Vizita.si

Življenjska

Odnosi in spolnost 11. 01. 2021 08.14

Kakšen naj bo odnos med odraslimi otroci in starši?

Veliko vsebin o starših in otrocih se nanaša na najzgodnejše obdobje življenja, precej manj pa je govora o odnosih v odraslosti. Tako starši kot že odrasli otroci so odgovorni za oblikovanje, vzdrževanje in upravljanje odnosov, kar vključuje vzpostavljanje in vzdrževanje stikov, iskanje kompromisov ter prijetnih načinov za povezovanje in bogatenje odnosov.

Duševno zdravje 07. 01. 2021 05.30

So novoletne zaobljube sploh smiselne?

"Ne spreminjajte se zaradi novega leta, spreminjajte se za svojo osebno rast. Ne glede na to, kakšne so vaše zaobljube, vse se začne v vas samih," pravi misel neznanega avtorja.

Duševno zdravje 12. 11. 2020 06.00

Kako nas otroštvo oblikuje?

Prav tako kot temelji hiše so tudi izkušnje iz otroštva osnova, na kateri gradimo življenje. Če ti temelji niso trdni, kar pomeni, da imamo čustvene razpoke in rane, lahko to vpliva na strukturo našega življenja v odraslosti.

Zdravje 14. 10. 2020 07.52

Kaj je Aspergerjev sindrom?

Aspergerjev sindrom je razvojna motnja, ki sodi v skupino motenj avtističnega spektra. Posamezniki kažejo primanjkljaje na področju socialne interakcije, komunikacije ter imajo zelo omejen izbor vedenja in interesov. Od drugih tipov avtizma se loči predvsem po ohranjenih kognitivnih in jezikovnih sposobnostih. Strokovnjaki menijo, da pri Aspergerjevem sindromu ne moremo govoriti o motnji, pač pa o vseživljenjskem stanju.

Odnosi in spolnost 06. 10. 2020 11.31

5 obdobij v partnerskem odnosu

Čeprav je vsak partnerski odnos unikaten, vedno obsega 5 ključnih obdobij oz. stopenj. Spajanje, dvom in zanikanje, razočaranje, odločitev in iskrena ljubezen so stopnje, ki se odvijajo ciklično in ne linearno. Velikokrat zmotno mislimo, da vsi romantični odnosi napredujejo od uvodnega spoznavanja, do vrtoglave zaljubljenosti, majhnih in večjih preizkušenj ter na koncu do blaženega stanja, ki obljublja večno srečo in ljubezen. A gre za utopično predstavo, ki nima veliko povezave z resničnim življenjem.

Odnosi in spolnost 24. 08. 2020 06.00

Tipi prijateljev, ki jih potrebujemo ob sebi

Če bi vas nekdo vprašal, koliko tipov prijateljev imate v življenju, koliko bi jih našteli? Že starorimski filozof Aristotel je bližnje odnose uvrščal v različne kategorije, sodobne raziskave pa dokazujejo, da so bile ravni odnosov že od nekdaj različnih globin.

Osebna rast 18. 08. 2020 05.15

Zakaj je osebnostna rast pomembna?

V preteklosti je bil fenomen osebnostne rasti še neznan, saj so se bili ljudje primorani ukvarjati s preživetjem, prostora za delo na sebi ni bilo. Z vse večjo blaginjo pa je vzniknilo tudi vse večje poznavanje psihologije človeka, njegovega počutja in čustev. V današnjem času je osebnostna rast del naših življenj in vsak, ki želi biti v življenju bolj uspešen, pomirjen s seboj in srečen, se poda na pot raziskovanja sebe, svojih šibkosti in potencialov.

Odnosi in spolnost 15. 07. 2020 08.24

Kako v svojem življenju prepoznati toksične ljudi?

Če se ozremo čez ramo in pogledamo v preteklost, lahko ugotovimo, da skozi različna življenjska obdobja ljudje k nam prihajajo in odhajajo. Le redki so tisti, ki nas spremljajo skozi vse življenje in so z nami v dobrem in slabem.

Zdravje 14. 07. 2020 08.25

8 nenavadnih simptomov stresa in tesnobe

Ko govorimo o tesnobi, nam običajno pridejo na misel tisti najbolj pogosti znaki in simptomi, ki vključujejo nerazložljiv strah in skrbi, vznemirjenje, izogibanje določenim situacijam ali krajem, tresenje, znojenje, vrtoglavico ter ostale čustvene, telesne in kognitivne pojave.

Duševno zdravje 07. 07. 2020 07.51

Žrtve samozaničevanja in občutki manjvrednosti

Življenje nam na poti postavlja nešteto ovir, izzivov in preizkušenj, a nobena ni tako velika kot tiste, ki si jih ustvarjamo sami. Samosabotaža se zgodi, ko se logični, zavestni um ne zmore ustrezno soočiti s podzavestjo. Slednja predstavlja tisti kritični notranji glas, ki nas zadržuje na mestu in otežuje naša prizadevanja. To vključuje vsa vedenja ali misli, ki nas oddaljujejo od tistega, kar si v življenju najbolj želimo. »Nisi dovolj dobra/sposobna/pametna/privlačna.« »Tega ne boš nikoli dosegel.« »To je prevelik zalogaj zate.« Se tudi sami kdaj zalotite, kako vam vztrajno prigovarja tihi glasek?

Zlata leta 07. 07. 2020 07.50

Odkrijte svoj tip staranja in ga upočasnite

Znanstveniki pravijo, da proces staranja na različne načine vpliva na ljudi. Nova raziskava, izvedena na 106 zdravih ljudi, starih od 34 do 68 let, je ugotovila, da se ljudje starajo različno zaradi dejstva, ker obstaja več vrst staranja.

Alternativa 23. 06. 2020 12.37

Imate bolečine v kolenih, bokih ali stopalih? Mogoče je to vzrok

Ko smo mladi, opazujemo svet skozi povečevalno steklo in stremimo k popolnosti. Nato pa opazimo siv las, gubice ter bolečino, katere nismo bili navajeni.

Lepota 14. 06. 2020 16.30

Poznate blagodejne učinke arganovega olja?

Arganovo olje so si ženske že od nekdaj nanašale na lase, ko so ti postali suhi in lomljivi. Prav tako tudi na lasišče za obnovo lasišča in za boljšo rast las. Priporočljiv je tudi za nego kože, še posebej, če se spopadate s suho kožo in če želite ublažiti videz gub. Prav tako za manj lomljive nohte.

Bolezni 29. 04. 2020 07.57

Kakšni so simptomi lupusa in kako ga zdravimo?

Sistemski eritematozni lupus je kronična avtoimuna bolezen vezivnega tkiva. Oznaka 'sistemski' pomeni, da lahko prizadene celotno telo. Gre za bolezen s prisotnostjo številnih protiteles, pri kateri imunski sistem napade in prizadene zdrava tkiva ter celice in organe telesa.

Dieta 08. 04. 2020 08.33

Kako se ne zrediti po štiridesetem?

Pri dvajsetih in tridesetih lahko pojeste marsikaj, ne da bi se zredili – toda če tako nadaljujete še po štiridesetem, vas lahko kaj hitro nenadoma preseneti veliko odvečnih kilogramov.

Aktivno življenje 03. 04. 2020 08.08

5 tibetanskih vaj za popoln mir in sprostitev

Menihi v Tibetu že tisočletja svoje dneve začenjajo na prav poseben način. Zgodaj zjutraj, ko večina preostalega sveta še spi, v popolnem miru in sproščenosti izvedejo pet preprostih vaj, s katerimi kolo staranja zavrtijo nazaj.

Odnosi in spolnost 06. 03. 2020 14.05

Življenjski dogodki, ki najpogosteje vodijo do ločitve

Nekateri stresni dogodki lahko zakon postavijo na kocko. Med njimi na žalost tudi resna bolezen, izguba službe, tramvatična izkušnja in še bi lahko naštevali. Newyorška psihoterapevtka Beth Israel in zakonska svetovalka Elizabeth Ochoa sta za ABC News pojasnili, kdaj je partnerski odnos najbolj ogrožen.

Duševno zdravje 24. 02. 2020 08.38

7 načinov, kako živeti bolj polno življenje

Dejstvo je, da veliko časa preživimo v svojih mislih. Premlevamo o sebi, drugih in svetu. Razmišljamo o preteklih dogodkih in načrtujemo prihodnost. Težava nastane, če smo večji del misli naravnani negativno in črnogledo. Dogodke povezujemo z negativnim izidom, iščemo krivce, morda nas je strah ali pa nas preveva večni pesimizem. Negativne misli igrajo veliko vlogo pri tem, kako kakovostno sploh živimo, saj nam preprečijo, da bi uživali v novih izkušnjah, izničijo osredotočenost na to, kar je pomembno in nenazadnje tudi čustveno izčrpavajo. Zaradi negativnih misli se lahko počutimo tesnobne in depresivne in zdi se nam, da v življenju zares nimamo sreče.

Dieta 14. 02. 2020 08.56

S postom boste razstrupili telo in izgubile kilograme

Post je zelo učinkovita zdravilna metoda, zato si ga vsake toliko obvezno privoščite, saj boste na ta način razstrupili organizem, izgubili kilograme in si povrnili življenjsko energijo.

POPovi zdravniki 24. 01. 2020 15.28

Več kot deset let se borim s stisko in občutki osamljenosti

Pozdravljeni, na Vas se obračam z upanjem, da ste prvi korak do rešitve. Stara sem 38 let in že več kot 10 let se borim z stisko in občutkom osamljenosti. dvakrat sem pristala na antidepresivih, pa nimam občutka, da je to kaj pomagalo, saj sem se po opustitvi terapije prej ali slej vrnila na dno. Zadnjih nekaj let sem se trudila z pozitivnim pristopom, iskanjem svetlih točk, zakopala sem se v obveznosti in skrb za druge, ker sem mislila, da ne bo časa za samopomilovanje. Po 10 letih skrbi za dve obnemogli osebi, sem sedaj ostala sama. V manj kot 2 letih sem doživela 4 smrti v krogu mojih ljubih in zdaj ne gre več. Veliko iščem vzroke, analiziram vzorce, pa ne najdem odgovora zakaj se vračam. Sorodstvo se ves čas giblje v moji okolici, vendar me ''popravljajo'' bolj z kritiko in dokazovanjem sebe pred mano, kot pa da bi kdo res slišal. Po konkretnem premisleku sem ugotovila, da živim med ljudmi, pa brez realnih stikov z komer koli, dobro in varno se počutim samo ko sem sama, nimam več volje ne veselja do česar koli, čez dan se privlečem le z muko. Ob smrti bivšega pred nekaj dnevi sem spoznala, da že 21 let živim v razmerju, iz katerega je on odšel pred 11 leti (našel srečo in ustvaril družino, medtem ko sem jaz čakala na drobtinice, ki jih ni bilo). Želim si druge priložnosti za srečo, pa me je strah ljudi, bolečine; tudi ene dobre lastnosti na sebi več ne vidim, da bi se je lahko oprijela. Letos sem bila sprejeta na doktorski študij, sem upala da me bo to izvleklo, ker je bil moja velika želja, po tej zadnji smrti pa je tudi to zvodenelo. Prosim svetujte mi, kako bi se s vsem tem spopadla s tem, da ne bi bila rešitev spet začasna, ker se bojim, da sem ob vsakem povratku globje. Sem iz okolice Ptuja, če morda veste za koga, s komer bi se lahko pogovorila. Najlepša hvala, LP, Mateja

Bolezni 08. 01. 2020 07.59

"Govorili so, da sem simulant, da si bolezen izmišljujem"

Fabryjevo bolezen sta že leta 1898 prva opisala in poimenovala Johannes Fabry in Wiliam Anderson. Gre za redko dedno bolezen, vezano na kromosom x. Prvi bolnik s to dedno presnovno boleznijo je bil v Sloveniji odkrit leta 1991 v Splošni bolnišnici Slovenj Gradec.

Osebna rast 15. 11. 2019 08.41

Izjemne besede japonskega zdravnika

Japonski zdravnik dr. Šigeaki Hinohara, ki so ga njegovi sonarodnjaki izjemno cenili, je doživel 105 let in do konca živel polno in izpolnjeno. Pred smrtjo je povedal, kaj je po njegovo skrivnost dolgoživosti in predvsem dobrega življenja.

Bolezni 08. 11. 2019 08.29

Poznate hemofilijo, ki prizadene predvsem moške?

Hemofilija je najbolj pogosta motnja strjevanja krvi. Prizadene predvsem moške, saj je pojav hemofilije vezan na moški spolni kromosom. Z zdravljenjem in ustrezno zdravstveno oskrbo lahko oseba s hemofilijo živi zdravo življenje.

Bolezni 04. 11. 2019 19.06

Največje grožnje našemu zdravju v letu 2019

Svetovna zdravstvena organizacija je zavračanje in oklevanje pri cepljenju, ki je dostopno, uvrstila na listo deset največjih groženj zdravju, s katerimi se je svet spopadal  v letu 2019.  

Bolezni 10. 10. 2019 08.34

Katere spolno prenosljive bolezni prežijo na vas?

Ste kdaj pomislili, koliko spolnih partnerjev je pred vami imela vaša boljša polovica? Ste kdaj pomislili, katere spolno prenosljive bolezni prežijo na vas?

Bolezni 13. 09. 2019 10.05

Strokovnjaki razkrili rezultate pilotnega rehabilitacijskega programa za bolnike s krvnimi raki

Program Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo L&L, Skupaj na poti do zdravja je brezplačen in dostopen program. Po vpisu lahko namreč s programom začnete že naslednji dan oz. v roku enega tedna. Gre za prehransko področje, psihosocialno področje in fizikalno področje, na katerih vam skupina strokovnjakov omogoča celostno rehabilitacijo.

Žensko zdravje 12. 09. 2019 12.14

Niti sanja se jim ne, da je to lahko znak srčnega infarkta

Na milijone žensk se ne zaveda, da sta lahko močno znojenje ali občutek omotičnosti simptoma srčnega infarkta, je pokazala zadnja raziskava britanskih strokovnjakov. Prav tako strokovnjaki opozarjajo, da ženske pogosto napačno mislijo, da je njihovo tveganje za srčni infarkt izjemno majhno.

Življenjske zgodbe 03. 07. 2019 07.55

Nevesta umrla le dva dni po poroki

Anna Gonzales, ki se je od otroštva spopadala s cistično fibrozo, je umrla prejšnji teden kmalu po poroki s svojim možem Justinom Middletonom. 30-letnica iz Indiane je boj z boleznijo izgubila le dva dni po poroki, a njene sanje, da se poroči s svojim zaročencem, so se ji uresničile.

Zdravje 24. 06. 2019 11.55

Se vaša koža hitreje stara zaradi onesnaženosti zraka?

Onesnažena mesta lahko prispevajo k temu, da se starate hitreje. Osnaževalci zraka namreč zmanjšujejo količino antioksidantov v koži in motijo proizvodnjo kolagena. Posledično pospešujejo procese staranja. Preverite, kako zaščititi svojo kožo pred onesnaženim zrakom.

Osebna rast 15. 03. 2019 13.28

Kdo bo poskrbel za nas, če ne bomo sami?

Mahatma Gandhi pravi, da je največja izguba, izguba samospoštovanja. To, kako se vidite in doživljate sami, igra veliko vlogo pri tem, kako vas dojemajo drugi in kako se predstavljate svetu. Če imate težave s samospoštovanjem v življenje kar kličete dogodke in ljudi, ki z vami ne bodo ravnali tako, kot si zaslužite. A kako to preseči? Ker je to neskončna vijačnica, je seveda potrebno začeti pri sebi. Saj veste kako previjo – če sami ne boste poskrbeli zase, kdo potem bo?

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996