Andreja

Po zdravje k čebelarjem
Čebelji produkti zasedajo prestol med domačimi zdravili že tisočletja. Po najbolj poznanem pridelku čebel medu brez pomisleka sežemo tudi danes, še posebej, ko nas boli grlo. Izjemno zdravilni pa so tudi drugi manj poznani.

Če duša trpi, lahko telo boli
Psihosomatska obolenja so posledica nakopičenih čustvenih napetosti in strahov, ki jih posameznik ne zna oziroma ne zmore izraziti drugače kot skozi telo in telesne organe. O psihosomatiki smo podrobneje povprašali psihoterapevtko dr. Andrejo Pšeničny.

Izognite se prazničnim želodčnim težavam
Med prazniki se marsikdo težko upre dobrotam, ki jih ponujajo praznično obložene mize. Da bi se izognili prenajedanju in da ne bi imeli želodčnih težav, smo za nasvete, kako in kaj jesti, povprašali prehrambeno strokovnjakinjo Andrejo Čampa Širca.

Se je Sandri 'odpeljalo'?
Resničnostni šov Big Brother Slavnih se bliža koncu. Nekateri tekmovalci so tako v izolaciji zaprti že deset tednov in zato, kot pravi psihologinja dr. Andreja Pšeničny, ni prav nič nenavadno, da so odzivi vse bolj burni.

Vse me boli! Kaj mi je?
37-letna Andreja ima že vrsto let bolečine po vsem telesu. Bolijo jo sklepi in mišice. Hodi od enega do drugega specialista. Pred mesecem dni je dobila prvo diagnozo: fibriomialgija.

Najstniško popivanje: zabava ali težava?
Ste že kdaj zalotili svojega najstnika, da je domov prišel opit? Čeprav se nam včasih to zdi povsem nedolžno, vendar temu ni tako. Popivanje najstnikov je namreč pogosto posledica stisk, ki jih mladostniki ne znajo konstruktivno rešiti, zato popivanja zagotovo ne gre jemati zlahka.

VIDEO: S preprostimi triki nad jesensko slabo voljo
Jeseni ima marsikdo težave z nihanjem razpoloženja. Zaradi vse krajših in hladnejših dni ter slabega vremena smo velikokrat brezvoljni, potrti, utrujeni. A s preprostimi triki lahko izboljšamo svoje psihično počutje.

VIDEO: Metka Albreht kuha vsaj enkrat na dan
V zdrav življenjski slog ne spadajo diete, temveč uravnotežena prehrana z več manjšimi obroki in veliko gibanja. Skrb za zdravje in dobro počutje je način življenja, pravi stilistka Metka Albreht, ki svoje dneve prilagodi tako, da ji ostane čas za gibanje in kuhanje.

''Avtomate v šolah je treba odstraniti''
V Sloveniji je vsak četrti otrok predebel. Število pretežkih otrok narašča, med njimi so tudi mlajši od pet let. Strokovnjaki opozarjajo na nezdrave življenjske navade, Svetovna zdravstvena organizacija pa tudi na škodljivost šolskih avtomatov s prigrizki, v katerih so večinoma izdelki z veliko sladkorja.

Zakaj nenehno izbirate napačne partnerje?
Se vam dogaja, da nenehno izberete napačnega partnerja, da ste nenehno razočarani nad svojimi preteklimi zvezami? Vzrok za to najpogosteje ni v vaših partnerjih, ampak v vas, saj imate morda napačno predstavo o ljubezni.

Pevka začela stradati zaradi posilstva
Z grammyjem nagrajena ameriška pevka Fiona Apple je priznala, da je trpela za motnjami hranjenja. Kot je povedala, pa te niso izvirale iz želje po tem, da bi bila suha, ampak iz želje po tem, da bi bila neprivlačna. Pevko so namreč pri 12 letih posilili.

Se lahko z infuzijo okužimo tudi pri nas?
Na pediatričnem oddelku univerzitetne bolnišnice v nemškem mestu Mainz so minule dni umrli trije dojenčki, več jih je v kritičnem stanju zaradi infuzije, domnevno okužene z bakterijo iz črevesja. V UKC Ljubljana pojasnjujejo, da je oddelek, ki pripravlja parenteralne pripravke, pod največjim nadzorom, a možnost težav vedno obstaja.

VIDEO: Nina Ivanič ne more brez športa
Gibanje krepi kvaliteto življenja, vpliva na dobro počutje in izboljšuje zdravje. S športom pa se ukvarja tudi igralka Nina Ivanič, ki je včasih aktivno plesala in trenirala squash, zdaj pa se rekreira, kolikor ji dopušča čas.

Kako premagati strah pred letenjem?
Se vam pred in med letom potijo dlani, vas stiska v želodcu in težko dihate? Ste med letom ves čas prestrašeni in komaj čakate, da boste spet na trdih tleh? Potem preberite, kako lahko poskušate strahove premagati sami in kaj so sploh vzroki strahu pred letenjem.

Kako je živeti v nenehnem strahu pred boleznimi?
Hipohondrija se po navadi pojavi med 20. in 30. letom starosti in velikokrat vodi v nesrečno življenje. Kajti nenehna bojazen pred nevarnimi boleznimi je psihično nadvse naporna. A s psihoterapijo se da hipohondra pozdraviti.

Odločitev o Miklavčiču jutri
Premier Borut Pahor bo odločitev o morebitni zamenjavi in predlogu novega zdravstvenega ministra sporočil v četrtek, je dejal ob robu obiska Gorenja v Velenju.

Bolniki in stroka za ustanovitev sklada za zdravljenje redkih bolezni
V Evropi poznajo več kot 4500 različnih redkih bolezni. Gre večinoma za dedne bolezni, v Sloveniji na primer za posamezno boleznijo oboleva po nekaj bolnikov.

Kako premagati menopavzalno depresijo?
Menopavza prinaša s seboj specifične spremembe v telesu in duševnem stanju žensk, med drugim tudi menopavzalno depresijo. Kako jo prepoznamo, kaj jo povzroča in kako se z njo spopasti, smo povprašali psihologinjo Andrejo Pšeničny.

Je vaše ljubezensko razmerje nezdravo?
Medsebojni odnosi so zapletena in delikatna reč. Zahtevajo veliko prilagajanja, pogajanja in razdajanja. A kaj hitro se lahko razmerje, ki je bilo sprva lepo in za oba partnerja koristno, sprevrže v velik psihični napor.

Kako se soočiti s strahom pred izgubo službe?
Strah pred izgubo službe je v zadnjih časih vse bolj razširjena problematika. O tem, kako se kaže, kako se je s strahom treba soočiti in kako sprejeti morebitno odpoved, smo se pogovarjali s psihologinjo Andrejo Pšeničny.

So fekalije našli tudi v gaziranih pijačah v Sloveniji?
Potem ko smo poročali o tem, da so v Združenih državah Amerike v gaziranih pijačah našli fekalije, smo preverili, ali so tovrstne snovi tudi v gaziranih pijačah v Sloveniji.

Novoletne zaobljube: razočaranje ali uresničen cilj?
Prednovoletni čas je čas postavljanja novoletnih zaobljub, te pa velikokrat presegajo naše sposobnosti, da bi jih uresničili, zaradi česar mnogokrat sledi razočaranje. Kakšne naj bodo torej zaobljube, da ne bomo razočarani?

Polone ne ganejo niti zvezdniki
V sodobni družbi, kjer so ženske emancipirane in enakovredne moškim, lahko na vsakem koraku srečamo nemalo takih, ki so že dalj časa brez partnerja in trdijo, da so same sebi dovolj. Ena takih je tudi voditeljica Polona Zoja Jambrek.

Odpel si je pas in ...
... mi zagrozil, da naj si nikar ne drznem iti sama na srečanje, češ da po lokalih in gostilnah hodijo le pocestnice, ki se zgolj nastavljajo in iščejo partnerje za priložnostni seks.

Kako si pomagati, ko zbolite za angino?
Za angino je značilno vnetje mandljev in žrela. Začne se hitro, brez predhodnih znakov. Običajno je brez izcedka iz nosu in kašlja. Značilna je tudi visoka temperatura.

Imate gripo? Pomagajte si z nasveti naših babic!
Če imate gripo, potem se je bolezen začela hitro, z visoko vročino, glavobolom, mrzlico, utrujenostjo in značilnimi bolečinami v mišicah. Preverite, kako bolezen pozdravimo s pomočjo nasvetov naših babic.

Kako si pomagati, ko se prehladite?
Prehladna virusna obolenja so najpogostejša obolenja zgornjih dihal. Od angine in gripe se običajno razlikujejo po tem, da pri prehladu ni visoke vročine, pojavi pa se izcedek iz nosu, bolečine v grlu, kašelj in kihanje.

Prevaral me je z najboljšo prijateljico
Preko dneva običajno nisem hodila iz službe. Tokrat pa mi je šesti čut narekoval, da se doma dogaja nekaj neobičajnega, zato sem se v času malice odpeljala domov ...

Kako izboljšati počutje v mračnih jesenskih dneh?
Ste tudi vi zaradi vse krajših in mrzlih dni vedno bolj nerazpoloženi? Vas pestijo utrujenost, pomanjkanje volje, težave s koncentracijo? Potem je pravi čas, da vzamete stvari v svoje roke in si izboljšate psihično počutje.

VIDEO: Naj vam krčne žile ne zagrenijo poletja!
3. junija na Dan bolezni ven, je Združenje slovenskih dermatovenerologov in Združenje za žilne bolezni v Cankarjevem domu pripravilo srečanje za vse, ki jih zanima problematika žilnih bolezni. Enega od govornikov žilnega kirurga primarija mag. Andreja Šikovca, smo prosili za nekaj pojasnil.