Vizita.si

čustveno

Estetska medicina 06. 07. 2020 08.04

Vse, kar morate vedeti o povečanju prsi

Povečanje prsi je priljubljeno med pripadnicami nežnejšega spola, predvsem zaradi želje po spremembi. Najpogostejši razlogi, zaradi katerih se ženske odločijo, da gredo pod nož, so običajno nesimetričnost, povešenost, hipomastija (zmanjšana polnost dojk) in tudi sama želja po večjem in bujnejšem oprsju. Doc. dr. Krešimir Božikov, specialist plastične, estetske in rekonstruktivne kirurgije, ki je nedolgo nazaj operiral tudi influencerko Katarino Benček, je z nami spregovoril o tem, kakšen videz je trenutno najbolj priljubljen, kako poteka postopek in še in še. Če o posegu razmišljate tudi sami, si več preberite v nadaljevanju.

Odnosi in spolnost 03. 07. 2020 14.03

Zakaj sabotiramo ljubezen?

Paradoksalno je, da prav toliko, kolikor si ljubezni želimo in po njej hrepenimo, se je lahko tudi bojimo. In velikokrat je prav strah odgovor na vprašanje, zakaj ne najdemo partnerja, zakaj odnosi ne uspevajo in zakaj toliko parov ostaja neporočenih. A svoj najhujši strah običajno še bolj poglobimo z izogibanjem in drugimi nezavednimi vzorci, ki kar kličejo po tem, da ostajamo neizpolnjeni v svojih največjih čustvenih potrebah; po razumljenosti, slišanosti, varnosti in ljubljenosti.

Lepota 03. 07. 2020 09.38

Olje vrtnice kožo odišavi in navlaži

V kremo za obraz ali telo vmešajte kapljico eteričnega olja vrtnice. Ne le, da bo povsem naravno omamno zadišala - zaradi rožnega olja bo še bolj vlažilna, dobila bo tudi moč, da izboljša vaše počutje.

Seks & razmerja 24. 06. 2020 10.00

Koliko spolov pravzaprav obstaja?

Termin spol se lahko navezuje na biološki, družbeni spol ali spolno identiteto in spolno vlogo. Iz prej domnevnih dveh spolov se je število spolov pomnožilo; zdaj poznamo npr. trans moške in trans ženske, interseksualce, transseksualce ipd. Koliko pa je pravzaprav vseh spolov?

Prehrana 24. 06. 2020 10.00

Poslušajte svoje telo in se prehranjujte intuitivno

Intuitivno prehranjevanje sledi načelom, da je potrebno pri prehrani predvsem prisluhniti svojemu telesu. Na ta način boste lahko brez odrekanja in mukotrpnih diet pozitivno vplivali na svoje zdravje in ohranili primerno telesno težo.

Osebna rast 22. 06. 2020 07.49

Zakaj so potovanja dobra za vas?

Sonce, morje, odkrivanje novih krajev in veliko počitka – poletni meseci, ki so pred nami, so idealni za regeneracijo telesa, duha in odnosov z najbližjimi. Ste vedeli, da že manjša sprememba okolja omogoča številne koristi za dobro psihofizično počutje? Če se počutite še tako utrujene, vam lahko že nekajdnevni oddih pomaga pri polnjenju energijskih zalog. Razkrivamo vam nekaj pomembnih razlogov, zakaj je dobro, da vsake toliko obiščete kakšen drug kraj – pa ne samo poleti, pač pa skozi vse leto.

Odnosi in spolnost 09. 06. 2020 07.15

Kaj moški potrebuje v odnosu (a tega ne bo nikoli priznal)

V naši kulturi prevladuje miselnost, da mora moški nositi ves svet na svojih ramenih, ne da bi pri tem pokazal šibkost. Takšna ideja pa dela več škode kot koristi, saj moške slika kot posameznike brez čustvenih potreb. Še bolj se to izraža pri tistih, ki so bili vzgajani strogo patriarhalno in s filozofijo, da moški pač ne jočejo. A tako ženske kot moški imamo svoje potrebe, ki jih moramo zadovoljiti. In ne – nismo si tako zelo različni. Izpostavljamo 5 temeljnih potreb, ki jih v partnerskem odnosu potrebuje vsak moški, naj si to upa priznati ali ne.

Duševno zdravje 04. 06. 2020 09.31

Ne bojte se jokati, solze zdravijo bolečino in izboljšajo razpoloženje

Solz se ne bi smeli sramovati, ker imajo lahko očiščevalni učinek. Jok nam namreč pomaga, da se umirimo in si povrnemo izgubljeno čustveno ravnovesje.

Osebna rast 01. 06. 2020 07.40

Tipi ljudi, ki jih v življenju ne potrebujete

Ste v življenju kdaj delali inventuro prijateljstva? Podobno kot pri partnerskem odnosu gre tudi v tem primeru za pregled, kakšni ljudje vas v življenju obkrožajo. Navdihujoči, spodbudni, takšni, ob katerih lahko rastete in na katere se lahko vedno zanesete? Ali pa morda takšni, ki vam jemljejo energijo, vas ne upoštevajo in ob katerih sploh niste slišani. Četudi so sliši nenavadno, se tudi v prijateljstvu lahko ujamemo v vrtinec nefunkcionalnih odnosov, ki več kot dajejo, jemljejo. Tokrat izpostavljamo 7 tipov ljudi, ki jih je zavoljo lastnega ravnovesja bolje imeti na razdalji.

Osebna rast 29. 05. 2020 10.30

Kaj se zgodi, ko zapustite nefunkcionalen odnos?

Vztrajanje v nefunkcionalnih partnerskih odnosih je največkrat posledica težkih izkušenj v otroštvu. Oropajo nas občutka vrednosti, zadovoljstva, svobode in odvzamejo smisel. A če zberemo toliko moči, da prekinemo moč preteklosti in se odločimo postaviti na svoje noge, pridemo do čustvene osvoboditve, ki nam zopet da vero vase.

Neplodnost 29. 05. 2020 10.00

Kako vzdrževati dober partnerski odnos kljub neplodnosti?

Boj z neplodnostjo je za pare težka preizkušnja in vse prevečkrat se med to preizkušnjo zgodi, da par izgubi sebe ter začne razpadati. Zato je pomembno, da se partnerja zavedata, da sta osnova za družino prav onadva in njun odnos, ki mora biti – kljub trnovi poti – trden in kakovosten. Dr. Alja Stvarnik, specialistka zakonske in družinske terapije, je zato za vse pare, ki se soočajo z izzivi plodnosti, pripravila vodnik, ki vam bo pomagal ohranjati dober partnerski odnos.

Ginekologija in porodništvo 29. 05. 2020 08.45

Kaj se dogaja s telesom nosečnice?

Nosečnost je čudovito obdobje za vsako mamo, vendar povzroča tudi številne spremembe po telesu in hkrati vpliva na počutje nosečnice. Da boste pomirjene, vam lahko zaupamo, da večina telesnih sprememb, ki se pokažejo med nosečnostjo, po porodu izgine.

Duševne motnje 21. 05. 2020 10.00

Ko s hrano lajšamo stisko, žalost, osamljenost, tesnobo

Kompulzivno prenajedanje je motnja hranjenja, pri kateri posameznik v kratkem časovnem okviru nenadzorovano uživa ogromne količine hrane. Pri tem seveda ne gre za način hranjenja, ki ga vsake toliko izkusi skoraj vsak, zlasti ob praznovanjih in v času PMS- ja pri ženskah, temveč za bolj radikalno obliko prehranjevanja.

Duševno zdravje 18. 05. 2020 07.15

3 temelji duševnega zdravja, ki so ključnega pomena za srečno življenje

V zadnjih letih smo priča vse večji ozaveščenosti o pomenu duševnega zdravja. Veliko je govora o izgorelosti, čuječnosti, depresiji ter ostalih trendih in tegobah sodobnega časa. Rezultat tega je vztrajno rušenje tabujev in zavedanje, da smo predvsem sami odgovorni za svoje počutje. V povezavi s to temo izpostavljamo tri stebre duševnega zdravja, ki so ključnega pomena za izpopolnjeno, kakovostno in srečno življenje.

Osebna rast 06. 05. 2020 20.30

Ste 'večna žrtev'? Kako lahko temu uidete?

Nekatere posameznike vse življenje spremljajo naučeni negativni vzorci razmišljanja, ki ne dovolijo, da bi zares živeli. Gre ponotranjeno vlogo ’večne žrtve’, ki nenehno zbuja dvome in negira vse to, kar si posameznik v resnici želi in zmore.

Duševno zdravje 03. 05. 2020 08.15

To je ključen del srečnega partnerskega odnosa

Ali se kdaj vprašate, ali ste partnerju na primeren način povedali, kar ste želeli? Ste mu povedali tako, da bo lahko razumel? In ali ste partnerja poslušali, ko je govoril on? Ste dejansko slišali, kar je želel povedati? Če želimo imeti dober partnerski odnos, se moramo znati sporazumevati, pove psihologinja Tamara Kancilija Kosmač. A mnogi mislijo, da o sporazumevanju že vse vedo. Ne ustavijo se in pomislijo: ali res znam povedati, kar želim, ali res znam poslušati.

Duševno zdravje 29. 04. 2020 11.00

Kdaj je pravi čas za samozdravljenje?

V življenju prehajamo v obdobja in odnose, ki nas kdaj tudi ranijo, izkušnje pa so lahko za nas boleče, zato nas naš organizem preko samozdravilnega mehanizma opozarja, kdaj se moramo ustaviti, poglobiti vase, se soočiti s težavami ali umakniti od okolja in ljudi, ki na nas vplivajo negativno.

Duševno zdravje 28. 04. 2020 08.58

Ko človeški um napade bolezen - shizofrenija

O številki shizofrenih bolnikov v Sloveniji, lahko zaenkrat ugibamo prek podatkov o pogostosti te bolezni v svetovnem merilu, lastnih epidemoloških raziskav namreč kljub njeni porasti še nimamo. Če ima to bolezen približno odstotek ljudi, pa jih je v Sloveniji torej okoli 20.000. Gre za eno tistih tematik, ki še vedno spadajo pod tabu teme. Med obolelimi za shizofrenijo je lahko tudi kdo od vaših znancev, družinskih članov ali pa ste sami žrtev te zahrbtne psih(ot)ične bolezni. Vkolikor pa jo pravočasno prepoznate in zdravite, lahko z njo živite normalno življenje.

Duševno zdravje 22. 04. 2020 08.13

Psihično nasilje v intimnem odnosu ni ljubezen

Prepiri, solze, hrepenenje, odpuščanje in manipulacija so sestavni del partnerskih odnosov, v katerih je prisotno psihično nasilje. Gre za napeto in čustveno nadvse izčrpavajočo igro nadzora in moči, kjer se nenehno prepletajo kritiziranje, poniževanje, vzbujanje krivde, nadzorovanje, izsiljevanje, izigravanje.

Duševno zdravje 22. 04. 2020 08.00

'Mamo imamo zelo radi, zdaj pa se jo vsi po vrsti bojimo poklicati. Kako naprej?'

Pozdravljeni! Pred nekaj tedni je moja nepokretna mama s katero sva bili zelo navezani, odšla v dom za starejše. Na odhod se je pripravljala že pred leti, ko je bila še zdrava in je lahko hodila. Zdaj ko je pa tam pa se mi vsak dan po telefonu pritožuje in obžaluje svojo odločitev. Ves čas razglablja kako je nesrečna in kako trpi, ker ne more ven na sonce in kako pogreša svoj vrt in kokoši, psa, mačke. Ker obiskov ni, ji ne moremo razložiti kako in kaj, ker sploh ne posluša in nas vse po vrsti prekinja in nehote v vseh nas ustvarja psihozo. Tako je vsa družina zamorjena in žalostna. Kako naj ji dopovem, da se je ves svet ustavil za nas vse in da se moramo tudi mi (vnukinja, vnuk, mož in jaz) vsak dan prebijati skozi vse probleme, če nas ne pusti do besede? Mamo imamo zelo radi, zdaj pa se jo vsi po vrsti bojimo poklicati. Kako naprej?

Odnosi in spolnost 21. 04. 2020 08.03

Za ljubezen je vedno pravi čas. Kaj pa za ločitev?

Ljudje se poročajo, večinoma, zaradi ljubezni in zaljubljenosti. V trenutku, ko se par odloči za skupno prihodnost, verjame, da bo srečen. Imata skupne cilje, sanje, želje in interese. Ker pa samo življenje pred njiju postavi mnoge preizkušnje, finančno obremenjenost, otroke, bolezen ... se na koncu lahko zgodi, da se kljub vsemu, za kar sta menila, da jima je skupnega, začneta odtujevati drug od drugega. Zato morda le ni presenetljivo dejstvo, da se večina ločitev zgodi v zrelih letih, ko se sicer pričakuje, da se bo za zakonca začelo najlepše obdobje v dvoje in skrb drug za drugega. O tej temi smo se pogovarjali z geštalt izkustveno družinsko terapevtko in psihoterapevtko Tino Korošec.

Duševno zdravje 14. 04. 2020 08.05

15 vprašanj, ki napovedo, ali bo vaš odnos trajal

Biti zaljubljen je lahko nekaj neverjetnega, a močna zaljubljenost še ne pomeni, da bo vaš odnos s partnerjem trajal dolgo časa. V resnici je odnos, ki bo trajal, težko zgraditi. Če ste na dobri poti, lahko sedaj preverite tako, da odgovorite na 15 vprašanj, ki jih je sestavil strokovnjak.

Duševno zdravje 09. 04. 2020 08.32

Izjemno boleča izkušnja, zaradi katere se konča marsikatera zveza

Kadar izvemo, da nas je partner prevaral, se nam zamajejo temelji medsebojnega odnosa, spoštovanja in zaupanja. Kako se soočiti s posledicami prevare, odpustiti ali poskusiti znova? Kako znova zaupati? O teh vprašanjih smo se pogovarjali z Anjo Kovačič, specialistko zakonske in družinske terapije.

Odnosi in spolnost 03. 04. 2020 08.14

Ne romantizirajte partnerskih odnosov

Ljubezen ni vedno lepa, sijoča in osrečujoča, pač pa s sabo nosi tudi težja spoznanja, temačne dni in občutke negotovosti. Romantiziranje odnosov deluje kvarno, saj spodbuja popolnoma napačna pričakovanja, ta pa nas vodijo v nekonstruktivno vedenje. Če se vedno znova vrtite v začaranem krogu neuspelih partnerskih zvez, morda na ljubezen gledate s povsem napačnega zornega kota.

Zdravje 14. 01. 2020 06.55

Psihologinja razkriva najboljši način za premagovanje nespečnosti

Kognitivno vedenjska terapija trenutno velja v svetu in pri nas *za najboljši način zdravljenja nespečnosti. S tem področjem se v UKC Ljubljana ukvarja klinična psihologinja Vita Štukovnik, ki smo jo vprašali, kako terapija poteka in kaj bi morali vedeti, če imate težave s spanjem. S kognitivno vedenjsko terapijo se te običajno začnejo izboljševati že v nekaj tednih.

Duševno zdravje 01. 04. 2020 08.02

Bralka: 'Konstantno mi zvoni v glavi in nikakor ne neha'

Lani septembra sem ostala brez službe, ki mi je bila super in imela sem enkratno sodelavko, hkrati tudi prijateljico. Od takrat nisem več ista. Najprej me je tiščalo v prsih in sem jokala vsak drugi dan. Kasneje se je tiščanje v prsih končalo, ampak je ostal jok. Decembra se je pojavilo piskanje v glavi. Konstantno mi zvoni v glavi in nikakor ne neha. Zaradi vsega skupaj se mi že meša. Opazila pa sem tudi, da imam strah, da ne bi znala več govoriti, pisati ali brati. Včasih mi možgani prav zaštekajo. Kako naj si pomagam? Naj omenim, da sem že poskusila z rekreacijo in pogovorom z najbližjimi, ampak ni nič bolje.

Osebna rast 26. 03. 2020 07.35

Kdaj je (navidezna) pozitivnost toksična?

Verjetno vsi poznamo tiste znane stavke in afirmacije: bodi pozitivno naravnan, ohrani nasmeh na obrazu, razmišljaj le o pozitivnem izidu, dovoljene so samo pozitivne vibracije, tu ni prostora za negativnost … Vse lepo in prav, a ne vedno in za vsako ceno. Konstruktivno je, da smo v življenju pozitivno usmerjeni in se trudimo to tudi ohranjati, a pri tem ne smemo zanikati vseh ostalih čustev, ki jih doživljamo. Včasih nekateri posamezniki v veliki želji živeti pozitivno potlačijo vse tisto, kar se jim zdi, da v tak način razmišljanja ne sodi. V tem primeru lahko govorimo o zlagani pozitivnosti, ki v odnosu do sebe in drugih naredi več škode kot koristi.

Osebna rast 23. 03. 2020 18.35

Porušeno energetsko stanje vpliva na delovanje notranjih organov

Porušeno energetsko stanje človeka vpliva na delovanje notranjih organov in povzroči energijsko neravnovesje. Posledice se kažejo tako v fizični bolečini kot v kožnih boleznih, kroničnih obolenjih in drugih resnih boleznih. Vaša energija potrebuje nego, obnovo in zdravljenje.

Odnosi in spolnost 23. 03. 2020 18.33

Ko zaradi stresa zdrsnemo v partnersko apatijo

Čustvena oddaljenost, izguba intimnosti in konec romantike se v partnerskem odnosu velikokrat pojavijo kmalu po začetnih fazah vsega lepega. Pri nekaterih se to zgodi že pol leta po poroki, pri drugih po rojstvu otroka, pri tretjih po prvih letih skupnega življenja. Vsak par ima svojo zgodbo in zato ni pravil, kdaj začne partnerski odnos drseti v apatijo, kronično nezadovoljstvo in čustveno hladnost, ki vodijo v vse večjo odtujenost.

Duševno zdravje 19. 03. 2020 08.19

Nasveti za lažje skupno bivanje družine v samoizolaciji

Zaradi določenih ukrepov, med katerimi je tudi delo od doma in začasna ukinitev pouka v vzgojnoizobraževalnih ustanovah, smo primorani spremeniti tempo svojega življenja. Večina delavnih družin se namreč zaradi polnega urnika prej ni pogosto videvala. Zjutraj so vsi člani družine hiteli po svoje, dan je potekal v službah ali šolah in vrtcih, le dve do tri ure zvečer so ostale za družino. Kaj pa zdaj?

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996