življenjski

Največji miti o sladkorni bolezni
Sladkorna bolezen tipa 2 je najpogostejša sladkorna bolezen, ki jo ima kar 90 odstotkov ljudi, za katere je diagnosticirano, da imajo previsoko koncentracijo glukoze oziroma krvnega sladkorja v krvi. O njej pa še vedno kroži tudi ogromno mitov, v katere mogoče verjamete tudi sami.

Previdno, če imate to stanje
Atopijski dermatitis in težave z razdraženo in atopično kožo so vse bolj razširjene težave, ki ne vplivajo zgolj na kožo posameznika, temveč tudi na njegovo samozavest. Koža je namreč pogosto razdražena, rdeča, suha, pojavljajo se celo ekcemi, zaradi česar številni kožo skrivajo in se izogibajo medosebnim stikom. Prav zato je pomembno, da oseba, ki trpi za tem stanjem, najde ustezno kozmetiko, ki mu pomaga, veliko pa lahko naredi tudi s prilagajanjem v vsakodnevnem življenju.

Skrite pasti antibiotikov
Konvencionalni antibiotiki so ključnega pomena za naše zdravje, ko se spopademo z bakterijsko okužbo, in so rešili že na milijone življenj. A na žalost se jih predpisuje prepogosto, zato postajajo bakterije vse bolj odporne nanje, to pa predstavlja zelo resen globalni zdravstveni izziv.

V pisanju je moč – kako in zakaj?
Življenjski prehodi, kot smo že omenili, niso vedno lahko, še manj pa prijetni. Vsekakor pa na koncu, ko preidemo čez takšna in drugačna obdobja, vidimo, da so bila vredna izzivov, ki smo jih prišli.

4 preproste stvari, ki lahko zmanjšajo tveganje za nastanek raka
Po različnih študijah sodeč, ni vsaka 'diagnoza rak' (le) stvar genov ali slabe sreče. Ogromno lahko pripomoremo s svojimi navadami.

4 razlogi, zakaj začeti jemati beta glukane še danes
Beta glukani so vodotopne prehranske vlaknine, ki jih najdemo v nekaterih gobah, morskih algah in žitaricah, kot so ječmen, oves in pšenica. Veliko se je že govorilo o njihovem koristnem vplivu na imunski sistem in njihovo vlogo pri borbi z bakterijami in virusi. Vendar le redko kdo ve, da so beta glukani na Japonskem registrirani kot zdravilo, ki pomaga pacientom pri zdravljenju rakavih obolenj, da imajo pomembno vlogo pri zdravju srca in celo pri hujšanju. Zakaj bi torej morali razmisliti o dodajanju beta glukanov v vaš jedilnik?

Kaj prinaša tvoj prehod v odraslost?
Velikokrat omenjamo čas najstništva in govorimo o tem, kako je to zahtevno obdobje. Manjkrat pa omenimo adolescenco, ki ne obsega samo čas najstništva, temveč zajema (na koncu) tudi prehod v odraslost.

Kronične in neozdravljive diagnoze in duševno zdravje
Kronične in neozdravljive bolezni imajo velik vpliv tudi na duševno zdravje obolelih in njihovih svojcev, saj obvladovanje simptomov, načini zdravljenja, neželeni učinki ter spremembe v vsakodnevnem delovanju povzročajo velik stres in v nekaterih primerih tudi prilagoditev življenjskega sloga.

Slovenski strokovnjaki so našli zmagovalno formulo za kolena
Ne, ne gre za čudežno tableto, ki obljublja popolno obnovo vašega hrustanca. Gre pa za plod dolgoletnega raziskovanja in nadgrajevanja procesa dela. Strokovnjaki iz kineziološkega centra KinVital so v več letih dela z več tisoč ljudmi z bolečinami v kolenu oblikovali edinstven protokol, ki odpravi bolečine v kolenih in hkrati okrepi celo telo. Brez farmacije, tablet in kupovanja nepotrebnih prehranskih dodatkov.

Kaj moraš vedeti o življenjskih prehodih?
Ta mesec se pogovarjamo o življenjskih prehodih. Življenje sestavljajo takšni in drugačni prehodi. Iz vrtca vstopamo v osnovno šolo, iz osnovne šole v srednjo, iz srednje na fakulteto, s fakultete v službo ... Ti prehodi, ki so sicer normalen del življenja, niso vedno enostavni.

Svetovni dan vida: poskrbite za svoje oči še danes
Ob svetovnem dnevu vida so napovedi strokovnjakov glede okvar vida v prihodnosti precej črne, a za zdravje oči in dober vid lahko veliko naredite sami.

Najpogostejši vzroki za bolečine v spodnjem delu hrbta
Skoraj vsak se kdaj sooči z bolečinami v spodnjem delu hrbta, ki nam otežujejo vsakodnevne aktivnosti, hkrati pa negativno vplivajo tudi na naše razpoloženje. Vzrokov je lahko ogromno, a tokrat bomo omenili le tiste najpogostejše. Več o tem v nadaljevanju.

Debelost pri otrocih – razlogi, posledice in preventiva
Debelost pri otrocih je v razvitih državah in državah v razvoju dosegla raven epidemije. Še posebej je zaskrbljujoče, ker odvečni kilogrami pogosto vodijo k zdravstvenim težavam, ki so v preteklosti veljale za težave odraslih: k sladkorni bolezni, visokemu krvnemu tlaku, visokemu holesterolu ... Debelost v otroštvu je pogosto povezana tudi z nizko samopodobo, depresijo, slabšim učnim uspehom in nižjo kakovostjo življenja otroka.

Prof. dr. Irena Preložnik Zupan, dr. med.: Prognoza bolezni se je dramatično izboljšala z uvedbo tarčnih zdravil
Kaj je kronična mieloična levkemija in kako jo zdravimo? Kaj je tarčno zdravljenje, o katerem se tako pogosto govori? O tej bolezni, možnosti zdravljenja in poteku le tega, smo se pogovarjali s prof. dr. Ireno Preložnik Zupan, dr. med., spec. internistka in hematologinja, iz Kliničnega oddelka za hematologijo Interne klinike UKC Ljubljana.

Klara Čampa: Ko zboliš, se ti prioritete življenja obrnejo
(Rožnati) oktober je svetovni mesec osveščanja o raku na dojkah. O tej bolezni, zdravljenju, preizkušnjah, skozi katere gredo bolniki, in o življenju z boleznijo smo se pogovarjali s Klaro Čampa, ki je pri 29 letih tudi sama zbolela za rakom na dojkah.

Posledice pretiranega sedenja niso nedolžne
V sodobnem času ure in ure preživimo za računalnikom, ne glede na to, ali ga uporabljamo za delo ali za sprostitev in zabavo. Toda pretirano sedenje in pomanjkanje telesne aktivnosti lahko močno vpliva na naše zdravje.

Tega zagotovo še ne veste
Imunski sistem je ključ do dobrega počutja in pravilnega delovanja vseh telesnih funkcij, saj nas varuje pred poškodbami, boleznimi in kužnimi organizmi. Prav zaradi tega je njegova zaščita ključnega pomena, krepitve pa se je potrebno lotiti celostno in pri tem paziti še na zdravo prebavo, ki je središče naše imunosti. Razkrivamo, zakaj je temu tako, in svetujemo, kako lahko okrepite svoj imunski sistem na povsem naraven način.

5 načinov, kako lahko pametne ure izboljšajo vaše zdravje
Sodobni svet, ki je osredotočen na tehnologijo, nam omogoča, da zlahka zapademo v sedeč življenjski slog. V službi smo pogosto priklopljeni na računalnike, doma preživljamo čas na napravah in imamo avtomatizirane domače sisteme, ki lahko prižgejo luči ali televizorje. Vendar nas lahko tehnologija tudi spodbuja k izboljšanju zdravja, saj nam pomaga spremljati vitalne znake ali nam celo pomaga, da ostanemo na tekočem z zdravili in obvladujemo svojo bolezen.

Kako se boriti proti imunskemu staranju?
S starostjo imunski sistem postane manj učinkovit pri spopadanju z okužbami in manj odziven na 'dražljaje' okolja. Hkrati je staranje imunskega sistema povezano s kroničnim vnetjem, kar povečuje tveganje za veliko bolezni in bolezenskih stanj, ki so povezana s starostjo. Kako lahko ohranjamo zdrav imunski sistem in kako se boriti proti imunskemu staranju?

Naravni načini za znižanje krvnega tlaka
Ljudje s hipertenzijo pogosto potrebujejo več zdravil za nadzor krvnega tlaka. Zelo pa pomagajo tudi spremembe življenjskega sloga!

Organska hrana: Kaj je res in kaj ni?
Hiter življenjski ritem vpliva tudi na naše navade, hkrati pa se vse bolj zavedamo, kakšnega pomena je pestra in uravnotežena prehrana, ki nas lahko ohranja pri močeh, zdrave in vitalne. Mogoče zato niti ni presenetljivo, da se vedno več govori o organski hrani.

Tako se lahko to zimo izognete boleznim
Ko smo zdravi, ne razmišljamo o svojem imunskem sistemu in kako dobro je ta pripravljen na boj z virusi, gripo in ostalimi škodljivci, ki ogrožajo naše zdravje. Pa bi morali! V prvi vrsti je treba konstantno skrbeti za optimalno ravnovesje v našem organizmu, kjer poleg imunskega izjemno pomembno vlogo igra tudi prebavni sistem. Razkrivamo, kako lahko enostavno, v zgolj petih korakih, korenito okrepite svoj imunski sistem in obenem ponotranjite zdrave življenjske navade.

Jane Fonda sporočila, da ima Ne-Hodgkinov limfom. Kakšni so simptomi in zdravljenje?
Svetovni dan ozaveščanja o limfomu obeležujemo 15. oktobra. Limfomi so maligne bolezni, katerih tumorske celice izvirajo iz limfnega sistema. Gre za bolezen, ki je sorodna levkemiji, povzroča pa jo tudi maligna sprememba limfocitov in njihovo nenadzorovano razmnoževanje.

Zdaj je pravi čas, da okrepite svoj imunski sistem
Sveža in vse bolj meglena jutra so najbolj jasen znak, da vstopamo v jesen, z njo pa prihaja sezona prehladov in gripe. V hladnem vremenu se virusi namreč širijo veliko hitreje, saj so prostori bolj ogrevani in slabše prezračevani, mraz pa povzroči tudi padec imunske odpornosti. Ravno zato je izjemno pomembno, da še pred prihodom hladnejših dni dobro okrepimo svoj imunski sistem in naše telo pripravimo na vse zimske izzive. Razkrivamo, kako se tega lotiti na naraven način!

Kaj je čustvena praznina?
Ne čutim ničesar; ne veselja, ne žalosti, še jeze ne. Kot da bi bil v sebi prazen in občutek je neznosen, so pogosta pričevanja oseb, ki izkušajo čustveno praznino. Gre za stanje otopelosti, v katerem ne izražamo čustev in imamo občutek, da ne čutimo ničesar. V nadaljevanju preverite, zakaj do tega pride, kako takšno stanje preprečiti in tudi kako se z njim spoprijeti.

To razlog za nenehno utrujenost
Pogosta ali celo redna utrujenost je v današnjih časih zelo pogosta. Približno tretjina zdravih najstnikov, odraslih in starejših posameznikov naj bi poročala, da se pogosto počutijo zaspane ali utrujene.

Veste, kaj je motnja kompulzivnega kopičenja?
Verjetno vsak med nami pozna koga, ki rad zbira stvari – pogovorno in malce v šali takšnim osebam pravimo, da so 'hrčki'. A motnja kompulzivnega kopičenja je veliko več kot le zbiranje ali shranjevanje določenih predmetov, saj močno poseže v odnose, zdravje in vsakodnevno delovanje takšne osebe.

Kaj morate vedeti o mamografiji?
Odgovarja mag. Kristijana Hertl, dr. med., vodja Državnega presejalnega programa za raka dojk DORA.

Vse, kar morate vedeti o virusu HIV
HIV se običajno prenaša s spolnim stikom ali uporabo skupnih igel.

3 nasveti nutricionistke za povrnitev črevesnega zdravja
Pomen bakterij v človeškem telesu lahko opišemo z eno zanimivo ugotovitvijo: Nabor genomov vseh mikroorganizmov, ki so prisotni v mikroflori v telesu, vsebuje približno 100-krat več genov kot človeški genom, zaradi česar je človek bolj prokariontski kot evkariontski.