Vizita.si

življenju

Duševno zdravje otrok 07. 03. 2025 04.13

Od Alje do Žana – Čuječa srca, budni umi: Kako šole krepijo svojo vlogo pri zaščiti in podpori duševnega zdravja otrok

V času, ko se duševne stiske otrok in mladostnikov v Sloveniji strmo povečujejo, je projekt Od Alje do Žana – Čuječa srca, budni umi zasnovan kot konkretna rešitev. Njegov cilj je prispevati k preoblikovanju šolskega okolja v prostor, kjer otroci ne bodo le pridobivali znanja, temveč bodo našli tudi podporo, razumevanje in občutek varnosti.

Prehrana 06. 03. 2025 04.48

Kaj se zgodi, če uživate preveč soli?

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje odrasli prebivalci Slovenije z našim načinom prehranjevanja še vedno presegamo varno dnevno količino zaužite soli in to za dobrih 130 %. Prekomerno uživanje soli v prehrani pa lahko vodi do nastanka kroničnih bolezni in predstavlja precej resno grožnjo za naše zdravje.

Duševno zdravje otrok 03. 03. 2025 04.09

Kako revščina vpliva na otrokov telesni in duševni razvoj?

Revščina ne posega le na materialno plat otrokovega življenja, temveč vpliva tudi na telesni, duševni in čustveni razvoj. Če povzamemo, vpliva na vse vidike otrokovega življenja. Otroštvo bi moralo biti brezskrbno obdobje odraščanja in razvijanja, ravno brezskrbnost pa je tista, kar revščina odvzame.

Duševno zdravje otrok 28. 02. 2025 04.42

Zakaj se pojavijo vedenjske motnje pri otrocih in kako jim lahko pomagamo?

Otroci, ki so izpostavljeni stresu in travmam, bodo bolj verjetno imeli vedenjske težave. Vedenjske motnje pri otrocih so vzorci vedenja, ki lahko vplivajo na otrokovo sposobnost delovanja doma, v šoli ali družbenem okolju. Takšni simptomi so prisotni šest mesecev ali več.

Zdrav Lajf 28. 02. 2025 04.20

5 mitov o astmi

Astma je ena od bolezni, o katerih se velikokrat govori in diskutira, sem pa seveda posledično sodijo tudi določene neresnice. Poglejmo si nekaj najpogostejših mitov.

Zlata leta 25. 02. 2025 04.00

Navade, ki lahko podaljšajo življenje

Sardinci vsak dan popijejo kozarec rdečega vina, strokovnjaki pa to navado pripisujejo njihovemu dolgemu življenju. Skrivnost pa se ne skriva zgolj v vinu.

Puberteta 24. 02. 2025 04.09

Teme, ki ne bi smele biti neprijetne za pogovor s starši

Pogovor s starši, četudi to nerad verjameš, lahko včasih olajša situacije, s katerimi se srečujemo ali pa se bomo srečevali v življenju.

Duševno zdravje 24. 02. 2025 04.02

Kaj morate vedeti, če sanjate o smrti?

Zagotovo ni nikomur prijetno, ko sanja o smrti družinskega člana, ljubljene osebe ali o lastni smrti. Vsekakor pa ne gre za neobičajne sanje in navadno, četudi prinašajo moteče in vznemirljive občutke, niso nič posebnega.

Bolezni 20. 02. 2025 04.46

Znaki, ki jih nikar ne spreglejte pri tej bolezni

Lupus je avtoimunska bolezen, ki lahko prizadene kožo, sklepe, organe, živčni sistem, krvne celice, ledvice ali nekatere kombinacije telesnih sistemov. Večina primerov prizadene ženske, čeprav se bolezen lahko pojavi tudi pri moških.

Duševno zdravje 20. 02. 2025 04.20

Zakaj je dobra in zdrava samopodoba tako zelo pomembna?

Zagotovo ste že slišali, kako pomembna je zdrava samopodoba, kako se morate začeti ceniti, verjeti vase in da pravzaprav ne morete ljubiti drugih, dokler ne ljubite sebe. To iz psihološkega vidika popolnoma drži, a kaj, ko grajenje samozavesti in zdrave samopodobe ni tako enostavno, kot jo predstavljajo nekateri. Poglejmo si, kaj sploh je samopodoba, zakaj je pomembna in kako lahko, korak po koraku, počasi začnete delati na njej.

Puberteta 19. 02. 2025 04.09

Kaj skupina tvojih prijateljev pove o tebi?

Kako je videti tvoja skupina prijateljev? Ste sami fantje, same punce ali mešanica obeh spolov? Sta morda le ti in tvoj prijatelj? Poglejmo si, kaj naj bi to povedalo o tvojem značaju.

Puberteta 17. 02. 2025 04.45

Nimaš samozavesti? To ti lahko pomaga

Najdeš pri sebi samo napake in imaš nizko samozavest? Skoraj vsi navadno prej najdemo svoje pomanjkljivosti kot prednosti, prve pa se nam zdijo običajno tudi pomembnejše, kot v resnici so.

Zlata leta 14. 02. 2025 04.23

Je to lahko prvi znak demence?

Bi lahko po hoji prepoznali kognitivni upad, navsezadnje pa tudi demenco? Healthline poroča, da je približno 60 % udeležencev študije, ki so pokazali nepravilnosti v hoji, imelo nepravilnosti v možganskih valovih, za katere so raziskovalci dejali, da bi lahko signalizirale zgodnje zmanjšanje delovanja možganov. Poglejmo si še, kaj je pokazala študija.

Zdravje 13. 02. 2025 04.36

7 razlogov, zakaj lahko srbi zadnjica

Stanje kože, prebavne težave in kronične bolezni so vsi možni krivci za ta pogost, a neprijeten problem.

Prebava 12. 02. 2025 04.00

Kaj se zgodi, če ne odvajamo blata?

Če odvajate minimalne količine trdega blata, manj kot trikrat na teden, ob tem pa imate občutek nezmožnosti popolne izpraznitve črevesja, ste zelo verjetno zaprti. Mnogi se v takšnih situacijah nemudoma odpravijo do lekarne in se oskrbijo z odvajali, a obstaja tudi nekaj učinkovitih naravnih metod premagovanja te najpogostejše prebavne tegoba sodobnega časa.

Osebna rast 11. 02. 2025 04.57

Zakaj lahko jočemo med meditacijo?

Se je tudi vam zgodilo, da so se vam sredi meditacije, morda po njej, ulile solze? Brez očitnega oz. vam znanega razloga? Morda ste se prestrašili, pomislili, da delate kaj narobe, ali pa zaradi tega celo obupali med meditacijo. A nikar. Tovrsten pojav je nekaj popolnoma normalnega. Poglejmo si, zakaj.

Lajfstajl 11. 02. 2025 04.42

Dobra novica za 'bojazljivce': morda pa strah sploh ni tako slab?

Seveda strah ni prijeten občutek, vendar pa ga je nemogoče nikoli občutiti. Vsi po vrsti ga kdaj pa kdaj čutimo, sicer v različnih situacijah in z različno intenzivnostjo.

Osebna rast 10. 02. 2025 04.47

Vas na skrivaj vsi občudujejo?

Določene značajske značilnosti naj bi imeli ljudje izjemno radi. Denimo pozitivnost, konkretno izražanje čustev in mnoge druge. Poglejmo si, katere lastnosti ljudje navadno obožujemo pri drugih.

Lajfstajl 07. 02. 2025 04.36

Preveč izbire, premalo jasnosti: kako izbrati faks

Včasih se je težko odločiti že med kavo z mlekom in kapučinom. Ko pride do izbire fakultete, je odločitev za večino jasno še stokrat težja. To, da je od tega lahko odvisna tvoja prihodnost, seveda ne pomaga.

Lajfstajl 06. 02. 2025 04.23

"Gremo skupaj na faks!" (in zakaj je to pogosto slaba ideja)

"Daj, gremo skupaj na faks! Bo enako kot v srednji, ampak še boljše!" Na prvi pogled zveni super. Zakaj bi se mučil s spoznavanjem novih ljudi, če lahko s sabo vzameš prijatelje in podoživiš srednjo šolo? Pazi, za tem se skriva precej pasti.

Rakave bolezni 04. 02. 2025 09.59

Svetovni dan boja proti raku 2025 pod geslom 'združeni v edinstvenosti'

Po podatkih registra raka, ki deluje na onkološkem inštitutu, v Sloveniji vsako leto za rakom v povprečju zboli več kot 17.000 ljudi, so pred torkovim svetovnim dnem boja proti raku sporočili z inštituta in Državnega programa obvladovanja raka. V Sloveniji živi že več kot 130.000 ljudi, ki jim je bila kadarkoli v življenju postavljena diagnoza rak. V Sloveniji za rakom vsako leto v povprečju zboli več kot 17.000 oseb.

Simptomi in bolezni 03. 02. 2025 04.12

Vse, kar morate vedeti o astmi

Astma je kronično stanje, ki prizadene dihalne poti. Povzroča piskajoče in oteženo dihanje. Nekateri sprožilci vključujejo izpostavljenost alergenu ali dražilcu v okolju, virusom, vadbi in čustvenemu stresu.

Alergije 01. 02. 2025 04.23

Vse, kar morate vedeti o alergiji na pršice

Znaki alergije na pršice so zelo podobni senenemu nahodu – najpogostejša simptoma sta kihanje in izcedek iz nosu. Veliko ljudi z alergijo na pršice ima tudi znake astme, kot je piskajoče in težko dihanje. Alergija na pršice je alergijska reakcija na drobne hrošče', ki običajno 'živijo' v hišnem prahu. Zakaj se ta alergija razvije, kako si lahko pomagamo?

Duševno zdravje 31. 01. 2025 04.03

Kaj pomeni nevrotipičnost in kaj je nevrodirevziteta?

Nevrotipičnost je opis, ki se nanaša na nekoga, katerega možganske funkcije, vedenje in procesiranje informacij veljajo za standardne ali tipične. Ljudje, ki so nevrotipični, se morda niti ne zavedajo, da so, če o tem še nikoli niso govorili.

Novice 29. 01. 2025 05.00

8 najpogostejših vzrokov za bolečine v hrbtu

Vsakdo se je že kdaj v življenju srečal z bolečinami v hrbtu. Bolečine so lahko začasne ali kronične, povzročajo pa jih lahko različni vzroki.

Rakave bolezni 28. 01. 2025 14.55

Rak materničnega vratu je preprečljiv, a žal še vedno prisoten

Danes je ob zaključku januarja, meseca ozaveščanja o raku materničnega vratu, potekala okrogla miza. Na okrogli mizi, poroča Onkološki inštitut Slovenije, so strokovnjaki osvetlili ključne izzive pri preprečevanju raka materničnega vratu, pomen cepljenja in presejalnih programov ter predstavili osebno zgodbo, ki kaže, kako pomembna je preventiva in pravočasno ukrepanje.

Zlata leta 28. 01. 2025 04.10

Skrivnost dolgega življenja se skriva v tej presenetljivi in preprosti komponenti

Zdravnica je razkrila nenavadno 'skrivnost', za katero meni, da bi nam lahko pomagala živeti dlje in bolje. In vsekakor je nekoliko presenetljiva.

Aktivno življenje 25. 01. 2025 04.11

Aktivnosti in vaje, ki so idealne za starostnike

Vadbo in aktivnosti bi morali prilagoditi glede na starost in fizično zmogljivost. Kakšna vadba, aktivnosti in vaje so torej primerne za starostnike, posameznike, starejše od 65 let?

Zdravje 24. 01. 2025 04.06

Trije najpomembnejši 'ženski' hormoni in kako vplivajo na telo

Ženski spolni hormoni oziroma uravnotežena hormonska slika niso zagotovilo za absolutno zdravje, vendar znatno pripomorejo k uravnoteženemu življenju. Skozi življenje se njihova raven lahko drastično spreminja, npr. med puberteto, nosečnostjo, menopavzo. To pa lahko vpliva tudi na kakovost življenja ženske. Preverite, na kakšen način.

Zdravje 23. 01. 2025 04.38

Kaj se zgodi z vašim telesom, ko prenehate piti alkohol?

Ni vam treba popolnoma prenehati piti, da bi opazili izboljšave. Že samo zmanjšanje vnosa lahko prinese pomembne pozitivne spremembe v vašem življenju.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996