Vizita.si

MOTNJE

Duševno zdravje 08. 10. 2019 08.35

'Zaslepljena slika o drugih nas lahko pahne v obup.'

Prepogosto in predolgo poseganje po elektroniki v največ primerih prizadene otroke in mladostnike. Poleg doseganja slabših ocen v šoli lahko privede prekomerno uporabljanje elektronskih naprav do razvoja motnje v pozornosti skupaj s hiperaktivnostjo.

Droge & alkohol 06. 10. 2019 15.20

Odvisnosti se lahko začnejo že v osnovni šoli

Med odvisniki so tako odrasli kot osnovnošolci, tako moški kot ženske. Skupno jim je, da z drogami velikokrat rešujejo hude travme. Kako poteka zdravljenje in kako se razvije odvisnost, smo povprašali mag. Andreja Kastelica iz Psihiatrične klinike Ljubljana.

Bolezni živčevja in možganov 04. 10. 2019 14.32

Pogosto spregledana bolezen povzroča hudo utrujenost

V Sloveniji še nimamo ocene, koliko ljudi ima nediagnozirano ter s tem nezdravljeno spalno apnejo, pove strokovnjakinja za motnje spanja izr. prof. dr. Leja Dolenc Grošelj, dr. med., specialistka nevrologije in klinične nevrofiziologije ter vodja laboratorija za motnje spanja v UKC Ljubljana. "Študije v drugih državah pa kažejo, da je zdravljen le majhen delež bolnikov, in sicer pod 10 odstotkov." To je zaskrbljujoče, saj spalna apneja poslabšuje kakovost življenja ter celo povečuje tveganje za tako hud dogodek, kot je srčni infarkt ali možganska kap.

Prehrana 04. 10. 2019 10.25

Novo odkrijte o neverjetnih učinkih limone

Limona je izjemno zdrav citrus, ki je bogat vir vitamina C in drugih vitaminov ter mineralov, zato jo vedno uporabljamo, ko se prehladimo. Mnogi danes prisegajo tudi na ritual jutranjega pitja nekaj kapljic limone, razredčene v vodi na tešče, za dobro hidracijo telesa in boljšo presnovo. Zadnja raziskava pa razkriva še eno prednost limone, ki pa je kar malo neobičajna.

Duševno zdravje 28. 09. 2019 11.42

'Čudežni' Greti diagnosticirali depresijo pri komaj 11 letih

Vsi poznamo deklico, Greto Thunberg, za katero mnogi trdijo, da je čudežna. Šestnajstletnica namreč namesto uživanja najstniških let, druženja s prijatelji in ukvarjanja s prvimi simpatijami, potuje po svetu in ozavešča o podnebnih spremembah. Pa je to primerno za njeno dušo in duševno zdravje, se sprašujejo mnogi zdravstveni strokovnjaki?

Imunski sistem 27. 09. 2019 10.42

Prehlad: kaj pomaga, kaj škodi in kaj koristi

Zdravila, s katerim bi pozdravili prehlad, ni. Obstajajo pa načini, kako poskrbeti za boljše počutje, omiliti simptome in skrajšati potek bolezni. Preberite, kaj vam lahko koristi in kaj ne!

Bolezni 26. 09. 2019 09.45

Kaj je spinalna mišična atrofija, ki jo ima Kris?

Zadnje dni v medijih odzvanja novica o 19-mesečnem fantku iz Kopra, z imenom Kris, ki se spopada z redko gensko mišično-žilno boleznijo, spinalno mišično atrofijo. Na trgu se je pojavilo izjemno drago, edinstveno zdravilo za omenjeno bolezen, ki stane kar 2,3 milijona evrov. Kris ima le še štiri mesece časa, da zdravilo prejme, zato so se starši obrnili na preproste ljudi, ki bi lahko pomagali pri zbiranju sredstev. Kakšna pa sploh je bolezen, ki jo ima Kris?

Bolezni 25. 09. 2019 09.37

Prepoznajte in odpravite vnetje sinusov

Sinusi blažijo tlak, ki nastaja pri vdihu in izdihu, opravljajo vlogo resonatorja pri govoru in petju, zelo radi pa se tudi vnamejo. O vnetju sinusov smo se posvetovali s specialistom otorinolaringologom dr. Štefanom Spudičem.

Duševno zdravje 24. 09. 2019 08.28

Manekenka protestirala zaradi žaljivega prikaza duševnega zdravja

Manekenka, ki je bila del revije modnega giganta Gucci, je dogodek sabotirala s protestom, saj se ji je zdela kolekcija pomlad/poletje 2020 preprosto norčevanje in posmehovanje duševno bolnih oseb. Gucci je namreč lansiral linijo oblačil bele barve, med katerimi so tudi jopiči s trakovi, ki spominjajo na prisilne jopiče, kakršne uporabljajo v zdravstvenih psihiatričnih ustanovah.

Duševno zdravje 18. 09. 2019 08.02

Agorafobija, strah, o katerem mnogi s težavo spregovorijo

Pri agorafobiji gre za občutek ujetosti in brezizhodnosti, ko doživimo stisko. Westphal je že leta 1871 opisoval klinične primere, v katerih ljudje niso zmogli prečkati določenih prostorov brez spremstva. To težavo je poimenoval agorafobija.

Bolezni 13. 09. 2019 09.54

Motnje erekcije razkrivajo resnico o zdravju vašega srca

Motnje erekcije so prvi znak, ki kaže na slab pretok krvi v telesu in so povezane s 59 odstotnim povišanim tveganjem za bolezni srca in ožilja.

Zdravje 12. 09. 2019 09.53

Slovenci glede na čas spanja takoj za Japonci

Po podatkih zadnje raziskave Nacionalnega inštituta za javno zdravje, skoraj 60 odstotkov prebivalcev Slovenije spi manj kot sedem ur na dan. Še bolj zaskrbljujoči pa so rezultati mednarodne študije ekonomistov iz Združenih držav Amerike in Avstralije, ki razkrivajo, da manj kot Slovenci spijo samo še Japonci.

Osebna rast 11. 09. 2019 10.46

Znebite se bremen in 'smeti', ki vam ležijo na duši

Skoraj vsak od nas se je že znašel v stiski na različnih področjih življenja, a če je nismo prepoznali, se zato tudi nismo znali izviti iz njenega objema. Največkrat pravimo, da smo ali zaradi preobilice dela v službi ali natrpanega urnika doma, pod stresom, a v ozadju je veliko več, kar nam greni vsakdan, krha naše odnose, obremenjuje naše srce in um ter zato dolgoročno škoduje našemu zdravju. Nenehni občutki zaskrbljenosti, jeze, strahu, dvoma, hrepenenja, osamljenosti, manjvrednosti, odtujenosti in krivde niso tako nedolžni. Če se jih ne znebimo, se lahko razvijejo tesnoba, depresija, panični napadi, obsesivno-kompulzivne motnje, različne fobije, izgorelost in psihosomatske motnje (glavobol, migrena, bolečine v telesu, okvare notranjih organov, kožne bolezni, težave z rodili in sečili, bolečine v hrbtu, želodcu, motnje v delovanju ščitnice), a če jih znamo prepoznati in pravilno 'pospremiti' iz našega telesa, srca in misli, lahko bistveno izboljšamo kakovost našega življenja in odnosov ter z nasmehom na obrazu premagujemo vsakodnevne izzive.

Bolezni 10. 09. 2019 11.45

3 živila, ki jih morate jesti za močnejše krvne žile

Ko naše telo deluje pravilno, se pravilno razvijajo tudi nove krvne žile - ne nastane jih ne preveč ne premalo. To nas ohranja zdrave. Proces, ki ga naše telo uporablja za ustvarjenje novih krvnih žil je imenovan angiogeneza. Ko pride do napak pri angiogenezi, pa se lahko razvijejo različne bolezni, vse od rakavih bolezni, srčno-žilnih in celo Alzheimerjeva bolezen. Da bi ta proces deloval pravilno, moramo po besedah dr. Willama Lija iz Univerze Harvard, izbirati prava živila.

Zdravje 06. 09. 2019 11.15

Kaj se zgodi, če ste dalj časa izpostavljeni okoljskemu hrupu?

Okoljski hrup negativno vpliva na zdravje in počutje ljudi. Najpogosteje povzroča vznemirjenost in motnje spanja. Lahko moti počitek, koncentracijo, učenje in pogovor. Dolgotrajna izpostavljenost hrupu v bivalnem okolju predstavlja nevarnost za pojav srčno-žilnih bolezni.

Duševne motnje 27. 08. 2019 08.15

Miti in resnice o paničnih napadih

Sunkovito dihanje v vrečko, neobvladljiv strah, številne telesne senzacije in dramatično vzdušje spremljajo najbolj tipično predstavo (pa tudi filmske scenarije) o paničnih napadih. A v zvezi s to precej pogosto problematiko se pojavljajo tudi številni miti, ki zamegljujejo resnico. Zbrali smo najpogostejša napačna prepričanja in jih razbili.

Lepota 19. 08. 2019 23.14

Imate težave z lasiščem? Morda razlog za to ni tako nedolžen

Lasje so precej pomemben del naše samopodobe. Predvsem, če so gosti, sijoči in zdravi, so nam v ponos. Za zdravje naših las pa lahko veliko naredimo sami s pravilno nego in zdravim načinom življenja.

Bolezni 16. 08. 2019 13.53

Najhitreje naraščajoča razvojna motnja

Avtizem je najhitreje naraščajoča razvojna motnja - pogostost avtizma je v zadnjih dveh desetletjih narasla za več 10x, prizadene več kot 1 % populacije.

Življenjske zgodbe 16. 08. 2019 10.42

Anoreksična ženska tožila svoja starša, ker sta jo silila jesti

Nekoč anoreksična Vicki Carter je tožila svoje starše, ker sta jo ves čas silila jesti. A sedaj, dvajset let kasneje, se je le uspela izviti iz začaranega kroga stradanja in čeprav je bila zaradi anoreksije neplodna, si kljub temu čudežno lahko ustvarila družino.

Bolezni 13. 08. 2019 14.10

Prekomerno počivanje je lahko prvi opozorilni znak za Alzheimerjevo bolezen

Možganske celice, ki nas ohranjajo budne, so prve, ki pričnejo propadati pri bolnikih z Alzheimerjevo boleznijo. Prav zato je prekomerno počivanje lahko prvi opozorilni znak te najpogostejše oblike demence, kaže nova raziskava.

Okužbe in zastrupitve 06. 08. 2019 15.17

Okuženi s to bakterijo, tudi več let ne kažejo znakov okužbe

Marsikateri človek, okužen s sifilisom, tudi po več let ne kaže nikakršnih znakov okužbe. Vendar pa lahko večletno nezdravljenje sifilisa povzroči velike zdravstvene težave.

Bolezni 07. 08. 2019 08.05

Pitje alkohola je v Sloveniji resen problem

Alkohol predstavlja v Sloveniji pereč problem. Predvsem med mladimi je prisoten precej toleranten odnos do pitja alkohola. Negativne posledice uživanja oz. zlorabe alkohola se kažejo na zelo različnih področjih in treba se je vprašati, kaj preveč alkohola pomeni za človekov organizem ter kaj slabega povzroča v telesu.

Bolezni 02. 08. 2019 10.48

Bi prepoznali prve znake mišje mrzlice?

V Sloveniji je bilo največ primerov mišje mrzlice prijavljenih na Dolenjskem in v Prekmurju, ponavadi se pojavljajo posamični primeri, po sedmih letih pa letos znova beležimo njen izbruh. Smrtnost zaradi mišje mrzlice je sicer v Sloveniji zelo nizka. V zadnjih 35 letih je pri nas zabeleženih 15 primerov smrti. Vendar pa je zdravljenje vsekakor potrebno, v izogib nevarnih posledic, kot je lahko odpoved ledvic.

Življenjske zgodbe 02. 08. 2019 12.03

Ženski, ki je opustila droge in se odločila shujšati je ostalo 4,5 kilograma odvečne kože

Michelle Bakal so zaradi prekomerne teže nadlegovali celo otroštvo. Ko je bila stara 16 let, je današnja 25 letnica, začela s preizkušanjem alkohola in drog.

Zdravje 22. 07. 2019 10.11

Živeti brez glutena

Celiakija je bolezen, ki se lahko nenadoma in nevidno priplazi, s svojimi kasnejšimi zapleti pa lahko hudo poškoduje naše zdravje. Sprva je veljala za bolezen otrok, kasneje pa so ugotovili, da pesti tudi čedalje več odraslih. Kako se spopasti s to boleznijo?

Zdravje 04. 07. 2019 15.42

Tudi kdaj zaspite, lahko vpliva na število kilogramov

Do sedaj smo mislili, da je pomembno le število ur, ki jih vsako noč prespimo. Ameriška študija je pokazala, da moramo postati pozorni še na to, ob kateri uri se vsak dan odpravimo v posteljo. Tisti, pri katerih se ta ura kot tudi število ur, ki jih nato prespijo, iz dneva v dan močno spreminja, imajo večje tveganje za presnovne motnje, kot so debelost, sladkorna bolezen, hipertenzija.

Rakave bolezni 03. 07. 2019 15.56

Nenavadna reakcija je bila posledica raka

81-letnik se je spopadala s kar tri mesece trajajočo erekcijo in na koncu ni mogel urinirati kar 15 ur, ko je le obiskal zdravnika in so kasneje v bolnišnici ugotovili, da se spopada z rakom mehurja, ki se je že razširil na medenico in spolne organe.

Bolezni 28. 06. 2019 10.52

Odkrili, kako 'izklopiti' apetit

Znanstveniki iz Univerze Arizona so odkrili, katero področje v možganih je odgovorno za 'vklapljanje' in 'izklapljanje' apetita. Kot pravijo, bodo morda že kmalu lahko uporabili posebne kemikalije, s katerimi bodo 'izklopili' signal nevronov, ki pošiljajo sporočila, da posameznik potrebuje hrano. Na ta način upajo, da bodo v prihodnosti lahko pomagali debelim ljudem premagati željo po prekomernem hranjenju.

Zdravje 17. 06. 2019 09.47

Pametni telefoni spreminjajo človeško okostje

Ljudje vse več časa preživljajo na svojih pametnih telefonih in so tako 'prilepljeni' na njegov zaslon, da se vse pogosteje pri nekaterih pričenja razvijati koščeni izrastek na zadnjem delu lobanje, pravijo znanstveniki iz avstralske Univerze Sunshine Coast.

Zdravje 17. 06. 2019 08.09

Pomemben mineral, ki vam ga lahko primanjkuje

Magnezij je mineral, ki je vključen v več kot 300 biokemičnih procesov v telesu, zato je eden najpomembnejših mineralov za naše telo. A ko po športni aktivnosti nastanejo mišični krči, ko se spopademo z napetostjo telesa in mišic, ko se pojavijo glavoboli, stres, živčnost ali celo preskakovanje srca, le redko najprej pomislimo, da nam v resnici primanjkuje magnezija.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1032