20

Simptomi se pogosto pojavijo prepozno
Na žalost se po podatkih, ki jih navaja portal ordinacija.hr, rak jajčnikov le v 20 odstotkih primerov odkrije v zgodnji fazi.

Po branju tega boste takoj prenehali kaditi
Pljučni rak je najpogostejši vzrok smrti zaradi raka pri moških in ženskah. Zdravljenje je učinkovitejše, če je bolezen diagnosticirana dovolj zgodaj, zato je pomembno, da obiščemo zdravnika takoj, ko zaznamo simptome. Če se raka namreč ne zdravi, se lahko ta iz pljuč razširi v bližnje tkivo ali druge dele telesa.

To so simptomi Gravesove bolezni
Gravesova bolezen je avtoimunska motnja, ki prizadene ščitnico. Izvedite več o simptomih, vzrokih in možnostih zdravljenja v tem obsežnem vodniku.

Najboljša živila za starejše od 50 let
Uravnotežena prehrana je po mnenju Health in Human Research najboljša preventiva za varovanje zdravja in dolgoživost. Obstajajo živila, ki so na splošno dobra ne glede na našo starost, obstajajo pa tudi tista, ki imajo posebne koristi za ljudi, ki so starejši od 50 let.

12 stvari, ki jih moraš narediti pred svojim 20. rojstnim dnem
Pravijo, da je mladost čas učenja, razvijanja in ugotavljanja, kaj nam ustreza in kaj ne. Zato smo zbrali 12 stvari, ki jih moraš narediti pred svojim 20. rojstnim dnem.

Razlog, zakaj prihaja do bolečin, vas bo presenetil
Zmotno je prepričanje, da imajo težave s sklepi zgolj starejši. Nelagodje, zbadanje in bolečine v sklepih občutijo tudi mlajši, predvsem tisti, ki se spopadajo s prekomerno težo, ter navdušeni rekreativci in športniki, ki sklepe pogosto obremenjujejo. Kako si pomagati?

Kaj se zgodi, če jemo jogurt vsak dan?
Poleg tega, da je jogurt zdravo živilo samo po sebi, obstaja še en bolj resen in izjemen razlog, zakaj bi ga morali dodati v svojo prehrano.

So polne vitamina C, mangana, kalcija in tudi vitamina K
Maline lahko uživamo vse leto, sveže ali zamrznjene, samostojno ali v različnih sokovih. Niso le okusne in vsestranske, temveč imajo tudi zdravstvene prednosti. Poglejmo si, kaj je o njih znano.

Ena krvna skupina naj bi bila bolj na udaru za ti dve vrsti raka
Bi bila lahko ena krvna skupina bolj na udaru za določeni vrsti raka?

Kako poskrbeti, da velikonočna pojedina ne obremeni prebave?
Prihaja velika noč, praznik šunke, pirhov, potice ter kopice drugih dobrot, pod težo katerih se bodo šibile naše mize. Privoščite si jih brez slabe vesti, saj se tovrstne priložnosti zgodijo le enkrat na leto. Ker pa zna obilna praznična hrana pustiti posledice v obliki napihnjenosti, občutka nelagodja v predelu trebuha, zgage in zaprtja, je dobro vedeti, kako lahko preženete tovrstne tegobe – in to na povsem naraven način!

Kaj se zgodi, če iz prehrane odstranimo 'dodani' sladkor?
Sladkor najdemo v številnih živilih; v sadju, zelenjavi, mleku, siru in celo v žitih. Toda proizvajalci dodajajo različne oblike sladkorja in sirupa predelani in predpakirani hrani, kot so sladoled, piškoti, sladkarije in gazirane pijače, pa tudi manj očitnim izdelkom, kot so kečap, omaka za špagete, jogurt, kruh in solatni preliv.

Kaj čas spanja pove o vas?
Bi lahko naše spalne navade povedale kaj o naši osebnosti?

Spomladansko čiščenje: 20 stvari, ki jih vrzite iz sobe
Hrčkanje ni nikakor dobro, še manj pa priporočljivo. Skrajni čas je, da se lotimo spomladanskega čiščenja!

Dogodivščine 20. let – na kaj moraš biti pripravljen?
V preteklosti smo govorili že o izmenjavi, študiju v tujini, dobrih in slabih straneh tujine, izkušnjah v povezavi s tem, ki so neprecenljivega pomena. Nismo pa še predstavili izkušenj iz prve roke. O teh bomo spregovorili v tokratnem videu. Več v nadaljevanju.

Imate te simptome? Previdno!
Mesec marec je posvečen ozaveščanju o zgodnjem odkrivanju raka danke in debelega črevesa, ki je četrti najpogostejši vzrok smrti zaradi raka v Sloveniji. Zakaj nastane, še ni znano, a številne študije potrjujejo, da je bolezen najverjetneje posledica medsebojnega delovanja dednih dejavnikov in vplivov okolja. Na gensko predispozicijo ne moremo vplivati, z vpeljavo zdravih življenjskih navad pa lahko bistveno zmanjšamo tveganje za razvoj bolezni.

5 nenavadnih simptomov, ki lahko kažejo na povišan holesterol
Velika verjetnost je, da imate vi ali nekdo, ki ga poznate, povišan holesterol, a tega ne veste, saj simptomi niso vedno očitni.

Najpogostejše napake pri nakupu modrčka
Si vedela, da veliko žensk nosi napačno številko modrčka?

Če jih še niste, je skrajni čas, da jih naberete
Vas zanima, zakaj so šparglji tako priljubljeni? Poleg tega, da so izjemno okusni, če jih le znamo pripraviti, so tudi izjemna zakladnica zdravja!

''Raka debelega črevesa in danke v zgodnji fazi razvoja sami ne moremo prepoznati''
Državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb ter raka na debelem črevesu in danki, Program Svit, je v Sloveniji prisoten že od leta 2009. Po podatkih Registra raka je pomembno doprinesel k znižanju števila novih primerov raka debelega črevesa in danke ter s tem k boljšemu zdravju prebivalcev Slovenije. Poglejmo si, zakaj so pomembni programi, kot je Svit, kakšni so simptomi raka debelega črevesa in danke ter kaj lahko naredimo za preventivo.

Čemu ste se pa vi odpovedali med velikonočnim postom?
Kristjani so na pepelnico vstopili v obdobje posta, ki je prvinsko namenjen čiščenju telesa in duha. A zgodnja pomlad je tudi za nevernike popoln čas za zmanjšan vnos hrane v telo. Ljudje z vsega sveta se iz različnih razlogov posta namreč poslužujejo že več stoletij, v zadnjih letih pa so ga številni začeli povezovati z besedama 'razstrupljanje' in 'hujšanje', ki sta postali priljubljena trenda zlasti v lepotni in fitnes industriji. Pa je med temi besedami dejansko kakšna povezava? In kako se pravzaprav pravilno lotiti čiščenja telesa?

Zato je pomembna zdrava prehrana
Danes je stres na žalost neizogiben. Toda spreminjanje življenjskih navad in določene prilagoditve prehrane nam lahko pomagajo, da se lažje spopademo z njim. Se sprašujete, kako? Predstavljamo nekaj ključnih točk, ki so jih zapisali na miss7zdrava in ki vam lahko pridejo prav.

Sara Kager: Moje življenje poteka čisto normalno, edino, česar še vedno nimam, je izpit za avto
Epilepsija je nevrološka motnja centralnega živčnega sistema, pri kateri možganska aktivnost postane nenormalna, kar povzroči napade ali obdobja nenavadnega vedenja, občutkov in včasih izgubo zavesti. Epilepsija lahko prizadene tako moške kot ženske vseh ras, etničnih ozadij in starosti. Pogovarjali smo se s Saro Kager, ki z epilepsijo živi že dobrih 20 let.

Kako 'najlažje' pridobiti mišično maso?
Pridobivanje in vzdrževanje mišične mase sta bistvenega pomena za športno uspešnost, preprečevanje poškodb, kakovost življenja in upočasnjevanje procesa staranja. Za nekatere je pomembna bolj, za druge manj, vseeno pa si poglejmo, kako najlažje pridobimo mišično maso in jo seveda tudi obdržimo.

Nega obraza: najboljša naravna olja za obraz
Olje, serum ali krema? Vsakič znova bi se odločili za olje za obraz. Preveri, zakaj so to najbolj učinkoviti in kakovostni izdelki za nego obraza.

Življenje z atopijskim dermatitisom – nasveti za vsakodnevno obvladovanje simptomov
Atopijski dermatitis je pogosta kožna bolezen, ki povzroča srbečo, rdečo in vneto kožo. Nega atopijskega dermatitisa je stalen proces in zahteva, da ste pozorni na sprožilce, ki lahko povzročijo izbruhe. V nadaljevanju predstavljamo praktične nasvete, kako lahko obvladujete simptome in udobno živite s to boleznijo.

Indeks telesne mase ni edino merilo zdrave teže
Ko želimo shujšati ali samo nadzorovati svojo telesno težo, pogosto uporabljamo indeks telesne mase (ITM) kot merilo za svoj napredek. Vendar pa ITM ni, oz. vsaj ne bi smel biti, edino merilo, ko govorimo o zdravi telesni teži in navsezadnje, o zdravju.

Kako hitro lahko shujšamo?
Nemalo ljudi gre od silnega prenajedanja na strogo dieto, kar ni niti pametno niti zdravo.

11 znakov, da ščitnica deluje prekomerno
Prekomerno delovanje ščitnice (hipertiroidizem) ravno nasprotno od premalo delujoče ščitnice pospeši delovanje številnih celic in tkiv v telesu. Gre za eno od pogostih motenj hormonskega sistema, ki se največkrat pojavlja pri ženskah, starih od 20 do 50 let. Preverite, kako ga prepoznati.

26 nasvetov odraslih, ki bi jih morali slišati najstniki
Včasih ni nič boljšega kot pridobivanje brutalno iskrenih nasvetov, ki se nam na začetku zdijo 'težki', kasneje pa spoznamo, da imajo neprecenljivo vrednost.

To so simptomi sindroma suhih oči
Sodoben življenjski slog temelji na digitalizaciji. Na vsakem koraku smo izpostavljeni zaslonom, gledanje v katere pa sčasoma mnogim postane mučno, saj začnejo čutiti vsiljivo praskanje in zbadanje, kot bi imeli v očesu tujek, ki ga ni mogoče odstraniti. Oči lahko postanejo pekoče, pordele in otekle, vid lahko nenadoma postane moten in meglen. V kolikor tudi pri sebi opažate podobne simptome, ki postanejo še bolj izraziti v zakajenih in ogrevanih prostorih ter na vetru in izraziti svetlobi, potem najbrž ne gre zgolj za klasično utrujenost – zelo verjetno imate sindrom suhih oči.