Vizita.si

BILO

Zdravje 22. 06. 2024 04.42

Kaj se zgodi, če pijete preveč kave?

Čeprav je kofein na splošno varen v majhnih do zmernih količinah, lahko visoke ravni uživanja povzročijo neprijetne in celo nevarne stranske učinke.

Zdravje 22. 06. 2024 04.13

Kaj se zgodi z možgani v komi?

Kaj se dogaja v glavah posameznikov v komi, je prepojeno s skrivnostjo. Nova študija pa je sedaj ugotovila , da imajo bolniki v komi dramatično reorganizirane možganske mreže. Gre za ugotovitev, ki bi lahko osvetlila skrivnost zavesti.

Zlata leta 14. 06. 2024 07.54

Kaj, če vam nenadoma postane slabo in ne bo nikogar v bližini?

Življenje je sila nepredvidljivo, zato nikoli ne vemo, kdaj se bomo znašli na točki, ko bomo nujno potrebovali pomoč. Glede na to, da se nam v sodobnem vsakdanu vsem ves čas nekam mudi, v javnem zdravstvu pa je situacija vse prej kot rožnata, je na mestu tudi vprašanje, ali se bo v trenutku nemoči sploh našel kdo, na katerega se bomo lahko obrnili.

Vitamini in minerali 14. 06. 2024 04.31

Kaj se zgodi, če pride do pomanjkanja vitamina K?

Vitamin K ima vlogo pri strjevanju krvi, zdravju srca in zdravju naših kosti. Toda ravno vitamina K navadno ne zaužijemo dovolj z našo tipično zahodno prehrano. Zakaj je še tako zelo pomemben vitamin K?

Tuje 14. 06. 2024 04.26

Po izgubi 190 kilogramov prvič oblekla kopalke in se zjokala

Ženska, ki je izgubila skoraj 190 kilogramov, je na družbenem omrežju svojim milijon sledilcem povedala, da se prvič v življenju 'počuti majhno'. Prestala je operacijo odstranitve odvečne kože, zdaj pa je ponosno pokazala svojo neverjetno preobrazbo.

Koža 09. 06. 2024 04.45

Srbeče materino znamenje je lahko nevarno

Vas znamenje skrbi? Lahko gre za simptom kožnega raka.

Rakave bolezni 05. 06. 2024 04.54

Najpogostejši simptomi raka materničnega vratu

Rak materničnega vratu je rak celic v materničnem vratu. Redni ginekološki pregledi, Papa testi in varna spolnost so najpomembnejši koraki, ki jih lahko naredite pri preprečevanju raka materničnega vratu. Kirurgija, obsevanje in kemoterapija pa so glavni načini zdravljenja raka materničnega vratu.

Prehrana 04. 06. 2024 04.28

To se zgodi, če jemo prehitro

Sodobni način življenja, ki slavi hiperproduktivnost, vpliva tudi na to, da se večkrat nepravilno prehranjujemo. To pomeni, da si ne vzamemo dovolj časa, da bi v miru pojedli svoj obrok in uživali v hrani, ki jo imamo na krožniku. Več o tem, zakaj bi bilo dobro, da začnemo jesti počasi, pa si lahko preberete v nadaljevanju.

Novice 04. 06. 2024 04.19

Gorski zdravnik nam je zaupal, če ga kdaj v resničnem življenju zamenjajo za pravega zdravnika

Ste se kdaj vprašali, če Gorskega zdravnika kdaj zamenjajo za pravega? Kako je igrati zdravstvenega delavca, navsezadnje pa, kako sam gleda na zdravstvene delavce, nam je zaupal Hans Sigl, ki v seriji Gorski zdravnik igra Martina Gruberja.

Novice 03. 06. 2024 05.00

Dom brez ovir: stopniščno dvigalo za enostaven prehod med nadstropji

Osebe z gibalnimi oviranostmi in starejši ljudje se soočajo s težavami pri hoji, največji problem pa jim predstavljajo vzponi ter spusti po stopnicah. Stopniščno dvigalo je v tem primeru hitra in varna rešitev za dostop do zgornjega nadstropja v stanovanjski hiši ali bloku, saj se z njegovo pomočjo brez naprezanja povzpnemo na vrh stopnišča.

Zdravje 31. 05. 2024 12.50

Bolečina se nikoli ne pojavi brez razloga

Slovensko javno zdravstvo se sooča z vse večjimi izziivi in glede na aktualno dogajanje ni videti, da bi se stanje lahko kmalu korenito izboljšalo. Medtem pa so čakalne dobe na specialistične preglede in posege vse daljše, pacienti vse bolj zaskrbljeni. A ni treba, da je tako: s pametnimi odločitvami si lahko zagotovite zdravniško pomoč takoj, ko jo potrebujete!

Duševno zdravje 31. 05. 2024 04.28

Ljudje, ki imajo teh 5 osebnostnih lastnosti, so srečnejši

Nova študija kaže, da so ljudje, ki so dosegli visoke rezultate v anketah, ki so merile odprtost, vestnost, ekstravertnost, prijaznost in čustveno stabilnost, poročali o večjem splošnem zadovoljstvu z delom, družbo in življenjem.

Zdravje 30. 05. 2024 04.04

Lahko tetovaže povečajo tveganje za redko vrsto raka?

Študija, predstavljena lani na letnem srečanju Ameriškega združenja za raziskave raka, je odkrila potencialno povezavo med več velikimi tetovažami in tveganjem za nastanek krvnega raka. Tveganje je bilo še posebej veliko pri ljudeh, ki so se tetovirali v mladosti.

Odnosi in spolnost 24. 05. 2024 04.30

Največji miti pop psihologije in znanost, ki se skriva za njimi

Kljub mnogim znanstvenim spoznanjem na področju psihologije smo v današnjem času še vedno obkroženi z miti, neresnicami in posploševanjem informacij. Koliko resnice se skriva v tem, da ljudje uporabljamo samo 10 odstotkov možganov? In ali je res, da nasmeh reši vse težave ter izboljša počutje? Se nasprotja res privlačijo? Veliko informacij še vedno temelji na starih prepričanjih, znanost pa na srečo z vsakim dnem znova odkriva zmote in resnice. Preverite 10 najbolj zanimivih.

Bolezni živčevja in možganov 24. 05. 2024 04.29

6 znakov kapi, ki jih po navadi žal spregledamo

Obstaja šest znakov, da se v vaših možganih morda odvija kap. A ker so takšni, da jih pogosto lahko pripišemo tudi temu, da morda nismo dovolj spali ali da smo spili kakšen kozarec vina preveč, po navadi ljudje takrat še ne obiščejo zdravnika. Prav pravočasno reagiranje pa rešuje življenja.

Simptomi in bolezni 24. 05. 2024 04.28

Lahko otrok zboli za demenco?

Mati je razkrila, da se njen triletni sin bori z demenco. Da, mogoče je, da za demenco zbolijo tudi otroci. Poglejmo, kdaj in kako.

Alergije 21. 05. 2024 04.46

Vas muči seneni nahod? Poskusite s tem

Medtem ko se mnogo ljudi veseli pomladi, je lahko za tiste, ki trpijo za senenim nahodom, povsem drugačna zgodba. Neprijetni simptomi, ki spremljajo seneni nahod, so lahko naporni. Vsekakor pa obstajajo načini, ki vsaj nekoliko olajšajo simptome.

Zlata leta 19. 05. 2024 04.44

Tako boste 'videti' mlajši

Filozofija dolgega življenja, predvsem pa vitalnosti posameznika, je že stoletja predmet številnih razprav. Zdi se tako zapletena in težavna za razumevanje, toda, ali je res? Konstanto poudarjamo čisto običajne stvari, kot so kakovosten spanec, pomen prostega časa, dovolj gibanja, rekreacija uma in telesa, omejitev alkoholnih pijač, opustitev kajenja ... pa se tega tudi držimo?

Odnosi in spolnost 15. 05. 2024 04.10

Zakaj bi morali poskusiti z nekom, ki morda ni vaš 'tip'?

Tudi sami spadate med tiste, ki imajo popolnoma izdelano podobo o sanjski punci ali fantu? Barva las, oči, tip postave, inteligenca in morda še vse ostalo? Če ste se našli v uvodu, preberite članek in preverite, zakaj bi morda morali razmisliti, da poskusite z nekom, ki morda ni vaš tip ...

Življenjske zgodbe 11. 05. 2024 04.27

Karim Merdjadi razkril, kako mu je uspelo shujšati

Karim Merdjadi, kuharski mojster in priljubljeni sodnik v kuharskem šovu Masterchef, ne vzbuja pozornosti samo zaradi svojih kulinaričnih mojstrovin in ostrega sodniškega očesa, ampak tudi zaradi svoje neverjetne preobrazbe. Izgubil je namreč kar 40 kilogramov in to po tem, ko je že dopolnil 50 let. Da mu je to uspelo, pa ni naključje, saj je dolgo razmišljal, kako in na kakšen način se bo lotil hujšanja.

Življenjske zgodbe 10. 05. 2024 04.36

Vplivnica priznala, da živi pri starših in postala tarča obsojanja

Elle McNamara, 33-letna vplivnica, ki sledilcem na Instagramu deli kozmetične in življenjske nasvete, je pred kratkim je v svoji objavi spregovorila o tem, kaj se pričakuje od žensk pri določenih letih in priznala, da nikakor ne ustreza kriterijem ali pričakovanjem družbe.

Novice 05. 05. 2024 04.58

'Neuporaben organ', ki bi se lahko dejansko boril proti raku

Za našo prsnico se nahaja majhna maščobna žleza, za katero strokovnjaki pogosto pravijo, da je v odrasli dobi popolnoma neuporabna. Pa je res?

Novice 25. 04. 2024 10.17

Ženska prejela prašičjo ledvico skupaj z mehansko srčno črpalko

54-letnica, ki je imela srčno in ledvično popuščanje, bojda ni bila upravičena do tradicionalne presaditve, zato so zanjo oblikovali alternativni postopek.

Prehrana 23. 04. 2024 04.56

Poznate vse koristi češenj?

Češnje (Prunus avium) predstavljajo pomembno sadno vrsto z razširjenostjo po vsem svetu. Njihova biološka in fiziološka kompleksnost, ki sega onstran zgolj okusnih lastnosti, privlači tako botanike in nutricioniste kot tudi kulinarične strokovnjake. Čeprav so bile že stoletja del kmetijskih praks in prehranske kulture, so češnje še vedno predmet številnih raziskav zaradi svojih zdravstvenih koristi in raznolikosti sort.

Novice 18. 04. 2024 15.20

V ZD Domžale spodbujajo primarno preventivno zdravstveno varstvo pri ženskah

V prizadevanju za izboljšanje dostopnosti primarne preventivne oskrbe in ozaveščenosti pacientk v ginekoloških ambulantah Zdravstvenega doma Domžale (ZD Domžale) izvajajo cepljenje proti humanemu papiloma virusu (HPV), med nosečnicami pa tudi proti oslovskemu kašlju.

Rakave bolezni 17. 04. 2024 11.04

'Kljub izjemnemu napredku na področju zdravljenja raka dojk, neenakosti po svetu ostajajo'

Slovenija se lahko pohvali z enim najbolj naprednejših zdravstvenih sistemov. Na področju raziskav in zdravljenja raka dojk je v zadnjih treh desetletjih prišlo do izjemnega napredka, ki je v nekaterih državah z visokim dohodkom privedel do več kot 40-odstotnega zmanjšanja umrljivosti zaradi raka dojk. Kljub temu neenakosti po svetu ostajajo, saj so številne skupine sistematično zapostavljene, prezrte in celo pozabljene. Poglejmo si, kaj so zapisali na Europa Donna Slovenija.

Novice 16. 04. 2024 04.32

''So malenkosti, ki bi bolnikom ali staršem obolelih otrok ogromno pomenile''

Od septembra dalje je zaživela ideja Anje Kastelic, posvečene sestre iz skupnosti Na tvojo Besedo, da bi v minoritskem samostanu v središču Ljubljane onkološkim bolnikom in staršem otrok, ki se zdravijo na pediatrični kliniki, nudili nastanitev. Na voljo imajo štiri samostojne sobe s kopalnico ter souporabo kuhinje. Želeli bi, da se vest o tem razširi med ljudi, ki nastanitev potrebujejo.

Tuje 16. 04. 2024 04.15

Shannen Doherty razkrila, kako se pripravlja na smrt

Shannen Doherty se sooča z rakom dojke 4. stopnje. Spregovorila je o tem, kako se pripravlja na smrt, kar je mnoge šokiralo, a kot menijo mnogi, je o tem pomembno govoriti.

Življenjske zgodbe 15. 04. 2024 04.24

Osebna zgodba odprtega zloma, ki je zahteval dolgotrajno zdravljenje

Ana Koritnik se je odločila javno spregovoriti o svoji izkušnji, ki ji je vsekakor spremenila življenje. Bil je povsem običajen dan, ko je prišla zvečer domov in ugotovila, da je njen maček še vedno nekje zunaj, zato je šla ponj. Vzela ga je v naročje in hotela sestopiti z betonske škarpe pred vhodom v hišo, ko se je zgodilo. "Jaz se samo spomnim, da sem sestopila, spomnim se tistega poka, misel je bila: Evo, zdaj si si pa zafrknila lajf," pripoveduje Ana. "Ko sem sestopila, pa še malo bolj nerodno sem sestopila dol, je v bistvu samo zdrobilo gleženj."

Razstrupljanje 14. 04. 2024 04.00

Ali pegasti badelj pomaga pri 'razstrupljanju'?

Pegasti badelj (Silybum marianum) je že dolgo znan po svojih potencialnih koristih za zdravje jeter. Znano je, da vsebuje biološko aktivne spojine, predvsem silymarin, ki ima številne potencialne zdravilne učinke. Kljub široki uporabi v tradicionalni medicini in alternativni terapiji pa ostaja vprašanje njegove dejanske učinkovitosti pri detoksifikaciji jeter predmet razprav in raziskav. V tem članku bomo pregledali najnovejše znanstvene ugotovitve o učinkovitosti pegastega badlja pri detoksifikaciji jeter ter razpravljali o njegovi morebitni klinični uporabi.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1032