Vizita.si

LET

Prehrana 13. 06. 2025 03.41

Neverjetno odkritje: bi lahko ta spojina kazala potencial za zdravljenje nekaterih bolezni?

Nedavna raziskava je razkrila izjemno odkritje: spojina, prisotna v nekaterih zeliščih in dišavah, kaže potencial za zmanjšanje nakopičenja škodljivih beljakovin, ki so ključni dejavnik pri razvoju Alzheimerjeve bolezni v možganih.

Preventiva 12. 06. 2025 15.50

Zdravnica šokirana nad prizorom: '40 let je delala na soncu, a je vedno nosila hlače'

Če še niste verjeli v škodljivost pretiravanja izpostavljanja soncu, boste verjetno zdaj začeli. Zdravnica iz Virginije je na svojem profilu na TikToku delila video posnetek svoje pacientke, ki vas bo morda presenetil.

Simptomi in bolezni 12. 06. 2025 03.51

Zakisanost telesa: mit ali resnica? Kako ugotovite, ali imate vnetje

Čeprav izraz "zakisanost telesa" pogosto slišimo v povezavi z alternativnimi pristopi k zdravju, ga sodobna medicina razume precej drugače. Telo nenehno uravnava raven kislin in baz skozi kompleksne mehanizme, vendar je res, da lahko določene navade dolgoročno povzročijo neravnovesje, ki vodi v tiha vnetja. Ta vnetja pa niso nikakršna iluzija – so resnična in nevarna, saj so povezana z razvojem številnih kroničnih bolezni, vključno z rakom, diabetesom in boleznimi srca.

Rakave bolezni 11. 06. 2025 16.39

''Ko enkrat preživiš nekaj takega, ne moreš več mimo ljudi, ki se sončijo brez zaščite''

Zgodba o preživetju in ozaveščanju o kožnem raku. Pogovarjala sem se z Anjo Matušin, žensko, ki je premagala melanom, danes pa je predsednica Nacionalnega društva bolnikov z melanomom.

Novice 11. 06. 2025 13.05

Evropska unija odobrila zdravilo za zdravljenje Duchennove mišične distrofije

Evropska unija je odobrila novo zdravilo Duvyzat za zdravljenje Duchennove mišične distrofije (DMD). Zdravilo, ki se jemlje oralno, je namenjeno bolnikom, starim 6 let in več, ki še lahko hodijo. Odobritev temelji na pozitivnih rezultatih kliničnih študij, ki kažejo na upočasnitev napredovanja bolezni. V Sloveniji bo zdravilo distribuiral Medis.

Zdravje 10. 06. 2025 16.19

Zakaj vas vsako jutro boli hrbet? 5 razlogov, ki jih ignorirate

Se zbudite z občutkom togosti, bolečine ali neprijetnega zategovanja v spodnjem delu hrbta? Če se to ponavlja vsak dan, niste sami – jutranje bolečine v hrbtu so pogost pojav, ki pa se pogosto spregleda ali napačno razume.

Zdravje 10. 06. 2025 03.56

Niste utrujeni brez razloga – to je lahko prvi znak, da vam holesterol že dela škodo

Za zniževanje holesterola obstajajo različni pristopi. Medtem ko lahko statini močno znižajo raven LDL holesterola, lahko pozitivno vplivajo tudi spremembe v prehrani in redna telesna aktivnost. Kako kombinacija teh strategij in individualna ocena s strani zdravnika zagotavljajo optimalno zdravje?

Novice 08. 06. 2025 03.56

Željko Bebek iskreno o svoji zasvojenosti: 'Moral sem nehati – zaradi sina'

Željko Bebek, znani hrvaški pevec, je iskreno spregovoril o svoji preteklosti in boju z zasvojenostjo s kajenjem. Zavedajoč se škodljivih učinkov cigaret in motiviran z željo po zaščiti sina, se je odločil za korenito spremembo. Preverite, kako mu je uspelo premagati zasvojenost in kako se je ta odločitev pokazala na njegovem zdravju.

Novice 04. 06. 2025 04.00

Vpliv sluha na naše življenje in kaj lahko naredimo

Sluh vpliva na to, kako se počutimo in kako dojemamo svet okrog sebe. Raziskave kažejo, da z aktivnimi možgani lahko do določene mere skrbimo tudi za sluh. Ker v resnici poslušamo z ušesi in slišimo z možgani, je pomembno, da so možgani ravno prav zaposleni. Vsak dan si vzemimo nekaj minut za aktivnosti, ki krepijo spomin in možgane. Odlična telovadba za možgane je učenje tujega jezika in na primer igranje instrumenta – zadostuje že nekaj minut na dan, da ohranimo naše možgane aktivne.

Zlata leta 04. 06. 2025 03.03

Če po 50. letu ne slišite več šepeta, je lahko že prepozno

Kako in na kakšen način se sluh s starostjo spreminja?

Bolezni 30. 05. 2025 03.26

Ste že slišali za dermatografijo?

Dermatografija je stanje, ki mu pravimo tudi 'pisanje na kožo'. Posameznikom z dermatografijo se že ob rahlem opraskanju ali drgnjenju na koži pojavijo 'profili' oz. koprivnica. Slednja običajno izgine v 30 minutah.

Srčno žilne bolezni 29. 05. 2025 03.04

Kako preprečiti drugi srčni napad? Raziskave razkrivajo, kaj vam lahko pomaga

Po srčnem infarktu je ključnega pomena poskrbeti za svoje srce. Nova raziskava kaže, da že zamenjava le 30 minut sedenja z lahkotno aktivnostjo, kot je hoja ali opravila po hiši, lahko zmanjša tveganje za ponovni srčni napad za kar 50 %. Tudi spanje in srčna rehabilitacija imata pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja srca.

Zlata leta 28. 05. 2025 03.55

Ženska z redko 'supermočjo' zavohala moževo bolezen, še preden se je pojavila

Ženska s posebnim vohom je 12 let pred diagnozo zavohala Parkinsonovo bolezen pri svojem možu. Zdaj sodeluje z znanstveniki pri razvoju testa za zgodnje odkrivanje te bolezni. Odkritje temelji na analizi kožnega olja (sebuma), kar bi lahko omogočilo boljšo oskrbo in več časa za bolnike.

Novice 27. 05. 2025 15.40

Krvni rak: Zakaj je odnos med bolnikom in zdravnikom ključnega pomena

Konferenca Društva bolnikov s krvnimi boleznimi Slovenije je poudarila, kako ključnega pomena je odnos med bolnikom in zdravnikom. Poudarjeno je bilo zaupanje, spoštovanje in odprta komunikacija, ki bolnikom prinesejo občutek varnosti in vključenosti v proces zdravljenja. V ospredju je bila tema Bolnik in zdravnik – zavezništvo za zdravje.

Rakave bolezni 27. 05. 2025 03.20

Evropski teden boja proti raku: ključna preventiva

Evropski teden boja proti raku, ki poteka med 25. in 31. majem 2025, se osredotoča na izboljšanje onkološke oskrbe v Evropi. Poudarek je na zgodnjem odkrivanju bolezni, dostopu do zdravljenja ter izboljšanju kakovosti življenja bolnikov in preživelih. Pomembno vlogo pri tem igra ozaveščanje javnosti in podpora evropskemu načrtu za boj proti raku.

Odnosi in spolnost 23. 05. 2025 03.55

Prvo cepivo proti gonoreji: Nova zaščita za spolno zdravje

Anglija bo kot prva država uvedla cepljenje proti gonoreji, spolno prenosljivi okužbi, s ciljem zajeziti rekordno število primerov. Cepivo, ki je sprva namenjeno gejem in biseksualnim moškim, je pokazalo 30-40% učinkovitost. Nov ukrep sledi zaskrbljujočim podatkom o naraščajoči odpornosti gonoreje na antibiotike.

Novice 21. 05. 2025 04.00

Osebna zgodba: Zdravila jemljem vsak dan in živim polno življenje.

Visok krvni tlak ali arterijska hipertenzija prizadene vsakega tretjega odraslega Slovenca. Številni se z njo srečajo že v aktivnih, delovno najproduktivnejših letih. Pri hipertenziji pogosto nimamo izrazitih simptomov in niti ne vemo, da jo imamo, dokler ne pride do zapletov, kot so srčni infarkt, možganska kap ali odpoved ledvic. Svojo izkušnjo je z nami delil Srečko, ki so mu hipertenzijo odkrili že pri 30 letih.

Rakave bolezni 20. 05. 2025 03.10

Rak prostate: Zgodnji znaki in pomembnost preiskav

Nekdanji ameriški predsednik Joe Biden je prejel diagnozo agresivne oblike raka prostate. Kakšni so simptomi, ki so privedli do diagnoze, ter pojasnjuje metastatsko naravo raka, ki se je razširil na kosti?

Zdravje 18. 05. 2025 03.47

Letenje v nosečnosti: Je potovanje z letalom varno?

Potovanje med nosečnostjo je tema, ki zbuja veliko vprašanj. Je varno? Kaj je priporočljivo?

Bolezni 17. 05. 2025 03.50

Visok krvni tlak: Kako prepoznati in obvladovati hipertenzijo?

Visok krvni tlak je resna zdravstvena težava, ki jo je pogosto mogoče preprečiti. Ključno je spremljanje krvnega tlaka in razumevanje dejavnikov tveganja. Spremembe življenjskega sloga in po potrebi zdravila so ključni za ohranjanje zdravega krvnega tlaka in zmanjšanje tveganja za srčno-žilne zaplete.

Zdravje 13. 05. 2025 08.36

Zdravniki osupli: Moški je 50 let jedel samo hamburgerje – rezultat vas bo šokiral

Neverjetna zgodba 71-letnika, ki je pojedel že več kot 35.000 Big Macov! Čeprav zdravstveni strokovnjaki opozarjajo na nevarnosti hitre prehrane, je presenetljivo dobro zdravje upokojenega moškega dokaz, da morda ni vse tako črno-belo. Odkrijte njegovo nenavadno pot do rekordnega dosežka.

Bolezni 13. 05. 2025 03.17

Luskavica in srce: Nevidna povezava, ki jo morate poznati

Raziskave kažejo tesno povezavo med luskavico in povečanim tveganjem za srčne bolezni. Kronično vnetje, ki ga povzroča luskavica, vpliva na celotno telo, vključno s srčno-žilnim sistemom. Pomembno je poznati vzroke, kot so deljena genetika, vnetje, nepravilnosti maščobnega tkiva, inzulinska rezistenca in težave s holesterolom. Spremljanje zdravja in zdrav življenjski slog sta ključna.

Novice 12. 05. 2025 04.00

Preprosta meritev lahko reši življenje

Ko se večino časa sicer počutimo dobro, a smo morda kdaj utrujeni ali nas boli glava, to pogosto pripišemo stresu, neprespanosti ali starosti. Redko pomislimo, da bi bil vzrok za to lahko visok krvni tlak. Ker se pogosto ne kaže z opozorilnimi znaki, ga zlahka spregledamo. Redno merjenje krvnega tlaka je zato ena najpreprostejših, a dobrih navad, ki jih lahko vpeljemo v svoje življenje.

Zdravje 10. 05. 2025 03.06

Raziskava: Dnevna skodelica kave varuje pred srčno-žilnimi boleznimi

Nova študija kaže, da lahko pitje kave, vključno z mleto, instant in brez kofeina, poveča dolgoživost in zmanjša tveganje za srčno-žilne bolezni. Raziskave kažejo, da so največje koristi opazili pri pitju od dveh do treh skodelic na dan, zato ne oklevajte in si privoščite svojo jutranjo skodelico.

Preventiva 09. 05. 2025 03.13

Kadite, pijete in se ne gibate? Posledice boste občutili po 36. letu starosti

Učinki kajenja, prekomernega uživanja alkohola in pomanjkanja telesne aktivnosti se lahko občutijo že okoli 36. leta starosti. Resnično pomembno je, da se ustavimo že v mladosti in začnemo skrbeti za svoje zdravje.

Vitamini in minerali 09. 05. 2025 03.06

7 znakov pomanjkanja vitamina B12 pri starejših (in zakaj je nevarno)

Vitamin B12 je ključen za ohranjanje zdravja živčnega sistema, tvorbo rdečih krvničk ter normalno delovanje možganov. S staranjem pa se sposobnost telesa za absorpcijo tega vitamina pogosto zmanjša, kar lahko privede do resnega pomanjkanja.

Psiha 07. 05. 2025 03.24

Zakaj najstniki izgorevajo?

Izgorelost med mladimi narašča; kar smo še nedavno povezovali s krutim korporativnim okoljem in nerealnimi službenimi pritiski, je danes realnost marsikaterega najstnika.

Vitamini in minerali 07. 05. 2025 03.16

Najboljši viri vitamina D za ženske v perimenopavzi

Perimenopavza je obdobje hormonskih nihanj, ki se lahko začne že po 35. letu in traja tudi do deset let pred dejansko menopavzo.

Duševno zdravje otrok 06. 05. 2025 13.42

'Otrokom je treba prisluhniti in jim privzgojiti občutek za empatijo, pripadnost in sodelovanje'

11. in 12. aprila je v Žalcu potekalo tretje srečanje pedagoških delavcev desetih osnovnih šol, ki sodelujejo v pilotni fazi projekta Od Alje do Žana – Čuječa srca, budni umi.

Simptomi in bolezni 06. 05. 2025 03.33

Vztrajen kašelj: razkrivamo najpogostejše vzroke in kako ga obvladati

Ste že kdaj doživeli vztrajen kašelj, ki kar ni hotel izginiti? Dr. Ahmed, zdravnik splošne medicine, razkriva najpogostejše vzroke za to nadlogo, od virusnih okužb do refluksa in postnazalnega kapljanja. Spoznajte preproste, a učinkovite domače metode za lajšanje simptomov in kdaj je nujno obiskati zdravnika.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1049