Motnje spanja

Zakaj so bolečine hujše ponoči?
Ste že večkrat menili, da niste tako hudo bolni, potem pa so se ponoči vaši simptomi tako poslabšali, da vam je bilo žal, da prej niste poiskali zdravniško pomoč. Preverite, zakaj se simptomi nekaterih bolezni poslabšajo prav ponoči.

Kakšne so posledice, ki jih povzroča pomanjkanje spanja?
Zakaj se ne bi prebudili polni energije in dobre volje? Vse, kar potrebujete, je kakovosten spanec, ki bo zagotovo pripomogel k temu, da bo vaš dan resnično čudovit. Vsak dan znova.

Izjemen dan se začne z izjemnim spancem
Ljubljana, 11. september 2019 – Spanje je zelo pomembna funkcija organizma in močno vpliva na kakovost našega življenja. O pomenu spanja in o nespečnosti, ki spada med globalne zdravstvene probleme, so govorili na okrogli mizi, ki jo je organizirala Krka, največje slovensko farmacevtsko podjetje in eno od vodilnih generičnih farmacevtskih podjetij na svetu.

Naj vam smrčanje ne krati spanca
Smrčanje ne škodi le vam, temveč lahko ruši miren spanec vsem okrog vas. Zaradi smrčanja se lahko vsi zbujate utrujeni, kar lahko posledično vpliva na medsebojne odnose. Kaj sploh je smrčanje in kako si pomagati?

8 načinov, kako ostati zdrav tudi v hladnih dneh
Se sprašujete, kako nekaterim uspe, da kljub sezoni prehladov in napornemu veselemu decembru nikoli ne zbolijo in ostanejo zdravi? Na genetiko sicer ne moremo vplivati, lahko pa z nekaterimi ukrepi okrepimo svoj imunski sistem in se tako izognemo prehladom in gripi vso zimo.

Bananin čaj s cimetom za globok spanec
Želite do boljšega počitka naravno? Pred spanjem si privoščite skodelico bananinega čaja s cimetom, ki bo poskrbel, da bo vaš spanec bolj globok in trden. Zjutraj se boste zbudili bolj spočiti in naspani.

Je debelost mladih posledica genetskih dejavnikov?
Na razvoj debelosti, poleg vpliva genetske predispozicije, odločilno vplivajo tudi dejavniki okolja, kot so prehrana, telesna dejavnost, onesnaževalci okolja in med drugim tudi motnje spanja.

Pogosto spregledana bolezen povzroča hudo utrujenost
V Sloveniji še nimamo ocene, koliko ljudi ima nediagnozirano ter s tem nezdravljeno spalno apnejo, pove strokovnjakinja za motnje spanja izr. prof. dr. Leja Dolenc Grošelj, dr. med., specialistka nevrologije in klinične nevrofiziologije ter vodja laboratorija za motnje spanja v UKC Ljubljana. "Študije v drugih državah pa kažejo, da je zdravljen le majhen delež bolnikov, in sicer pod 10 odstotkov." To je zaskrbljujoče, saj spalna apneja poslabšuje kakovost življenja ter celo povečuje tveganje za tako hud dogodek, kot je srčni infarkt ali možganska kap.

Kaj je spinalna mišična atrofija, ki jo ima Kris?
Zadnje dni v medijih odzvanja novica o 19-mesečnem fantku iz Kopra, z imenom Kris, ki se spopada z redko gensko mišično-žilno boleznijo, spinalno mišično atrofijo. Na trgu se je pojavilo izjemno drago, edinstveno zdravilo za omenjeno bolezen, ki stane kar 2,3 milijona evrov. Kris ima le še štiri mesece časa, da zdravilo prejme, zato so se starši obrnili na preproste ljudi, ki bi lahko pomagali pri zbiranju sredstev. Kakšna pa sploh je bolezen, ki jo ima Kris?

Slovenci glede na čas spanja takoj za Japonci
Po podatkih zadnje raziskave Nacionalnega inštituta za javno zdravje, skoraj 60 odstotkov prebivalcev Slovenije spi manj kot sedem ur na dan. Še bolj zaskrbljujoči pa so rezultati mednarodne študije ekonomistov iz Združenih držav Amerike in Avstralije, ki razkrivajo, da manj kot Slovenci spijo samo še Japonci.

Kaj se zgodi, če ste dalj časa izpostavljeni okoljskemu hrupu?
Okoljski hrup negativno vpliva na zdravje in počutje ljudi. Najpogosteje povzroča vznemirjenost in motnje spanja. Lahko moti počitek, koncentracijo, učenje in pogovor. Dolgotrajna izpostavljenost hrupu v bivalnem okolju predstavlja nevarnost za pojav srčno-žilnih bolezni.

Miti in resnice o paničnih napadih
Sunkovito dihanje v vrečko, neobvladljiv strah, številne telesne senzacije in dramatično vzdušje spremljajo najbolj tipično predstavo (pa tudi filmske scenarije) o paničnih napadih. A v zvezi s to precej pogosto problematiko se pojavljajo tudi številni miti, ki zamegljujejo resnico. Zbrali smo najpogostejša napačna prepričanja in jih razbili.

Prekomerno počivanje je lahko prvi opozorilni znak za Alzheimerjevo bolezen
Možganske celice, ki nas ohranjajo budne, so prve, ki pričnejo propadati pri bolnikih z Alzheimerjevo boleznijo. Prav zato je prekomerno počivanje lahko prvi opozorilni znak te najpogostejše oblike demence, kaže nova raziskava.

Pitje alkohola je v Sloveniji resen problem
Alkohol predstavlja v Sloveniji pereč problem. Predvsem med mladimi je prisoten precej toleranten odnos do pitja alkohola. Negativne posledice uživanja oz. zlorabe alkohola se kažejo na zelo različnih področjih in treba se je vprašati, kaj preveč alkohola pomeni za človekov organizem ter kaj slabega povzroča v telesu.

Tudi kdaj zaspite, lahko vpliva na število kilogramov
Do sedaj smo mislili, da je pomembno le število ur, ki jih vsako noč prespimo. Ameriška študija je pokazala, da moramo postati pozorni še na to, ob kateri uri se vsak dan odpravimo v posteljo. Tisti, pri katerih se ta ura kot tudi število ur, ki jih nato prespijo, iz dneva v dan močno spreminja, imajo večje tveganje za presnovne motnje, kot so debelost, sladkorna bolezen, hipertenzija.

Kaj lahko pomeni 16 minut spanca manj?
Že če spite čez noč le 16 minut manj kot po navadi, se bo to pokazalo na vašem počutju in produktivnosti naslednji dan, pravijo raziskovalci univerze Južna Florida. Na svoji spletni strani so zapisali, da "izguba le 16 minut spanca lahko pomeni razliko med jasno glavo na delovnem mestu in težavami z osredotočanjem."

Pomembno novo odkritje, ki pomaga pri izgubi kilogramov
Čas, kdaj jeste, je ravno tako pomemben kot, kaj je na vašem krožniku, so odkrili raziskovalci Univerze Manchester. Pokazalo se je, da uživanje hrane pozno zvečer lahko vrže naše telo iz ravnovesja.

Ob tem je tveganje za kap petkrat večje
Atrijska fibrilacija je najpogostejša motnja srčnega ritma. Upočasni tok krvi, zaradi česar lahko nastajajo krvni strdki. Če zaidejo v možgane, lahko povzročijo možgansko kap, pišejo na strani slovenskega Društva za srce. Tveganje je v primerjavi s tistimi, ki imajo normalen srčni ritem, kar petkrat večje.

Ko ne uživate v življenju in le še izpolnjujete obveznosti
“Izgorelost se začne s tem, da se ženete in delate, pa niste zadovoljni. Morda se ne počutite cenjene, mislite, da za svoje delo niste dovolj nagrajeni. Morda vam niso všeč sodelavci, šef. Ali pa vam zaradi preobilice dela stvari uhajajo iz rok.” Tako zdravnica in psihoterapevtka Tina Bončina opiše, kaj nas lahko pripelje v stanje izgorelosti. Počutimo se vse slabše. Na koncu je telo lahko tako izčrpano, da ne moremo več niti vstati iz postelje.

NARKOLEPSIJA
Ne vem če je prava rubrika. Zanima me kakšno je zdravljenje narkolepsije v Sloveniji? Kaj točno je Modafinil in kako se uporablja? Ali se lahko dobi v Sloveniji? Ali obstaja alternativno zdravljenje o...

Mesečnost
Pozdravljeni. Stara sem 23 let in imam že od majhnega imam težavo, da hodim v spanju in govorim. Navadno se sanj ne spominjam. V zadnjem mesecu se je vse še poslabšalo. Zbujam se v močnih krikih s kat...

SPALNE TERAPIJE
Motnja spanja Pozdravljeni, že veliko časa imam probleme s spanjem. Namreč, ko sem bila majhna sem vedno spala med vikendom zelo dolgo, tudi do 12ur, pozneje podnevi pa sem se počutila polna energije ...

Avtizem
Spoštovani, na Vas se obračam, ker bi rada, da mi svetujete glede mojega sina. Star je 3 leta in pol. Z možem že dlje časa opažava, da je njegova trma ekstremna. S tem se nisva pretirano obremenjevala...

Bronhiolitisi pri triletniku in homeopatsko zdravljenje
Homeopatija! Pri 3-letnem sinu smo imeli hude težave z bronhiolitisi (večkrat bili v bolnišnici, ker je potreboval kisik, inhalacije, medrol, ...). Trenutno je v mirovanju, alergeni testi so vse pokaz...

Zbujanje pri otroku
Pozdravljeni, dr. Pšeničny. Imava hči, staro skoraj 6 let. Že nekaj časa (zadnje pol leta) se ponavlja vzorec zbujanja med spanjem. Ko se zbudi (po navadi okoli polnoči), pride k nama z najrazličnejši...

Žalovanje ob izgubi
Pozdravljeni, ne vem ali ste pravi naslov ali ne. Kmalu bo štiri mesece, ko mi je umrl oče, nenadoma, praktično čez noč. To je bil velik šok, velika izguba. Veliko mi je pomenil, zelo sva se razumela....

NEGOTOVOST IN STRUP SLABE SAMOPODOBE
Pozdravljeni. Stara sem 25 let in že dolgo časa imam probleme z depresijo (vsaj mislim da je to to). Malo sem prebrala o depresiji na vizita.si in sem našla tčcen opis,kjer so našteti KAKŠNI SO SIMPTO...

čezmerno znojenje, hiperhidroza
Pozdravljeni, stara sem 17 let in imam probleme s potenjem, vseskozi. To me zelo ovira sedaj, ko prihaja čas poletja menim, da se bo to še povečalo. Mi lahko pomagate kaj naj storim, da bi bilo ...

Znojenje dlani
Pozdravljeni! Sicer ne vem kam bi uvrstil to vprašanje ampak je nujno. Imam težave s potenjem rok. Potne dlani me ovirajo pri delu, koncentraciji itd. S suhimi rokami bi vse lažje in bolj kvali...

Nočne more
Nočne more imam velike težave z pogostimi nočnimi morami. Normalno spim do približno dveh ponoči. Potem se začnejo težave. Večkrat je tako hudo, da moram kar vstati, ker se bojim ponovno zaspat...