Vizita.si

K

Bolezni 19. 09. 2022 05.00

8 nasvetov za preprečevanje okužbe mehurja

Okužba mehurja je sila neprijetna zadeva in skoraj vsak jo kdaj doživi, še posebej ženske, ki so že zaradi anatomske zasnove bolj nagnjene k cistitisu (po domače povedano je to prehlajen mehur). Ženska sečnica je namreč v povprečju krajša, hkrati pa leži blizu anusa, kar olajša dostop patogenim mikroorganizmom in s tem se povečajo tudi možnosti za vnetje mehurja.

Duševno zdravje 15. 09. 2022 05.00

Britanska kraljeva družina in njeno spopadanje s stigmo duševnega zdravja

Danes se o duševnem zdravju, na srečo, govori veliko več kot prej, prav tako pa o pomembnosti izražanja čustev in ne označevanju le-teh s 'slabimi' ali 'dobrimi'. Čustva in občutja zgolj so. Niso ne slaba ne dobra, vsekakor pa obstaja ves repertoar – od izjemno prijetnih do skrajno neprijetnih.

Simptomi in bolezni 15. 09. 2022 05.00

Kaj je čustvena praznina?

Ne čutim ničesar; ne veselja, ne žalosti, še jeze ne. Kot da bi bil v sebi prazen in občutek je neznosen, so pogosta pričevanja oseb, ki izkušajo čustveno praznino. Gre za stanje otopelosti, v katerem ne izražamo čustev in imamo občutek, da ne čutimo ničesar. V nadaljevanju preverite, zakaj do tega pride, kako takšno stanje preprečiti in tudi kako se z njim spoprijeti.

Prehrana 12. 09. 2022 05.00

Grozdje – hrana 'bogov' za zdravo srce in kosti

Grozdje vsebuje obilico flavonoidov, ki so zaslužni za barvo tega sadeža, zaslužni pa so za celo vrsto blagodejnih učinkov na človekovo zdravje, predvsem za ohranjanje zdravja srčno-žilnega sistema.

Duševno zdravje 08. 09. 2022 05.00

Veste, kaj je motnja kompulzivnega kopičenja?

Verjetno vsak med nami pozna koga, ki rad zbira stvari – pogovorno in malce v šali takšnim osebam pravimo, da so 'hrčki'. A motnja kompulzivnega kopičenja je veliko več kot le zbiranje ali shranjevanje določenih predmetov, saj močno poseže v odnose, zdravje in vsakodnevno delovanje takšne osebe.

Duševno zdravje 03. 09. 2022 05.00

Kaj se skriva za nevroticizmom?

Nevrotizicem ni diagnoza, temveč gre za vrsto vedenja, za katero je značilna predvsem nagnjenost k anksioznosti, depresiji, dvomom o sebi, pretiranemu premlevanju, zaskrbljenosti in nezmožnosti sprostitve. Vse osebnostne lastnosti, vključno z nevroticizmom, se izražajo v spektru, kar pomeni, da so nekateri bolj nevrotični kot drugi.

Prehrana 31. 08. 2022 05.00

Ali je konzervirana tuna zdrava?

Ali je tuna v konzervi zdrava? Kratek odgovor je da, absolutno!

Duševno zdravje 31. 08. 2022 05.00

Zakaj je pomembno, da ne verjamemo vsemu, kar govori naš um?

Ste tudi vi med tistimi, ki velikokrat preprosto ne morejo izklopiti takšnih in drugačnih misli? Se tudi vi (pre)večkrat počutite, kot da ste nenehno v svoji glavi, izgubljeni v svojih mislih in celo večkrat odtavate in sploh niste prisotni v trenutku?

Rakave bolezni 27. 08. 2022 05.00

Lahko preprost test s prsti razkrije prisotnost pljučnega raka?

Strokovnjaki razkrivajo preprost test, imenovan Schamrothovo okno, s katerim naj bi lahko odkrili pljučnega raka. Vsekakor je za potrditev natančne diagnoze raka potrebno več zdravstvenih preiskav, vendar lahko s pomočjo tega hitrega testa ugotovite, če je pregled pri zdravniku smiseln.

Osebna rast 24. 08. 2022 05.00

Kako pomembna je samota za duševno zdravje?

Ljudje smo družbena bitja – raziskave so celo pokazale, da so socialne povezave bistvenega pomena za našo čustveno in telesno zdravje. Vendar pa ima tudi čas, ki ga preživimo sami s seboj, ključno vlogo pri naši osebni rasti in duševnem zdravju.

Aktivno življenje 24. 08. 2022 05.00

To so razlogi, da ne hujšate, čeprav telovadite

Mnogo ljudi meni, da se prehranjuje popolnoma pravilno, dodatno pa pravijo, da se dovolj gibajo in tako pokurijo odvečne kalorije. Pa je res temu tako?

Odnosi in spolnost 23. 08. 2022 05.00

Kako ne izgubiti identitete v partnerskem odnosu?

Izgubiti sebe v odnosu pogosto vključuje zanikanje svojih potreb, zanemarjanje hobijev in zanimanj, izgubljanje stika z bližnjimi in nenazadnje postavljanje partnerja na piedestal. Ta proces se lahko odvija dolgo časa, vse dokler ne spoznamo (ali nas na to opozorijo drugi), da nimamo več lastne identitete. Kako se temu izogniti?

Osebna rast 22. 08. 2022 14.44

Kaj vam lahko pomaga pri spreminjanju miselnih vzorcev in načina razmišljanja?

Najprej naj poudarimo, da ima vsak človek občasno negativne misli. Niso nič posebnega in nikakor niso vredne obsojanja. Je pa velika razlika med občasnimi negativnimi mislimi in nagnjenosti k negativnemu razmišljanju. Slednje namreč lahko prispeva k težavam, kot so tesnoba, depresija, stres in nizka samozavest.

Duševno zdravje 22. 08. 2022 05.00

Kdaj ne bi smeli prezreti svoje nenehne 'razdražljivosti'?

Se vam zdi, da se vaše 'slabo razpoloženje' nikakor ne konča, ne glede na to, kaj se dogaja, kaj se vam zgodi ali pa kaj doživljate?

Prehrana 19. 08. 2022 05.00

Lahko hrana pomaga pri lajšanju tesnobe?

Vsak od nas se kdaj pa kdaj počuti tesnobno, zaradi česar smo lahko zaskrbljeni, napeti ali čutimo strah in neprijetno tiščanje v prsih. Vendar obstaja več strategij, ki jih lahko uporabimo za boljše počutje, med drugim si lahko pomagamo tudi s tem, da izboljšamo svojo prehrano.

Duševno zdravje 19. 08. 2022 05.00

Motnje hranjenja: 5 mitov, ki so lahko nevarni

'Zbolevajo le mlade ženske' je zgolj eden od napačnih in škodljivih mitov, v katere verjamejo ljudje, ko je govora o motnjah hranjenja. Dietetičarka Jane Clarke je za spletno stran Healthista spregovorila o najpogostejših mitih, ki bi jih morali vsi poznati v povezavi z motnjami hranjenja.

Simptomi in bolezni 18. 08. 2022 05.00

Kaj morate vedeti o mamografiji?

Odgovarja mag. Kristijana Hertl, dr. med., vodja Državnega presejalnega programa za raka dojk DORA.

Psiha 16. 08. 2022 05.00

Si tudi ti večkrat izrečeš stavek: 'Sovražim se!'?

'Sovražim se! Sovražim, kako izgledam, kaj počnem, sovražim vse na sebi!' Je tudi tebi domač ta stavek? Odraščanje ni vedno lahko in pogosto se pojavi izrazito nezadovoljstvo s seboj in svetom, kar prinese veliko frustracij. A občasne negativne misli o sebi, če jih seveda ne znaš zaustaviti, lahko vodijo do vse slabšega duševnega počutja, tesnobe in celo depresije.

Razstrupljanje 16. 08. 2022 05.00

Takšen očiščevalni proces bi morali telesu podariti enkrat na leto

Ajurveda obsega znanja iz zeliščne medicine, nutricionistike, telesne vadbe, kirurgije, psihologije in duhovnosti. Po ajurvedi je pomembno, kaj posameznik uživa, prav tako pomembno pa je tudi, kako to uživa. Uspešnost prebave naj bi bila povezana z našimi mislimi, okoljem in čustvi.

Prehrana 11. 08. 2022 05.00

Razlogi, zakaj bi poleti morali uživati koruzo

Koruza je dragocena sezonska hrana, ki vas ne bo obremenjevala s presežki kalorij, oskrbela pa vas bo z ogljikovimi hidrati, hitro razpoložljivo energijo in vitamini!

Bolezni 09. 08. 2022 08.45

Kaj je vaskulitis, bolezen, s katero se je boril Ashton Kutcher?

Ashton Kutcher je razkril, da je imel pred leti redko obliko vaskulitisa, zaradi katerega začasno ni mogel hoditi, videti ali slišati.

Prehrana 08. 08. 2022 05.00

Sočno sadje in zelenjava, ki vas bosta odžejala v teh vročih dneh

Uživanje sadja in zelenjave je priporočljivo v vseh letnih časih, toliko bolj pa tovrstno hrano obožujemo, ko naraščajo temperature. Sadje in zelenjava sta navadno bogata z vodo, okusna in celo zdrava!

Duševne motnje 05. 08. 2022 05.00

Histrionična osebnostna motnja: dramatično vedenje, ki vzbuja pozornost

Že izraz histrion, ki pomeni dramatično ali teatralno, nam razkrije, da gre pri histrionični osebnostni motnji za duševno stanje, za katero je značilna izrazita čustvenost in iskanje pozornosti. Te osebe svojo samopodobo gradijo na odobravanju in potrditvi drugih in imajo ogromno potrebo po tem, da so opažene. Motnja se običajno pojavi v obdobju najstništva ali zgodnji odraslosti ter vpliva na odnose in uspešnost pri delu.

Duševno zdravje 02. 08. 2022 05.00

Skrivnost placebo učinka - kaj je res in kaj ni?

Um ima lahko tako zelo močan vpliv na telo, da mu v nekaterih primerih lahko celo pomaga pri ozdravitvi. Takšen fenomen je placebo učinek, pri katerem ima lahko 'lažno' zdravljenje resnično terapevtske rezultate. Na drugi strani pa poznamo tudi nocebo, ki ima ravno obraten učinek.

Lajfstajl 27. 07. 2022 05.00

Kako poskrbeti, da bo vaša koža poleti videti zdrava, čista in lepa, od glave do pet?

Če kdaj, imamo v poletnem času vsi radi čisto, lepo in negovano kožo, od glave do pet. Tukaj so glavni koraki, ki jih ne smemo preskočiti.

Prehrana 22. 07. 2022 05.00

Za kaj vse je dober avokado?

Avokada je v naši prehrani vse bolj priljubljen, saj ni skrivnost, da ima mnogo koristnih snovi, ki blagodejno delujejo na naše zdravje. Več o njegovih prednostih si lahko preberete v nadaljevanju.

Duševno zdravje 22. 07. 2022 05.00

Vrste depresije in vse, kar morate vedeti o njih

Ste vedeli, da obstaja več kot ena vrsta depresije, slednje pa se med seboj lahko močno razlikujejo?

Duševno zdravje 21. 07. 2022 05.00

Projekcija kot obrambni mehanizem

Projekcija je obrambni mehanizem, ki vključuje pripisovanje lastnih občutkov, želja ali lastnosti drugi osebi, skupini, živali ali predmetom. Ljudje uporabljamo obrambne mehanizme zato, da se zaščitimo pred tesnobo in notranjim neugodjem. Čeprav projekcija zanika ali izkrivlja resničnost, ni vedno problematična. V nadaljevanju si oglejte primere projiciranja in preverite, kdaj lahko ta obrambni mehanizem postane težava za duševno zdravje.

Simptomi in bolezni 19. 07. 2022 05.00

Vse, kar morate vedeti o virusu HIV

HIV se običajno prenaša s spolnim stikom ali uporabo skupnih igel.

Preventiva 19. 07. 2022 05.00

3 nasveti nutricionistke za povrnitev črevesnega zdravja

Pomen bakterij v človeškem telesu lahko opišemo z eno zanimivo ugotovitvijo: Nabor genomov vseh mikroorganizmov, ki so prisotni v mikroflori v telesu, vsebuje približno 100-krat več genov kot človeški genom, zaradi česar je človek bolj prokariontski kot evkariontski.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996