KJER

FOTO: Kako preprečiti težave s hrbtenico in z očmi?
V današnjem času, ko za računalnikom presedimo včasih tudi več kot 10 ur, je še toliko bolj pomembno, da poskrbimo za svojo hrbtenico. Za vas smo pripravili nekaj vaj, dva strokovnjaka, otroped in oftalmolog pa sta nam pojasnila, zakaj in kako razgibamo hrbtenico ter poskrbimo za utrujene oči.

"Naprava", ki poganja življenje
Srce je izjemno zmogljiva "naprava", ki poganja naše življenje. Vendar, ali svojemu srcu namenjamo dovolj pozornosti? Kardiologinja Nadja Ružič Medvešček je za vas pripravila nekaj nasvetov, kako zanj čim bolje poskrbeti.

Svetovni dan boja proti tuberkulozi
V svetu je tuberkuloza zelo razširjena bolezen. Strokovnjaki ocenjujejo, da vsako leto za njo na novo zboli okoli 10 milijonov ljudi, pri katerih se zaradi slabih življenjskih razmer in pomanjkanja zdravil bolezen lahko usodno konča. Slovenija na srečo spada med države z nizkim številom bolnikov.

Smeh in veselje - formula za srečo?
Sposobnost, da občutimo srečo, je v veliki meri odvisna od 'igre' kemičnih procesov med hormoni in živci. Za dobro voljo namreč skrbi eden od hormonov.

Slovenci smo cepljenju naklonjeni
Eno izmed farmacevtskih podjetji, ki deluje v Sloveniji, je v okviru raziskave ”Odnos do cepljenja v Sloveniji" ugotovilo, da imamo Slovenci izrazito pozitiven odnos do cepljenja.

Nordijska hoja
Nordijska hoja je kot nalašč za tiste, ki bi se radi začeli rekreirati. Zanjo ne potrebujete veliko opreme, primerna je za vse generacije, ne glede na kondicijo. Samo začeti je treba.

Prehlajen dojenček
Se počutite slabo, kadar ste »samo« prehlajeni? Tako se ob prehladu počutita tudi dojenček ali malček. Krivi so seveda virusi, ki se prenašajo s kašljem, kihanjem in govorjenjem. Najraje se razmnožujejo v grlu in nosu.

Nad ponedeljkovo jutro s kavo!
Kava je verjetno najbolj popularno poživilo na svetu. Spodbuja živčevje in v zmernih odmerkih povečuje zbranost, hitrost bitja srca, zoži žile, razširi dihalne poti in nasploh spodbudi delovanje živčevja.

Jabolka na tisoč in en način
Jabolka lahko uporabljate praktično povsod. Naribana pozdravijo drisko in uredijo prebavo, iz jabolčne lupine si lahko pripravite čaj ali masko za obraz. Jabolčni kis pa je, kot najbrž že veste, vsestransko uporaben.

Jabolka ekološke ali integrirane pridelave?
Ko kupujemo jabolka, smo primorani slepo zaupati sadjarjem in trgovcem. Pa jim res lahko zaupamo? Na ministrstvu trdijo, da je integrirana pridelava naravi prijazna. Sanja Lonča iz koalicije Inštituta za trajnostni razvoj podeželja pa pravi, da ministrstvo zavaja javnost.

Prihaja sezona klopov!
Zdravniki opozarjajo, da se premalo zavedamo, kako nevaren je klopni meningoencefalitis (meningitis), še posebej za majhne otroke. Zato ne smemo pozabiti na pravilno zaščito in pravočasno cepljenje.

Metoda živa kapljica krvi
Gre za metodo kjer človeku odvzamejo kapljico krvi in ugotavljajo kakšne so človekove prehranske navade in kakšen je njegov življenjski stil.

Mlečne banke
Po nekaterih Evropskih državah imajo tako imenovane mlečne banke, kjer ženske podarjajo svoje mleko.

Ne pozabite na stopala!
V zimskem času pogosto zanemarjamo stopala. Predvsem topla zima ustvarja dobre pogoje za razvoj glivičnih infekcij.

Kako se izognemo čakalnim vrstam za zdravstveno oskrbo?
Vsi bi želeli čim hitreje in čim ceneje do zdravniške oskrbe. Raziskali smo, kakšne možnosti poleg uporabe zasebnega in/ali javnega zdravstvenega sistema so bolniku še na voljo.

Pravica do izbire osebnega zdravnika
Vse zavarovane osebe imajo pravico, da si izberejo osebnega zdravnika, in sicer si lahko izberejo osebnega zdravnika splošne medicine, osebnega zobozdravnika, ženske pa tudi osebnega ginekologa.

Čakalne dobe
Nujne zdravstvene storitve za zavarovano osebo morajo izvajalci opraviti takoj oziroma v najkrajšem možnem času. Čakalne dobe za zdravstvene storitve lahko preverite tudi na spletni strani ministrstva za zdravje in ZZZS.

Darovanje spolnih celic
Kadar tudi s pomočjo zdravljenja ne pride do zanositve po naravni poti, se pari lahko odločijo za oploditev z biomedicinsko pomočjo.

Prof. dr. Miha Debevec, dr. med.
Onkolog, ki opravlja diagnostične postopke za odkrivanje rakavih obolenj, usmerja bolnike v nadaljnje preiskave in jim svetuje najprimernejše metode zdravljenja.

Zobni absces
Kopičenje gnoja v korenini zoba in njegovi okolici imenujemo zobni absces.

Vrtoglavica
Vrtoglavica je neprijeten občutek premikanja ali vrtenja, ki ga pogosto spremlja slabost, lahko celo bruhanje.V hujših primerih posameznik zaradi vrtoglavice ne more ne hoditi ne stati.

Vnetje kože pod plenico
Vnetje kože pod plenico najpogosteje nastane zaradi stalnega stika kože z izločki.

Umik dlesni
Kadar se dlesni umaknejo, postane korenina zoba razgaljena, vez med zobom in kostjo pa se zrahlja.

Tur
Turi predstavljajo eno najpogostejših vnetij kože.

Kila
Kila (hernija) je izbočenje dela črevesa skozi šibki del trebušne stene.

Gingivitis
Z izrazom gingivitis označujemo vnetje dlesni.

Mag. Kristina Mikek, dr. med.
Oftalmologinja, ki opravlja preventivne preglede ter svetuje in zdravi bolezni vseh področjih oftalmologije.

Epilepsija
Epilepsija je ena izmed najpogostnejših nevroloških bolezni.

Aleksandra Plut, dr. med
Pediatrinja, katere vsakdanje delo so predvsem preventivni pregledi otrok, od rojstva do vstopa v šolo in cepljenja.

Cerebralna paraliza
Cerebralna paraliza je trajna okvara v možganih, ki onemogoča popln nadzor nad gibanjem.