K

Novo odkritje na področju zdravljenja raka dojke
Novo odkritje na področju zdravljenja raka lahko pomeni, da nekaterih pacientov v prihodnosti ne bodo več zdravili s kemoterapijo. Predvsem ne tistih, pri katerih kemoterapija ni učinkovita, so ob predstavitvi nove metode zdravljenja raka z imunoterapijo zapisali strokovnjaki v strokovni reviji New England Journal of Medicine.

'Mislil sem, da je moja koža prekletstvo, sedaj vem, da je dar'
22-letni Curtis McDaniel iz New Jerseyja je bil star 11 let, ko so se po njegovi temni koži pričele pojavljati bele lise, ki jih je povzročila avtoimunska bolezen vitiligo. Lise so se kmalu razširile na njegov obraz in na večji del kože. Sošolci so se iz njega norčevali in ga poimenovali 'Zebra' in 'Michael Jackson', a nekaj let kasneje je Curtis zaradi svoje posebnosti postal priznani model in maneken. Oglejte si fotogalerijo modelov z vitiligom.

Kaj se zgodi, ko ves čas gledate v telefon?
Ste tudi vi eden tistih, ki v trenutku, ko mora na kaj čakati ali nima kaj početi, vzame telefon v roke in brska porazličnih aplikacijah in spletu? Ameriška profesorica z Inštituta za tehnologijo na univerzi Cambridge Sherry Turkle pojasnjuje, kaj se zgodi z našimi možgani, če ves čas gledamo v telefon.

Tako uspeva mamici sedmih otrok
Jessica Enslow je imela svojega prvega otroka, ko je bila stara 19 let. Kasneje pa jih je rodila še šest. Vse mamice vedo, da vsak porod pusti posledice na telesu. Danes 43-letna Američanka je bila dolgo pretežka, teža ji je tudi močno nihala. Nato pa se je pred petimi leti odločila, da nekaj naredi za bolj zdravo telo.

Neverjetna preobrazba Nika Kavčiča! Poglejte ga danes
30-letni Nik Kavčič, ki se ga spominjamo iz prve sezone resničnostnega šova Gostilna išče šefa, je pred kratkim na svojem Facebook profilu objavil fotografijo, na kateri je razvidno, kako velik uspeh mu je uspel v zadnjih letih. Nik je namreč izgubil kar 100 kilogramov in popolnoma spremenil svoje življenje.

Preverite, ali uživate dovolj mleka
Tri porcije mleka in mlečnih izdelkov na dan naj bi zmanjšale tveganje za pojav bolezni srca in ožilja, je pokazala kanadska študija. Mleko je v zadnjih letih kontroverzno živilo. Marsikdo se ga izogiba zaradi laktoze in maščob. Vendar pa je študija univerze McMaster v Ontariu pokazala, da se mleku ne bi smeli kar odreči.

Tretjino demenc bi lahko preprečili. Preverite, kako
Demence so bolezni starostnikov, najpogostejša izmed njih je Alzheimerjeva bolezen. Ta predstavlja eno največjih tveganj za starejše ljudi. Danes po svetu z demenco živi okoli 47 milijonov ljudi. Ker se življenjska doba daljša, se lahko ta številka do leta 2050 celo potroji. Prav zato je pomembno, da vemo, kako lahko preprečimo demenco.

Jet lag je mogoče ublažiti
Potovati je vse lažje. V nekaj urah lahko z letalom precej udobno prečkamo kar nekaj časovnih pasov. Vendar pa je težava, s katero se nato soočimo na cilju poti, tako imenovani jet lag. Ali ga lahko ublažimo, smo vprašali zdravnico asist. dr. Barbaro Gnidovec Stražišar, dr. med.

Kaj bi morali jesti pri vsakem obroku, da bi lažje shujšali?
Velik del izgube odvečnih kilogramov je načrtovanje svojih obrokov. Ko si enkat zamislimo, kaj bomo jedli za vsak obrok, se je lažje držati našega prehranskega načrta in se upreti skušnjavi, da bi jedli nezdrave stvari. Kljub vsemu pa nutricistka Bari Stricoff svetuje, da vsakemu obroku dodate živila, ki vam bodo še hitreje pomagala do cilja.

Snov, ki nas najhitreje zasvoji! In ne gre za droge!
Ko je govora o hudih odvisnostih, najprej pomislimo na droge, a statistika kaže, da najhujšo zasvojljivost še vedno povzročajo nikotin, zdravila in alkohol. Največ ljudi, ki po enkratnem poskušanju razvijejo zasvojenost je tistih, ki poskusijo nikotin.

Grizla si je nohte in morala na amputacijo
Študentka Courtney Whithorn je ostala brez prsta, potem ko si je dolga leta grizla nohte in zato dobila redko obliko kožnega raka. Svoj počrneli prst je kar štiri leta skrivala pred prijatelji in starši, nato pa je bilo stanje že tako slabo, da so ji ga morali amputirati.

Koliko alkohola lahko spijem v nosečnosti?
Nič! V nosečnosti ni varne alkoholne pijače, ni varne količine alkohola in ni varnega obdobja nosečnosti za pitje alkohola. To pomeni, da vsaka alkoholna pijača, v vsaki količini in v vsakem obdobju nosečnosti, predstavlja zdravstveno tveganje za zarodek ali še nerojenega otroka, so opozorili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

Minus 75 kilogramov v samo letu dni. Poglejte jo danes
Potrebujete malo inspiracije, da se boste še naprej lahko držali svojih začrtanih ciljev pri izgubi odvečnih kilogramov? Jessica je zagotovo oseba, ki vam jo lahko podari. V samo letu dni ji je namreč uspelo neverjetno. Izgubila je kar 75 kilogramov in popolnoma spremenila svoje življenje.

Kar 411 Slovencev si je lansko leto vzelo življenje
V Sloveniji je v letu 2017 samomor storilo 411 ljudi. Samomor je v veliki meri možno preprečiti in pri tem lahko sodeluje vsakdo. To odraža tudi letošnji slogan svetovnega dneva preprečevanja samomora, ki se glasi: Skupaj za preprečevanje samomora.

Srhljiv razlog, zakaj bi morali piti samo organsko kavo
Danes se že dobro zavedamo pomena uživanja organskega sadja in zelenjave, če je to le mogoče. Še posebej, ko je govora o jagodah, jabolkih in korenju. A na pomembnost pitja organske kave se spomnimo le redko. Na spletni strani popsugar.com so se pogovarjali s strokovnjaki za kavo, ki so pojasnili, kakšna je razlika med organsko in neorgansko kavo.

To bo pomagalo v boju proti maščobi na trebuhu
Če poskušate doseči bolj zdravo težo, v svojo prehrano vključite tudi dovolj živil, ki so bogata z mineralom magnezijem. To je eden za naše telo najpomembnejših mineralov, saj je povezan s kar 300 procesi, ki v njem potekajo. Za naše zdravje je torej res ključen in pomaga lahko tudi pri doseganju manjšega števila kilogramov. Poglejmo si, zakaj.

Napačno mislite, da so ta živila zdrava
Pogosto nam določena živila predstavljajo kot zdrava, jih prodajajo s takšnimi obljubami. A v resnici to niso. Prehransko strokovnjakinjo Niko Klančar smo povprašali, katera so takšna živila in zakaj bi se jim bilo bolje izogibati. Ter kaj je v resnici zdrava hrana in kako to znati presoditi sami.

Kronične bolečine: kaj zares pomaga?
Stres in kronične bolečine kot posledica današnjega tempa življenja ali poškodb so del našega vsakdana. A zakaj bi trpeli in upali, da se bo stanje kmalu izboljšalo?! Postavite sebe in lastno zdravje na prvo mesto ter si vsake toliko vzemite čas za oddih ali pa poiščite pomoč pri ustreznem terapevtu. V obeh primerih je dan, vikend ali teden v termah odlična izbira, saj boste deležni sprostitve, razvajanja in zdravstvene oskrbe v vseh pogledih.

To jejte, če imate povišan krvni tlak
Previsok krvni tlak lahko sčasoma povzroči mnogo težav – od bolezni srca do bolezni ledvic. Zaradi tega vsekakor redno merite svoj tlak, da bi še pravočasno izvedeli, ali imate to težavo. Če pa vas že muči, upoštevajte navodila zdravnika. Jemljite zdravila, ki vam jih predpiše. Hkrati pa se lahko proti povišanemu tlaku borite še s prehrano.

Zakaj moramo imeti najmanj 3 tedne dopusta?
Kar 40 let trajajoča finska študija je ugotovila, da dovolj dopusta oziroma počitka zelo pripomore k temu, da živimo dlje. Tudi zdravo prehranjevanje, dovolj gibanja in prenehanje kajenja pri udeležencih študije ni tako pripomoglo k daljši življenjski dobi, kot je dopust oziroma zdravo ravnovesje med delom in počitkom.

Že veste, zakaj delajo čudeže?
Kdor ima rad sveže sladke fige, ve, da si jih je mogoče na žalost privoščiti le kratek del leta. Sedaj je ta čas, ki ga morate resnično izkoristiti, saj so fige sadje, ki je skorajda čudežno. Preberite si, zakaj.

Zaradi onesnaženega zraka bomo živeli dve leti manj
Onesnaženost zraka zmanjšuje globalno povprečje življenjske dobe ljudi, je pokazala nova šokantna študija. Znanstveniki so pogledali, kakšne so posledice onesnaževanja zraka v 185 državah po svetu in odkrili, da se zaradi onesnaženosti zraka že skrajšuje povprečna življenjska doba ljudi, ponekod za kar dve leti.

Nevroznanstveniki priporočajo, da redno obiskujete plažo
Vse dobro vemo, da je preživljanje časa na prostem dobro tako za naše fizično kot psihično počutje. A še posebej dobro za nas je tudi, da preživljamo čim več časa tudi na plaži. Preverite, zakaj.

Revolucionarni krvni test razkriva 95 odstotkov rakov
Znanstveniki so razvili revolucionarni krvni test, ki lahko razkrije kar 95 odstotkov rakov v kateri koli fazi bolezni. Strokovnjaki upajo, da bo bodo na ta način v prihodnosti raka odkrili bolj zgodaj in lažje določili, v kateri fazi je in kakšno zdravljenje bolnik potrebuje.

Kje si zdravniki operirajo dioptrijo?
Zdravniki sami priznavajo, da so pri kakršnemkoli kirurškem posegu glede izbire zdravnika najbrž nekoliko bolj zahtevni kot običajni pacienti. Tudi pri odpravi dioptrije ni nič drugače.

Ženske umirajo za večje zadnjice
V samo petih letih je umrlo 33 žensk, ki so si zaželele večjo zadnjico. Ena na 3000 pacientk vsako leto v ZDA umre zaradi operacije povečanja zadnjice, kar je dvakrat več kot pri kateri koli drugi plastični operaciji. Strokovnjaki zato opozarjajo, da bo treba spremeniti pristope k tej operaciji, s katerimi bi povečali varnost posega.

Auč, srbi, peče! Kako si pomagati ob piku žuželk?
Poleti smo bolj izpostavljeni pikom komarjev, čebel, os ali ugrizom klopa. Če bomo poletje preživeli na morju, nas lahko ožge tudi meduza ali ugrizne kača. Dermatologinja mag. Metka Adamič, dr. med piše, kako ravnati v teh situacijah.

En ukrep za mnogo boljše počutje
Redna športna aktivnost ne vpliva ugodno le na fizično, temveč tudi na duševno zdravje. Tisti, ki se s športom ukvarjajo večkrat na teden, imajo v povprečju z duševnim zdravjem manj težav kot tisti, ki se s športom sploh ne ukvarjajo. To je pokazala ameriška študija, ki je ugotovila, da je rezultat še boljši, če med športno aktivnostjo tudi ustvarjamo in krepimo odnose z drugimi ljudmi.

Zaščitite se pred drugim najbolj nevarnim rakom
Rak na debelem črevesu je pri nas drugi najpogostejši rak. Na tem mestu je tudi po smrtnosti. Ker se lahko dolgo razvija brez simptomov, ga pogosto ne odkrijejo pravočasno. A kaj lahko naredimo, da bi se pred njim zaščitili? Študije kažejo, da lahko za preventivo veliko naredimo s pravo prehrano. In londonski raziskovalci so odkrili, da ta mora vključevati ohrovt, zelje in brokoli.

Joga - bolečine v križu
Bolečina v spodnjem delu hrbtenice je težava, s katerimi živi večina ljudi. Zaradi prekomernega in večurnega sedenja to vpliva na slabo telesno držo, nepravilno hojo in na koncu do bolečine v ledvenem delu.