Vizita.si

črevesne bakterije

Prebava 04. 07. 2025 03.31

Poletna prebava: 7 živil za lažji trebuh

Poletje s seboj prinaša visoke temperature, drugačen prehranski ritem in pogosteje tudi prebavne težave – napenjanje, počasno prebavo ali občutek teže v trebuhu.

Vitamini in minerali 23. 06. 2025 03.22

Kako se znebiti napihnjenosti, driske in zaprtja med potovanjem

V poletnih mesecih je priporočljivo upoštevati nekaj preprostih, a bistvenih preventivnih zdravstvenih priporočil, ki so ključnega pomena za preprečevanje prebavnih težav.

Prebava 30. 05. 2025 03.44

Črevesje in duševno zdravje: povezava, ki je ne smemo več ignorirati

Se sprašujete, kako lahko izboljšate svoje počutje? Odgovor se skriva v vašem črevesju! Z ustreznim ravnovesjem črevesne flore lahko vplivate na svoje razpoloženje in duševno zdravje. Spoznajte živila, ki vam bodo pri tem v pomoč, in naredite prvi korak k bolj zdravemu in srečnejšemu življenju.

Prehrana 30. 05. 2025 03.44

7 razlogov, zakaj bi morali vsak dan uživati fermentirana živila

Fermentirana živila so v zadnjih letih postala prava zvezda zdrave prehrane – in to z dobrim razlogom. Jogurt, kefir, kislo zelje, kimči, kombuča in miso niso zgolj trendi, temveč naravni ojačevalci zdravja, ki jih sodobna znanost močno podpira.

Prebava 28. 05. 2025 11.09

Vam je izguba kilogramov edini cilj? Najpogostejša napaka, ki vas lahko drago stane

Čeprav vemo, da sta osnova zdravega življenjskega sloga redna telesna aktivnost in uravnotežena ter pestra prehrana, se, zlasti pred poletjem, še vedno radi poslužujemo hitrih, instant diet. O tem, zakaj tovrstni pristop ni najboljši in o tem, zakaj bi morali več pozornosti posvečati prehrani ter njenem vplivu na prebavni sistem, smo se pogovarjali z nutricionistko Simono Fabjan. Že čez nekaj dni se namreč prične njen poseben brezplačen izziv, primeren za vse, ki bi radi enkrat za vselej uravnotežili svoje obroke, podprli svoje črevesje in poskrbeli za bolj vitalno življenje!

Prehrana 15. 05. 2025 03.26

Pomanjkanje vlaknin: 8 opozorilnih znakov, ki jih ne smete ignorirati

Imate težave s prebavo, ste nenehno lačni in se počutite brez energije? Razlog bi se lahko skrival v pomanjkanju vlaknin v vaši prehrani. Preberite, kako pomanjkanje vlaknin vpliva na vaše telo in kaj lahko storite, da se izognete tem neprijetnostim. Vključite vlaknine in ponovno zaživite!

Prebava 14. 05. 2025 03.30

Črevesje po 40. letu: kako obnoviti ravnovesje mikrobioma s 5 ključnimi navadami

Zdravje črevesja ni pomembno le za prebavo – vpliva na imunski sistem, razpoloženje, težo, raven energije in celo hormonsko ravnovesje.

Prebava 08. 05. 2025 03.39

Kako zgraditi zdrav črevesni mikrobiom: korak za korakom do boljše prebave

Črevesni mikrobiom je ekosistem trilijonov mikroorganizmov, ki prebivajo v našem prebavnem traktu. Ti mikrobi – predvsem bakterije – niso le pasivni prebivalci, temveč ključni sodelavci pri prebavi, imunskem sistemu, presnovi in celo duševnem zdravju.

Prebava 09. 04. 2025 16.26

Želite imeti bolj raven trebuh in boljšo prebavo? Ta zdrava živila začnite jesti že zjutraj

Da bi zagotovili dober prebavni sistem, lahko v svojo jutranjo prehrano vključite živila, ki bodo spodbujala zdravje črevesja in prispevala k bolj ravnemu trebuhu. Naj omenimo, da raven trebuh ne pomeni nujno mišic in izklesanega videza, ki ga pogosto vidimo na družbenih omrežjih. Vsekakor pa je raven trebuh tisti, ki ni napihnjen in obremenjen s prebavo.

Novice 07. 04. 2025 05.00

Skrivnost zdravega črevesja, ki jo morate poznati

Ste že slišali za butirat? Morda ne, a vaše črevesje ga zagotovo pozna – in ga obožuje.

Imunski sistem 31. 03. 2025 03.48

Najboljši načini za krepitev imunosti s preprostimi spremembami prehrane

Pravilna, uravnotežena prehrana lahko bistveno okrepi imunski sistem, pomaga preprečevati bolezni in pospeši okrevanje po okužbah.

Prebava 25. 03. 2025 03.18

Kdaj je napihnjenost znak resnejšega stanja?

Vlaknine so pomemben del zdrave prehrane, saj prispevajo k boljši prebavi, uravnavajo raven sladkorja v krvi in podpirajo zdravo črevesno mikrobioto. A te iste vlaknine so tudi izjemno pogost vzrok za vetrove in napenjanje. Kako jih torej vključiti v prehrano, ne da bi pri tem tvegali prebavne težave?

Prehrana 22. 03. 2025 02.30

10 prebiotičnih živil za boljše črevesno zdravje

Probiotiki v črevesju opravljajo številne funkcije, od pomoči pri prebavi do uravnavanja telesne teže. Da pa te črevesne stenice uspevajo, potrebujejo prebiotična živila kot vir goriva. Čeprav se lahko odločite za dodatek za povečanje vnosa prebiotikov, mnoga vsakodnevna živila naravno zagotavljajo to specifično obliko vlaknin. Poglejmo si, katera.

Zdravje 15. 03. 2025 04.15

Razlog, zakaj vaši vetrovi smrdijo

Vetrovi so normalni. Od časa do časa jih imamo vsi. Pravzaprav naj bi vsak povprečen človek v povprečju spustil 14-krat na dan od pol litra do dveh litrov vetrov. Če verjamete ali ne, 99 odstotkov plina je brez vonja. Včasih so vetrovi neprijetnega vonja. Zakaj pride do slednjega?

Prebava 15. 02. 2025 04.42

8 stvari, ki jih vaši vetrovi razkrivajo o vašem zdravju

Ste vedeli, da povprečna oseba spušča vetrove kar 20-krat na dan in da je to popolnoma normalno? Seveda, če izpustimo nekaj komponent. Če in ko vaši vetrovi postanejo pogostejši, zaudarjajo do neznosne mere in podobno, lahko to nakazuje na določena stanja. Poglejmo si bolj podrobno, zakaj in kdaj lahko pride do tega.

Simptomi in bolezni 11. 02. 2025 04.49

Pogosti simptomi nezdravega črevesja – kako si lahko pomagamo?

Mislite, da poznate simptome nezdravega črevesja?

Simptomi in bolezni 07. 01. 2025 04.07

8 razlogov za bolečine v spodnjem delu trebuha

Bolečina v spodnjem delu trebuha, natančneje pod popkom, se pojavlja zaradi številnih vzrokov.

Prehrana 19. 12. 2024 04.39

Kaj se zgodi, če ne uživamo zelenjave?

Zelenjava je eno najpomembnejših živil za zdravje. Bogata je z vitamini, minerali, vlakninami in antioksidanti, ki naše telo ščitijo pred boleznimi, izboljšujejo prebavo in krepijo imunski sistem. Čeprav se mnogi zavedajo njenih koristi, številni ljudje kljub temu v svoji prehrani ne zaužijejo dovolj zelenjave. Kaj se torej zgodi, če iz svoje prehrane popolnoma izločimo zelenjavo ali jo uživamo v premajhnih količinah?

Prehrana 12. 12. 2024 04.57

Naravni probiotik za močan imunski sistem in zdravo črevesje

Kislo zelje je ena najbolj prepoznavnih tradicionalnih jedi, ki se ponaša z bogato zgodovino in osupljivimi zdravstvenimi prednostmi. V hladnih mesecih, ko je telo najbolj izpostavljeno prehladom in okužbam, kislo zelje ponuja naravno rešitev za krepitev imunskega sistema in zdravje prebave. Poleg tega je zaradi svoje bogate hranilne vrednosti prava superhrana, ki jo je vredno vključiti v vsakodnevno prehrano.

Prebava 03. 12. 2024 04.54

5 preprostih trikov za izboljšanje prebave

Prebava je ključnega pomena za naše splošno zdravje, saj vpliva na to, kako telo absorbira hranilne snovi in izloča odpadne snovi. Težave s prebavo, kot so napihnjenost, zaprtje ali prebavne motnje, so pogoste in lahko vplivajo na kakovost življenja. Na srečo obstaja veliko preprostih in naravnih načinov za izboljšanje prebave.

Prebava 02. 12. 2024 04.34

Kako izboljšati zdravje črevesja?

Zdravje črevesja je ključno za dobro počutje celotnega telesa. Črevesje ni le organ, ki prebavi hrano, ampak tudi eden izmed najbolj vitalnih sistemov, ki vplivajo na naše splošno zdravje. Pravilno delujoče črevesje podpira močan imunski sistem, uravnava razpoloženje, omogoča boljšo prebavo in celo pripomore k zdravju kože.

Simptomi in bolezni 02. 12. 2024 04.30

To so razlogi za krvavo drisko

Vsako nepojasnjeno krvavitev iz črevesja je treba pregledati!

Vitamini in minerali 30. 11. 2024 04.14

Znaki pomanjkanja vitamina K

Vitamin K je bistveno hranilo, ki igra ključno vlogo pri strjevanju krvi in zdravju kosti. Čeprav je pomanjkanje vitamina K pri zdravih odraslih redko, se lahko pojavi pri določenih skupinah ljudi in povzroči resne zdravstvene težave. Zgodnje prepoznavanje simptomov pomanjkanja je ključno za preprečevanje zapletov in ohranjanje zdravja.

Prebava 03. 11. 2024 04.50

Lahko slaba prebava vodi v hude bolezni?

Že dolgo odkrito in poznano dejstvo je, da so možgani in naše črevesje neločljivo povezani. V prebavi se 'skriva' tudi naš imunski sistem, upravičeno pa lahko trdimo, da je prebava odgovorna za naše splošno počutje. Lahko torej prebava vodi v hude bolezni? Kako lahko to preprečimo?

Prebava 25. 10. 2024 08.36

Največja napaka, ki jo lahko naredimo na stranišču

Ko se začne ozračje ohlajati, se ljudje v želji, da nas ne bi napadli virusi in bakterije, pogosto zatečemo k bolj zdravi prehrani in raznim prehranskim dopolnilom. S tem seveda ni nič narobe, saj tako eno kot drugo zelo verjetno vsebuje snovi, ki lahko pomagajo zaščititi naš organizem. A to se bo zgodilo le, če bo zdrava tudi prebava.

Prehrana 07. 09. 2024 04.19

Jesenska živila, ki bi jih morali uživati za boljši imunski sistem

Dnevi postopoma ponovno postajajo krajši, narava pa se pripravlja na jesen. Jesen je letni čas, ko se poveča tveganje za prehlad, gripo in druge okužbe dihal. Poleg splošnih priporočil, ki zajemajo skrb zase, redno gibanje in dobro higieno, je pomembno, da uživamo tudi prava živila, ki so bogata z vitamini, minerali in antioksidanti.

Preventiva 23. 08. 2024 04.37

15 nasvetov za ohranjanje zdravega mehurja

Ljudje redko govorimo o zdravju mehurja, vendar zadeva vse nas. Kako ga lahko ohranjamo zdravega, zakaj je to pomembno in predvsem katere navade sprejeti, da bo mehur resnično dobro in optimalno deloval za nas?

Prehrana 14. 08. 2024 04.22

Vse prednosti uživanja koruze

Koruza je vsestransko in osnovno živilo, ki ponuja vrsto koristi za zdravje. Kakšno hranilno vrednost ima, kakšne potencialne koristi za zdravje in navsezadnje, kako jo lahko vključimo v prehrano?

Prebava 13. 08. 2024 09.07

Zakaj pride do laktozne intolerance?

S staranjem se postopno slabšajo fiziološke funkcije organizma, s tem pa tudi vzdrževanje ravnovesja v telesu. Kar zadeva prebavo, se pojavijo pomembne strukturne spremembe organov oziroma žlez, ki proizvajajo prebavne sokove, kot so želodčna kislina, bikarbonat, encimi in slina. Pri encimih velja še posebej izpostaviti laktozno intoleranco, ki velja za najbolj znano in eno najpogostejših s starostjo povezanih prebavnih težav. Žal, ni edina!

Prebava 07. 08. 2024 04.50

Nalezljive črevesne bolezni, ki nam pretijo poleti

Črevesne nalezljive bolezni so najpogostejše nalezljive bolezni na svetu. Skupno jim je, da se prenašajo po fekalno-oralni poti, kar pomeni, da se povzročitelji izločajo z blatom, v telo pa vstopajo skozi usta. Pomembno vlogo pri prenosu, piše Kreni Zdravo, imajo umazane roke in hrana živalskega izvora. Za črevesnimi boleznimi pogosteje zbolevamo poleti, saj visoke temperature spodbujajo razmnoževanje patogenov.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996