15

Želite zanositi? Stop razvadam!
Če načrtujete nosečnost, je dobro, da svoje telo pripravite nanjo. Začnete lahko s tem, da izboljšate svoje prehranske navade in odpravite nekatere razvade.

VIDEO: Menopavza - obdobje velikih sprememb
Menopavza nekaterim ženskam ne povzroča nobenih težav, pri večini pa se pojavijo moteči simptomi. Najpogostejše težave, ki pestijo ženske v tem obdobju, so: vročinski oblivi, znojenje, vrtoglavice, utrujenost, nespečnost, glavoboli, depresija, suha koža, izpadanje las, suha nožnica, manjša želja po spolnih odnosih itd.

Nad menstrualne bolečine z domačo lekarno
Menstrualne bolečine vsaj občasno pestijo več kot 90 odstotkov žensk, zato spadajo v vrh težav, povezanih z rodili. Krčenje mišic maternice je sicer normalen del cikla in zagotavlja, da se odebeljena sluznica odlušči in izloči iz telesa.

Nevarna hormonska terapija
Ženske, ki se po menopavzi zdravijo s hormonsko terapijo, so bolj ogoržene, da zbolijo za rakom na jajčnikih, so prepričani nekateri ginekologi.

Cepljenje proti virusu HPV – PROTI
Predsednik Društva za svobodno odločanje Primož Verbič pravi, naj starši pri odločitvi za cepljenje upoštevajo, da je lahko cepljenje deklic proti virusu HPV celo smrtno nevarno. Zato naj se pred odločitvijo dobro informirajo.

Moški lahko vplivajo na kakovost semenčic
Tudi neplodnost se da preprečiti. Moški precej lahko naredijo tudi sami.

VIDEO: Nad krčne žile z najnovejšo lasersko metodo
Krčne žile so bolezensko razširjene vene. Strokovnjaki opozarjajo, da ne gre le za estetsko napako, saj so lahko posledice, če jih ne zdravimo, zelo hude. Najnovejša laserska operacija jih odstrani skoraj za vedno.

Vsestransko uporabna šentjanževka
Šentjanževka je vsestransko uporabna rastlina, ki nam pomaga tudi pri depresiji, glavobolih, nespečnosti ... Predstavljamo vam nekaj uporabnih receptov, s katerimi boste lahko kar sami ustvarili uporabne pripravke iz te rastline.

Vam grozi srčni infarkt? Prepoznajte znake!
V Sloveniji utrpi srčni infarkt približno 3000 oseb na leto, okrog 1000 ljudi pa umre zaradi nenadne srčne smrti, ki je tudi posledica koronarne bolezni. Pomembno je, da poznamo znake srčnega infarkta, saj bomo le tako lahko pravočasno ukrepali in preprečili najhujše.

FIGA
Legenda pravi, da je v starem Rimu volkulja, ki je skrbela za ustanovitelja Rima, počivala pod figovim drevesom. Fige so bile v starih časih celo tako dragocene, da so z zakonom prepovedali izvoz najboljših fig.

Demence vedno pogostejše
Demence po pogostosti sodijo v sam vrh vzrokov smrtnosti v razvitem svetu.

Ali je pozabljivost v starosti normalna?
V Sloveniji je skoraj 10.000 bolnikov z Alzheimerjevo demenco. Zaradi te bolezni pa niso prizadeti le bolniki, temveč predstavlja veliko breme tudi za njihove najbližje. Kljub temu pa veliko bolnikov ni prepoznanih in se tudi ne zdravi.

Kako lahko izboljšamo svoj spomin?
Nekateri si lažje zapomnijo tisto, kar slišijo, drugi pa tisto, kar vidijo oziroma izkusijo. Ne glede na to, si lahko s številnimi tehnikami še izboljšate tako koncentracijo kot tudi spomin.

Možje zapuščajo bolne žene
Najnovejša ameriška študija, izvedena na 500 zakonskih parih, je pokazala, da se 21 odstotkov zakonov, v katerih so žene resno zbolele, konča z ločitvijo.

Limfom ima podobne znake kot gripa
Za gripi podobnimi znaki se lahko skriva limfom, rak limfatičnega sistema. Pri nas na leto zboli več kot 300 novih bolnikov.

Z darovanjem organov podarite življenje
Za darovanje organov in tkiv se lahko odloči vsak ter s tem pomaga rešiti življenje sočloveku. Svojo odločitev pa mora potrditi na Slovenija – transplantu oziroma na prijavnih mestih po Sloveniji.

Ko lasje in dlake prekomerno izpadajo
Alopecija je avtoimunska bolezen, kjer oseba izgublja lase ali dlake po telesu. V skrajnih primerih ostane popolnoma brez vseh dlak ali las. Bolezen je še vedno tabu tema, učinkovitega zdravljenja ni.

Z robidami proti raku
Naj bodo ob koncu poletja na vašem krožniku tudi robide. So namreč izredno zdravilne. Učinkovite naj bi bile tudi v boju proti raku, pomagajo pri vnetem grlu in prebavnih težavah, so tudi naravni antiseptik.

Bolezni prsnih bradavic
Prsni bradavici omogočata dojenčku sesanje mleka, pomembni pa sta tudi pri spolnem vzburjenju.

Plešavost
Zguba ali izrazito razredčenje las, alopecija oziroma plešavost, je lahko trajna ali začasna.

Poškodbe zaradi ponavljajočih se gibov
Poškodbe zaradi ponavljajočih se gibov uvrščamo med kostno-mišična obolenja.

Ustvarjalnost v jeseni življenja
Osteoporoza je tiha bolezen, ki glasno odmeva v življenju bolnic. Dolga leta lahko poteka brez posebnih znakov in brez bolečin. Kosti počasi postajajo šibkejše, tanjše in bolj porozne.

Mož maček!
Zaradi zbujanja pozornosti se ljudje lotevajo najbolj bizarnih 'lepotnih' posegov. Nekateri si vbrizgavajo kuhinjsko olje v obraz, drugi želijo izgledati kot tiger in kuščar, spet tretji celo življenje varčujejo za popravke.

Grlo hitro zaboli, če klima premočno hladi
Vroč poletni dan, temperatura nad 30 stopinj Celzija. Iščemo senco, iščemo ohladitev in komaj čakamo, da sedemo v avto. Oh, kakšno olajšanje, saj je tukaj naša rešiteljica – klima.

Želim si tetovaže, a me je strah!
Dvomite, ali bi si dali trajno poslikati telo? Če vas skrbi bolečina, vam žal ne moremo zagotoviti, da ne boli. Pa tudi do zdravstvenih zapletov lahko pride, če se boste tetovirali pri neprofesionalnem tatuatorju ali ne boste upoštevali navodil, ki vam jih bo dal.

KOLUMNA: Ubija hrana, voda ...
Ne spomnim se čisto natančno, kdaj je kar naenkrat državo začelo skrbeti za zdravje nas kadilcev. Ali pa smo le začeli nekadilcem iti neznosno na živce?

Botoks praznoval 20. rojstni dan
Botoks, ki je priljubljen predvsem med zvezdniki in vsemi, ki si želijo večne mladosti, je letos aprila praznoval 20. rojstni dan. Leta 1989 so namreč odobrili uporabo botoksa v kozmetične namene, od tedaj pa je bilo v imenu lepote prodanega za več kot 740 milijonov evrov te snovi. Marsikdo pa ne ve, da botoks ni uporaben samo v kozmetični industriji, uspešen je tudi pri marsikateri zdravstveni težavi.

Plastična kirurgija
Plastična kirurgija se ukvarja z oblikovanjem delov ali celotnega telesa.

Poklicna izgorelost, bolezen sodobnega časa
Poklicna izgorelost je vse bolj razširjen problem sodobnega časa. O tem smo se pogovarjali z psihologinjo Andrejo Pšeničny.

Nenavadna bolezen: „Človek drevo“
Gre za izjemno redko kožno obolenje, ki jo povzroča HPV virus. Obolelemu po telesu pričnejo rasti drobne bradavice, ki jih je nato treba odstraniti. Okužba pa žal ni vedno tako nedolžna.