žilne

Žilne bolezni: kako pravočasno prepoznati težave?
Za posege na žilah je zaradi redkejših zapletov in lažjega nošenja kompresijskih nogavic najprimernejše hladnejše vreme.

Nevarno stanje, s katerim se spopada več kot 60 odstotkov Slovencev
Srčno-žilne bolezni so tako v razvitem delu sveta kot tudi Sloveniji že desetletja najpogostejši vzrok obolevnosti in umrljivosti odraslih. Dejavnikov tveganja je več, med najpogostejšimi pa je zagotovo povišan holesterol v krvi. Na srečo lahko že z manjšimi spremembami življenjskega sloga veliko pripomoremo k zmanjšanju tveganja za omenjene bolezni ter posledično boljši kakovosti življenja. Kako?

Kako je naravno čiščenje jeter povezano z izgubo maščobe okoli trebuha?
Preobremenjena jetra so eden od pogosto spregledanih dejavnikov, ki prispevajo h kopičenju odvečnih kilogramov, predvsem v predelu pasu. Nadležnih maščobnih oblog okoli trebuha se najlažje znebimo tako, da jetrom omogočimo, da znova lahko opravljajo svojo nalogo. Pri tem imata ključno vlogo naravno čiščenje jeter in zdrav življenjski slog.

Ali lahko s prehrano vplivamo na kronične bolezni?
Napredek v medicini, znanosti in tehnologiji danes omogoča, da ljudje živijo dlje in število starostnikov v praktično vsaki državi na svetu se povečuje tako na absolutni kot tudi relativni skali. Po napovedih se bo delež svetovne populacije, ki je starejša od 60 let, v letih med 2015 in 2050 podvojil in presegel 20 odstotkov. Po drugi strani pa s porastom starostnikov narašča tudi število kroničnih bolezni in ena od treh odraslih oseb ima diagnosticirano vsaj eno, pogosto pa več kroničnih obolenj.

Kako je pandemija vplivala na kronične nenalezljive bolezni in dejavnike tveganja?
Pandemija je vplivala na vse dele našega življenja, pomemben vpliv pa ima tudi na dejavnike tveganja za nastanek kroničnih nenalezljivih bolezni.

Nezdravljena psoriaza – tleči plamen v telesu
Psoriaza oziroma luskavica je danes bolezen, s katero je mogoče kakovostno živeti, vendar pa je še vedno zelo stigmatizirana, zato jo bolniki pogosto skrivajo in ne poiščejo zdravstvene oskrbe. ''Ker pri nezdravljeni psoriazi v telesu lahko tlijo različne druge težave in ker danes lahko učinkovito pomagamo tudi bolnikom s hujšimi oblikami te bolezni, vsem toplo svetujem pravočasen obisk pri zdravniku,'' je na novinarski konferenci pred svetovnim dnevom psoriaze, ki ga obeležujemo 29. oktobra, poudaril dermatolog prof. dr. Tomaž Lunder z Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana.

Za revmatoidnim artritisom lahko zboli vsak, tudi otroci
Revmatoidni artritis, ki lahko hudo prizadene sklepe in vodi celo v invalidnost, ni samo bolezen starejših. Ko se pojavijo prvi znaki, se je zato treba čim hitreje posvetovati s specialistom revmatologom, informacije pa iskati v znanosti in ne govoricah, zaradi katerih morda po nepotrebnem trpite, na kar opozarja tudi celoletna ozaveščevalna kampanja, ki poteka pod nazivom Vprašaj znanost-Vprašaj zdravnika.

Kakšne so lahko posledice simptoma zamašenih krvnih žil?
Aterosklerozo in poapnevanje žil povzroča splet dednih dejavnikov in nezdravih življenjskih navad. Zaradi ateroskleroze koronarnih žil je del srčne mišice slabo prekrvavljen, kar lahko povzroči angino pektoris, srčne aritmije ali srčni infarkt. Kako si pomagati?

Nasveti za boljše spolno življenje za starejše moške
Dejstvo je, da spolnost v poznih letih ni enaka spolnosti pri 20. Kljub vsemu pa v njej lahko uživajo tudi starejši, še posebej, če se svojim zmožnostim prilagodijo in najdejo nove načine, s katerimi lahko zadovoljijo tako sebe kot partnerja.

Ta antioksidant je vse bolj priljubljen
Vse več ljudi ogromno pozornosti namenja zdravemu življenjskemu slogu, ki lahko spodbudno vpliva na počutje, ohranja mladost in predvsem naše zdravje. Pri tem si lahko pomagamo z določenimi živili, med katerimi je v zadnjem času izjemno priljubljen resveratrol ali kot mu mnogi rečejo – čudežni antioksidant. Več o tem v nadaljevanju.

Kako znižati in optimizirati krvni tlak?
Visok krvni tlak je nevarno stanje, ki lahko poškoduje srce. Če je krvni tlak nenadzorovan, se poveča tveganje za srčne bolezni in možgansko kap. Za naravno znižanje krvnega tlaka lahko storite številne stvari.

Katera od 10 najbolj priljubljenih diet je primerna za vas?
Preverite 10 diet, ki so se v svetu izkazale za najučinkovitejše. Med njimi boste zagotovo našli takšno, ki ustreza vam. Če je med vašimi novoletnimi zaobljubami tudi izguba odvečnih kilogramov, pa se ravnajte po tisti, ki najbolj ustreza vašemu tipu postave in načinu življenja.

8 razlogov za hitro in neenakomerno bitje srca
Verjetno le malokrat in le malokdo pomisli, koliko napora prenaša srce. Vse življenje nas s črpanjem krvi ohranja pri življenju in to vsako sekundo slehernega dneva. Če smo natančni, to pomeni od 60 do 100 utripov na minuto, v primeru, da jih je več, pa to stanje imenujemo tahikardija. Za slednje stanje je značilno neenakomerno in pospešeno bitje srca, razlogov, če izključimo predvsem srčno žilne bolezni, pa je več.

Kateri so prvi simptomi menopavze?
Že v obdobju pubertete in kasneje v obdobju menopavze doživljajo ženske hormonske spremembe, ki se kažejo v nihanju razpoloženja, težavah s kožo, spremembah teže in hrepenenju po določeni hrani, vplivajo pa lahko tudi na spolno življenje. Nekatere ženske to obdobje mirno prekrmarijo, medtem ko lahko za druge vsak nov hormonski val pomeni pravi brodolom.

Kakšne so povprečne čakalne dobe?
Naš način življenja in geni, ki so nosilci dednih lastnosti, lahko vplivajo na zdravje ter povzročijo različna bolezenska stanja. Velikokrat nas bolezen preseneti, dobimo jo nenadoma in nanjo ne moremo vplivati. Pomembno pa je, da takrat čim prej začnemo z zdravljenjem.

Največji garač v našem organizmu
Srce bo zdravo in srečno le, če bomo na življenje začeli gledati kot na vrednoto, kar med drugim pomeni tudi to, da ne bomo ignorirali zvišanega holesterola LDL. Višji, kot je, bolj strma in hitrejša je pot do bolezni srca in žilja, ki se lahko končajo usodno.

Ob svetovnem dnevu srca poziv k zdravemu življenjskemu slogu
Današnji svetovni dan srca pod geslom Prepreči spodbuja k zdravemu življenjskem slogu, ki zmanjšuje tveganje za nastanek srčno-žilnih bolezni. K temu spodbujajo tudi aktivnosti Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije, sami pa moramo sprejeti odločitve in se odpraviti po poti do zdravja in zdravega srca.

10 najbolj zdravih živil za vaše srce
90 odstotkov srčnih infarktov je posledica dejavnikov tveganja, ki bi jih lahko preprečili. Med njimi je tudi nezdrava prehrana. Eden najpomembnejših ukrepov, če želite ohraniti zdravo srce, je, da izboljšate svojo prehrano. Predstavljamo vam 10 najbolj zdravih živil za vaše srce.

Najboljša živila za starejše od 50 let
Z leti začne naše telo počasneje delovati. Določene dejavnosti, v katerih smo nekoč lahko uživali, lahko postanejo prezahtevne, nekatera najljubša živila pa v zrelejših letih naš metabolizem zavrača. Obstaja pa nekaj takih, s katerimi si lahko pomagate pri upočasnitvi procesa staranja vašega telesa.

Najpogostejši razlogi za hormonske motnje
Hormoni igrajo pomembno vlogo v telesu. Kot del endokrinega sistema nadzorujejo številne telesne funkcije - od tega, kako pogosto uriniramo, do denimo tega, kako hitro nam rastejo lasje.

Preverite, katera živila uživati, da se izognete srčno-žilnim boleznim
Po navedbah kardiologa Joela K. Kahna naj bi določena hrana pripomogla k boljšemu zdravju srca in ožilja.

Kaj bi sladkorni bolniki morali vedeti o pravilni prehrani?
Za osebe z diagnozo sladkorne bolezni tipa ena ali dva je pomembno, da se prehranjujejo čim bolj zdravo. A zaradi izboljšanih načinov zdravljenja in možnosti nenehnega spremljanja, kaj se dogaja z njihovim krvnim sladkorjem, ni več treba, da se držijo prav določene diete, pojasnjuje prehranska strokovnjakinja Andreja Širca Čampa. “Od njih ne zahtevamo, da se odrekajo kakšnim živilom ali skupinam živil, temveč jim svetujemo, kako uvesti zdrav življenjski slog, ki vključuje tudi gibanje.”

Se boste zaradi lubenice zredili?
Sladka in sočna lubenica je odlična izbira za vroče poletne dni. A nekateri se ji izogibajo, saj so zaskrbljeni, da bi se zaradi lubenice zredili. A strah je popolnoma odveč. Preverite, zakaj.

Prehrana za vse, ki imate težave s policističnimi jajčniki
Policistični jajčniki so najpogostejša hormonska motnja, s katero ima težave vsaka deseta ženska v rodnem obdobju. V nadaljevanju si lahko preberete, zakaj je izjemno pomembna pravilna prehrana, s katero lahko obvladate zahrbtno bolezen sodobnega časa.

9 superzačimb, ki varujejo vaše zdravje
Začimbe in zelišča so v pravi meri izjemno zdravilna, zato nikar nanje ne pozabite med kuhanjem. Te namreč varujejo vaše srce, vas branijo pred rakavimi obolenji, zmanjšujejo vnetja in podobno. Predstavljamo vam devet superzačimb in zelišč, ki ne izboljšajo le okusa jedi, ampak pozitivno delujejo na vaše zdravje.

Mislite, da je bolj zdravo, a ni
Tako se prehranjujete v dobri veri, da delate nekaj dobrega zase. A v resnici vaša izbira morda sploh ni zdrava. Kaj so zmote o zdravi prehrani, smo se pogovarjali s prehransko strokovnjakinjo Mojco Cepuš.

Dr. Marija Pfeifer: 'Brez hormonov ni življenja. In če so uravnovešeni, se bolje počutimo.'
Ko pomislimo na hormone, se največkrat spomnimo na estrogen, testosteron ali kortizol, toda v našem telesu jih je še več. “Čisto v vsakem delu našega telesa delujejo,” pove prof. dr. Marija Pfeifer. "Brez hormonov ni življenja. In če so uravnovešeni, se tudi mi bolje počutimo." Kako pa dosežemo, da so naši hormoni v ravnovesju?

Kaj se zgodi z vašim telesom, če vsak dan pojeste avokado?
Ljudje so se dolgo časa dobesedno bali maščob in redno šteli kalorije, ki jih zaužijejo. A danes je že dobro znano, da se zdravim maščobam ni treba izogibati. Še več. Naše telo jih nujno potrebuje. Zdrave maščobe pa vsebuje tudi avokado. Preverite, kaj se zgodi z našim telesom, če ga uživamo redno.

Edina bolezen srca in ožilja, katere pogostost v zadnjem času narašča
Srčno popuščanje ni ozdravljivo, vendar lahko napredovanje bolezni upočasnimo z zgodnjo diagnozo, uvedbo kar najboljše terapije in spremembo načina življenja ter tako še naprej počnemo stvari, ki so nam pri srcu.

Bolezen, ki jo ima vsak deseti, a tega pogosto ne ve
Kar vsak deseti odrasel ima kronično bolezen ledvic. A tega, dokler bolezen ni že zelo napredovala, marsikdo niti ne ve, saj ne čuti nobenih bolečin v ledvenem predelu. Z nefrologinjo prof. dr. Jelko Lindič, dr. med., smo se pogovarjali, kako čim prej posumiti, da je nekaj narobe, kaj se dogaja, če nam odkrijejo kronično ledvično bolezen, in zakaj to ogroža tudi naše srce in ožilje.