Vizita.si

300

Prebava 25. 03. 2025 03.18

Kdaj je napihnjenost znak resnejšega stanja?

Vlaknine so pomemben del zdrave prehrane, saj prispevajo k boljši prebavi, uravnavajo raven sladkorja v krvi in podpirajo zdravo črevesno mikrobioto. A te iste vlaknine so tudi izjemno pogost vzrok za vetrove in napenjanje. Kako jih torej vključiti v prehrano, ne da bi pri tem tvegali prebavne težave?

Bolezni 14. 02. 2025 04.00

Število primerov spolno prenosljivih bolezni še naprej narašča

Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) je objavil svoja zadnja letna epidemiološka poročila o spolno prenosljivih okužbah, ki razkrivajo povečanje v Evropski uniji v letu 2023. Ugotovitve poudarjajo nujno potrebo po večji ozaveščenosti javnosti, prizadevanjih za preprečevanje, testiranje in zdravljenje, da bi rešili to naraščajočo skrb za javno zdravje.

Simptomi in bolezni 26. 01. 2025 04.04

Kako prepoznati garje?

Kaj so garje in zakaj se pojavijo? Vse to v nadaljevanju.

Zdravje 24. 01. 2025 04.06

Trije najpomembnejši 'ženski' hormoni in kako vplivajo na telo

Ženski spolni hormoni oziroma uravnotežena hormonska slika niso zagotovilo za absolutno zdravje, vendar znatno pripomorejo k uravnoteženemu življenju. Skozi življenje se njihova raven lahko drastično spreminja, npr. med puberteto, nosečnostjo, menopavzo. To pa lahko vpliva tudi na kakovost življenja ženske. Preverite, na kakšen način.

Zdravje 21. 01. 2025 04.49

8 najnevarnejših virusnih bolezni

Današnji virusi so zelo kompleksni in jih je skoraj nemogoče nadzorovati ali zadržati. V preteklih milijonih letih ali več so razvili stopnjo preživetja in učinkovitosti, ki jo je osupljivo razumeti. Še naprej preučujemo, poskušamo najti nove načine, kako jih premagati, oni pa še naprej mirno mutirajo.

Vitamini in minerali 01. 01. 2025 04.26

Mineral, ki vam lahko pomaga pri spanju

Nutricionistka Laura Clark je poudarila pomen zelo pomembnega minerala, ki ga lahko preprosto vključite v svojo prehrano in lahko pomaga pri spanju. Poglobila se je v njegove prednosti in ali več magnezija res nujno pomeni tudi boljše.

Prebava 17. 12. 2024 08.59

Izvrstne ideje za praznične dobrote, ki ne bodo obtežile želodca

Praznični čas je tradicionalno namenjen druženju ob izdatnih količinah izvrstne hrane, omamno dišečih prazničnih piškotov, ter kozarcu ali dveh alkohola. S tem seveda ni nič narobe, saj bi bil decembra greh preštevati kalorije. A pretiravanje lahko oteži prebavo, zato je dobro vedeti, kako si pomagati, da vam prebavne tegobe ne pokvarijo božično-novoletnega vzdušja.

Aktivno življenje 15. 12. 2024 04.21

6 najpogostejših napak pri hoji po mnenju ortopedov

Ortopedi opozarjajo, da lahko nekatere običajne napake pri hoji povzročijo poškodbe.

Aktivno življenje 05. 12. 2024 04.19

Samo 11 minut vadbe na dan lahko zmanjša tveganje za zgodnjo smrt

Samo 11 minut vadbe na dan, kaže študija, je dovolj, da zmanjšamo tveganje za zgodnjo smrt in se izognemo marsikateri zdravstveni tegobi.

Prehrana 16. 11. 2024 04.51

Najboljša živila za krepitev kosti: 8 virov kalcija, ki niso mlečni izdelki

Kalcij je eden najpomembnejših mineralov za zdravje naših kosti in zob. Medtem ko so mlečni izdelki najbolj znan vir kalcija, to ni edina možnost za tiste, ki so intolerantni na laktozo, vegani ali preprosto želijo vključiti več raznolikosti v svojo prehrano. Obstaja veliko drugih živil, bogatih s kalcijem, ki so lahko odličen dodatek k vaši prehrani, ne da bi se morali zanašati na mlečne izdelke.

Zdravje 08. 11. 2024 04.00

3 zdrave juhe, ki vam lahko pomagajo, ko ste bolni

Običajno, ko smo bolni, ne zaužijemo toliko hrane kot običajno, bistveno pa prilagodimo tudi svojo prehrano. Juhe in razne mineštre so odlične za dneve, ko smo bolni, saj lahko zagotavljajo bistvena hranila, ki jih potrebujemo za regeneracijo. Povzemamo nekaj receptov za odlične juhe, ki jih navaja portal healthline.

Duševno zdravje 06. 11. 2024 03.23

Lahko dodatki magnezija in vitamina D pomagajo pri zdravljenju anksioznosti?

Uporabniki TikToka in pripadniki mlajše generacije menijo, da lahko vitamin D in magnezij pomagata pri zdravljenju anksioznosti. Je temu res tako? Poglejmo si, kaj pravi stroka.

Simptomi in bolezni 31. 10. 2024 04.41

Ne boste verjeli, kaj vam lahko pomaga pri bolečem grlu

Verjetno ne bi nikoli ugotovili, da bojda lahko pitje soka kislih kumaric in žlice medu ter zelo sladkega čaja pomaga pri bolečem grlu. Poglejmo si, zakaj.

Prehrana 22. 09. 2024 04.29

5 živil, ki lahko sprožijo migreno

Najboljši način, da ugotovite, katera hrana povzroča vaše migrene, je, da skrbno spremljate, kaj jeste. Samo zato, ker ste hrano zaužili tik pred napadom migrene, še ne pomeni nujno, da je bila tudi (neposreden) vzrok. Pomembno je videti vzorec. Poglejmo pa si, katera živila najpogosteje povezujemo z napadi migrene.

Simptomi in bolezni 13. 09. 2024 04.09

6 znakov, da vam primanjkuje cinka

Ti znaki pomanjkanja cinka so lahko razlog, da vaši lasje niso tako gosti, kot so bili včasih, lahko pa so tudi razlog za tiste lise na nohtih ali obrazu.

Ginekologija in porodništvo 20. 08. 2024 04.37

Čemu se je dobro izogibati med nosečnostjo?

Večini nosečnic se življenje zaradi nosečnosti ne obrne na glavo in lahko nadaljujejo z vsakodnevnimi aktivnostmi in le v manjši meri spremenijo svoj življenjski slog. Nosečnica pa se mora vsekakor izogibati alkoholu, kajenju in določenim živilom ter navadam.

Prehrana 09. 08. 2024 04.56

3 poletni smutiji, ki vas bodo nahranili in hidrirali

Poleti je zaradi vročine priporočljivo uživati lahkotnejšo hrano. K tej spadajo tudi smutiji, s katerimi lahko v enem samem obroku oz. napitku dobimo skoraj vsa potrebna hranila. V smuti lahko vključimo živila, ki so priljubljena v tem letnem času, na primer mango, breskve, jagode, robide, maline in ostalo sadje.

Simptomi in bolezni 26. 07. 2024 04.10

Takšen glavobol ni normalen

Večina glavobolov ni škodljive narave, seveda pa to ne velja za vse primere. Kaj to sploh pomeni in kako vedeti, ali je potreben obisk zdravnika ali ne?

Zdravje 11. 07. 2024 04.44

Hladna prha: ja varna v vročih dneh in ali nas res ohladi?

Vsak od nas je ob vročem vremenu, ko nas je oblival pot, pomislil na najbolj priročno možnost ohlajanja – hladen tuš. Je to 'zdrava' varianta ohladitve? Kaj je dejansko najboljši način ohladitve? Da bi odgovorili na to vprašanje, moramo najprej vedeti, kako telo ohranja stabilno notranjo (jedrno) temperaturo.

Zdravje 09. 07. 2024 04.39

Zato vas imajo 'komarji' raje kot druge

Imate občutek, da vas komarji pikajo bolj kot druge ljudi? Za tem morda dejansko stoji znanstveni razlog.

Prehrana 01. 07. 2024 04.55

Kako zdrava je mikrozelenjava?

Ste že slišali za mikrozelenjavo? Poznate njeno sestavo, hranila in kaj vse vsebuje? Poglejmo si bolj podrobno, predvsem pa, kako zdrava je ta vrsta zelenjave.

Prehrana 21. 06. 2024 04.30

Ne boste verjeli, kako zdrave so

Fige so starodavno sadje, ki se že tisočletja uporablja v prehrani in medicini. Priljubljene so zaradi svojega sladkega okusa in številnih koristi za zdravje. Rastejo predvsem v toplejših podnebjih, kot so sredozemska regija, Bližnji vzhod in deli Azije.

Srčno žilne bolezni 15. 06. 2024 04.27

Napitek, s katerim si lahko pomagate 'očistiti' zamašene žile

Kako lahko poskrbimo za zdravo ožilje, navsezadnje žile? Pomagamo si v prvi vrsti lahko seveda z zdravimi navadami, lahko pa poskusimo tudi z naslednjim napitkom.

Prehrana 05. 06. 2024 04.29

Odlična ideja za zdrav zajtrk

Zakaj si ne bi zajtrka pripravili iz prosene kaše? Proso je odličen vir mineralov, kot so magnezij, baker, mangan in fosfor. Vsi imajo zelo koristne učinke. Magnezij denimo nujno potrebujemo za normalno odvijanje več kot 300 procesov, ki potekajo v telesu. Sodeluje tako pri presnavljanju hrane kot pri delovanju živčevja.

Prehrana 20. 05. 2024 04.00

Vse o medu ob svetovnem dnevu čebel

Med je naravno sladko in hranljivo darilo narave, ki ga proizvajajo čebele iz nektarja cvetov. Poleg svoje okusne in sladke narave ima številne zdravstvene koristi. Pomembnost čebel pa presega zgolj proizvodnjo medu; čebele so ključne za opraševanje rastlin, kar omogoča pridelavo hrane za ljudi in živali ter ohranjanje biotske raznovrstnosti. Brez čebel bi bil naš svet revnejši za številne pomembne živilske vire in naravne procese. Zato je nujno, da cenimo in varujemo te pridne delavke ter se zavedamo njihove ključne vloge v ekosistemu.

Vitamini in minerali 22. 04. 2024 04.28

Vitamin, ki ščiti celice pred poškodbami

Vitamini in minerali so osnovni hranilni elementi, ki igrajo ključno vlogo pri ohranjanju optimalnega zdravja in delovanju telesa.

Aktivno življenje 03. 04. 2024 12.33

Temu je spomladi težko ubežati

V teh dneh so mnogi začeli z deli na vrtu in okrog hiše, vse več je opaziti tudi sprehajalcev, tekačev ter kolesarjev. Nasploh se zdi, da s prihodom pomladi postanemo spet bolj živahni, kot da bi se prebudili iz zimskega spanja. A povečana aktivnost (sploh, če se pozimi nismo kaj preveč gibali) lahko s seboj prinese kar nekaj nevšečnosti: razbolele mišice, krče, nemirne noge, migrene. Kako se učinkovito spopasti s tovrstnimi tegobami?

Vitamini in minerali 11. 04. 2024 10.53

Popoln recept za zdrave kosti, zobe in mišice

Ko beseda nanese na prehranska dopolnila, se mnenja splošne javnosti močno razlikujejo. Nekateri so prepričani v njihovo učinkovitost, drugi menijo, da nimajo pomembnejšega vpliva na naše zdravje. Resnica je, da čeprav prehranska dopolnila ne morejo nadomestiti zdrave prehrane, nam lahko pomembno pomagajo pri izboljšanju kakovosti življenja. Še posebej to velja za magnezij, ki je nujno potreben za normalno delovanje organizma, največjo vlogo pa ima pri ohranjanju zdravja kosti, zob in mišic.

Prehrana 06. 04. 2024 04.13

10 živil, ki so odličen vir magnezija

Magnezij je ključen mineral, ki igra pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja telesa. Sodeluje pri več kot 300 biokemičnih procesih, vključno z mišično funkcijo, srčnim ritmom, živčnim sistemom.

Bolezni živčevja in možganov 29. 03. 2024 04.36

Kdaj so glavoboli lahko nevarni?

Za različnimi oblikami glavobolov v Evropi vsake toliko časa trpi najmanj 65 milijonov ljudi, številka pa se vsako leto veča. A vzroki za glavobol so najrazličnejši. Preverite, kateri so najpogostejši in kdaj je treba takoj k zdravniku.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859