Vizita.si

Do

Prehrana 07. 06. 2019 11.37

Idealna izbira za zajtrk ali malico

Eden najpogostejših ciljev, ki si ga zadamo, je, da se bomo začeli zdravo prehranjevati. To pravzaprav niti ni težko, če boste izbrali živila, ki so ne samo koristna, ampak tudi izjemno okusna. Več o tem pa v nadaljevanju.

Bolezni 06. 06. 2019 08.30

Majhen ugriz, ki ji je za vedno spremenil življenje

57-letna Christine Jennings je zaradi nediagnosticirane lymske borelioze, ki jo je prejela preko ugriza klopa, danes slepa, paralizirana in v hudih bolečinah. Čeprav je večkrat opozarjala, da se spopada s to boleznijo, kot pravi, ni prejela zdravljenja, ki bi lahko preprečilo najhujše.

Srčno žilne bolezni 03. 06. 2019 13.39

Najboljša živila, ki naravno čistijo žile

Arterije si lahko predstavljamo kot vodovod v našem telesu. Po njih se prenaša s kisikom obogatena kri in hranila, ki prihajajo preko njih do vsake celice v telesu. Podobno, kot se doma lahko zamaši vodovod, se lahko zamašijo tudi arterije, in sicer tako, da se v njih nabira plag, zaradi česar arterije postajajo manj prehodne, stena arterije pa otrdi.

Starostne bolezni 31. 05. 2019 11.30

Kaj poveča tveganje za zgodnjo Azheimerjevo bolezen?

Alzheimerjeva bolezen je najpogostejša oblika demence; kar 60 do 80 odstotkov bolnikov jo ima. Ne vemo, kaj jo povzroča. Je pa dejavnik tveganja vsekakor starost, saj se običajno pojavi po 65. letu. A okoli 10 odstotkov bolnikov Alzheimerjevo bolezen dobi pred 65. letom. Takrat govorimo o zgodnji obliki. Raziskovalci so odkrili, kaj bi lahko bil dejavnik tveganja.

Življenjske zgodbe 31. 05. 2019 11.03

Izgubila 195 kilogramov in našla ljubezen svojega življenja

Ženska, ki zaradi debelosti skoraj deset let ni mogla niti hoditi več, je po operaciji zmanjšanja želodca shujšala 195 kilogramov in popolnoma spremenila svoje življenje. Vključila se je tudi agenciji za zmenkarije inpreko nje našla še ljubezen svojega življenja.

Duševno zdravje 31. 05. 2019 11.30

Še ena posledica prekomernega uživanja slabih maščob

Prehrana, ki vsebuje veliko slabih nasičenih maščob vodi v debelost. In ne le to – vodi tudi v depresijo, so odkrili raziskovalci univerze v Glasgowu na Škotskem. V obvestilu za javnost so zapisali, da znanost že nekaj časa raziskuje povezavo med debelostjo in depresijo. A šlo naj bi za eno prvih študij, ki je razkrila, kakšen je vpliv prevelike količine slabih maščob.

Zdravje 31. 05. 2019 11.29

Segrejte pisarno, če želite povečati žensko produktivnost

Ženske se pogosto pritožujejo, da jih v pisarnah zebe, a zadnja raziskava kaže, da ne gre le za kaprico, a da ženske v resnici pri višjih temperaturah delajo bolje. Kot je pokazala študija, se v bolj topli pisarni njihova produktivnost poviša.

Neplodnost 29. 05. 2019 20.36

Umetna oploditev: Kako poteka postopek IVF?

Postopek zunajtelesne oploditve (IVF) je klasični postopek umetne oploditve. Gre za oploditev v laboratoriju, pod mikroskopom, na stekelcu oziroma v epruveti. Slovenija je po dostopnosti postopkov umetne oploditve v svetu pravi unikum, saj je le-ta zelo dostopna parom, ki se soočajo z neplodnostjo, prav tako te postopke krije zavarovalnica. Neplodni pari so upravičeni do šestih brezplačnih poskusov umetne oploditve za prvega in še do dodatnih štirih brezplačnih postopkov za drugega otroka.

Duševno zdravje 31. 05. 2019 08.10

Psihiatri končno priznali: antidepresivi lahko uničujejo življenja

Predpisovanje antidepresivov je v zahodnem svetu postalo precej pogosto. V Veliki Britaniji je uporaba antidepresivov višja kot v kateri koli drugi državi zahodnega sveta. Čeprav je do sedaj veljalo, da antidepresivi ne povzročajo večje odvisnosti, so strokovnjaki iz britanske zbornice psihiatrov Royal College spremenili svoje mnenje in priznali, da prekomerno predpisovanje antidepresivov lahko uničuje življenja.

Duševno zdravje 30. 05. 2019 13.14

Ste že preizkusili metodo ASMR?

S stresom se srečujemo vsakodnevno, zato ne preseneča, da ljudje vedno znova iščejo rešitve, ob katerih bi se lahko sprostili. Ste si že ogledali šepetajoče videoposnetke, ki naj bi sprožali prijetne občutke?

Zdravje 30. 05. 2019 08.10

Kaj se zgodi, če redno uživate limeto ali limono?

Limona in limeta sta sadeža, ki spadata v skupino citrusov in imata zelo podobne hranilne vrednosti in učinke na zdravje. A kljub temu obstaja nekaj razlik med njima. Preverite, kako se razlikujeta in kakšne učinke imata, če ju uživamo redno.

Zdravje 30. 05. 2019 09.21

Otrokom privlačne embalaže še ne pomenijo zdravih živil

Inštitut za nutricionistiko je v ugledni znanstveni reviji Nutrients objavil rezultate nove raziskave, v kateri so raziskovali, kako zdrava so v resnici predpakirana živila, ki se ponujajo predvsem otrokom. Nezdravo prehranjevanje je še vedno eden izmed večjih problemov, ki močno vpliva na zdravje prebivalstva. Še posebej ranljiva in izpostavljena populacijska skupina so otroci, saj je dokazano, da prehrana v otroštvu zaznamuje tudi prehranske navade v odrasli dobi.

POPovi zdravniki 28. 05. 2019 16.03

Povišani koncentraciji amilaze in lipaze v serumu in urinu

Spoštovani, že par let spremljam izvide lipaze in amilaze v krvi, ki sta zvišani (amilaza do 4,6 v serumu, v urinu 11,43 ter lipaza do 2,9, v urinu pa manj kot 0,05). Imela sem par let nazaj težave z bolečinami v trebuhu, ter se vedno zvišan holesterol trenutno 7,6, (ki ga občasno znizam z rigoroznim dietami) kljub zdravem načinu prehranjevanja ter zdravem življenju (nekadilka, ne uživam alkohol, sladkor normalen, hashimoto sindrom pri ščitnici, stara 68 in težka 52kg). Sprašujem, ali so vrednosti amilaze in lipaze skrb vzbujajoče in Katere vrednosti bi me morale skrbeti, ker na 3 mesece opravljam samoplačniško preizkave? Uz ni pokazal novembra meseca nobenih sprememb na jetrih in slinavki. Normalno istrebljam, nimam drisk. Hvala za vaše cenjeno mnenje

POPovi zdravniki 28. 05. 2019 16.00

Čiščenje koreninskih kanalov zoba

Pozdravljeni, zobozdravnica mi je tri dni nazja zdravila zob, s nekimi malimi scetinami je cistila kanale (upam da razumete kaj mislim) in mi narocila naj ce bo bolelo pridem nazaj. Sedaj jem bolj na drugi strani z ostalimi zobmi, ne boli me veliko, vendar vseeno vsake toliko zacitim res rahlo bolecino. Kako mocno mora boleti da bi morala k zobozdravnici, ne zdi se mi da bi me prevec bolelo, vendar vseeno ne vem. Lp

POPovi zdravniki 28. 05. 2019 15.58

Povišana sedimentacija

SpoštovaniS Moja mama ima že 1 mesec in pol indicirano povišano sedimentacijo K-SR in sicer kar 100+. Najvišjo kar 114. Od vseh preiskav je v tem času nabrala en fascikelj izvidov vse od glave do pete so jo pregledali. Vsak teden je bila na krvnih preiskavah. SSsedimentacijo se ni nič spremenilo. Tega povišanja verjetno sploh ne bi odkrili, če ne bi šla na laboratorijsko preiskavo krvi pred napovedano operacijo miniskusa na kolenu. Bila je že na infekcijski kliniki v LJ. Še vedno nihče nič ne ve. Kaj lahko sploh še naredimo?

POPovi zdravniki 28. 05. 2019 15.56

Polnilo zoba, bolečina

POZDRAVLJENI!DANES SEM BILA PRI ZOBOZDRAVNIKU,OPRAVIL JE POLNILO ZOBA(osmica spodaj)IN PO POSEGU IMAM TAKO MOČNE BOLEČINE NA CELOTNI LEVI STRANI GLAVE.POPILA SEM ŽE BRUFEN 600mg IN NALGESIN forte 550mg,PA MI NI NIČ BOLJŠE.KAJ NAJ STORIM?PROSIM POMAGAJTE!MATEJA IZ BK!

POPovi zdravniki 28. 05. 2019 15.46

Srbečica pod pazduho

Pozdravljeni Priblizno dve leti nazaj sem dobila po uporabi domacega deodoranta (ki sem ga uporabljala ze nekaj mesecev, vendar z njim prekinila za kaksen mesec in mislim, da odprla novo embalazo) hudo srbecico pod pazduhami. Po kaksnih 3 mesecih se je stanje umirilo, vendar od takrat naprej opazam, da se mi srbecica (v manj hudi obliki) obcasno ponovi, kljub temu, da tega deodoranta vec ne uporabljam. Na pazduhi se mi takrat pojavi rahla rdecica in pazduha je rahlo mokra. To traja okrog par dni, nato se stanje izboljsa. Pojavlja se izkljucno pod pazduho. Kaj bi lahko bil vzrok te srbecice? Hvala in lep pozdrav

Zdravje 27. 05. 2019 14.59

Kaj se zgodi, če redno uživate vinski kis?

V zadnjem času je veliko govora o jabolčnem kisu, kaj pa vinski kis? V resnici si solato najpogosteje začinimo prav z njim. Prav zato smo pogledali, kako zdrav je vinski kis?

Bolezni živčevja in možganov 24. 05. 2019 13.49

Opustitev pogoste razvade zmanjša tveganje za kap

Še ena študija je pokazala, kako škodljivo je kajenje. Kadilci, ki jih zadene kap, imajo, če s svojo razvado ne prenehajo, večje tveganje, da se jim ta neljubi dogodek ponovi. Kajenje povzroča odvisnost, tako da je seveda o prenehanju lažje govoriti kot to storiti. A pomagalo bo že zmanjšanje števila pokajenih cigaret.

Zdravje 24. 05. 2019 13.49

Kako zdrav je sir v resnici?

Je sir zdrav ali ne? Nekateri se mu pred poletjem izogibajo, da ne bi pridobili odvečnih kilogramov, drugi pravijo, da zakisa telo, da je preveč masten in da se mu je treba izogibati. A kaj je resnica in kaj je mit? Sir je zdrav, a z njim vseeno ne gre pretiravati, pravi dietetičarka Kelly Pritchett. Privoščimo si ga v zmernih količinah.

Življenjske zgodbe 23. 05. 2019 13.04

Shujšal 45 kilogramov z eno samo spremembo

Pred dvema letoma je najstnik Michael Watson iz zvezne države Ohio tehtal kar 152 kilogramov in bil ujet v vsakodnevno rutino. V šoli so ga zaradi debelosti ves čas zbadali in se norčevali iz njega. Vse dokler se ni odločil, da bo začel hoditi peš v šolo.

Rakave bolezni 23. 05. 2019 07.51

7 dejavnikov, ki močno pripomorejo k razvoju raka

Več kot 80110 novih primerov raka med odraslimi starejšimi od 20 let v ZDA v letu 2015 lahko pripišemo preprosto le slabi prehrani, je pokazala zadnja študija, objavljena v strokovni publikaciji JNCI Cancer Spectrum.

Zdravje 20. 05. 2019 09.18

Pomembno sporočilo Kate Middleton

''90 odstotkov odraslih možganov se razvije pred petim letom starosti in kar otrok izkusi v teh zgodnjih petih letih, neposredno vpliva na to, kako se možgani razvijejo,'' je na Instagram profilu KensigtonRoyal sporočila Kate Middleton in objavila fotografije svoje družine, ki je preživela nekaj lepih trenutkov v naravi.

Življenjske zgodbe 20. 05. 2019 14.05

S preprostim trikom izgubila 84 kilogramov

34-letna Maggie Wells je tehtala že 137 kilogramov, ko se je odločila, da je čas, da spremeni svoje življenje. A najprej je naredila le eno spremembo, prenehala je uživati dodani sladkor in zmanjšala vnos ogljikovih hidratov. Le na ta način ji je uspelo izgubiti večino odvečne telesne teže, ne da bi prestopila prag telovadnice.

Bolezni 17. 05. 2019 12.03

Nihče ji ne pomaga

12-letna deklica s tumorjem na vratu v velikosti nogometne žoge išče zdravljenje, ki bi ji pomagalo znova normalno zaživeti. A zaradi finančnih težav in pomanjkanja znanja na tem področju, bo to težka naloga.

Življenjske zgodbe 17. 05. 2019 12.01

Mislila je, da je le nerodna, a izkazalo se je, da ima resno bolezen

20-letna Medelyn Frederick iz mesta Dallas v Teksasu se je leta in leta spopadala z nerodnostjo. Ves čas je imela težavo z ravnotežjem in zato ni mogla voziti niti kolesa. Prav zato so jo doma označili kot najbolj nerodno članico družino. A kmalu se je izkazalo, da gre za nekaj bolj resnega.  

Rakave bolezni 17. 05. 2019 12.01

En ukrep za manjše tveganje za smrt zaradi raka dojke

Uživanje manj maščob in več sadja lahko zmanjša možnosti za smrt zaradi raka dojke, je pokazala zadnja velika študija. V Sloveniji se vsako leto z rakom dojke spopade okoli 1300 žensk, ta oblika raka je med ženskami najpogostejša.

Bolezni 17. 05. 2019 11.59

''Nosečnost mi je rešila življenje!"

22-letna Iris Doyle  se je od sedmega leta starosti spopadala z anoreksijo in ko je tehtala le še 37 kilogramov, je bilo njeno življenje že ogroženo. A kot pravi, ji je življenje rešila nepričakovana nosečnost in danes je Iris vesela, zdrava in se veseli svoje prihodnosti.

Zdravje 16. 05. 2019 14.00

5 najpogostejših vprašanj zobozdravniku

Avstralski zobozdravnik dr. Craig Wilson je odgovoril na 5 najpogostejših vprašanj pacientov, s katerimi se sooči v svoji vsakodnevni praski. Vključno s tem, kako pogosto je treba menjati svojo zobno krtačko, kako partnerja prepričati, da gre k zobozdravniku in ali beljenje zob uničuje sklenino.

Neplodnost 14. 05. 2019 12.51

Zgolj 10 darovalcev bi občutno izboljšalo stanje

Približno 5 odstotkov parov, ki potrebujejo oploditev z biomedicinsko pomočjo, potrebuje tudi spolne celice (moške ali ženske) za ta postopek. A darovalk in darovalcev pri nas primanjkuje, zato so čakalne dobe za te postopke relativno dolge in mnogokrat pare, ki se bojujejo z neplodnostjo, prisilijo v reproduktivna potovanja v tujino. Potrebam bi sicer zadostili zgolj z 10 darovalci in darovalkami na leto, a tudi to pri nas predstavlja izziv. V letošnjem letu sta seme darovala zgolj dva moška, jajčec pa niti ena ženska.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1032