ženskah

7 simptomov fibromialgije
Fibromialgija je kronično bolezensko stanje, ki se kaže z različnimi simptomi, predvsem pa s široko razširjenimi bolečinami v mišicah in vezivnem tkivu.

Vnetje debelega črevesa, ki povzroča drisko
Mikroskopski kolitis je vnetje debelega črevesa, ki povzroča dolgotrajno vodno drisko. Motnja je dobila ime po dejstvu, da je treba tkivo debelega črevesa pregledati pod mikroskopom, da bi ga identificirali, saj je tkivo lahko videti normalno s kolonoskopijo ali fleksibilno sigmoidoskopijo.

V tem primeru jutranja slabost ni normalna
Med nosečnostjo je jutranja slabost povsem običajna in neškodljiva. Četudi je lahko precej neprijetna, običajno izzveni v 12 tednih nosečnosti. Hiperemeza gravidarum pa je skrajna oblika jutranje slabosti, ki med nosečnostjo povzroča hudo slabost in bruhanje. Ni običajna, niti normalna in pogosto zahteva bolnišnično zdravljenje.

7 presenetljivih načinov, kako se vaše telo spreminja, ko se starate
Vsi vemo, da nas čakajo gubice, nastanek pleše, sivenje las, podbradki, manj gibljivi sklepi ... Toda ko se staramo, se dogajajo še druge splošno vsaj zaenkrat še manj poznane spremembe. Do njih pride tudi zato, ker živimo dlje, kot smo kdaj koli.

Kako se tvoje telo spreminja med puberteto?
Puberteta je čas, ko se začneš razvijati iz otroka v mlado odraslo osebo. Seveda si pri tem zmeden, nekoliko jezen, velikokrat si silno močno želiš odrasti, a hkrati ne veš, kaj se dogaja s tabo, kajne? Poglejmo si, kako se tvoje telo spreminja med puberteto in zakaj tvoja občutja niso nič neobičajnega.

Zakaj se pojavijo krčne žile?
Krčne žile se pojavijo, ko se vaše vene povečajo, razširijo in prenapolnijo s krvjo. Krčne žile so običajno videti otekle in dvignjene ter so modrikasto-vijolične ali rdeče barve. Ne predstavljajo samo 'estetskega' problema, saj so nemalokrat tudi boleče.

Vse, kar morate vedeti o anevrizmi
Anevrizma je stanje, ki se lahko pojavi kadar koli in pri komer koli. Vendar pa obstaja nekaj vzrokov in simptomov anevrizme, na katere morate biti pozorni. Kako jo zdravijo in kakšna, če obstaja, je preventiva?

Kaj se zgodi, če pride do pomanjkanja vitamina K?
Vitamin K ima vlogo pri strjevanju krvi, zdravju srca in zdravju naših kosti. Toda ravno vitamina K navadno ne zaužijemo dovolj z našo tipično zahodno prehrano. Zakaj je še tako zelo pomemben vitamin K?

8 simptomov raka dojke, ki jih mora poznati vsaka ženska
Bulice in izbokline so resda med najpogostejšimi simptomi raka dojke, a obstajajo še drugi možni znaki, ki vam kažejo, da morate k zdravniku.

Kako prepoznati artritis?
V Sloveniji imamo okoli 24.000 bolnikov z artritisom in več kot 230.000 oseb z revmatičnimi obolenji. Zaskrbljujoče je dejstvo, da je vedno več bolnikov med otroki. Stereotip, da je to zgolj bolezen starejših, torej že dolgo ne drži več.

Kaj je res in kaj ni, ko se govori o alkalni dieti?
Nenehno smo bombardirani z dietami, spremembami življenjskega sloga, metodami hujšanja in drugimi trendi, ki so povezani s tem, kar zaužijemo. Modna beseda, ki v zadnjih nekaj letih osvaja vse vidike našega življenja, je alkalna dieta.

To lahko hormoni naredijo našemu telesu
Kaj so hormoni? Katere stvari v našem telesu so podvržene optimalnemu delovanju hormonov? Kaj hormoni delajo za nas, nam in našemu telesu? Predvsem pa, kako natančno delujejo ti kemični prenašalci sporočil?

Simptomi alergije na sonce, ki jih ne smete spregledati
Alergija na sonce se najpogosteje in prvotno začne kazati na obrazu, dekolteju in rokah. Kako jo prepoznati, kako ukrepati in predvsem, kakšne zaščitne ukrepe sprejeti?

Tako lahko zdravje vaše matere vpliva na vaše zdravje
Genetika igra veliko vlogo v vašem življenju in to velja tudi za vaše zdravje. Zanimivo je, kako lahko samo en pogled na zdravstveni karton vaše mame hkrati razkrije veliko o vašem zdravju. To še posebej velja za morebitne zaplete, ki prizadenejo ženske bolj kot moške.

Povezava prebave in našega duševnega zdravja
News medical poroča, da imajo bolniki z boleznimi prebavil tudi visoko psihiatrično komorbidnost. To je zato, ker so gastrointestinalni trakt in možgani tesno povezani prek dvosmernih živčnih, endokrinih in imunskih poti.

Zakaj se pojavijo ciste?
Cista je majhen 'žepek' tkiva, ki je lahko napolnjen z zrakom, tekočino, krvjo ali z drugo snovjo. Ciste so lahko posledica genetike, vnetja, okužbe ali drugih (bolezenskih) stanj. Običajno so ciste benigne, vendar včasih potrebujejo tudi zdravljenje, še posebej, če se pojavijo zapleti. Poglejmo vse, kar morate vedeti o cistah.

V ZD Domžale spodbujajo primarno preventivno zdravstveno varstvo pri ženskah
V prizadevanju za izboljšanje dostopnosti primarne preventivne oskrbe in ozaveščenosti pacientk v ginekoloških ambulantah Zdravstvenega doma Domžale (ZD Domžale) izvajajo cepljenje proti humanemu papiloma virusu (HPV), med nosečnicami pa tudi proti oslovskemu kašlju.

Alenka Žigon: "V treh mesecih sem izgubila 10 kilogramov in 104 centimetre obsega"
Čeprav nikoli ni imela težav s prekomerno telesno težo, je gospa Alenka Žigon tako kot številne druge ženske z leti začela opažati, da se ji telo spreminja. Kljub redni telesni aktivnosti so se ji namreč začeli kopičiti kilogrami, posledično je bila njena samozavest na dnu. Ko se je tehtnica ustavila pri skoraj 71 kilogramih, se je zavedala, da mora nekaj spremeniti. Po tehtnem razmisleku se je odločila za celostni pristop in ob strokovni podpori v treh mesecih dosegla osupljive rezultate. Brez stradanja in prenaporne vadbe.

Imate takšne obloge na jeziku? Preverite, kaj pomenijo
Geografski jezik je bolezen, ki je dobila ime po zaplatah, ki so videti kot zemljevid na vrhu in ob straneh jezika. Lahko ga imate tudi na drugih predelih ust. Zdravniki ga včasih imenujejo benigni migracijski glositis.

Kdaj so glavoboli lahko nevarni?
Za različnimi oblikami glavobolov v Evropi vsake toliko časa trpi najmanj 65 milijonov ljudi, številka pa se vsako leto veča. A vzroki za glavobol so najrazličnejši. Preverite, kateri so najpogostejši in kdaj je treba takoj k zdravniku.

14 najboljših živil za zdrave lase
Genetika, starost, stres in prehrana so nekateri dejavniki, ki vplivajo na rast las. Čeprav je težko (ali naravnost nemogoče) spremeniti številne krivce na tem seznamu, lahko vsekakor spremenite, kar jeste, in pomagate svojim lasem.

Prebavna motnja, ki vpliva na absorpcijo hranil
Sindrom malabsorpcije je prebavna motnja, ki telesu, natančneje, naši prebavi, preprečuje, da bi učinkovito absorbirala hranila iz hrane.

Vse, kar moraš vedeti o ženskih prsih
Ženske prsi so eden najbolj prepoznavnih simbolov ženskosti in hkrati pomemben del ženskega telesa, ki ga je treba razumeti in negovati. Poglejmo si nekaj ključnih dejstev o ženskih prsih, od njihovega razvoja do pomembnosti samopregledovanja in zanimivih dejstev.

Zato vam izpadajo lasje
Izpadanje las je naravni fiziološki proces. Lasje se namreč ves čas obnavljajo v zaporednih ciklih, zato vsak med nami v povprečju izgubi okrog 100 las na dan, ki jih nadomestijo novi. Težava se pojavi, ko se ta cikel prekine oziroma se lasje iz faze rasti prehitro premaknejo v fazo izpadanja. V takih primerih govorimo o prekomernem izpadanju las, ki sicer praviloma ni življenjsko ogrožujoče, a lahko človeku povzroči hudo stisko in negativno vpliva na njegovo samopodobo in kakovost življenja. Pa je mogoče naravni cikel rasti las obnoviti?

Kaj je Klippel-Feilov sindrom?
Klippel-Feilov sindrom je stanje, pri katerem imate dve ali več vretenc zraščenih skupaj. Povzroča nenormalnosti hrbtenice in lahko vpliva na številna druga področja telesa.

Bolezni, ki se lahko pojavijo po 50. letu starosti
Po petdesetem letu se lahko zdravstvene težave pojavijo nenadoma oz. se nam tako vsaj zdi. Večinoma gre za bolečine, ki nas v mladosti in mladih letih niso preveč skrbele, v srednjih letih pa nam lahko začnejo predstavljati večje težave.

Simptomi se skoraj vedno pojavijo nenadoma
Protin ali urični artritis (pogovorno putika) je presnovna bolezen, ki lahko prizadene vsakogar. Zanjo so značilni nenadni, hudi napadi bolečine, otekline, rdečice in občutljivosti v enem ali več sklepih. Najpogosteje na palcu na nogi.

Dejstva o spolnosti v povezavi s srčnimi boleznimi
Lahko spolni odnos poslabša nekatera srčna obolenja? Večina ljudi s srčnimi boleznimi lahko varno izvaja spolne dejavnosti. Vsakdo s srčnimi boleznimi pa bi moral biti pozoren na opozorilne znake, kot so zasoplost in bolečine v prsih med spolnim odnosom.

Znaki, da ne skrbite dobro zase
Radi verjamemo, da z zdravim prehranjevanjem, dovolj gibanja in s skrbjo za kakovosten spanec naredimo vse, kar lahko. A včasih to ni dovolj.

Otekanje, ki je lahko nevarno
Alergija je le eden od mnogih možnih vzrokov za to stanje.