeti zdravo, se skozi čas v telesu začnejo kopičiti toksini, ki lahko povzročijo napenjanje, slabost, pomanjkanje moči in tudi nenavadne spremembe razpoloženja. Kateri so še tisti znaki, s katerimi nas telo opozarja, da potrebujemo razstrupljanje?

Čutite pretirano željo po ugajanju drugim?
Verjetno vsak med nami pozna ’people pleaserja’, kot s tujko imenujemo osebo, ki je nadvse prijetna, koristna in priljubljena med ljudmi. Nikoli ne reče ’ne’ in je vedno pripravljena pomagati. Vedno si vzame čas za druge, pri tem pa pogostokrat pozablja nase. Čeprav se vse skupaj sliši pozitivno, gre pri tem za pretirano željo po osrečevanju in ugajanju, kar je le simptom nečesa globljega.

Poskrbite, da boste imeli dovolj tega vitamina
Pred nami je obdobje številnih obolenj, za katere so glavni krivci mikrobi, ki smo jim vsakodnevno izpostavljeni. V zadnjem času pa je še posebej naraslo zanimanje za prav določen vitamin, ki naj bi dokazano pomagal pri virusnih okužbah, med drugim pri bolezni covid-19.

Se spopadate s poporodno depresijo? Niste sami
Najmanj ena do dve ženski od desetih po porodu postaneta depresivni. Strokovnjaki ocenjujejo, da v Sloveniji vsako leto po porodu zaradi hujše tesnobe in/ali depresije trpi 1.800 do 3.600 žensk. Po navadi se pojavi v prvih šestih mesecih po porodu, lahko pa tudi pozneje. Zavedati se moramo, da ženska v času nosečnosti in predvsem po porodu doživlja drastične spremembe, ki so fizične, še bolj pa psihične. Spremenijo se njeno telo, samopodoba, zdravstveno stanje, razmerje v partnerstvu, spolnost in potek kariere. Veliko dejavnikov je, ki lahko vplivajo na duševno stanje.

Pekoča bolečina in zbadanje

Težave z zobmi

Na kaj morajo biti pozorni vegetarijanci in vegani?
Tisti, ki ne uživajo mesa, vendar uživajo mleko in jajca, morda tudi ribe, ob zdravi raznovrstni prehrani ne bi smeli imeti težav z vnosom vseh hranil. Tisti, ki ne uživajo nobenega mesa in tudi ne mleka in jajc, pa bi morali biti bolj pozorni le, da redno uživajo druga živila, ki vsebujejo beljakovine, kalcij, železo, cink, vitamina D in B12 ter omega 3 maščobne kisline.

Čustva, ki jih potlačimo, se vrnejo
Jeza, žalost, strah, gnus, razočaranje, nepotrpežljivost, sram, ljubosumje … so čustva, ki bi se jim najraje izognili, če bi se jim lahko. Ampak čustva sama po sebi niso dobra in slaba, pravilna ali napačna, saj jih občutimo z razlogom, da nas nekaj naučijo. O tem smo se pogovarjali s psihologinjo in psihoterapevtko Branko Strniša in Kajo Strniša.

8 nasvetov za hujšanje in zdravo prehrano
Pisec knjige 'Prehranski kompas' se je spopadel s kaosom, ki bojda vlada na področju prehrane po celem svetu. V morju prehranskih trendov, ki smo jim danes priča, pri katerih se strokovnjaki prepirajo, katera dieta je boljša in katera slabša, Bast Kast išče odgovor na to, kaj je resnično zdravo, kako učinkovito shujšati, kakšno dieto uvesti v svoje življenje, da ne bo zgolj to – dieta, temveč način prehranjevanja, ter navsezadnje, kaj je zavajanje in kaj je resnica? Poglejte si njegovih dvanajst najboljših nasvetov.

10 najbolj zdravih živil za vaše srce
90 odstotkov srčnih infarktov je posledica dejavnikov tveganja, ki bi jih lahko preprečili. Med njimi je tudi nezdrava prehrana. Eden najpomembnejših ukrepov, če želite ohraniti zdravo srce, je, da izboljšate svojo prehrano. Predstavljamo vam 10 najbolj zdravih živil za vaše srce.

Ne delajte te začetniške napake
Tek je tako naravno gibanje, da se nam zdi, da zanj ne potrebujemo nobenih navodil. Le teči moramo začeti. A tekaški trener Urban Praprotnik opozarja, da veliko ljudi, ko se odločijo, da se bodo lotili teka, naredi veliko napako. To pa lahko vodi v poškodbe ter opustitev te vadbe, ki ima za telo toliko koristi.

Kako čustva vplivajo na naše vedenje?
Čustva vplivajo na to, kako dojemamo življenje, kako živimo in, navsezadnje, kako komuniciramo z drugimi. Poznamo različne vrste čustev, ki jih v grobem ne bi smeli deliti na negativna ali pozitivna, temveč na osnovna in bolj kompleksna.