črevesne bolezni

En ukrep, s katerim lahko zmanjšate tveganje za raka črevesja
Vadba spremeni bakterije v našem črevesju v samo sedmih tednih, je pokazala zadnja raziskava Univerze Illinois. Prej neaktivni ljudje, ki so pozneje telovadili vsaj 30 minut na dan, trikrat na teden, so imeli v črevesju povišano raven dobrih bakterij, ki so povezane s preprečevanjem raka debelega črevesa.

To je najmočnejši blažilec bolečin, ki nam ga je podarila mati narava
Kurkumin v kurkumi je eden najmočnejših blažilcev bolečine, kar nam jih je podarila mati narava. Gre za snov rumene barve, ki je je veliko v kurkumi - začimbi, ki izhaja iz Azije in jo uporabljajo v indijski kuhinji. Tu je nekaj stvari, ki jih morate vedeti o kurkuminu.

Greste na potovanje? To morate zagotovo vzeti s seboj
Najpogostejša zdravstvena težava, ki mnoge pesti na potovanju je driska. Z njo se spopade kar 20 do 50 odstotkov ljudi, ki potujejo po svetu. Na potovanju se pogosto spopademo tudi z zaprtjem ali napihnjenostjo. Prav zato je pomembno, da s seboj vzamete probiotike.

Zaščitimo malčke pred rotavirusnimi okužbami
Rotavirusi so okrogli virusi, ki povzročajo črevesno nalezljivo bolezen pri ljudeh in živalih. Z rotavirusi se okuži skoraj vsak otrok v prvih petih letih življenja, kar 80% bolnikov je ob prvi okužbi mlajših od dveh let. Prav te otroke pa rotavirusne okužbe tudi najbolj ogrožajo, saj pri njih izguba tekočine zaradi bruhanja in driske, ki jo povzročajo rotavirusi, lahko zelo hitro vodi v izsušitev. Zaradi okužbe z rotavirusi bodo predvsem dojenčki in majhni otroci lahko potrebovali celo oskrbo v bolnišnici.

To lahko jeste, če se spopadate z razdražljivim črevesjem
Napihnjen trebuh, vetrovi, zaprtje, driska, bolečine v trebuhu ... To so najpogostejši simptomi sindroma razdražljivega črevesa, s katerim se spopada vsak peti Slovenec. Ker so simptomi tako neprijetni, sindrom močno vpliva na posameznikovo življenje. Preverite, kako si pomagati.

Tudi vam v tem času primanjkuje vitamina D? Kaj storiti?
Novinarka Urška Šestan je v televizijski Viziti preverila, kaj storiti, ko nam primanjkuje vitamina D. Ta se v našem telesu proizvaja, ko se izpostavimo soncu. V tem času je njegovih žarkov manj, to pa pomeni, da ga primanjkuje kar 90 odstotkom populacije.

V samo 30 minutah se znebite zgage
Se spopadate s pekočo bolečino za prsnico in neprijetnim občutkom v zgornjem delu trebuha? Še posebej ko zaužijete kaj kislega, mastnega, alkohol ali kavo? Zgago povzroča kisli želodčni sok, ki zateka iz želodca nazaj v požiralnik. Preverite, kako zgago ublažiti v samo 30 minutah.

Živila, ki bi jih morali uživati vsak dan
V hladnih zimskih dneh se nemalokrat poruši imunski sistem, zato se prehladimo, smo utrujeni ali staknemo virozo. Vse to lahko preprečimo z rednim gibanjem, izogibanjem stresu, zadostno količino spanja in ustrezno prehrano. Ta mora vsebovati veliko vitaminov, mineralov in aminokislin. Poglejmo podrobneje!

Priljubljena hrana, ki lahko povzroči raka črevesja
Bel kruh, piškoti, procesirana hrana na sploh, sladkarije, tudi margarina. To je hrana, ki vsebuje določene aditive in emulgatorje, ki so jih ameriški znanstveniki povezali s povečanim tveganjem za raka črevesja.

Zaščitimo malčke pred rotavirusnimi okužbami
Rotavirusi so okrogli virusi, ki povzročajo črevesno nalezljivo bolezen pri ljudeh in živalih. Z rotavirusi se okuži skoraj vsak otrok v prvih petih letih življenja, kar 80% bolnikov je ob prvi okužbi mlajših od dveh let.

5 najpogostejših in najbolj smrtonosnih rakov
Čeprav je rak že sam po sebi strah vzbujajoča beseda, je dobro vedeti vsaj približno, katere oblike raka so najpogostejše in kako lahko zmanjšamo tveganje. Tu je nekaj najpogostejših rakov, ki terjajo največ življenj.

Kaj se zgodi s telesom, če ne jeste dovolj vlaknin?
Nutricisti odraslim osebam priporočajo, da zaužijejo 14 gramov vlaknin na vsakih 1000 kalorij (4180 kJ energije). To pomeni, da naj bi ženske na dan zaužile okoli 25 gramov vlaknin, moški pa okoli 38 gramov. A le redki zaužijejo takšno količino. Če je ne, povečate tveganje za razvoj nekaterih bolezni.

Imamo ga v kuhinji, pomaga pa nam premagati težave s črevesjem
V naši kuhinji je ena osnovnih stvari zagotovo kis, s katerim radi začinimo svojo solato. A znanstveniki so sedaj odkrili, da lahko kis in njegova glavna komponenta, ocetna kislina, močno zmanjšata simptome ulceroznega kolitisa – bolečega kroničnega vnetja debelega črevesja in danke.

Zaščitimo malčke pred rotavirusnimi okužbami
Rotavirusi so okrogli virusi, ki povzročajo črevesno nalezljivo bolezen pri ljudeh in živalih. Z rotavirusi se okuži skoraj vsak otrok v prvih petih letih življenja, kar 80% bolnikov je ob prvi okužbi mlajših od dveh let.

Imate sindrom razdražljivega črevesja?
V Evropi za sindromom razdražljivega črevesja trpi kar okoli 11 odstotkov ljudi, toda nemalo jih niti ne ve, kaj jih resnično muči, saj njihovi simptomi niso tako hudi, da bi takoj poiskali zdravniško pomoč.

Ponosna blogerka se je ne sramuje
Mlada blogerka Hattie Gladwell je ponosno pokazala svojo stomalno vrečko, ki jo nosi vse od lanskega leta, ko so ji zaradi ulceroznega kolitisa odstranili del črevesa. Mlada Hattie bo stomalno vrečko za odvajanje blata morala nositi vse življenje, a se je s to nalogo pogumno soočila.

Bosvelija – čudež starodavne ayurvedske medicine
Bosvelija je ena izmed najbolj klinično testiranih rastlin s protivnetnim delovanjem, ki že stoletja predstavlja neprecenljiv del ayurvedske medicine.

Že poznate ta čudežni gel?
Nezdrav način življenja in onesnaženo okolje povzročata kopičenje toksinov in drugih škodljivih snovi v našem telesu, kar dolgoročno vodi do oslabitve imunskega sistema in različnih bolezni. Prav zato je pomembno, da vsaj dvakrat letno dodobra razstrupimo svoje telo. Za ta namen je idealen silikonski gel.

Neverjetno, zakaj vse jo lahko uporabite
Čebula je zelenjava, ki jo imamo vedno pri roki, a se pogosto ne zavedamo vseh njenih pozitivnih učinkov. Da je izjemno zdravilna, so vedeli naši predniki že 4000 let pred našim štetjem, ko so jo uporabljali za zdravljenje najrazličnejših tegob. Mnoge izmed njih s čebulo zdravimo še danes. Morda pa niste vedeli, da jo lahko uporabimo tudi v lepotne namene.

Napihnjenost, driska, zaprtje in kandida ... Tu je preprosta rešitev!
Napihnjenost, zaprtost ali driske so pogoste težave sodobnega človeka, ko se prekomeren stres, nezdrava hrana, številna zdravila in strupene snovi hitro pokažejo prav s porušeno prebavo. A ob teh težavah si lahko pomagamo z medicinskim pripomočkom – silikonskim gelom, ki obnovi črevesno sluznico in pomaga pri ponovni vzpostavitvi ravnovesja v črevesju.

Igralka sporočila, da ji je ostalo le še nekaj mesecev življenja
Britanska igralka kanadskega rodu Lynda Bellingham je sporočila, da ji je ostalo le še nekaj mesecev življenja. 66-letnici so pred letom dni diagnosticirali neozdravljivega raka debelega črevesa, o njem pa je javno spregovorila šele pretekli vikend.

Je to razlog, da ne morete shujšati?
Pomanjkanje močne volje morda ni edina težava, ki ljudem onemogoča, da bi izgubili odvečne kilograme. Strokovnjaki so odkrili, da so vzrok za prevelik apetit lahko tudi bakterije v črevesju.

Razkrivajo svoje dolgo varovane skrivnosti
Gibanje 'Pokaži svoj trebušček', ki ga je navdihnila Bethany Townsend, se neutrudno širi po spletu in mnoge ženske so se odločile, da sledijo pogumni odločitvi manekenke, da na svojem Facebook profilu razkrijejo svoje telo s stomalno vrečko. Na ta način pomagajo pri premagovanju stigme, ki spremlja črevesne bolezni.

Prebava naj bo ''taprava'' - predvsem poleti!
Začetek toplejših dni so v farmacevtski družbi Medis pozdravili s predstavitvijo novega izdelka probiotičnih kapsul WAYA® LGG® za odrasle in otroke, ki so jih postavili ob bok predhodno uspešno lansiranim probiotičnim kapljicam za dojenčke in otroke WAYA® LGG®.

V poplavah največja nevarnost črevesnih nalezljivih bolezni
V tako katastrofalnih poplavah, kot so v BIH, Srbiji in na Hrvaškem, je teoretično povečana nevarnost za izbruh nalezljivih bolezni, ponavadi obstaja največja nevarnost za črevesne nalezljive bolezni, ker je poplavna voda polna mikrobov, je za STA danes dejala epidemiologinja Eva Grilc z Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

Čudežni gel navdušuje tudi slovensko voditeljico
Ste že slišali za čudežni silikonski gel, ki ga v ruski medicini uporabljajo za razstrupljanje telesa, proti prebavnim motnjam, pri kroničnih črevesnih obolenjih, kot pomoč pri alergijah, pri jemanju antibiotikov in še bi lahko naštevali? Nanj prisega tudi igralka in televizijska voditeljica Ula Furlan.

Vnetne črevesne bolezni vse pogostejše pri mladih
Razprava glede oskrbe bolnikov s kronično vnetno črevesno boleznijo (KVČB) se je doslej vrtela zlasti okoli dostopnosti do zdravil. A da lahko bolnik s KVČB dobro obvladuje svojo bolezen in da bolezen ne obvladuje njega, je nujna celostna obravnava, pri čemer pa so razlike med državami EU velike.

Propolis – vsestransko zdravilo
Danes na zdravilni učinek propolisa prevečkrat pozabimo. Ta napol skrivnostna snov namreč deluje protivirusno, antibakterijsko, protivnetno, lajša bolečine in krepi imunski sistem. Preberite, zakaj vse je še zdrav!

Propolis – vsestransko zdravilo
Danes na zdravilni učinek propolisa prevečkrat pozabimo. Ta napol skrivnostna snov namreč deluje protivirusno, antibakterijsko, protivnetno, lajša bolečine in krepi imunski sistem. Preberite, zakaj vse je še zdrav!

Simptomi menopavze in njihovi blažilci
Opažate simptome menopavze, kot so neredne menstruacije, vročinski oblivi, nočno potenje, glavoboli, suha nožnica, nespečnost in podobno? Ne skrbite. Vse te nelagodnosti lahko ublažimo. Preberite, kako.