Vizita.si

DNK

Okužbe in zastrupitve 07. 02. 2020 08.44

V Sloveniji beležimo okoli 18.000 bolnišničnih okužb na leto

Bolnišnične okužbe so eden večjih zdravstvenih problemov na svetu. Število okužb z leti vse bolj narašča. Ni jih mogoče preprečiti v popolnosti, lahko pa znižujemo njihovo pogostost.

Koža 30. 01. 2020 08.35

Z madeži na koži se sreča večina žensk

Na koži se vam lahko nekega dne pojavijo rjavkasti madeži, ki sicer niso nevarni, niti pa niso zelo privlačni. Toda na srečo jih je mogoče vsaj do neke mere preprečiti ali jih, če že nastanejo, močno omiliti.

Prehrana 24. 01. 2020 08.29

Najboljša živila za ženske, starejše od 40 let

Z leti telo upočasnjuje proizvajanje določenih hormonov, vitaminov, mineralov in beljakovin. Med drugim se začne spreminjati menstrualni ciklus, pojavi se lahko nočno potenje, slabši spomin, težje je izgubiti odvečne kilograme, gostota kosti začne upadati, libido pa se lahko poveča.

Neplodnost 30. 10. 2019 13.44

'Odločila sva se, da otroka ne obdrživa. Nisem vedel, da je bila to moja edina možnost.'

"Ko sem imel 22 let, se mi je ''ponesečilo''. Takratna sveža ljubezen je zanosila po enem mesecu najine zveze. Bil sem obupan, strah me je bilo in nikakor nisem bil dovolj zrel, da bi lahko prevzel odgovornost za vzgojo otroka. Četudi sem že imel službo, sva se odločila, da otroka ne obdrživa. Da ni pravi čas, da je prehitro in da si še želiva ''življenja''. Kmalu za tem sva se razšla," nam svojo zgodbo začne pripovedovati zdaj 37-letni M. K. Ter doda, da si je "sicer vedno želel otrok – nekje v daljni prihodnosti. Vedel sem, da jih želim imeti. Ampak pač nekoč ..."

Neplodnost 30. 10. 2019 08.01

Število spermijev se je v zadnjih letih prepolovilo

Raziskave neplodnosti kažejo, da je bil vzrok težav pri zanositvi parov pred dvajsetimi leti v 20 odstotkih pri moškemu, danes pa se je ta odstotek povzpel kar na polovico primerov. Povprečno število spermijev v ejakuatu se je v zadnjih 50 letih zmanjšalo kar za polovico, vse več pa je tudi slabo gibljivih, negibljivih in morfološko spremenjenih semenčic. Da se "sama spermatogeneza pod vplivom motilcev iz okolja v zadnjih letih močno spreminja," opaža tudi mag. Uršula Reš Muravec, ginekologinja iz Zdravstvenega centra Dravlje. Po 35. letu pri moškem naraste fragmentacija (razpad) DNK, po 40. letu pa je več motenj v erekciji in ejakulaciji, pravi.

Bolezni 09. 09. 2019 11.28

Živila, ki vam lahko rešijo življenje

Znanstvenik iz Univerze Harvard dr. William Li je razkril živila, ki vam lahko rešijo življenje. Vsi se dobro zavedamo, da je zdrava prehrana ključnega pomena za naše zdravje, a dr. Li je razkril, katera živila natanko lahko izboljšajo vaše naravne obrambne mehanizme telesa in pomagajo okrepiti telo za boj proti bolezni.

Rakave bolezni 11. 06. 2019 08.26

Kdo ima večje tveganje za nevarnega kožnega raka?

Uporabo solarijev so kanadski raziskovalci povezali z večjim tveganjem, da oseba prej dobi melanom. Ta je najnevarnejša oblika kožnega raka. Kot zapišejo na strani Onkološkega inštituta Ljubljana: “Maligni melanom predstavlja približno 5 odstotkov vseh kožnih rakov, odgovoren pa je za več kot 90 odstotkov vseh smrti zaradi kožnega raka.”

Zdravje 24. 05. 2019 13.49

Kako zdrav je sir v resnici?

Je sir zdrav ali ne? Nekateri se mu pred poletjem izogibajo, da ne bi pridobili odvečnih kilogramov, drugi pravijo, da zakisa telo, da je preveč masten in da se mu je treba izogibati. A kaj je resnica in kaj je mit? Sir je zdrav, a z njim vseeno ne gre pretiravati, pravi dietetičarka Kelly Pritchett. Privoščimo si ga v zmernih količinah.

POPovi zdravniki 02. 06. 2010 11.56

Sorodstvene vezi

Zanima me, ali je možno izvesti test s katerim preveriš, če si v sorodu z zaročencem. On je posvojen in pod nobenim pogojem noče poiskati pravih staršev, jaz pa imam sorodnike z vprašljivim slovesom i...

POPovi zdravniki 22. 04. 2006 16.27

Von Hippel-Lindau sindrom

Ker ne vem tocno na koga se obrniti posiljam vprasanje kar vam. Gre za nek redek sindrom, ki je bil opazen kot tumor za ocesom in je po informacijah, ki sem jih dobil dedne narave zanj pa naj bi bila ...

POPovi zdravniki 17. 05. 2003 10.29

Ugotavljanje očetovstva

Dekle je v dvanajstem tednu nosečnosti. Zanima me, ali obstaja kakšna metoda za ugotovitev pravega očetovstva (npr. po krvni skupini), seveda še pred porodom. Vem le to, da je možno narediti DNK test,...

POPovi zdravniki 05. 04. 2003 20.43

Test očetovstva

Pozdravljeni! Zanima me, kako se tehnološko izvede test očetovstva in koliko stane ter kakšne so zakonski predpisi glede tega. Najlepša hvala za odgovor.

POPovi zdravniki 30. 03. 2003 01.21

Virus EBV

Spoštovani! Prosim, da mi razložite ta izvid: EBV: IgG anti VCA negativno, IgG anti VCA pozitivno, IgG anti EBNA pozitivno (79 RU/mL), IgG anti EA pozitivno (108 RU/mL), mejna vrednost 20 RU/ml (rea...

POPovi zdravniki 09. 03. 2003 22.48

Test očetovstva

Zanima me če se očetovstvo lahko ugotovi za enoletnega otroka?je dovolj če domnevni oče da kri ali je potrebno še kaj?preiskavo lahko zahtevaš sam ali le sodišče?kako dolgo vse skupaj traja in kakšna...

Zdravje 04. 01. 2019 08.08

Razkrivamo, ali ogljikovi hidrati res redijo

Bi se morali, če vas mučijo odvečni kilogrami, res odreči ogljikovim hidratom? Kar nekakšno splošno prepričanje se je razširilo, da ti redijo. Pa je to res? Ali s prstom kažemo na napačnega krivca? Za odgovor smo prosili prehransko strokovnjakinjo Mojco Cepuš, ki redno pomaga mnogim, ki želijo shujšati. Zato ima veliko izkušenj.

Zdravje 14. 12. 2018 08.03

Zakaj bi morali v tem času uživati ta sadež?

Kivi je idealen zimski sadež. Je poln vitamina C, ki ga potrebujemo za močan imunski sistem. Ena skodelica narezanih kivijev naj bi pokrila ne 100, ampak kar 273 odstotkov naših dnevnih potreb po tem vitaminu, ki je tudi močan antioksidant. Poleg tega je kivi kot vsak sadež še vir vlaknin, ki jih potrebujemo za dobro prebavo.

Zdravje 08. 10. 2018 08.02

Zdravstvene koristi mandarin, ki jih niste poznali!

Znova je čas mandarin in ti okusni citrusi že prijetno dišijo na policah prodajalcev sadja. Zato nikar ne oklevajte in si jih privoščite v izobilju, saj poleg tega, da so okusne, prinašajo še številne zdravstvene koristi. Preverite katere.

Bolezni 13. 06. 2018 09.45

Pri 24 letih si je odstranila dojki

24-letna medicinska sestra Esther Taylor je prestala dvojno mastektomijo (odstranitev dojk), tako kot jo je prestala tudi zvezdnica Angelina Jolie. Spopada se namreč z mutacijo BRCA-gena, zaradi česar ima povečano tveganje za razvoj raka na dojkah in jajčnikih. Ker je videla mater in številne sorodnice, ki so se spopadle z rakom, se je že pri 24 letih odločila za odstranitev dojk.  

Bolezni 23. 02. 2018 12.44

Mlada mamica dveh otrok že tretjič v boj z rakom

38-letna Američanka Rose Yarusskaya je v zadnjih dveh in pol letih raka premagala že dvakrat. Sedaj pa se je z njim prisiljena bojevati tretjič. Ima zelo redko in agresivno vrsto raka glave in vratu. Je ena od dvanajstih ljudi, ki so se bili z njim prisiljeni spopasti.

Zdravje 23. 11. 2017 11.00

Sladkor ne le hrani rakave celice, tudi ustvarja jih

Približuje se čas praznikov, kar pomeni tudi uživanje veliko sladkarij, piškotov, čokolade in drugih sladic vseh vrst. Čeprav se večina zaveda, da bo v tem času pridobila nekaj odvečnih kilogramov, pa so ti stvar, ki bi nas morala najmanj skrbeti.

Zdravje 29. 09. 2017 14.10

Tole je preprosta pomoč v boju proti holesterolu. To pa sploh še ni vse!

Če bi vsak naš državljan pojedel eno skledo ovsene kaše na dan, bi se zdravje nacije občutno izboljšalo, je izjavil Chris Seal, raziskovalec na univerzi Newcastle, ki je raziskoval učinke ovsa. Ta dokazano zniža raven slabega holesterola. In to sploh še ni vse.

Zdravje 14. 08. 2017 12.23

Zakaj si lahko z jogo izboljšamo spomin?

Joga lahko pomaga preprečiti izgubo spomina v starosti, je pokazala nova raziskava. Asane, ki jih izvajamo pri jogi, namreč pomagajo okrepiti področje možganov, ki je odgovorno za spomin.

Zdravje 27. 06. 2017 08.13

7 pogosto spregledanih znakov pomanjkanja folatov

Folat ali folna kislina je vrsta vitamin B, ki pomaga našemu telesu, da izdela in popravi DNK in da lažje proizvaja rdeče krvničke. Folat je topen v vodi, zato ga dolgoročno ne moremo shraniti v telesu in ga preprosto izločimo prek urina. To pomeni, da moramo v telo nenehno dodajati folate, saj nam jih v nasprotnem primeru v samo nekaj tednih primanjkuje.

Novice 19. 04. 2017 08.12

Vsakodnevni stres vodi v utrujenost, izčrpanost in bolezen! Rešitev se skriva v naravi.

Študije strokovnjakov kažejo, da se z gospodarsko recesijo povečuje raven stresa. Gleda na dejstvo, da nas v prihodnosti čakajo naporni delovni urniki in s tem vedno manj časa zase in sprostitev, ne moremo pričakovati, da bo življenje postalo manj stresno.

Novice 12. 04. 2017 08.18

Ali trpite zaradi pomanjkanja magnezija?

Magnezij pomaga pri delovanju mišic in živčevja, vzdržuje stabilen srčni ritem in močan imunski sistem in v sodelovanju s kalcijem vzdržuje tudi zdrave kosti in zobe. To vse zagotovi že samo 25-30 gramov magnezija, ki jih imamo v telesu. Največ ga najdemo v kosteh (70 %) in v mišicah (27 %), manj ga je v maščobnih tkivih, rdečih krvničkah ali krvnemu serumu.

Prehrana 24. 01. 2017 08.06

9 živil, ki vam bodo podaljšala mladostni videz

Ste vedeli, da obstaja skrivnost, zaradi katere se boste lahko postarali kasneje kot vaši vrstniki. Ko bodo ljudje vaših let že sivi, polni gub in z malo energije, lahko sami s to skrivnostjo ostanete mladostnega videza in polni energije.

Aktivno življenje 20. 01. 2017 08.11

Kaj se zgodi, ko sedite 10 ur na dan?

Če sedite več kot deset ur na dan, svojo biološko uro premaknete za kar osem let naprej. Ameriški znanstveniki so še enkrat potrdili povezavo med sedenjem in hitrejšim staranjem. To pa pomeni, da sedenje tudi poveča tveganje za bolezni.

Zdravje 02. 12. 2016 09.09

7 znakov, da vam manjka vitamina B12

Vitamin B12 telo potrebuje za rdeče krvničke, DNK in živčevje. Je torej esencialno hranilo, nujno ga moramo vnesti v svoje telo. Če ga uživate premalo, to lahko prepoznate po naslednjih 7 znakih. Med njimi sta utrujenost in mravljinčenje.

Zdravje 04. 11. 2016 11.02

To je povsem nov podatek o posledicah kajenja

Če na dan pokadite približno škatlico cigaret, pride v pljučih v letu dni do približno 150 mutacij DNK-ja v celicah. V grlu pride do približno 97 mutacij, v ustih do 23 mutacij, v mehurju do 18 mutacij. Mutacije DNK sčasoma povzročijo bolezen, kot je rak.

Zdravje 28. 07. 2016 08.47

1 pogosta navada, ki poveča tveganje za raka. 90 odstotkov jih tega ne ve!

Uživanje alkohola poveča tveganje za vsaj sedem različnih vrst raka, svari novozelandska študija. Raziskovalci pravijo, da so v nevarnosti tudi ljudje, ki ne pijejo prekomerno. Ne strinjajo se, da je kozarec rdečega vina na dan dobra ideja.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996