škodljiv

Kako škodljiv je gluten v resnici?
Pšenica, ječemen in rž, ki vsebujejo gluten, so še vedno ena najpogostejših oblik prehrane v številnih državah. Zakaj je torej na policah trgovinskih centrov eden najbolj priljubljenih napisov na izdelkih ''brez glutena''? Kako škodljiv je gluten v resnici?

Je tudi 'zdravi' holesterol škodljiv?
Vsi že dobro vemo, da se moramo izogniti tako imenovanemu slabemu holesterolu, a nove raziskave kažejo, da tudi 'dobri' holesterol ni tako nedolžen, kot se zdi. Ameriški raziskovalci so namreč ugotovili, da se dobri holesterol lahko spremeni v slabega.

Pozor! Pazite se skritega sladkorja
Že desetletja nas strašijo, da je nasičena maščoba ena najslabših stvari, ki jih lahko zaužijemo. A v resnici je sladkor veliko slabši. Nevaren pa je predvsem tisti, za katerega se sploh zavedamo ne, da smo ga zaužili.

Kako nevaren je kofein?
Eden vodilnih strokovnjakov na področju uživanja kofeina dr. Jack James pravi, da je kofein izjemno škodljiv stimulans, ki povzroča tudi smrt. Izjemno nevaren je po njegovem predvsem zato, ker je splošno sprejet kot neškodljiv.

Ne boste verjeli, kaj vse se skriva v vašem vzglavniku
V dotrajanem vzglavniku se skrivajo prah, ostanki odmrle kože in pršice. Kot tak je zdravju škodljiv in slabo vpliva na vaš spanec.

Imate prenizek pritisk?
Čeprav prenizek pritisk po navadi ni nevaren, sploh pa ne tako škodljiv kot previsok, lahko včasih vseeno predstavlja nadlogo. Preberite, kako lahko olajšate njegove simptome.

Porjavela koža je 'out'!
Zagorelost ni nič drugega kot poškodba kože in njen odziv na škodljiv vpliv ultravijoličnih žarkov, prav zaradi tega se je treba pred soncem vedno in povsod zaščititi, opozarjajo v Združenju slovenskih dermatovenerologov.

Za vaše odvečne kilograme je kriv partner!
Ljubezen nas naredi mehkejše, a ne samo navznoter, temveč tudi navzven in metuljčki v trebuhu se prej ali kasneje lahko spremenijo v obročke okoli trebuha. Kako bi se lahko izognili temu?

Kako škodljiv je vulkanski prah za naše zdravje?
Vulkanski prah, ki je zajel tudi Slovenijo, bo v ozračju še dolgo, več let ali desetletje. Kljub temu pa kot pravi vulkanologinja dr. Polona Kralj ne bo ogrožal zdravja in okolja Slovencev.

Je fluor v zobnih pastah škodljiv zdravju?
Fluor, ki ga vsakodnevno uporabljamo v zobnih pastah, ovira encime, ugodne za razvoj ustnih bakterij, fluoridni ioni pa se vežejo s kalcijevimi ter krepijo zobno sklenino. Po drugi strani pa raziskave kažejo, da flour zelo škoduje zdravju.

Uživanje bezga v nosečnosti
Pred kratkim smo na naši spletni strani objavili članek o zdravilnih učinkih bezga, kjer smo navedli tudi nekaj opozoril v primeru pretiranega uživanja tega sicer zdravilnega zelišča. V naše uredništvo je zatem prispelo kar nekaj zaskrbljenih vprašanj o tem, zakaj bezga ne smejo uživati nosečnice in matere, ki dojijo.