11

VIDEO: Protin ali putika
Protin je bolezen, bolj znana pod imenom putika, ki povzroča hude napade z močnimi bolečinami.

Vnetje ušes je lahko tudi nevarno
Za vnetjem srednjega ušesa najpogosteje obolevajo otroci v prvih štirih letih življenja. Vzrokov, zakaj najbolj pogosto obolevajo prav majhni otroci, je več.

Domač jabolčni kis
Jabolčni kis, ki ga pripravite doma, ima veliko zdravilnih učinkov. Še posebej priporočljivo je, da ga razredčenega zjutraj pijete na tešče, saj si tako krepite imunski sistem.

Ko zaboli zob!
Zobobol je ena najhujših oblik bolečine, ki so jo doživeli že mnogi. Še več pa je tistih, ki poznajo vsaj občutljivost zob za toplo in mrzlo oziroma kislo ali sladko. Ne glede na vrsto bolečine so vse izredno neprijetne.

Bolečina v vratu
Bolečina v vratu je pogosta težava, saj jo vsaj enkrat v življenju občuti kar 35 odstotkov ljudi. Lahko je posledica neustrezne drže, dolgotrajnega sedenja, poškodb ali nenadnih gibov vratu.

Kako omilimo bolečino pri poškodbah?
Topli spomladanski dnevi v ljudeh zbudijo željo po gibanju, hkrati pa se poveča tudi število poškodb. Ljudje si namreč prevečkrat zadajo pretežko nalogo, na katero fizično še niso pripravljeni. Pogosto pa je vzrok za poškodbe tudi premalo ogreto telo. Poškodbe niso nedolžne, saj lahko pustijo trajne posledice.

Kaj je bolečina in kako se spopadamo z njo?
Bolečina je eden najpogostejših simptomov bolezni in poškodb. Nekatere vrste bolečin, ki nujno ne zahtevajo posveta z zdravnikom, lahko omilimo tudi sami z zdravili proti bolečini, ki jih lahko kupimo v lekarnah brez recepta.

Boleče vnetje pokostnice!
Rekreacija v naravi je v tem letnem času lahko pravi užitek, če pretiravate ali stopite narobe, pa se lahko spremeni v moro. Ena najpogostejših poškodb je vnetje pokostnice.

Vsak peti Evropejec že trpi za alergijo na sonce!
Vsi vemo, kako prijetno se je nastavljati sončnim žarkom na plaži, kako zelo srbi, ko dobimo alergijo na sonce, pa nas spoznava vedno več.

Ultrazvočna preiskava v nosečnosti
Ultrazvočna preiskava je metoda, s katero v porodništvu za pridobivanje slike plodu uporabljajo zvok s frekvenco visoko nad našim slušnim področjem.

Strahovi bodočega očka
Niso samo bodoče mamice tiste, ki jih skrbi nosečnost, porod in življenje z novorojenčkom. Tudi bodoči očetje imajo strahove.

Pregledi v prvem tromesečju nosečnosti
Prvi korak, ki ga ženska naredi, je nosečniški test. Ob veselju, strahu, pričakovanju pa že razmišlja o prvem ginekološkem pregledu. Ginekologa naj nosečnice prvič obiščejo med sedmim in osmim tednom nosečnosti.

Želite zanositi? Stop razvadam!
Če načrtujete nosečnost, je dobro, da svoje telo pripravite nanjo. Začnete lahko s tem, da izboljšate svoje prehranske navade in odpravite nekatere razvade.

Čudežne izvorne celice
Izvorne celice iz popkovnice so pomagale deklici z možgansko paralizo, da se ji je stanje izboljšalo kar za 50 odstotkov.

Policistični jajčniki
Pri policističnih jajčnikih gre za presnovno motnjo. Jajčniki so povečani in vsebujejo številne ciste – s hormonsko tekočino napolnjene mešičke.

Devet nasvetov za bodoče očete
Najlažji del je za vami: spočeli ste otroka. Sedaj vas čaka devet mesecev priprav na dojenčka in nato skrb za otroka, ki bo trajala vse življenje.

Ženske, pregledujte si dojke!
Vzrok za nastanek raka dojke še ni znan, zato je edina zanesljiva preventiva redno samopregledovanje in zgodnje zdravljenje.

Vegetarijanstvo v nosečnosti – da ali ne?
O tem, ali je brezmesna prehrana v času nosečnosti priporočljiva ali ne, obstajajo različna stališča. Zagovorniki trdijo, da proteine, vitamine in minerale, ki jih dobimo z mesom, lahko nadomestimo tudi z drugimi živili. Nasprotniki pa pravijo, da je vegetarijanstvo med nosečnostjo nesprejemljivo.

VIDEO: Menopavza - obdobje velikih sprememb
Menopavza nekaterim ženskam ne povzroča nobenih težav, pri večini pa se pojavijo moteči simptomi. Najpogostejše težave, ki pestijo ženske v tem obdobju, so: vročinski oblivi, znojenje, vrtoglavice, utrujenost, nespečnost, glavoboli, depresija, suha koža, izpadanje las, suha nožnica, manjša želja po spolnih odnosih itd.

Nosečnost ni bolezen!
Bodoča mamica lahko veliko pripomore k boljšemu počutju, če bo telesno aktivna tudi med nosečnostjo.

Porod brez bolečin
Ko mati prvič vzame otroka v naročje, so bolečine, ki jih je imela med porodom, le še oddaljen spomin. Da pa bi bile bolečine čim bolj znosne, so poskrbeli strokovnjaki s področja anesteziologije in porodne analgezije. Za bodoče mamice so namreč pripravili brezplačni priročnik o lajšanju bolečin na različne načine.

Kako veste, da nosite dvojčka?
Nosečniški test je pozitiven. Občutki in čustva so navadno zmedeni, prepleteni s srečo in skrbjo. Skoraj nikoli pa "sveža" nosečnica ne pomisli, da morda nosi dva otroka, dvojčka.

Nosečnice, izogibajte se UV žarkom!
Solarij uničuje kožo, tudi če niste noseči. V nosečnosti pa lahko povišan nivo hormona v vašem telesu povzroči nezaželeno pigmentacijo, alergijske reakcije in podobno. Nosečnica naj bi se tako izogibala pretiranemu sončenju, premočnemu soncu in uporabi solarija.

S spermo pokojnega sina do vnukov
Teksaški sodnik je uslišal željo materi, ki je pred kratkim izgubila svojega sina. Na sodišču je zaprosila, da bi ji dovolili odvzem vzorca sinovih semenčic, saj si je pokojnik vedno želel imeti otroke.

Prekomerna teža v nosečnosti vpliva na otroka
Ženske, ki v nosečnosti pridobijo preveč kilogramov, rodijo večje in težje otroke. Taki otroci imajo zaradi tega lahko tudi v najstniški dobi težave z debelostjo.

Menstrualna bolečina
Bolečina, ki jo poznajo samo nekatere ženske, se pojavi ob menstruaciji. Gre za krčevito bolečino v spodnjem delu trebuha, ki navadno traja od enega do treh dni. Spremljajo jo lahko glavobol, razdražljivost, slabost, bruhanje, šibkost in driska.

Nosečnost se med rasami razlikuje
Večini sesalcev se rodi naenkrat več mladičkov, medtem ko človeška mamica običajno nosi le enega otroka. Če gre njeno reproduktivno življenje po normalni poti, se znajde v situaciji, ko nosi že drugega otroka, prvi pa je še vedno zelo majhen inranljiv.

Jogurt lahko olajša vnetje nožnice
Glivično vnetje nožnice je ena izmed najpogostejših okužb pri ženskah. Do 25. leta starosti ima občasno glivično vnetje kar polovica žensk. Vnetje zdravimo z zdravili, ki jih predpiše ginekolog, pomagamo pa si lahko tudi z jogurtom!

Nad menstrualne bolečine z domačo lekarno
Menstrualne bolečine vsaj občasno pestijo več kot 90 odstotkov žensk, zato spadajo v vrh težav, povezanih z rodili. Krčenje mišic maternice je sicer normalen del cikla in zagotavlja, da se odebeljena sluznica odlušči in izloči iz telesa.

Bojim se poroda, saj me je strah bolečine
Nekatere ženske porod opisujejo kot največjo bolečino, ki so jo doživele v življenju. Vendar pa to s sodobnimi metodami lajšanja bolečin ni več nujno.