E. Coli

Novo odkritje o kroničnem vnetju prebavil
Se spopadate s Crohnovo boleznijo? Ta kronična vnetna črevesna bolezen bi bila lahko posledica glivic v vašem črevesju, so odkrili ameriški strokovnjaki. Prav tako pravijo, da imajo bolniki s Crohnovo boleznijo manj zdravih bakterij v prebavilih.

Veliko odkritje! Odslej boste zeleno solato jedli pogosteje
Znanstveniki iz univerze v Melbournu se lahko pohvalijo, da so prvi, ki so odkrili, da redka vrsta monosaharida oz enostavnega sladkorja, ki je v zeleni listnati zelenjavi, hrani 'dobre' bakterije v črevesju in tako vpliva na izboljšano delovanje črevesne mikroflore in celotnega prebavnega sistema.

Poletne nevarnosti, ki se jim lahko preprosto izognete
Niste edini, ki kar cvetite poleti. V dolgih, toplih dneh se odlično počutijo tudi bakterije in mikrobi, ki se hitro razraščajo in lahko povzročijo zastrupitev s hrano, diarejo ali splošno slabo počutje. Okužba z njimi pa ni edina težava, s katero se lahko spopademo poleti.

To sadje ima neverjetne zdravilne učinke
Že prej smo vedeli, da so datlji odlično naravno sladilo, ki lahko nadomesti nezdrave slaščice. A zadnja raziskava britanske univerze Cardiff Metropolitan je pokazala tudi, da so izjemno učinkoviti tudi v boju proti različnim bakterijskim okužbam.

To je najbolj varen način za hitro odmrzovanje mesa
Najboljši način za odmrzovanje mesa je vsem dobro poznan, in sicer da meso preko noči pustimo v hladilniku, da se počasi in postopoma odtali. A kolikokrat se nam je že zgodilo, da smo prejšnji dan pozabili na odmrzovanje mesa in smo nato po prihodu domov hiteli z njim. Preverite, kaj storiti v tem primeru.

Pozabite na straniščno školjko, največ svinjarije je na …
Zadnja študija univerze v Arizoni je pokazala, da je v domu največ bakterij, ki lahko vodijo do zastrupitve ali diareje, v kuhinjskih krpah, nevarna E.coli pa se najpogosteje pojavlja na brisačah.

Po liposukciji ostala s 'tremi popki'
64-letna Eileen Harbour je pred štirimi leti prestala liposukcijo, za katero pravi, da se je hudo ponesrečila. Zaradi nje so sedaj brazgotine tako očitne, da so videti, kot da bi imela tri popke.

Kako ukrepati ob vnetju mehurja?
V poletnem času je pri ženskah vnetje mehurja precej pogost pojav. A pri začetnih težavah si v veliki meri lahko pomagate same. Preverite, kako.

Kako si pomagati v primeru trebušne gripe?
Trebušna gripa se zlahka prenaša in hitro pokaže simptome, med katerimi so slabost, driska, bruhanje in povišana telesna temperatura. Kako si pomagati?

Nevarnosti surovega mleka
Surovo mleko je tisto, ki ga pridobimo neposredno iz živalskega vira, kot so krava, ovca in podobno. Ko se mleko pomolze, ga običajno pasterizirajo. Gre za proces, v katerem s segrevanjem na visoko temperaturo uničijo nevarne bakterije. A nekateri se kljub vsemu raje odločajo za pitje surovega mleka.

Najhujše laži prehranske industrije
S prihodom gigantskih supermarketov se je močno spremenila tudi naša vsakdanja prehrana. Če smo nekoč še kupovali od bližnjega pridelovalca hrane, danes nakupujemo hrano v velikih trgovinskih centrih, kjer pa pravzaprav ne vemo vedno, kaj kupimo. Veste, čemu se je dobro izogibati?

Tega o česnu zagotovo niste vedeli!
Številne raziskave kažejo, da je strok česna na dan ključ do dobrega zdravja. Res pa je, da lahko takšno prehranjevanje vodi do konca vašega družabnega življenja. Kako torej uživati česen, da z njim ne bi motili svoje okolice?

Poletje brez vnetja sečil
Poletje je čas brezskrbnega poležavanja na plaži, sonca, morja in mokrih kopalk. Kaj hitro pa nam počitnice lahko zagreni vnetje sečil, ki je poleti še posebej pogosto.

Kako se izogniti nevarni zastrupitvi?
Zaradi vročine se poleti hrana hitreje okuži z nevarnimi bakterijami, ki prinašajo neprijetne simptome, lahko pa tudi hudo zastrupitev in celo smrt. Prav zato je pomembno, da veste, kako se zaščititi pred okužbo.

Osem najbolj okuženih javnih mest
Da bi se zavarovali pred virusi gripe in prehlada, pa tudi pred drugimi bakterijami in mikrobi, je dobro, da vemo, katere so najbolj umazane površine, ki smo jim lahko izpostavljeni zunaj našega doma. Po stiku z njimi je dobro, da si temeljito umijemo roke z vodo in milom.

Kje v domu se skriva največ bakterij?
Z njimi običajno pomivamo posodo in počistimo kuhinjske elemente, vendar se malokdo izmed nas zaveda, da je ravno na kuhinjskih gobicah največ bakterij. Celo več kot na straniščni školjki.

S suhim sadjem nad vsakodnevne tegobe
Suho sadje je odličen prigrizek za hitro malico, hkrati pa lahko nevede odpravi tudi mnoge tegobe, s katerimi se srečujemo vsak dan. Ali poznate njegove zdravilne učinke?

Odpravite vnetje mehurja za vedno
Poletje je čas, ko se mehur najpogosteje vname. Minikrilca in oblekice, sedenje na hladnih kamnitih tleh, tekanje v mokrih kopalkah, kopanje v bazenih – vse to zlahka povzroči vnetje mehurja.

Vnetje mehurja – pomladna težava vsake pete ženske
Pomlad in poletje sta letna časa, v katerih pride najpogosteje do okužb sečnih poti. Kar vsaka peta ženska se vsaj enkrat v življenju sooči z okužbo mehurja. Spremljajo jo neprijetni simptomi, kot so pekoč občutek med uriniranjem, pogosta potreba po uriniranju, moten seč z močnim vonjem ter nezmožnost uriniranja.

Rešite se boleče okužbe sečil!
Okužbe sečil so zelo pogoste. Kar vsaka peta ženska se vsaj enkrat v življenju sooči z okužbo mehurja, ki jo spremljajo pekoč občutek med uriniranjem, neobičajno pogosta potreba po uriniranju, moten seč z močnim vonjem ter nezmožnost uriniranja.

Umazani pripomočki, ki jih ni dobro deliti z drugimi
So pripomočki, ki jih nikakor ne smete deliti z drugimi, kajti na ta način lahko staknete kakšno neprijetno, celo nevarno bolezen. Kaj se poleg zobne ščetke, britvice in nekaterih drugih precej intimnih pripomočkov še znajde na seznamu stvari, ki jih ni dobro deliti?

Pet razlogov, zakaj vas boli tam spodaj
Ženske se pogosto srečujejo z bolečinami v spodnjem delu trebuha, ki so lahko posledica številnih težav. Katere so tiste najpogostejše bolezni, ko je treba biti na bolečine še kako pozoren, in kdaj h ginekologu, preverite spodaj.

Kaj vse se znajde v naših vzglavnikih?
Zadnje raziskave britanskih raziskovalcev so potrdile, kar smo vedeli že dolgo, in sicer da so vzglavniki odlično zbirališče stenic, odmrle kože, pršic in njihovih iztrebkov. Ne le to, v njih so našli celo nevarno bakterijo E.coli in druge bakterije ter viruse, ki povzročajo okužbe dihal in sečil.

Izbruh bolezni zaradi bakterije E. Coli se umirja
Število smrtnih žrtev, ki jih je zakrivila okužba z bakterijo E.coli, se je danes v Nemčiji povečalo še za dve osebi in znaša skupno 35 ljudi, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Kljub temu pa je nemška državna agencija za bolezni (RKI) danes potrdila, da se pojavlja vse manj novih primerov okužb.

Prepoznajte prve znake okužbe z bakterijo E. Coli
Niso vsi sevi bakterije E. Coli škodljivi in nevarni, a tisti, ki so, lahko povzročijo precej škode. Za okužbo je dovolj že, da vase dobite od 100 do 200 klic bakterije, kar je zelo nizka doza, od okužbe do izbruha prvih znakov pa mine v povprečju od tri do osem dni.

Kako se izogniti nevarni okužbi z bakterijo E. Coli?
Čeprav so na Inštitutu za varovanje zdravja za tem, ko je k nam prišla novica, da se je v Nemčiji nekaj ljudi okužilo z bakterijo Escherichia coli in da jih je nekaj celo umrlo, zatrdili, da se Slovenci nimamo česa bati, je vendarle dobro vedeti, kako se izogniti morebitni okužbi. Pomembni sta ustrezna higiena in zadostna toplotna obdelava hrane.

Zaradi bolnišničnih okužb letno umre 37.000 Evropejcev!
Roke, kirurški instrumenti, tekočine za infuzijo, zrak … Vse to so sredstva, prek katerih se zaradi slabe higiene v bolnišnicah širijo okužbe, ki so vsako leto vzrok za kar 37.000 smrti v Evropi.

Zaradi okužbe s hrano pristala na vozičku
Ko je Linda pripravljala pecivo za zabavo ob maturi svojih dveh sinov, ni niti slutila, da ji bo to uničilo življenje. Zaradi nekaj grižljajev testa je namreč skoraj umrla in pristala na invalidskem vozičku.

S sepso se lahko okužite tudi v bolnišnicah
Sepsa ali zastrupitev krvi je dokaj redek zaplet nekaterih okužb. Običajno lahko v krvi dokažemo prisotnost bakterije, ki je povzročila okužbo. Do nje navadno pride, ko imunski sistem ne more omejiti žarišče okužbe.

V polovici gaziranih pijač našli fekalije
V Združenih državah so testirali gazirane pijače in ugotovili, da kar polovica vsebuje bakterije, ki so v fekalijah (v blatu). Kar 11 odstotkov pijač pa je vsebovalo bakerijo Escherichiju coli, ki najpogosteje povzroča drisko.