Vizita.si

K

Duševno zdravje 08. 03. 2021 06.00

5 mitov o čustvenem prenajedanju

Strokovnjaki se strinjajo, da je čustveno prenajedanje nezaželen spremljevalec naše obsedenosti z vitko postavo in je tudi glavni razlog, da težko izgubimo odvečne kilograme. Zakaj sploh prihaja do čustvenega prenajedanja in kako se lahko ustavimo?

Prehrana 08. 03. 2021 06.00

Ne boste verjeli, kako odlična so za naše telo

Bučna semena zmanjšujejo tveganje za okužbe, lanena semena pa so odlična za prebavo. Kako in zakaj? Berite dalje.

Duševno zdravje 05. 03. 2021 06.00

Veste, kaj je somnifobija?

Takšnih in drugačnih motenj, ki so povezane s spanjem, je kar nekaj, mednje pa lahko umestimo tudi somnifobijo, pri kateri gre za tesnobo in strah ob misli na odhod v posteljo. Ta fobija je znana tudi kot hipnofobija, klinofobija, spalna tesnoba ali preprosto strah pred spanjem.

Odnosi in spolnost 03. 03. 2021 06.00

Empatično poslušanje je temelj pristne interakcije

Ob nekaterih ljudeh se zazdi, da so se pravzaprav že rodili z veščino poslušanja. V pogovorih z njimi brez težav delimo svoje občutke in se počutimo razumljene ter cenjene. Ste že kdaj razmišljali, zakaj se nam nekateri zdijo tako zaupanja vredni? Odgovor se skriva v empatičnem poslušanju, ki se ga lahko tudi naučimo - a pozor, brez avtentičnosti tukaj ne gre.

Duševno zdravje 01. 03. 2021 06.00

Najpogostejši razlogi, zaradi katerih je najstniku koristno poiskati strokovno pomoč

Ni skrivnost, da so najstniška leta lahko precej težka. V tem obdobju se pogosto pojavljajo večje spremembe razpoloženja, učne in vedenjske težave ter številne druge stiske, ki spremljajo odraščanje. Čeprav so mnoge od njih del normalnega razvoja, pa lahko težave dosežejo raven, ko je potrebna strokovna pomoč.

Naslovnica 25. 02. 2021 08.33

Novartis tudi v Sloveniji umika PVC iz sekundarne in terciarne ovojnine

Lek, ki je del Novartisa, je že trinajstič prejel mednarodni certifikat Program odgovornega ravnanja – POR za za skrbno ravnanje in stalne izboljšave pri varovanju zdravja, varnosti pri delu ter varstvu okolja.

Nasmeh zdravju 25. 02. 2021 06.00

Kakšen učinek ima že ena polurna vadba?

Kako hitro se pokaže učinek telovadbe? Najnovejša študija, ki so jo izvedli na ameriški univerzi v Marylandu, je pokazala, da se pri zdravih starejših odraslih povečana aktivnost v delu možganov, ki je povezan s spominom, pokaže že po eni polurni vadbi.

Lajfstajl 22. 02. 2021 06.00

Tako lahko postaneš uspešnejši

Za karizmo, videz, 'dobro življenje' in veliko drugih stvari ljudje radi rečemo, da se moramo s formulo za uspeh preprosto roditi. Pa je to res ali se vsa 'skrivnost' skriva v produktivnosti? Slednjo lahko vsekakor izboljšaš in obrneš sebi v prid. Preberi, kako.

Zdravje 19. 02. 2021 06.00

Oljčno olje na tešče – zdrava navada ali le mit?

Vsi smo že kdaj zasledili podatek – na internetu ali pa kje drugje – da ima pitje oljčnega olje na tešče pozitivne lastnosti. Toda ali je ta navada res učinkovita in smiselna?

Duševno zdravje 17. 02. 2021 06.00

Kompulzivni rešitelji: nezadržna želja po pomoči drugim

Ste se kdaj vprašali, ali so lahko dobre namere in pomoč drugim škodljive? So, ko prestopimo mejo. Kompulzivni rešitelj oziroma pomočnik je lahko izjemno izčrpavajoča vloga, ki jo nekateri igrajo skozi vse življenje. Želeti pomagati drugim je zagotovo velikodušna lastnost, vendar lahko vodi tudi do ekstremnih vedenj.

Zdravje 15. 02. 2021 09.29

Kako si pomagati pri težavah s prebavo?

Uživanje nezdrave prehrane, premalo gibanja, stres, hiter življenjski tempo, nezadosten dnevni vnos tekočine in vlaknin v telo so razlogi, ki lahko vplivajo na slabo počutje in neredno odvajanje. Poglejmo si, kako lahko spremenite svoje dnevne navade, ki bodo pripomogle k boljšemu počutju in prebavi.

Alternativa 12. 02. 2021 06.00

Kako se spoprijeti s prehladom po mnenju strokovnjakov za holistično zdravje

Katera so nekatera netradicionalna zdravila proti prehladu in gripi? Po mnenju nekaterih strokovnjakov za alternativno medicino lahko poskusite tudi z akupunkturo ali meditacijo. Poglejmo si še ostala.

Seks & razmerja 09. 02. 2021 06.00

Normalno je, da se sprašuješ o svoji spolni usmerjenosti

Najstništvo je obdobje, ki spodbudi k razmišljanju o svoji identiteti. »Kdo pravzaprav sem?« se sprašuje marsikateri najstnik, kar je normalen, celo nujen del odraščanja. Del odkrivanja lastnih občutkov o sebi lahko vključuje tudi vprašanja o spolni usmerjenosti.

Zdravje 04. 02. 2021 06.00

Kdaj morate obiskati zdravnika?

Določene težave in bolečine, ki se nam pojavijo, nas postavljajo pred dilemo, ali obiskati zdravnika ali si preprosto pomagati sami doma. Poglejmo si nekaj smernic, ki vam bodo v pomoč takrat, ko boste razmišljali, ali oditi k zdravniku ali ne.

Duševno zdravje 04. 02. 2021 06.00

Žalovanje je fluiden proces, ki ga vsak doživlja drugače

Žalovanje je nekaj univerzalnega. Na določeni točki življenja se vsak sreča z žalostjo, bodisi je ta povezana z izgubo ljubljene osebe, ljubljenčka, s koncem partnerskega razmerja, izgubo službe, sprejemanjem diagnoze ali katerokoli drugo spremembo, ki poseže v nas in nam spremeni življenje.

Lajfstajl 02. 02. 2021 06.00

5 napotkov za učenje

V trenutnih okoliščinah se ti morda zdi, da se je še težje spraviti k učenju, a vseeno obstaja nekaj nenapisanih pravil, ki ti lahko pridejo prav v vsakem primeru. Poglej si tokratni vlog, v katerem je naš Oskar zajel 5 napotkov za efektivnejše in produktivnejše učenje.

Dieta 02. 02. 2021 06.00

Katere so prednosti fleksitarijanstva?

Fleksitarijanstvo ali 'prilagodljivo vegetarijanstvo', kot mu radi rečemo, je še en prehrambeni trend, ki vključuje občasno uživanje mesa, vendar ne katerega koli.

Zdravje 01. 02. 2021 06.00

Lahko prehrana vpliva na spopadanje s stresom?

Danes je stres na žalost neizogiben. Toda ali nam lahko spreminjanje življenjskih navad in določene prilagoditve prehrane omogočijo lažje spopadanje s pritiskom? Odgovor naj bi bil pritrdilen.

Duševno zdravje 01. 02. 2021 06.00

Kakšna je razlika med lenobo in odlašanjem?

Sta lenoba in odlašanje le dve različni besedi za isto stvar? Ne. Odlašanje je aktiven proces, pri katerem namesto naloge, ki bi jo morali opraviti, počnemo nekaj drugega, manj obremenjujočega. Nasprotno pa lenoba kaže na apatijo, neaktivnost ter nepripravljenost na ukrepanje.

Duševno zdravje 28. 01. 2021 06.00

Pisanje dnevnika ima lahko pozitivne učinke na duševno zdravje

Pisanje je preprosto in učinkovito orodje za 'obdelavo' in soočanje z lastnimi občutki. Strokovnjaki pravijo, da na koncu ne prispeva le k psihološkemu olajšanju, temveč tudi k boljšemu fizičnemu počutju.

Odnosi in spolnost 28. 01. 2021 06.00

Kaj je odprto partnersko razmerje?

Odprto partnersko razmerje, znano tudi kot neekskluzivna ljubezen, je intimna zveza, ki temelji na nemonogamnosti. Gre torej za odnos, v katerem obstaja med partnerjema primarno čustveno in intimno razmerje z možnostjo intimnih odnosov z drugimi. Takšna zveza pomeni imeti več romantičnih partnerjev hkrati, a z vednostjo in soglasjem vseh vpletenih.

Nasmeh zdravju 27. 01. 2021 06.00

Kaj je manifestacija?

Učenje, kako nekaj manifestirati, se začne z razumevanjem, kaj manifestacija sploh je in kaj ni. Pri tem je treba dodati, da nekateri menijo, da manifestiramo ves čas– namensko ali pa nezavedno. Poglejmo si, kaj o tem pravi stroka.

Razstrupljanje 26. 01. 2021 06.00

Razstrupljevalna juha – je zdrava bolj kot smuti?

Dr. Oz, ki je poznan kot zdravnik iz tujih pogovornih oddaj, trdi, da so juhe za čiščenje telesa veliko bolj zdrave kot razne diete s smutiji. Dragocene sestavine v juhi naj bi namreč lažje 'vstopile' v telo, juhe pa lahko po njegovih besedah pojemo, kolikor želimo.

Nasmeh zdravju 22. 01. 2021 06.00

Bolečine v hrbtu skrivajo vaša neizražena čustva

Po mnenju dr. Johna E. Sarna, avtorja knjižne uspešnice, ki govori o bolečinah v hrbtenici, je tenzijsko mionevralni sindrom (TMS) diagnoza za stanje, v katerem nam čustveni stres in preobremenjenost povzročata telesno bolečino. Trdi, da je TMS trik. Predstava, ki jo vaše telo uprizarja, da bi vas zmedlo in prikrilo vaša nelagodna in negativna čustva.

Lajfstajl 19. 01. 2021 06.00

Zakaj je pomembno, da imaš cilje?

Kakšen je pomen jasnih ciljev in izoblikovanih želja v najstništvu? Zakaj so cilji pomembni, čeprav misliš, da imaš 'še dovolj časa'?

Duševne motnje 20. 01. 2021 06.00

Vse, kar morate vedeti o shizofreniji

Ob izrazu shizofrenija si marsikdo zmotno predstavlja osebo, ki ima 'razcepljeno' osebnost oziroma disociativno motnjo identitete. A pozor – gre za napačno prepričanje, saj sta shizofrenija in razcepljena osebnosti dve različni duševni motnji. Pri shizofreniji gre predvsem za izgubo stika s resničnostjo, ki jo največkrat spremljajo prisluhi, prividi in druge spremembe v vedenju in čustvovanju. Po zadnjih podatkih ima v Sloveniji shizofrenijo okoli 20.000 ljudi.

Zdravje 20. 01. 2021 06.00

Kaj lahko iz vonja in barve sperme razberete o zdravju moškega?

Kakovost sperme je pravzaprav odličen pokazatelj tega, kar se odvija v moškem telesu. Preberite si, na kaj morate biti pozorni in na kakšen način lahko ohranjate svoje 'plavalce' v vrhunskem zdravstvenem stanju.

Zdravje 15. 01. 2021 06.00

To se zgodi, če je vaša spolna čakra blokirana

Vaša spolna čakra se nahaja v spodnjem delu trebuha, le nekaj prstov pod popkom. Označuje jo oranžna barva. Deluje pa na področje ustvarjalnosti in čustvovanja. Kaj se torej z vami dogaja, kadar je vaša spolna čakra blokirana?

Srčno žilne bolezni 15. 01. 2021 06.00

Kako znižati in optimizirati krvni tlak?

Visok krvni tlak je nevarno stanje, ki lahko poškoduje srce. Če je krvni tlak nenadzorovan, se poveča tveganje za srčne bolezni in možgansko kap. Za naravno znižanje krvnega tlaka lahko storite številne stvari.

Prehrana 11. 01. 2021 08.17

Res znate nadomestiti meso?

Meso je pomemben vir beljakovin, zato je v primeru, da ga v prehrani ne uživate dovolj, ključno, da se ga naučite pravilno nadomestiti. Za nasvet smo povprašali nutricistko Mojco Cepuš.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1032