Življenjsko

Visok krvni tlak (Hipertenzija)
Visok krvni tlak obremenjuje srce in arterije ter posledično okvari občutljiva tkiva.

Ljubljančanka, ki se je pojavila v oddaji Bizarna telesa
22-letna Ljubljančanka Tina Sajovic je pred kratkim požela veliko zanimanja v Angliji, saj se je pojavila v oddaji Bizarna telesa. Zaradi redke genetske bolezni nevrofibromatoze ima namreč po obrazu benigne tumorje in kar dvakrat letno hodi na operacije v London. Zdravila za to bolezen ni, pomagajo le operacije, s katerimi odstranjujejo tumorje.

Pacient umrl, ko je prejel prevelik odmerek zdravila
V Kaliforniji je umrl pacient, potem ko mu je medicinska sestra po nesreči dala zdravilo za krvni pritisk v 8000-krat večjem odmerku, kot mu ga je predpisal zdravnik. Pacientovo srce se je po prejemu zdravila ustavilo in pol ure kasneje so ga našli mrtvega.

Fitoterapija: Katera rož'ca kaj pozdravi?
Že stoletja ljudje živimo tudi v skladu z naravo in spoznavamo, kako nam lahko ta pomaga pri zdravljenju. Po drugi strani smo se naučili marsikaj dobrega ustvariti v laboratoriju. Kakšne so razlike med sinteznimi in rastlinskimi zdravili ter kdaj se odločiti za fitoterapijo, smo vprašali farmacevta.

Najbolj zdravi narodi na svetu so. Slovenija se ni uvrstila med 10 najboljših
Poročilo o najbolj zdravih narodih na svetu je vključevalo kar 149 držav in zanimivo se na najvišje mesto ni uvrstila evropska država, niti ZDA, Velika Britanija ali Avstralija. Na prvo mesto se je zavihtela azijska država Singapur, takoj za njo pa Luksemburg in na tretje mesto Japonska. Slovenija se je znašla na 34 mestu. Najnižje na lestvici so bile afriške države.

Zvezdana Mlakar razkrila, kako se je soočila z menopavzo
Slovenska gledališka in filmska igralka Zvezdana Mlakar, ki v družbi Helene Blagne, Urške Vučak in Salome igra v predstavi Špas Teatra z naslovom Menopavza, je za vizita.si razkrila, kako se je sama spopadla z menopavzo.

Poglejte jo danes, ko tehta več kot pol manj
"Kakšen začetek tedna," zapiše Američanka Meghan Lenss na svojem Instagram profilu pod spodnjo fotografijo. Leta 2016 je tehtala več kot 130 kilogramov. Danes jih ima kar 60 manj. Ko tako pogleda svoj napredek skozi fotografije, pravi, da še sama ne more verjeti, kaj ji je uspelo. Preberite si, kako je izgubila toliko teže.

Preprost trik, s katerim ohranite hrano dlje časa svežo
Vsi smo krivi tega, da hrano kdaj pa kdaj zavržemo, saj ni več tako sveža. V povprečju vsak prebivalec Slovenije vsako leto zavrže okoli 73 kilogramov hrane, v zadnjih treh letih pa smo v povprečju Slovenci zavrgli okoli 143.000 ton hrane.

8 navad, zaradi katerih se staramo
Se starate hitreje kot vaši vrstniki? Če ne marate tega, kar vidite v ogledalu, je morda čas, da ocenite nekatere svoje vsakodnevne navade. Hrana, ki jo uživate, in celo kako spite, so lahko razlogi, zaradi katerih se hitreje starate.

Zakaj moramo imeti najmanj 3 tedne dopusta?
Kar 40 let trajajoča finska študija je ugotovila, da dovolj dopusta oziroma počitka zelo pripomore k temu, da živimo dlje. Tudi zdravo prehranjevanje, dovolj gibanja in prenehanje kajenja pri udeležencih študije ni tako pripomoglo k daljši življenjski dobi, kot je dopust oziroma zdravo ravnovesje med delom in počitkom.

Zaradi onesnaženega zraka bomo živeli dve leti manj
Onesnaženost zraka zmanjšuje globalno povprečje življenjske dobe ljudi, je pokazala nova šokantna študija. Znanstveniki so pogledali, kakšne so posledice onesnaževanja zraka v 185 državah po svetu in odkrili, da se zaradi onesnaženosti zraka že skrajšuje povprečna življenjska doba ljudi, ponekod za kar dve leti.

So ogljikovi hidrati dobri za vas?
Zadnji hit so diete, pri katerih izločamo ogljikove hidrate z jedilnika. Ogljikovi hidrati so se tako pri mnogih znašli na seznamu živil, ki se jih ne želijo dotakniti. A znova – kot povsod v življenju – velja tudi tu pravilo zmernosti. Če zmerno uživate ogljikove hidrate, so ti dobri za vas! Uživanje kruha, testenin in riža v zmerni količini lahko celo zmanjša tveganje za prezgodnjo smrt, je pokazala zadnja študija harvardske univerze.

Pomanjkanje energije, glavoboli, bolečine v telesu. Tu je rešitev!
Od bolečin, glavobolov, pomanjkanja energije, pridobivanje odvečnih kilogramov do izgubljanja spomina. Vse to so lahko težave, ki jih pripišemo staranju. A ni nujno, da bi bilo tako, pravi dr. Michael Mosley, ki je v svoji zadnji knjigi Life Plan: Live Longer, Look Younger (Življenjski načrt: Živi dlje, izgledaj bolj mladostno), razkril skrivnosti dolgega življenja.

Celo strokovnjaki šokirani, kako pomembno je
Uživanje uravnotežene prehrane zmanjša tveganje za smrt zaradi raka za 65 odstotkov, je pokazala zadnja ameriška raziskava. Strokovnjaki, ki so raziskavo izvedli, pa so priznali, da so bili šokirani nad tem, kako pomembna je prehrana v resnici.

Preprosto zmanjšajte tveganje za raka
Dovolj visoke ravni vitamina D v krvi zmanjšajo tveganje za pojav raka debelega črevesa in danke, je pokazala mednarodna študija, ki jo je vodila ekipa z univerze Harvard. V njej je sodelovalo več kot 20 kliničnih centrov in zdravstvenih organizacij iz ZDA, Evrope in Azije.

Pomanjkanje spanja nadomestite preko vikenda
Pomanjkanje spanca lahko vodi v številne zdravstvene težave, zato je ključnega pomena, da si odrasli ljudje vsak dan privoščijo od šest do osem ur spanca. Če je bil vaš teden naporen in ste čez vikend utrujeni, pa si brez slabe vesti privoščite več spanca med vikendom. Na ta način si lahko celo podaljšate življenje.

5 znakov, da ste v nefunkcionalnem odnosu
Nobena skrivnost ni, da imajo odnosi svoje vzpone in padce, a včasih obstajajo nekateri opozorilni znaki, da je vaš partnerski odnos disfunkcionalen in ga je bolje zapustiti. Več o znakih, ki kažejo na to, je na spletni strani FEMAIL pisal psihoterapevt Gad Krebs.

Tako lahko živite več kot 10 let dlje
Odrasli, ki v svojih srednjih letih skrbijo, da imajo zdrav življenjski stil, živijo več kot deset let dlje, je pokazala ameriška študija. Zdrav življenjski stil zmanjša tveganje za prezgodnjo smrt, tako zaradi bolezni srca kot zaradi raka.

Bolezen ji je dala najpomembnejšo življenjsko lekcijo
Ko je bila Rachel Moscovich stara 36 let, je ravno v obdobju prednovoletnega veselega decembra izvedela, da ima raka dojk. Deset dni kasneje, ravno pred božičem, je izvedela še, da se ji je vrnil Hodgkinov limfom. A ta težka preizkušnja jo je naučila, da ni treba, da je v takšnih časih sama, temveč da lahko tudi takrat poišče pomoč in da ji bodo ljudje ravno tako stopili nasproti.

To lahko odloča, kako dolgo bomo živeli
Zadnja študija Harvardske univerze je pokazala, da lahko samo z izbiro pravilnih maščob v naši vsakodnevni prehrani podaljšamo svojo življenjsko dobo. Strokovnajki svetujejo, da v svojo prehrano vključimo več zdravih maščob, ki so tudi v olivnem olju in avokadu.

Manekenka pokazala svoje telo po transplantaciji srca
Avstralska manekenka Bec Craven se je pred nekaj leti okužila z neznanim virusom, ki ga je dobila na Baliju. Virus je povzročil motnje srčnega ritma, zaradi česar je kasneje potrebovala presaditev srca. Po operaciji je bila presrečna, da je dobila novo priložnost za življenje, a ostala je ogromna brazgotina, ki je ne želi več skrivati.

Kako je Hawking lahko tako dolgo živel z ALS?
Stephenu Hawkingu so zdravniki pri 21 letih napovedali le še dve leti življenja. Kljub temu je z boleznijo ALS živel 53 let dlje in umrl star 76 let. Čeprav je ob diagnozi ALS pričakovana življenjska doba od tri do 10 let, je Stephen z njo živel več kot 5 desetletij. Kako je to mogoče?

Najbolj preprosta navada, ki lahko močno spremeni vašo usodo
Vsak dan se odpravite ven, na svež zrak, pravijo izraelski raziskovalci. Ugotovili so, da to podaljša življenjsko dobo celo pri tistih starostnikih, ki imajo zdravstvene težave. In skrivnost ni samo v gibanju.

Vikinška bolezen – bolezen, o kateri vemo zelo malo
Vikinška ali Dupuytrenova bolezen je bolezen postopnega krčenja enega ali več prstov na roki, zato bolniki pogosto ne morejo opravljati večine vsakodnevnih opravil. O vikinški bolezni do sedaj ni bilo veliko govora, ker pa je to napredujoča bolezen, ki prizadene vezivno tkivo v dlani in prstih, bi morali o njej vedeti nekaj več.

Računalniško vodene operacije v Valdoltri
V Ortopedski bolnišnici Valdoltra so pred dobrimi petimi leti začeli nove pristope v kostni kirurgiji, in sicer z uvajanjem računalniško podprtih tehnologij pri operativnih posegih.

9 stvari, ki jih ljudje, ki se spoštujejo, ne tolerirajo
Časi, ki smo jim priča, pogosto zahtevajo, da se ljudje uklonijo pritiskom kapitala in pritiskom nadrejenih. Pa tudi neosrečujočim odnosom. A prav ti pritiski postajajo vse večji in večji, do mere, ki že škodijo našemu zdravju in dobremu počutju. Tu je 9 stvari, ki jih ljudje, ki se spoštujejo, ne tolerirajo.

Žejni zdravja
Včasih je veljalo nepisano pravilo: »Eno jabolko na dan odpravi zdravnika stran.« Danes temu žal ni več tako. Živimo v drugačnih, bolj hitrih časih, z vse več obveznostmi in stresa, zato imamo zase vse manj čas, tudi, ko gre za pravilno izbiro in pripravo hrane.

Bo odobrena nova metoda za zdravljenje raka?
Svet Uprave ZDA za hrano in zdravila (FDA) je svetoval dovolitev zdravljenja levkemije z genskim spreminjanjem celic. Če bo FDA ta predlog dejansko sprejel, bo to prva genska terapija, ki se bo pojavila na tržišču. A se bo lahko uporabila samo pri tistih, pri katerih ni drugega upanja. Kljub soglasnem sprejetju sklepa je svet izrazil tudi nekaj zadržkov.

8 živil, ki bi jih morali jesti, če želite izgubiti odvečne kilograme
Nikoli ni prepozno za to, da se odločiti bolj zdravo jesti. Stradanje in striktne diete so le redko prava rešitev za uravnavanje telesne teže. Namesto tega raje telo nahranite z živili, ki vsebujejo veliko hranil in vas bodo nasitila za dlje časa.

5 znakov, da imate zamašene arterije
Zdrave arterije so ključnega pomena za naše zdravje. Brez pravilno delujočih arterij telo ne more pravilno in učinkovito dostaviti krvi v naše notranje organe. Prav zato je ključnega pomena, da je naš življenjski stil prilagojen tako, da omogoča zdrave arterije.