20

Katera telesna aktivnost je najboljša za blaženje tesnobe in depresije?
Če se spopadate z depresijo ali tesnobo, je telovadba lahko tista, ki vam močno pomaga izboljšati simptome. Predvsem ker obstaja močna povezava med fizičnim in mentalnim zdravjem.

Kaj stopala povedo o vašem zdravju?
Zdravstvene težave in njihovi simptomi so povezani z različnimi deli telesa, tudi s stopali. Spoznajte, kaj vaša stopala povedo o vašem zdravju.

10 korakov v boju proti koronavirusu
V uredništvo smo prejeli pismo Darka Siuka, dr. med., ki ga trenutna situacija v državi zelo skrbi, saj bo po ocenah pri nas do več kot 5 primerov smrti dnevno zaradi covid-19 prišlo čez 14 dni, do številke 20 do 40 smrti dnevno pa čez štiri tedne. Zato želi opozoriti čim širšo javnost z enostavnimi napotki in koraki, kako znižati tveganje okužbe. Delite besedilo med prijatelje in opozorite čim večje množične slovenskega prebivalstva, saj trenutno vedenje ljudi ne daje vtisa, da so kakorkoli pripravljeni. Opozorite pa tudi svoje svojce, starejše in tiste iz rizičnih skupin (sladkorni bolniki, bolniki s krvnim tlakom, onkološki bolniki, bolniki na biološkem ali sistemskem zdravljenju s kemoterapijo itd.). V celoti objavljamo njegove napotke.

Kaj storiti, če vaši bližnji ne jemljejo resno situacije s koronavirusom?
Najstniki in starejši sta dve skupini ljudi, ki trenutne situacije s koronavirusom ne jemljejo dovolj resno. Še vedno se jih veliko ne drži ukrepov, ki jih je razpisala vlada, še vedno se gnetejo v gručah po trgovinah, družijo zunaj in še vedno menijo, da gre zgolj za bolezen, podobno gripi, in da bo kmalu vse dobro. Kako jih soočiti z realnostjo?

6 živil, ki bi se jih morali izogibati, če želite ostati fit
Mnogi prehranski strokovnjaki trdijo, da je zajtrk najpomembnejši obrok dneva. To drži, ampak samo, če ga pripravite na pravi način oz. s pravimi živili. Zdrav in hranilen zajtrk lahko okrepi vaše zdravje in imunski sistem, medtem ko si lahko z nekaterimi živili, ki jih zaužijete zjutraj, naredite več škode kot koristi. Za katera živila gre?

Kako negovati kožo v spomladanskem času?
Večina je dobro osveščena o tem, da je kožo občasno dobro pustiti brez ličil, da zadiha. Tako si vsaj zvečer, preden se odpravimo spat, z obraza umijemo ves mejkap in šminko ter nanjo nanesemo negovalni tonik in nočno kremo. Pa je res treba karkoli dajati na naš obraz?

Bodo cepivo za koronavirus covid-19 odkrili v Sloveniji?
Slovenski Center odličnosti za biosenzoriko, instrumentacijo in procesno kontrolo (COBIK) je pridobil zasebna sredstva za razvoj cepiva za koronavirus covid-19 in razvoj platforme, ki bo omogočala takojšen odziv in prilagajanje na morebitne pojave novih virusov.

Preverite, ali imate ploska stopala in kako zmanjšati bolečine v nogah
Ploska stopala lahko nastanejo zaradi več različnih dejavnikov. Včasih jih povzroči naglo povečanje telesne teže, povzroči pa ga lahko tudi oslabitev mišic in vezi, ki podpirajo loke, kar se najpogostje zgodi, denimo, pri nevrološki ali mišični bolezni. Kriva je lahko tudi dedna hiba ali uporaba neprimerne obutve.

10 presenetljivih razlogov za zaprtje
Spoznajte glavne razloge za zaprtje. Nekaj najbolj očitnih je zagotovo prehrana s premalo vlakninami, nenehno ignoriranje potrebe po odvajanju, jemanje določenih zdravil in premalo gibanja. A tu je še nekaj razlogov, na katere morda niste pomislili.

Novi koronavirus: kje so informacijske točke?
V Sloveniji so potrdili prvi primer koronavirusa. Ta virus povzroča respiratorne okužbe, torej okužbe dihal. Ravno tako se lahko pojavijo povišana telesna temperatura, močan kašelj in težave z dihanjem. Povzroči lahko tudi kronično pljučnico ali pnevmonijo.

Ko med tekom začne boleti pod rebri ...
Nekateri tudi pozimi še vedno pridno tečejo. Če ne zunaj, pa v fitnesu. Zato smo tokrat s strokovnjakom govorili, kaj pomeni, če vas začne med tekom nenadoma zbadati pod rebri? "Najprej je to zbadanje lahko bolj rahlo. Če nadaljujemo z enako hitrostjo teka in se delamo, da je vse v redu, pa se ta bolečina v nas lahko vse bolj zažira," pove tekaški trener Urban Praprotnik. Ta boleča nadloga ima ime – in sicer je to bodec. Kaj lahko naredimo, da nas ne bi mučila?

2 navadi bosta zmanjšali tveganje za demenco
Demenca je huda bolezen možganov, ki povzroči, da začnemo izgubljati spomin, sposobnost mišljenja, orientacijo v prostoru, razumevanje, presojo, tudi sposobnost govornega izražanja. Naši možgani nadzorujejo marsikaj, zato demenca povsem spremeni življenje. Ne vemo, kaj jo povzroča. Čedalje več študij pa kaže, kaj jo pomaga preprečevati.

Koronavirus: kdaj nositi zaščitno masko?
Vseh koronavirusov naj bi bilo skupaj sedem, zadnji, ki se je pojavil, pa je virus 2019-nCoV, o katerem je razpravljal tudi Svet za nacionalno varnost. Da bo prej ali slej tudi pri nas, stroka ne dvomi več. Medtem mnogi opozarjajo, da so zaloge zaščitnih obraznih mask pošle. Kaj to pomeni? V katerih primerih je treba uporabiti zaščitno obrazno masko?

Kaj ugotovimo, če primerjamo koronavirus s sezonsko gripo?
Vsak virus ima svojo inkubacijsko dobo in rok trajanja. Kadar se pojavi, zboli veliko ljudi, vendar s časoma izzveni. Kako dolgo bo trajala epidemija, je odvisno od ljudi, ki so ga preboleli, in ljudi, ki se lahko okužijo. Tako naj bi bilo tudi s koronavirusom, trdijo strokovnjaki.

Ali lahko člani posadke tovornih ladij iz Kitajske prinesejo koronavirus?
Koronavirus, ki je izbruhnil v Vuhanu na Kitajskem, se širi hitro, saj lahko prehaja s človeka na človeka. Med simptomi, ki se pojavijo ob okužbi so slabo počutje, utrujenost, nahod, vročina, kašelj in pri težjih oblikah občutek pomanjkanja zraka. Iz poročanja Kitajske pa lahko sklepamo, da poteka v lažji obliki pri približno 80 % okuženih. Težji potek naj bi imelo približno 20 % zbolelih.

Koronavirus: kako se ustrezno zavarovati?
V Sloveniji ta trenutek ni potrjenega primera okužbe s koronavirusom in ni razloga za preplah, je danes zagotovil minister za zdravje Aleš Šabeder. Vendar pa, kot je opozorila infektologinja Tatjana Lejko Zupanc, skoraj ni več dvoma, da se bo virus pojavil tudi pri nas. Kako se pred njim zaščititi?

''Sprejeti moraš, da je zdravje za vedno izgubljeno''
Multipla skleroza je bolezen, ki je neozdravljiva, a z njo v Sloveniji živi okoli 3000 ljudi. Med nimi tudi predsednica društva Spoznajmo multiplo sklerozo Renata Žohar, ki pojasni, da multipla skleroza pomeni, da je zdravje za vedno izgubljeno. Kljub temu obstajajo načini, s katerimi lahko bolnikom olajšajo bolezen in blažijo simptome.

Z glino lahko izločite strupe iz telesa
Glina: material umetnikov in staro ljudsko zdravilo. Že stoletja ljudje verjamejo, da glina veže strupe in jih odvaja iz telesa. To ni povsem dokazano, toda vsekakor vsebuje številna koristna hranila in vam ne more škodovati.

To so olja, ki so najboljša za vaše zdravje
Predstavljamo vam zdravilne učinke nekaterih najbolj zdravih olj, ki jih lahko vključite v svojo prehrano. Z njimi lahko prelijete solato ali jih dodate k že pripravljenim jedem. Ni pa jih dobro segrevati na previsoki vročini, da ne izničite njihovih zdravilnih lastnosti.

Imate težave z oteženim dihanjem? To je lahko vzrok!
Dihanje človeka poteka podzavestno, in dokler to poteka normalno, se ga niti ne zavedamo. Ko nastopijo težave, pa dojamemo, kako življenjsko pomembno je za naše osnovne funkcije in delovanje. Kadar dihanje postane oteženo, to poimenujemo dispneja. Kakšni so simptomi zanjo in zakaj se pojavi?

Običajno zdravilo proti kašlju prestalo novo testiranje za zdravljenje Parkinsonove bolezni
Zdravilo, ki so ga odkrili pred več kot 50 leti in se je dolgo uporabljalo kot zdravilo proti kašlju in respiratornim boleznim, se je izkazalo kot zdravilo, ki bi pomagalo bolnikom s Parkinsonovo boleznijo.

Kako je tudi sladica lahko del zdrave prehrane?
Trenutno se police šibijo pod težo pustnih krofov. Pa tudi sicer imamo čez vse leto ogromno izbiro slastnih sladic. Vsaj kdaj si jih želimo privoščiti. Hkrati se želimo prehranjevati zdravo. Prehransko strokovnjakinjo Mojco Cepuš smo vprašali, ali lahko na čim bolj zdrav način v svojo prehrano vključimo tudi male pregrehe.

To morate delati, če želite imeti boljšo koncentracijo in spomin
Rezultati ameriške študije so dognali, da so študentje, ki so svoje zapiske in učno snov pisali na roko, tudi boljše razumeli čtivo in bili bolj dovzetni za razumevanje novih idej. Učitelji opažajo in mladi poudarjajo, da skoraj ne znajo več pisati z roko, njihove kretnje so toge, neizdelane, nerodne.

Kljub epilepsiji ni nikoli nehala plesati
Slikar Rihard Jakopič je imel epilepsijo. O tem, kako je živeti s to boleznijo, je v svojem delu spregovorila ena najuspešnejših sodobnih dramatičark Simona Semenič. Epilepsija velja za najpogostejšo nevrološko motnjo, tako pri odraslih kot otrocih. A kot opozarjajo strokovnjaki, družba premalo razume, da se pri vsakem pokaže drugače. Danes 20-letni Daši kljub diagnozi nikoli ni bilo treba prenehati treningov plesa. Je večkratna evropska in svetovna prvakinja.

Dokaz, da nikoli ni prepozno za velike življenjske spremembe
Se še spomnite zabavne angleške nanizanke Superbabica, v kateri je starejša gospa v slogu super junakov po zaužitju super napitka redno obračunavala z zlikovci vseh vrst? No, tokrat vam bomo predstavili zgodbo o drugačni, a čisto pravi superbabici, ki prihaja iz Kanade.

Razmišljate o operaciji nosu? To je vse kar morate vedeti
"Eden izmed problemov so lahko tudi nerealna pričakovanja po posegu. Ali glede videza ali pa glede spremembe, ki jo bo videz stranki prinesel," o operaciji nosu pove estetski kururg Andrej Testen in poudarja, da je po vsaki operaciji potreben določen čas, da se tkivo povrne v prvotno stanje in da se telo zaceli.

Tipi depresije, za katere verjetno še niste slišali
Depresija je v današnjem času precej razširjena duševna motnja in verjetno skoraj vsak med nami pozna koga, ki jo ima zapisano v svoji zdravstveni kartoteki. A dejstvo je, da se strokovno področje, ki proučuje duševne motnje, hitro razvija, na plan pa prihajajo vedno nova spoznanja in odkritja strokovnjakov ter nove teorije, ki včasih razdvajajo stroko. Tokrat izpostavljamo različne tipe depresij, kot jih navaja APA (Ameriško združenje za psihologijo).

V Sloveniji beležimo okoli 18.000 bolnišničnih okužb na leto
Bolnišnične okužbe so eden večjih zdravstvenih problemov na svetu. Število okužb z leti vse bolj narašča. Ni jih mogoče preprečiti v popolnosti, lahko pa znižujemo njihovo pogostost.

Koronavirus: zabeležili največ smrtnih žrtev v enem dnevu
Novi koronavirus je samo v enem dnevu na Kitajskem zahteval 38 življenj, doslej pa že 170. Za skoraj 1800 je naraslo tudi število okuženih, ki jih je sedaj skupno 7711, so danes sporočile pristojne oblasti. Prvi primer okužbe so zabeležili tudi v Tibetu, tako da je sedaj prisoten po celotni celinski Kitajski.

Z madeži na koži se sreča večina žensk
Na koži se vam lahko nekega dne pojavijo rjavkasti madeži, ki sicer niso nevarni, niti pa niso zelo privlačni. Toda na srečo jih je mogoče vsaj do neke mere preprečiti ali jih, če že nastanejo, močno omiliti.