Klopni meningoencefalitis

Jesen je pravi čas za cepljenje proti klopnemu meningitisu
V UKC Ljubljana opozarjajo, da je prav jesenski čas najprimernejši za začetek cepljenja proti nevarnim klopnim meningoencefalitisom. Da bo zaščita res učinkovita, se je treba najprej cepiti s tremi odmerki cepiva, nato pa s posameznim poživitvenim odmerkom na tri do pet let.

Kako se ubraniti nevarnih klopov?
Klopi povzročajo številne bolezni, najbolj pogosti sta klopni meningoencefalitis in lymska borelioza. Dlje časa kot ostane parazit prisesan na vas, več je možnosti, da vas okuži. Sicer pa se lahko pred klopi zavarujete z ustreznimi oblačili in uporabo sredstev proti mrčesu.

Zaščitite se proti klopnemu meningoencefalitisu
''Ko vidim bolnike s klopnim meningoencefalitisom, mi niti na kraj pameti ne pade, da se ne bi cepil. Tako se tudi svojci bolnikov navadno odločijo za cepljenje. Zakaj ne bi preprečili bolezni, če imamo to možnost,'' pove predstojnik Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja prof. dr. France Strle iz UKC LJ.

Prepoznajte simptome klopnega meningitisa
Sončne jesenske dni marsikdo preživlja v naravi, kjer pa na nas še vedno prežijo klopi. Največ jih najdemo do nadmorske višine 600 metrov, aktivni pa so na temperaturi, višji od sedem stopinj Celzija. Z ugrizom lahko povzročijo številne nevšečnosti – med drugim tudi klopni meningitis.

Imate klopa? Kaj zdaj?
Predvsem ne zganjajte panike! Poiščite pinceto, klopa primite tesno ob koži in previdno izvlečite. Odstranjenega klopa ne zmečkajte, temveč ga odvrzite v koš za gospodinjske odpadke. Za odstranjevanje klopov ne uporabljajte mazil, krem, laka za nohte, petroleja ali česar koli drugega.

Prihaja sezona klopov!
Zdravniki opozarjajo, da se premalo zavedamo, kako nevaren je klopni meningoencefalitis (meningitis), še posebej za majhne otroke. Zato ne smemo pozabiti na pravilno zaščito in pravočasno cepljenje.